Spartan Race EastLabs Team

Spartan Race EastLabs Team

Igor Kopček ... 7. september 2012 - zrejme najlepší videoklip z 2012 Spartan Race Slovakia, autorom ktorého je BANG.sk
videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia

Igor Kopček ... 3. september 2012 - pozrite si peklo v priamom prenose, pozrite si 2012 Spartan Race Slovakia kamerou jedného z účastníkov.
videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia akčnou kamerou 

Marek Martinec ... 3. september 2012 - 5:00 ráno, trochu ešte oddychujem na posteli a predstavujem si prekážky a ihrisko, ktoré budem musieť dnes zvládnuť. O pár desiatok minút neskôr nastupujem do auta, v ruke držím ryžové chlebíčky, som nervózny. Cesta bola fajn, ocitáme vo Vranove nad Topľou, kde už vidím  prvé transparenty s logom Spartan Race. Na parkovisku stretávame rómskych občanov v červených tričkách s logom Spartan Race. Ochotne naznačujú smer jazdy a voľné parkovacie miesta. Zaujímavé ...
Beriem si všetky potrebné veci a ako prechádzam cez most, ostávam stáť som nemilo prekvapený - predo mnou vidím cca 70 pretekárov, ktorí čakajú na registračný čip, náramky a registračné číslo. Vedľa mňa nedočkavo čaká Viliam Kmec s prehlásením v ruke.
Po menšom prejdení trate a oboznámení sa s prekážkami sledujem priebeh prvej vlny. V krátkom čase sa k lanám dostáva akýsi Kanaďan s výborným časom, ktorý mi pripadá ako favorit dnešného preteku.
Prichádza čas 12:00, na odpálenú dymovnicu sa rozutekali ďalší pretekári. Nezostáva mi nič iné, iba sa prezliecť a začať s rozcvičovaním.
Ku mne na čiaru sa stavia ... Kanaďan, ktorý už súťažil v prvej vlne. Jeden pretek mu pravdepodobne nestačil. Odpálená dymovnica, komentátor vyburcuje pretekárov a my bežíme po potoku plnom skál. Čaká nás cca 7-8 kilometrový beh plný prekážok.
Jedna prekážka za druhou, voda, blato ... začínam zisťovať, aký ťažký je tento pretek. Počas behu sa spoznávam s 22 ročným vojakom Miroslavom, ktorý mi až do konca preteku robí spoločnosť a sem-tam prehodíme pár slov.
Bežíme dole kopcom, v diaľke sú zablatené, šmykľavé laná. Popasujeme sme sa s nimi, ale zvonca sa napokon dotkneme obaja. Som unavený, vyčerpaný, problém mi robí aj metrový betónový múr - nepekne padám, oškrel som si stehno. Pokračujem! Stojím azda pred najťažšou prekážkou. Plazenie sa popod ostnaté drôty s nepríjemným podkladom - voda, blato, kamene mi ničia kolená, ale ani to ma nezastavilo. Nasledujúca prekážka je lezecká stena. Zlyhávam, čaká ma istých 30 burpees (nedalo sa po nej liezť, pretože úchyty boli celé od blata). Mydlová stena, netrafený oštep v podobe 30 burpees, preskakujem zábradlie a ocitám sa pred Sparťanmi – úspešne prechádzam, beriem si očakávanú medailu a tričko.
Po sprche ešte za Igorom a Marekom urobiť rozhovor, môžem ísť s naozaj dobrým pocitom domov. Vďaka, EastLabs, bolo mi potešením byť vo vašom tíme.
videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia kamerou Martina LIBIČA

Marek Namešpetra ... 2. september 2012 o 23:00 - a máme tu finálny videoklip z našej produkcie z mimoriadne vydarenej akcie 2012 Spartan Race Slovakia.
videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - najlepší z najlepších

Marek Namešpetra ... 2. september 2012 o 11:30 - ak som dobre rátal, farby EastLabs Teamu na preteku 2012 Spartan Race Slovakia hájilo 14 súťažiacich, ktorí sú priaznivcami portálu EastLabs (celkom na štart nastúpilo viac ako 600 odvážnych dievčat, žien, chlapcov a mužov, ktorí sa vo Vechci, v okrese Vranov nad Topľou "pobili" s 20 prekážkami a cca 8 km bežeckou traťou). My sme ich "vyspovedali" pred našou kamerou pred aj po preteku. Aké mali ambície pred pretekom a a aké boli ich pocity tesne po tom, čo dobehli do cieľa? Chcete vidieť, ako ich náročná trať "poznačila"? Pozerajte a počúvajte! Iba dodám, že zo 612 registrovaných účastníkov, ktorí sa postavili na štart, do cieľa neprišlo iba 29 súťažiacich.
1. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Ambróz a Džugan
2. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Jakub Csontos 
3. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Kateřina Seidlová
4. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Laco Korsch
5. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu M. Namešpetrová
6. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Marek Martinec
7. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu M. Kováčová
8. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Michal Lakatoš
9. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Michal Pristaš
10. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Ondrej Šimon
11. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Patrik Adamčiak
12. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Viliam Kmec
13. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia - člen EastLabs Teamu Peter Martikán
14. videoklip ... 2012 Spartan Race Slovakia
15. videoklip ... fanúšik EastLabs na 2012 Spartan Race Slovakia - Miroslav Škarda
16. videoklip ... fanúšik EastLabs na 2012 Spartan Race Slovakia - Mária Renčková
17. videoklip ... fanúšik EastLabs na 2012 Spartan Race Slovakia - Koloman Mezzey 
18. videoklip ... fanúšik EastLabs na 2012 Spartan Race Slovakia - Vlado Piok   

Igor Kopček ... 1. september 2012 o 23:00 - ponúkame vám k "nahliadnutiu" kompletné výsledkové listiny 2012 SPARTAN RACE SLOVAKIA!

Jakub Csontos ... 1. september 2012 o 22:30 - je 1. september, 5:30 ráno. Budím sa na budík. Rozospato si hovorím: "Na čo som sa to zase dal!" O pár minút, keď dojedám vločky, si kontrolujem, či mám všetko čo mi treba. Vyzerá to tak, že mám - môžem vyraziť. Kam? Predsa na prvý 2012 Spartan Race na Slovensku - prekážkový pretek, ktorý sa koná vo Vechci. Vyzdvihnem priateľku, stačí chvíľka, už stojíme na autobusovej zastávke v Košiciach. Sadáme si do autobusu, ani sa nenazdáme, už sme vo Vranove nad Topľou. Tam na nás, ako aj na všetkých ostatných súťažiacich, čaká mikrobus – ten nás odvezie priamo na miesto preteku. Počas jazdy šofér zavtipkuje: "Chlapi, ak to vyhráte, tak myslite na toho, kto vás viezol!". Pousmejem sa. Hovorím si, že ten vtip hovorí asi každej várke, ktorú vezie.

Sme na mieste. Vechec, futbalový areál. Všade vylepené Spartan Race reklamné postery, čiže nebola šanca aby niekto netrafil. Zaradili sme sa do radu na registráciu, v diaľke vidím Igora Kopčeka, ako sa blíži. Kývam mu, nevidí ma. Stojíme v rade a mne sa zdá, že sa to nehýbe, keď tu zrazu prichádza hlavný organizátor Ladislav LEITNER a prosí súťažiacich, ktorí sú registrovaní na prvú vlnu (mimochodom, začínala o 10:00), aby šli dopredu a rýchlo podpísali list, na ktorom boli oboznámení, čo sa im môže stať. Keďže som bol registrovaný na 12:00 tak si uvedomujem, že tu ešte pár minút postojím.

Konečne som na rade. Dostávam obálku s číslom 59928. Vstupujem do areálu, idem priamo za Igorom – ten zapína kameru, Marek Namešpetra ma vyspovedá pre EastLabs. Blíži sa čas štartu prvej vlny 2012 Spartan Race Slovakia, presúvame sa k miestu vyhradenom na štart. Vyštartovali, ani sme sa nenazdali a neostal po nich ani prach. Presúvame sa k najbližšej prekážke, kde nás ale organizátor upozorňuje, že ich tu uvidíme až za 45 minút.  5 km 45 minút? Chytám sa za hlavu a opäť si hovorím: "Na čo som sa to zase dal!".

Stretávam Ľuboša Šrámeka (spolu sme pomáhali pri organizovaní Majstrovstiev Slovenska  v kulturistike mužov v tomto roku v Košiciach), prehodím s nim opäť len pár viet. Dozvedel som sa, že štartuje o 12:30, s úsmevom hovorím, že ma predbehne. Vedel som, že nepôjdem na čas, ale na istotu. Prečo? V roku 2007 som si zranil kríže a netúžim po tom, aby sa mi to vrátilo. Radšej opatrne a rozumne. 

Približne o 40 minút sa na futbalové ihrisko už blíži účastník Olympiády z roku 2010, ktorý sa konala vo Vancouveri (jeho meno si ale nepamätám). Zdoláva ostatný plot, horolezeckú stenu, pomaly sa blíži k hodu oštepom (je to disciplína, ktorá mi najviac robí vrásky). Ako som predpokladal netrafil a tak ho čakalo 30 trestných Burpees , alebo „angličákov“?  Preskakuje oheň, prechádza cez Gladiátorov, ocitá sa v cieli. Čas na tabuli ukazuje približne 45 minút.  Hovorím si, že s mojou kondičkou dobehnem o týždeň. Blíži sa čas 11:30 a ja už viem, že o 30 minút ma čaká jedna z najnáročnejších tratí v živote. Rozcvička je za mnou, posledné objatie priateľky pred pretekom, neisto sa radím medzi posledných v mojej vlne. Neviem čo ma čaká, verím však, že to zdolám. Nech to stojí, čo to stojí.

Dymovnica horí, komentátor odrátava sekundy, srdce búši.  Štart! Začiatok trate je relaxačný, bežím  cez riečku, ktorá mi niekedy siaha po kolená, niekedy iba po členky. Pár minút behu, prichádza prvá prekážka. Rúčkovanie. Hovorím si „ toto mi nikdy nerobilo problém“ a tak to aj je! Pobehnem pár metrov, už sa na mňa usmieva veľká drevená stena. Nestihla sa dousmievať, už podliezam jej mladšiu sestru. Preliezť skrz tretiu stenu, druhú prekážku mám za sebou. Beh.  Nie dlho. Tretia prekážka mi tiež nerobí problém – beriem na plece 25 kilové vrece, šliapem s ním kopec hore – dole. Odhadzujem vrece a mierim si to priamo do lesa.
Podliezam prvý ostnatý plot a prichádzam k prekážke, ktorá ma úplne spomalí. Beh cez bahno. Vidím, že pretekári, ktorí boli predo mnou, idú na boso. Pýtam sa či, aj ja sa musím vyzuť. Odpoveď? Nie, ale vraj to tak ide lepšie! Skúšam to v topánkach, okamžite zisťujem, že to bol zlý nápad. Pravá noha sa mi zaborí takmer na dno - nie a nie ju vytiahnuť. Hurá noha je von! Ale kde mám topánku? Trvá mi približne 2 minúty, kým sa k nej prekopem. Vyzúvam si topánky a ... zdolávam bahno. Ponožky, celé od bahna, sú už nepoužiteľné a tak ich odhadzujem, obúvam topánky na zablatené nohy, pokračujem. 
Prichádza  najväčší zlom - topánky plné bahna, nohy klzké ako maslo. Beh? Nemožný! Dokráčam k ďalšej prekážke, beriem pneumatiky na ramená a hor sa do kopca. Stačí vyliezť strmý kopec a vrátiť sa. Pokračujem na ďalšiu prekážku. Tou je veľká, odhadom 5 metrová sieť z lana, ktorú treba preliezť – zdolávam, pokračujem. Pár minút kráčania po lese, je tu ďalšia disciplína. Vidím vodu, teším sa že, sa zbavím bahna v topánkach. Prekážka?
Prerúčkovať po lane ponad vodu, skok do vody, plávanie k brehu. Tričko s logom EastLabs, ktoré mám stále na sebe, naberá šialenú hmotnosť . Dávam ho dole, spolu s ďalším pretekárom prevraciam pneumatiku od traktora. Opatrne, bojím sa, aby mi nevyskočila platnička. Nič také sa našťastie nestalo, pokračujem.  Ťažké kráčanie do strmého kopca.
Keď už som hore, cítim sa ako v nebi. Prečo? Rovno predo mnou stojí stánok z vodou – viem, že polovica pekelného 2012 Spartan Race je už za mnou.  Pijem vodu, beriem kváder s reťazou, s touto záťažou šliapem ďalších pár metrov.  Beriem si vodu na cestu (tá mi mimochodom po pár metroch končí na mojej hlave – horúčava je doslova zničujúca), hor sa na finiš Spartan Race. Dlhý beh, lúka, stačí preskočiť pár driev a slamených stohov. Ešte zbehnúť dole kopcom, v zákrute vidím divákov. Medzi nimi vidím moju priateľku od ktorej hneď pýtam vodu - dúšok, pokračujem.
Vidím, že už ma čaká šplh na lane, teším sa. Som takmer na konci. Predčasná radosť - lano klzké od bahna, pomocné uzly nepomáhajú. Pomaly, pomaličky sa posúvam hore. Ešte jeden uzol a ... som vyčerpaný, neviem sa ani pohnúť. Žiadna opora v nohách, ruky príliš unavené.  3-4 minúty snaženia, organizátorky ma našťastie posielajú ďalej (v interview som povedal, že som musel spraviť 30 trestných burpees ... ospravedlňujem sa, po preteku sa mi ťažko rozmýšľalo, nehovoril som pravdu).
Blížim sa k ostnatému drôtu, na ktorý som bol veľmi zvedavý. Prekážka je ťažšia, ako som čakal. Plazím sa v bahne, to je nenormálne klzké, o žiadnej závratnej technike nebolo ani slychu. Minúty trápenia, konečne som z tohto ostnatého pekla vonku!
Mierim si to rovno na horolezeckú stenu.  Na tejto disciplíne (ako aj pri lane) som si verím, opäť prichádza sklamanie ako blesk z neba. Kvádre, za ktoré som sa mal držať, mali na sebe obrovskú vrstvu blata – nedokážem sa udržať. Chvíľka skúšania rôznych úchopov, nebudem strácať čas, čakajú ma burpees.
Ešte veľká šmýkalka, šplh po stene poliatou mydlovou vodou, je tu hod oštepom. Som si istý že budem robiť ďalšie burpees. Napriahnem, hodím, oštep sa zapichne tesne pod terč. Drží, nepadá, organizátor ma posúva ďalej.
Preskočiť oheň, plot, mierim si to priamo na gladiátorov. Kričím, nech ma neudierajú po krížoch. Vidím, že aj oni sú vyčerpaní (dnes museli „zastaviť“ niekoľko stoviek súťažiacich), priateľsky ma ťuknú, prekračuje cieľovú líniu. Dostávam medailu, sadám si na zem. Zvládol som to a bez zranení! Záverečný rozhovor s Marekom, ešte pár fotiek (mimochodom, po rozhovore prichádzajú dvaja súťažiaci, chcú sa so mnou odfotiť - myslia si, že som bol najlepší zo Slovákov, keďže so mnou robili interview ... nechal som ich v tom, no ... asi hodinku), šup pod studenú sprchu. 

O pár minút  sedím na autobusovej stanici vo Vranove, v hlave si premietam celý pretek. Aké sú moje pocity? Aj napriek bolesti lýtok sa cítim skvelo. Som šťastný, že som splnil svoj ciel – prekonal som samého seba a dokončil pretek.  Dobre viem, že najnáročnejšou prekážkou na celom preteku bol beh - moja veľká slabosť.  Prichádza autobus do Košíc, nastúpiť, vzďaľujem sa od prvého Slovenského terénneho prekážkového behu Spartan Race a v duchu ďakujem portálu East Labs, že mi umožnili štartovať na preteku. A týmto článkom zároveň ďakujem organizátorom Spartan Race za neuveriteľný zážitok.  A či som v cieli pochopil? Nie ... do teraz som nepochopil, prečo som sa na to dal.

Michal Pristaš ... 1. september 2012 o 20:45 - Spartan Race, pochopíš až v cieli. Tak ... pochopil som. Po noci, keď som sa pár krát zobudil na zlý sen (že som počas preteku zablúdil) a nervóznom štarte takmer z konca štartoviska, som mal na trati 2012 Spartan Race Slovakia v hlave iba jedinú myšlienku. Kde je koniec?
Organizátori si pre nás na „rozohriatie“ pripravili celkom peknú spŕšku terénnych nerovností, vody, blata, ťahania ťažkých vriec, pneumatík, ale aj cementových predmetov guľového tvaru hore kopcami, preskakovanie stien, brodenie blatom a aj ťažké výbehy (alebo skôr výšľapy) do kopcov, čím nás (teda aspoň mňa) pripravili o všetku silu ukrytú v kvadricepsoch a lýtkach. Po tejto krásnej rozcvičke indikátor vytrvalosti výstražne blikal červenou farbou a ja som sa sám seba pýtal, kde je "občerstvovačka". Namáhavé hľadanie, našiel som ju a vedel som, že som v polke trate. Kopol som do seba Carbonex a plný energie (teda so zbytkami energie a sladkým pocitom v ústach) som vyrazil zdolať druhú polovicu 2012 Spartan Race Slovakia.
Tá bola podľa mňa jednoduchšia - beh bol plynulejší, prekážky krásne. Najviac som si však užíval posledných 700 metrov, kde bolo na futbalovom ihrisku dokonca 9 prekážok. Prvou z nich bol šplh lanom - čakal som, že to bude jednoduché keďže šplh bez použitia nôh som si skúšal a na zvolenú dĺžku som si trúfal. Chytil som lano a hľadal uzly, aby som sa mohol zaprieť. Vybral som si nešťastne prvé lano, ktoré bolo najviac používané a najviac klzské - zvládol som aj takúto nástrahu a tešil sa z posledných metrov. Plazenie pod drôtmi s odpozeranou technikou z videí mi pomohlo predbehnúť peknú hŕstku ľudí, šmýkalka, oštep, gladiátori, endorfíny ... 1:11 na časomiere, medaila, priatelia, relax. A najlepší pocit, aký som za posledný čas mal.
Napriek kŕčom v lýtku, s úsmevom, spokojný. O rok (ak bude možnosť), to vidím určite na ďalší Spartan Race a s lepším výsledkom! Už viem, ako koncipovať prípravu. Tak ... na koniec vďaka EastLabs-u za podporu a taktiež Rebel’s Gymu v Košiciach za rozvoj kondície. A čo sme museli absolvovať?

Diskusia k článku:

AMIX diskusia