Tomáš Bugáň - od benchpressu k trojboju

Tomáš Bugáň - od benchpressu k trojboju

Tomáš, prezraď našim čitateľom, ako si sa dostal k silovému trojboju?
K cvičeniu ma priviedol v 16. rokoch môj otec. Po šiestich rokoch futbalu som totiž hľadal iný šport, ktorému by som sa začal venovať. Dva roky som trénoval nepravidelne a až keď som sa stretol v posilňovni s Jozefom Supliczom a Viktorom Szabom, trénujeme viac menej spolu. Práve cez Jozefa som sa dostal k súťaženiu a začal sa seriózne venovať dvíhaniu železa a aj súťažiť. Je to náročný no zároveň krásny šport. Vyžaduje si viac ako len fyzickú silu, pretože pokiaľ ťa hlava nepustí, telo môže byť hocijako silné. Obrovskú rolu v tomto športe hrajú aj ľudia okolo teba. Niektoré cviky, obliekanie dresov a hlavne samotná súťaž vyžadujú pomoc a práve tu nastupujú tí ľudia – team, ktorí okrem tohto pomáhajú aj morálne.

Pamätáš sa na svoju prvú súťaž?
Úplne prvou súťažou, ktorú som absolvoval, bol Vianočný tlak na lavičke. Písal sa december roku 2008 a ja som sa rozhodol, že si vyskúšam súťaž v tlaku na lavičke. Atmosféra tejto súťaže a pocity z nej ma neskutočne navnadili a pevne som sa rozhodol venovať sa práve silovým výkonom v trojboji. 2 roky (2009 a 2010) som súťažil len v tlaku na lavičke, no tento rok chcem súťažiť už aj v trojboji.

V ktorej vo federácii súťažíš?
Súťažím vo federácii WUAP, teda na Slovenku AWPC. Vybral som si túto federáciu z dvoch hlavných dôvodov. Prvým dôvodom bola skutočnosť, že v rovnakej federácii súťažil aj môj sparing Jozef, teda sme sa mohli spoločne pripravovať na súťaže a následne si na nich aj vzájomne pomáhať. Druhým dôvodom bola už spomínaná súťaž. Atmosféra bola mimoriadne priateľská a napriek tomu, že som tam nepoznal nikoho, cítil ako „doma“. Po predstavení prezidentovi federácie AWPC – Rudovi Siskovi už bolo vymaľované. Rudo je skutočne človek na svojom mieste a dáva do tohto športu celé svoje srdce. Osobne nepoznám vhodnejšieho kandidáta na post, ktorý zastáva.

Aké úspechy so dosiahol vo federácii AWPC/WUAP?
V roku 2009 sa mi podarilo v doraste do 82,5 kg získať titul Majstra Slovenska i titul Majstra sveta. Rok 2010 bol nemenej úspešný, už ako junior som získal titul Majstra Slovenska, po urputnom boji aj titul Majstra sveta, okrem toho som zvíťazil na letnej pohárovej súťaži SAM Cup a bol strieborný na druhej letnej súťaži v Bratislave. V roku 2010 sa mi zároveň podarilo prekonať slovenský rekord v tlaku v kategórii juniorov do 82,5 kg s hodnotou 192,5 kg.

Zaujímalo by ma, ako vyzerá tvoja príprava - koľko krát do týždňa trénuješ, aké cviky využívaš, koľko sérií, opakovaní a s akými záťažami? Ako vyzerá tvoj tréning 14 dní pred súťažou?
Môj tréningový plán nie je stabilne daný. Mením ho počas prípravy podľa toho, na ktorú oblasť sa potrebujem zamerať a ktoré slabiny potrebujem odstrániť. Predtým som trénoval 4x do týždňa, no táto varianta mi nevyhovovala a tak som prešiel na 3 tréningy týždenne. Z toho sú dva tréningy ozaj ťažké, so zameraním na hlavné disciplíny a tretí deň je vyčlenený na všetky doplnkové cviky na posilnenie zvyšných partii (na Freezone fóre si verejne vediem tréningový log pod nickom BGS, tam sa nachádzajú všetky podrobnosti ohľadne môjho tréningu).
Prípravu na súťaže začínam vyšším počtom opakovaní (6-8) a s blížiacim sa termínom súťaže počet opakovaní znižujem na 3 až 1. Využívam širokú škálu cvikov - čo sa týka benchpressu, sú to najmä boardpress, lockouty a tlak s prídavnou záťažou v podobe reťazí alebo gúm. Boardpressy a lockouty mi totiž umožňujú používať podstatne ťažšie váhy a tým pripraviť nervovú sústavu na takúto záťaž. Pred súťažou zaraďujem aj tréning v superdrese. Obvykle pred súťažou absolvujem 5-6 tréningov v drese. Tieto tréningy sú veľmi dôležité, pretože spomínaný superdres musí mať pretekár zvládnutý a natrénovaný. Dres totiž netlačí za vás a nepridá vám automaticky k výkonu X kilogramov, ako si laici myslia. Samotná príprava na súťaž u mňa trvá cca 10-12 týždňov. Bez kvalitnej prípravy nemôžeš očakávať skutočne kvalitné výsledky.
Posledných 14 dní pred súťažou je už skôr o regenerácii ako o tréningu. 10 alebo 7 dní pred súťažou si vyskúšam základný pokus a nasleduje oddychu až do súťaže.

Prezradíš nám súťažné maximá?
V kategórii do 82,5 kg je to spomínaných 192,5 kg (Majstrovstvá sveta 2010 v Trnave), v kategórii do 90 kg (pri telesnej hmotnosti 85 kg) sa mi podarilo na letnej pohárovej súťaži (SAM CUP 2010) zatlačiť rovných 200 kg.
videoklip ... Tomáš Bugáň na súťaži SAM CUP 2010

Tréning bez kvalitnej stravy a doplnkov výživy je často neefektívny. Aké doplnky výživy a v akých dávkach využívaš?
Doplnky stravy užívam len v súťažnej príprave. Úplným základom je však kvalitná strava, ktorú vďaka rodičom mám doma zabezpečenú. Vitamíny a minerály sa tiež snažím užívať, pretože pri tomto typu tréningov ich má telo nedostatok. Z doplnkov som už vyskúšal proteíny, gainery, kreatín, tribulus terrestris a nejaké pred tréningové nápoje. Najviac sa mi osvedčila trojkombinácia protein + gainer + kreatín. Účinky tribulusu som nepociťoval žiadne.
Ráno ... proteín, kreatín, vitamín C, vitamín B-komplex, horčík, zinok
Pred tréningom ... Vitamín C
Počas tréningu ... maltodextrín + BCAA (tréningy často trvajú aj 3 hodiny, tak aby som mal energiu)
Po tréningu ... proteín, kreatín
Večer ... horčík, zinok, Vitamín C

K špičkovým výkonom prispieva aj špičkové vybavenie.
V tomto smere je u mňa jednotka Inzer, všetky dresy, ktoré používam pochádzajú práve od tejto firmy. Na tlak  používam dres RageX. Po dvoch rokoch skúseností s týmto dresom som z neho ešte stále nevyťažil maximum, je to skutočne vynikajúci dres. Na drep som začal používať dres Trex, ktorý mi na moju techniku sadol ako uliaty. Mŕtvy ťah som vybavil Predator briefsami, ktoré si tiež veľmi pochvaľujem.
K trojboju samozrejme patri aj bandáže, či už na kolená alebo zápästia. V tomto smere mi najlepšie sadli skutočne tvrdé bandáže Black mamba.

Kto je podľa teba absolútne najlepší Slovenský powerliftér na súčasnej trojbojárskej scéne, bez ohľadu na príslušnosť k federácii?
Na Slovenku je veľa výnimočných liftérov, ktorí majú úžasné výkony, no ak by som mal povedať jedno meno, tak u mňa to je jednoznačne Peter Mlynarčík. Čo sa týka skúseností s liftom a osobností, tak tu široko ďaleko nemá konkurenciu.

Kto je podľa teba absolútne najlepší svetový powerliftér?
Na túto otázku sa ťažko odpovedá. Osobne mimo Slovenska poznám Lászla Mészárosa, ktorý je živým dôkazom toho, že neskutočná sila a pohodová, uvoľnená osobnosť sa navzájom nevylučujú.

Máš nejaký športový vzor? Ak áno, čím ťa zaujal a inšpiroval?
Vyslovene vzor ako konkrétnu osobu nemám, no obdivujem každého, kto si tvrdo ide za svojim cieľom, snaží sa prekonať všetky prekážky a tým nemyslím len v športe.

Aké sú tvoje plány v tomto roku?
Na jar sú to Majstrovstvá Slovenska a Európy, na jeseň zatiaľ len Majstrovstvá sveta. Podľa toho, ako sa pripravím, pôjdem ešte na niektorú zo zimných súťaží, alebo si oddýchnem do ďalšej sezóny. V pláne je prekonať hlavne sám seba, pobrať nejaké tie rekordy a hlavne sa pritom cítiť dobre.

Meno: Tomáš Bugáň
Vek: 21
Klub: PCU Komárno
Váha: súťažná ... do 82,5 kg/do 90kg; mimo súťažná ... 85-87 kg
Výška: 178 cm

Diskusia k článku:

AMIX diskusia