Armwrestling - 2012 Majstrovstvá sveta, Brazília

Armwrestling - 2012 Majstrovstvá sveta, Brazília

Gabriel Harčarik ... 27. septembra 2012 - pred týždňom sa vrátila Slovenská výprava so Sao Vincente kde sa konali 2012 Majstrovstvá sveta v armwrestlingu, odkiaľ slovenskí reprezentanti doniesli 2 zlaté a 4 strieborné medaily. Náš portál EastLabs.biz už od začiatku tohto roku má samostatnú sekciu EastLabs Radio, v ktorej vám prinášame rozhovory s osobnosťami z našich športov. Neváhali sme a so Slovenskými armwrestlermi sme sa spojili okamžite po ich návrate, aby sa aj s vami podelili o svoje pocity zo svetového šampionátu.

1. interview ... EastLabs Radio - Snežana BABAYEVA
2. interview ... EastLabs Radio - Ivan GREGORIČKA
3. interview ... EastLabs Radio - Ján VOJENČÁK
4. interview ... EastLabs Radio - Juraj MICHALIČKA
5. interview ... EastLabs Radio - Rebeka MARTINKOVIČOVÁ
6. interview ... EastLabs Radio - Lucia DEBNÁROVÁ

Gabriel Harčarik ... 16. septembra 2012 -posledný deň súťaženia (súťažilo sa pravou rukou) začal v porovnaní so včerajškom katastrofálne. Snezhana Babayeva skončila na piatom mieste, Ivan Gregočička vypadol rovnako ako aj Ján Vojenčák, ktorého poškodil rozhodca v zápase s Kanaďanom (prehra na dva fauly) a až Lucia Debnárová postupom z kvalifikácie bez prehry (bola opäť o triedu lepšia ako jej súperky) bilanciu napravila. Aj keď pred odchodom Lucia avizovala, že jej pravá ruka nie je na tom tak dobre ako ľavačka nič tomu nenasvedčovalo a aj finále zľahka vyhrala a po prvý krát vo svojej kariére získala svetové double. Je to fantastických úspech, ak zoberieme do úvahy aj dve zlaté z Majstrovstiev Európy, Lucia patrí k najúspešnejším športovcom tohto športu.
Juraj Michalička si v najťažšej kategórii počínal opäť skvele, len bohužiaľ vo finále ho čakal Andrej Puškár. Každopádne dva strieborné kovy sú obrovský úspech. Týmito výsledkami Juro potvrdil rast formy a najmä to, že sa s ním v najťažšej kategórii už musí počítať aj do budúcna.
Všetkým našim reprezentantom gratulujeme a želáme šťastný návrat domov.
výsledky 3. deň ... ľavá ruka seniori
výsledky 4. deň ... pravá ruka seniori

Gabriel Harčarik ... 15. septembra 2012 - tretí deň bol pre Slovenských reprezentantov veľmi úspešný - až na Ivana Gregoričku (skončil po dvoch prehrách), všetci ostatní postúpili do finále. Snezhana Babayeva, Jan Vojenčák a Juraj Michalička si však postup museli vybojovať v semifinále. Jedine Lucia Debnárová postúpila do finále bez prehry.
Snežka (do 50 kg) vo finále nastúpila proti reprezentantke Kazachstanu, no tá bola aj rýchlejšia aj silnejšia. Verím, že zajtra sa jej podarí a obháji titul aspoň v pravačke. Každopádne striebro je výborný výsledok.
Lucia Debnárová v 60-ke nastúpila proti súperke z Kazachstanu. Bola jasnou favoritkou a hneď po štarte to potvrdila. Svoju kategóriu vyhrala jednoznačne a od svojich súperiek bola o triedu lepšia. Potešilo ma, že nerobila taktické chyby a pôsobila pokojne - bola to viac ako zaslúžená zlatá medaila.
Jano  (do 70 kg) sa vo finále stretol s Olegom Zochom z Ukrajiny. Tento borec má nadrozmerné vyvinutú ľavú ruku a na turnaji A1 porazil chlapov, ktorí vážili nad 100kg. Náš reprezentant sa snažil zabojovať, ale bohužiaľ anatomické a biomechanické danosti hovorili jednoznačne v prospech Ukrajinca. Po neúspešných majstrovstvách Európy je pre Jana strieborná medaila  návrat na medailové pozície!
Juro Michalička (nad 110 kg) sa vo finále stretol s mnohonásobným majstrom Európy a sveta Andrejom Puškárom z Ukrajiny. Náš reprezentant sa vo finále snažil, ale Puškár je aktuálne jeden z najsilnejších mužov sveta a preto Jurajové druhé miesto je veľmi cenné.
Všetkým gratulujeme a prajeme im veľa úspechov v súťaži pravou rukou.

Gabriel Harčarik ... 15. septembra 2012 - druhý deň súťaženia začal pre Rebeku Martinovičovú o niečo lepšie, keď v prvom zápase porazila Talianku. V nasledujúcom zápase ju však čakala Ruská reprezentantka a tá Rebeke nedala šancu. Ďalší zápas naša pretekárka opäť bojovala, keď vrátila Turkyni prehru z ľavačky. Na rad prišiel zápas s jej večnou rivalkou z Litvy - ani tento krát na ňu nenašla Rebeka recept a obsadila  nepopulárne štvrté miesto.
Výsledky z prvých dvoch dní nájdete ak si klikne na link.
výsledky 1. deň ... ľavá ruka juniori, master, disabled
výsledky 2. deň ... pravá ruka juniori, master, disabled

Gabriel Harčarik ... 14. septembra 2012 - Prvý deň súťaženia na majstrovstvách sveta je za nami. Mali sme tu len jednu zástupkyňu a to Rebeku Martinkovičovú v kategórii junioriek do70 kg.   Hneď prvý zápas bol vlastne repríza finále z majstrovstiev Európy. Rebeka sa tu stretla s Litovčankou, ale bohužiaľ  súperka jej vrátila prehru a naša reprezentantka tak spadla do prehrávajúceho pavúka. V ďalšom zápase Rebeke nenastúpila na zápas Talianka a v nasledujúcom si pre zmenu poradila so Švédskou pretekárkou. Čakal ju zápas o medailu s Tureckou reprezentantkou, no bohužiaľ aj tá bola nad jej sily a Rebeka v súťaži ľavou rukou obsadila konečné 4.miesto. Verím, že v súťaži pravou rukou sa jej bude viac dariť a dovezie si z Brazílie cenný kov.

Gabriel Harčarik ... 14. september 2012 - ak ste fanúšikmi armwrestlingu, máte možnosť sledovať on-line prenosy z 2012 Majstrovstvách sveta. Stačí, ak kliknete na nasledujúci link.
on-line prenos ... 2012 Majstrovstvá sveta v armwrestlingu

Gabriel Harčarik ... 13. september 2012 - v Brazílii sa konal kongres EAF (Európska armwrestlingová federácia) a následne WAF (Svetová armwrestlingová federácia). EAF kongres bol v znamení spochybňovania volieb prezidenta Assena Hadjitodorova niektorými členmi Európskej federácie aj napriek tomu, že priamo počas volieb (Poľsko, máj 2012) nikto nenamietal. Assen Hadjitodorov kandidoval aj na prezidenta WAF. 
Na kongrese EAF sa riešila najmä sťažnosť na Brazílsku federáciu, ktorá nezvládla organizáciu príjazdu jednotlivých výprav - tie cestovali z mesta do mesta, boli roztrúsené po rôznych hoteloch s nejasným harmonogramom presunu do oficiálneho hotelu, presuny a čakania na autobusy trvali niekoľko hodín. Športovci stratili jeden deň chaotickým cestovaním a hladovaním - ten deň chceli využiť na aklimatizáciu a úpravu hmotnosti, aktuálne sú už v oficiálnom hoteli a majú za sebou váženie. Zo Slovenska všetci športovci navážili do svojich kategórii.
Ivan Gregorička postúpil v hierarchii rozhodcov a môže rozhodovať už aj seniorské kategórie. Na kongrese WAF sa konali voľby - aký je výsledok? Pre Európanov, ale aj celé svetové pretláčanie, dopadli veľmi dobre. Aktuálneho prezidenta Freda Roya (Kanada) porazil  Assena Hadjitodorov (Bulharsko) o jeden jediný hlas. Hlavným rozhodcom WAF ostal Leonid Harkles (Fínsko) a sekretárom WAF Willy Denemonstier. Prečo som písal, že je to dobré pre svetové pretláčanie?
Na každom svetom šampionáte, na ktorom som sa zúčastnil ja, alebo moji zverenci a ktoré organizovali ľudia od Freda Roya (Američania a Kanaďania), boli večne problémy s organizáciu. Preteky nikdy nezačali na čas, kategórie prebiehali chaoticky, športovcov hlásili po číslach a nie menách, voľný žreb mohol dostať pretekár aj počas pretekov (rozdielny pavúk oproti EAF). Niektorí funkcionári EAF už poukázali aj na zvláštne finančné výdavky bývalého vedenie WAF ako napr. každoročný nákup notebookov a ďalších nepotrebných veci za 30.000USD.
Jedna z pozitívnych vecí, ktorá sa odhlasovala na kongrese WAF, je rozšírenie juniorskej kategórie do 21 rokov. Toto rozhodnutie nadobudne platnosť už na budúcoročných Majstrovstvách sveta v Poľsku. A aké sú aktuálne vekové a váhové kategórie?

Kategória dorast ... do 18 rokov dievčatá: 45; 50; 55; 60; 65; 70; +70 kg
Kategória dorast ... do 18 rokov chlapci: 50; 55; 60; 65; 70; 75; 80; +80 kg
Kategória juniori ... do 21 rokov dievčatá: 50; 55; 60; 65; 70; +70 kg
Kategória juniori ... do 21 rokov chlapci: 55; 60; 65; 70; 75; 80; 85; 90; +90 kg

Ďalšie prijaté zmeny:
... váženie bude prebiehať dva dni
... kvalifikácie budú prebiehať na 8 stoloch
... rozhodovať bude 22 rozhodcov hlavných + postranných
... rozhodcovia počas semifinále a finále budú môcť využiť videozáznam pri nejasnostiach
... technická novinka ... podložka lakťa od MAZURENKO EQUIPMENT, ktorá ma dať pocítiť športovcovi, že jeho lakeť je na hranici faulu 

Gabriel Harčarik ... 11. september 2012 - v závere týždňa vycestovala Slovenská reprezentácia do Brazílie na 2012 Majstrovstvá sveta v armwrestlingu. Pre väčšinu športových fanúšikov je Brazília spätá z futbalom, ale musím povedať, že Brazílčania sú dobrí aj v pretláčaní rukou. Na Majstrovstvách sveta už tradične ich výprava patrí k najpočetnejším - obsadzujú všetky kategórie od juniorskej, cez seniorskú až po masters, nechýbajú aj v kategórii zdravotne oslabených. Svojím povzbudzovaním  patria  na šampionáte k najhlasnejším a preto si ani neviem predstaviť, ako to bude vyzerať, keď bude šampionát prebiehať u nich doma. Verím, že pre mnohých súťažiacich to bude neuveriteľný zážitok a budú mať pocit, že sú na futbale a nie na Majstrovstvách sveta v pretláčaní rukou.
Šampionát sa koná v meste Sao Vincente (má cca 300.000 obyvateľov) a určite je to lepšia voľba ako chaos miliónových miest Rio de Janeiro alebo Sao Paulo. Do Brazílie odcestovala skromná a omladená, ale o to ambicióznejšia Slovenská výprava - nechýbajú v nej „horúce želiezka“. Ich cesta začala v nedeľu skoro ráno a aktuálne sa už nachádzajú v dejisku svetového šampionátu. Kto bude štartovať za Slovensko v Brazílii a ako vyzerá ich sprievod?

Rebeka Martinkovičová – jediná juniorka, (do 70kg), naposledy zlatá a strieborná na ME 2012
Snežana Babayeva (ženy do 50kg), obhajuje dve zlaté z Kazachtanu 2011
Lucia Debnárová(ženy do 60kg), obhajuje zlato a striebro z Kazachstanu 2011
Ivan Gregorička(muži do 60kg), návrat po zranení (naposledy bronz Moskva 2010), taktiež bude pôsobiť ako rozhodca
Ján Vojenčák(muži do 70kg), úspešný medailista, chce odčiniť neúspešné MS 2011 a ME 2012 v Brazílii
Juraj Michalička(muži nad 110kg), naposledy dvakrát bronzový na ME 2012
Mária Janušicová - delegátka na kongres WAF
Róbert Čapla - vedúci výpravy
MUDr. Miroslav Babiak - antidopingový komisár pre WAF

Tesne pred odletom sme sa s našim reprezentantmi a prezidentovi SAPR spojili, aby sme zistili, ako prebiehala ich príprava, v akom sú zdravotnom stave a aké majú ambície – rozhovory sme spracovali pre EastLabs Radio, postupne ich budeme pridávať do článku.

1. interview ... EastLabs Radio - Rebeka MARTINKOVIČOVÁ
2. interview ... EastLabs Radio - Snežana BABAYEVA
3. interview ... EastLabs Radio - Lucia DEBNÁROVÁ
4. interview ... EastLabs Radio - Ivan GREGORIČKA
5. interview ... EastLabs Radio - Ján VOJENČÁK
6. interview ... EastLabs Radio - Juraj MICHALIČKA
7. interview ... EastLabs Radio - Marián Čapla

Diskusia k článku:

AMIX diskusia