Vek, výšku, hmotnosť, celkový čas/dobu, ktorú venujú posilňovaniu, pokroky, ktoré vďaka posilňovaniu už zaznamenali, nezriedka sa pýtame na ciele a ambície, stravu (príjem základných stavebných látok, jedálny lístok), suplementačný a tréningový plán, aj na očakávania s nimi spojené. Samozrejme, takéto otázky nie sú vždy štandardom, ale umožnia nám získať základné informácie, ktoré nám pomôžu v hľadaní konkrétnej odpovede na konkrétnu otázku.
Analýzou otázok, ktoré nám prišli prostredníctvom spomínaného internetového obchodu na predaj doplnkov výživy ObchodRonnie.sk od januára do marca 2013 sme zistili, že 74% pýtajúcich chce radu „ako ľahko a rýchlo nabrať svalovú hmotu“ (nič prekvapujúce). Ešte zaujímavejšie však bolo zistenie, že tí, ktorí majú problémy s naberaním na svalovej hmotnosti, seba samých považujú za tzv. hardgainerov (označenie pre niekoho, kto má problémy s výstavbou svalovej hmoty aj napriek tomu, že dodržiava bežne známe a efektívne postupy platné pre rast masívnej svalovej hmoty – sú to tzv. ťažko priberajúci jedinci). Takmer každý z nich si myslí, že pre naberanie svalovej hmoty robí maximum. Omyl, priatelia!
Jednoduchý pohľad do jedálnych lístkov týchto hardganierov ukázal, že dve tretiny z nich trpia kulturistickou podvýživou (nízky príjem kalórií zo stravy, ktorá navyše mala nedostatočný príjem bielkovín), často v kombinácii s pričastými tréningami (tréning systémom 3 dni tréning, deň voľno je pre začiatočníkov, resp. tých, ktorí majú problém s naberaním svalovej hmoty, jednoznačne zlá voľba – výsledkom je len a len pretrénovanie a nulový progres) a určite za neúspechom v snahe "nabrať na svalovej hmote" stoja aj výpadky v tréningu. Aké výpadky? Dlhodobé.
Zaujímavosťou totiž aj to, že vysoké percento týchto hardgainerov pri celkovej dobe tréningu uviedlo údaj „s prestávkami rok, rok a pol, dva roky“. Prestávky sú teda v podstate tréningové výpadky, ktoré trvajú radovo (budem optimistom) v týždňoch.
Neustála aplikácia spôsobu cvičenia 3 mesiace trénujem, štyri týždne som bez tréningu, je pre svalový rast určite kontraproduktívna, okrem iného však výraze znižuje vaše šance na zisk masívnej svalovej hmoty. Nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska. Prečo? Vysvetlím!
Úplné znenie článku, ktorý pre vás spracoval Marián Čambal, nájdete na našom partnerskom edukatívnom projekte FitnessTreneri.sk.