Armwrestling - 2013 Majstrovstvá sveta, Poľsko Gdyňa

Armwrestling - 2013 Majstrovstvá sveta, Poľsko Gdyňa

Posledný deň sa na majstrovstvách sveta v armwrestlingu súťažilo pravou rukou. Slovenskí reprezentanti opäť nesklamali, keď v pravačke vybojovali 5 medailí. O prvú sa postaral Michal Girášek, keď získal svoju prvú medailu na svetovom šampionáte. Nakoniec bola bronzová. Je to pre Miša veľký úspech, pretože do bojov nastúpil so sebazaprením, keďže mal teploty a črevné problémy. Aj napriek tomu dokázal, že vo svojom mladom veku patrí do svetovej špičky. Ďalšiu medailu do 21 rokov a svoju poslednú vybojoval Dominík Glod. Všetci sme mu priali, aby to bolo konečné zlato, no nakoniec to bolo opäť "len" striebro. Dominika obral o zlato len Rus s nadmerne až chorobne vyvinutou pravačkou. Keby nie jeho, tak Dominik má zlato. Každopádne Dominik počas celej juniorskej kariéry potvrdzoval, že je schopný poraziť kohokoľvek a vždy prinášal medaile. Veríme, že sa mu bude dariť aj medzi mužmi. Ďalší veľmi pekný výsledok predviedol aj Juraj Michalička. Ten po zlate v ľavačke pridal bronz v pravačke. Juro tak potvrdil že patrí do svetovej špičky v najťažšej kategórii. Lucia Debnárová sa vo finále stretla so svojou večnou súperkou Ekaterinou Larinou a tento-krát jej aj podľahla. Lucka však bola opäť už po x-tý krát vo svetovom finále a určite ju tam ešte veľa krát uvidíme. Podala skvelé výkony aj keď na MS cestovala so zápalom priedušiek. Poslednou našou finalistkou bola Snezhana Babayeva . Tá dokonca do finále postúpila bez prehry. Je súperkou bola mladá, ale veľmi silná Kazachstanka a tá Snežku vo finále 2-krát porazila. Snežka si odniesla zo šampionátu stiebro. Celková bilancia Slovákov je 11 medailí. 3 zlaté, 5 strieborných a 3 bronzové medaile. Je to veľký úspech pretože to bol skutočne náročný šampionát s dominanciou východných krajín. Taktiež treba pochváliť aj organizátorov. Prinášali neustále najnovšie informácie hneď ako to bolo možné. Krásne fotky a komentáre. Ja oceňujem najme on-line prenos zo všetkých 8 stolíkov a večerné finále bolo prenášané aj vo viacerých televíziách (najmä rusky hovoriacich) a bolo pripravené tak, že divák mal z toho krásny dvojhodinový zážitok. Na konci tohto článku nájdete aj finálové videá! Oficiálne výsledky nájdete TU.

Dnes na Majstrovstvách sveta v armwrestlingu boli na pláne súťaže ľavou rukou v kategórii juniorov do 21 rokov a taktiež seniorské kategóie. Medzi juniormi do 21 rokov získal stiebro Dominik Glod. Je to už jeho 2. striebro z MS a zajtra má poslednú šancu na zisk zlata. Strieborná medaila v tak nabitej kategórii je krásne umiestnenie, no verím, že sa mu zajtra podarí siahnuť na zlato.
Michal Girášek nastúpil o kategóriu vyššie ako plánoval a sily mu stačili iba na 6. miesto.  Medzi seniormi zase ján Vojenčák nastúpil o kategóriu nižšie ako plánoval, podal skvelý výkon no nakoniec obsadil nevďačné 4. miesto. Nechýbalo veľa a mohla z toho byť dalšia medaila.
Medzi ženami štartovala Veronika Očipová na svojich prvých majstrovstvách sveta a v 70tke vybojovala 5. miesto. Snezhana Babayeva si v kategórii do 50kg vybojovala bronz. Verím, že zajtra to dotiahne do finále.
Lucka Debnárová dnes už po x-krát dokázala svojím súperkám, že je najsilnejsia žena na svete, keď vo finále zdolala svoju súperku z Kazachstanu. Bola to veľmi ťažká kategória! Lucka sa zajtra pokúsi o "double" a my jej držíme palce. Najväčším prekvapením v Slovenskej výprave bol Juraj Michalička. Ten v najťažšej kategórii vybojoval neočakávané, ale o to krajšie zlato. Juro porazil vo finále Ruského súpera a ja dúfam, že zajtra svoj úspech zopakuje.

Tento víkend v Poľskom meste Gdyna prebieha najväčší  svetový šampionát  v pretláčaní rukou. Prečo najväčší? Pretože sa na ňom predstavilo neuveriteľných 1200 športovcov zo 49 krajín celého sveta. Rozhoduje sa až na 9 stoloch.  Slovenská výprava vycestovala v tejto zostave:

JUNIORI 18 rokov 

 • Andrea Kusnšieriková 60 kg
 • Rebeka Martinkovičová 70 kg
 • Maxim Dužek 80 kg

JUNIORI 21

 • Dominik Glod 70 kg
 • Michal Girášek 80 kg

SENIORI

 • Snežana Babayeva 50 kg
 • Lucia Debnárová 60 kg
 • Veronika Očipová 70 kg
 • Ján Vojenčák 65 kg
 • Ladislav Hervay 85 kg
 • Ján Germánus 85 kg
 • Radoslav Dobrovič 90 kg
 • Juraj Michalička 110+ kg 

MASTERS 

 • Jaroslav Váňa, 100+ kg

Pred šampionátom sa konal kongres WAF (svetová armwrestlingová asociácia), kde Slovensko dosiahlo obrovský úspech, keď dostalo možnosť usporiadať majstrovstvá sveta v roku 2018. Slovenská asociácia pretláčania rukou usporiadala vrcholné šampionáty v pretláčaní trikrát. Dvakrát juniorské majstrovstvá sveta v Senci (1998 a 1999) a jedenkrát majstrovstvá Európy (Poprad, 1997). Tento svetový šampionát bude najväčšia akcia ktorú SAPR vo svojej histórii usporiada. Vieme aj kde sa budú konať nasledujúce šampionáty ( 2014 - Litva 2015 – USA 2016 – Bulharsko 2017 – Maďarsko 2018 – Slovensko).

Vďaka Rebeke Martinkovičovej hrala hneď v prvý deň Slovenská hymna, keď sa Rebeke po prvýkrát podarilo získať zlato na MS. Na druhý deň Rebeka postúpila do finále z jednou prehrou, ale tam nestačila na ruskú reprezentantku, no zápasy boli veľmi vyrovnané. Ostatným juniorským a masters reprezentantom sa nepodarilo získať medailu. Dnes a v sobotu prebiehajú kategórie juniorov do 21 rokov a seniori.

Ak chcete sledovať on-line prenos môžete si ho pozrieť na tomto linku. A aký je program na dnes a zajtra?

Piatok - 6. september 2013

 • 9:00 am ... začiatok kvalifikácie- ľavá ruka (Sports Hall Gdynia)
 • 14:00 ...... Finále juniori do 21 rokov
 • 18:00 ...... Finále  Seniori  
 • 21:00 ...... koniec prenosu

Sobota - 7. september 2013

 • 9:00 ...... začiatok kvalifikácie- pravá ruka (Sports Hall Gdynia)
 • 14:00 .... Finále juniori do 21 rokov
 • 17:30 .... Finále  Seniori  
 • 21:00 .... koniec prenos
 • 2013 Majstrovstvá sveta- Gdyna, seniori pravá ruka2013 Majstrovstvá sveta- Gdyna, seniori ľavá rukaDiskusia k článku:

AMIX diskusia