Arnold Sports Festival 2010

Arnold Sports Festival 2010

Marek Baják ... 23.03.2010 - na koni článku nájdete videoklipy, ktoré vám ukážu Natáliu Lenártovú, Lukáša Osladila aj Honzu Kubíka tesne pred prezentáciou na súťaži Arnold Classic Amatérov 2010.  

kopček ... 07.03.2010 o 19:00 - semifinálovú fotogalériu účastníkov súťaže Arnold Classic v profesionálnej kulturistike mužov si môžete pozrieť, ak KLIKNETE TU!

kopček ... 07.03.2010 o 18:00 - na súťažiach už semifinálové porovnávania naznačia, aké sú skutočné ambície a hlavne možnosti jednotlivých súťažiacich. Rovnako to bolo aj na Arnold Classic 2010, z ktorého vám prinesieme niekoľko fotogalérií. Fotogalériu so všetkými semifinálovými porovnávaniami súťaže Arnold Classic v profesionálnej kulturistike mužov si môžete pozrieť, ak KLIKNETE TU!

kopček ... 07.03.2010 o 9:50 ... vďaka Piotrovi Kaczevskemu z Poľského Muscular Development si môžete vychutnať víťazstvo Natálie Lenártovej na súťaži Arnold Classic 2010 amatérov. Videoklip z finále nájdete na konci článku.

kopček ... 07.03.2010 o 9:10 - priznávam, neviem ako rozhodovali rozhodcovia na Arnold Classic 2010, ale rád by som si pozrel kompletné výsledkové listiny, v ktorých by som pozornosť upriamil na bodové hodnotenie. Dôvod? Vyrovnanosť súťažiacich na prvých troch miestach. Branch, Kai a Phil boli výnimočne dobre pripravení, ale každý z nich mal chyby (maličkosti), ktoré mohli rozhodnúť v jeho neprospech. A ako sa ukázalo ... rozhodli.
TOP 6 bola jasná už po semifinále a tak keď na pódium k finálnemu porovnávaniu nastúpil Dexter, Rony, Kai, Phil, Branh a Toney, nebolo to nič prekvapujúce. Pár porovnávaní, povinná rotácia borcov na pódiu tak, aby vedľa seba stáli kandidáti na medailové umiestnenia, free pozing a na rad prišli strongmani a ich finálová disciplína. Ako spestrenie programu celkom dobre premyslené nosenie extrémnej záťaže dostalo do varu celú halu, ktorá potom netrpezlivo čakala na finálne výsledky aj v súťaži kulturistov.
6. miesto ... Rony Rockel. Očividne sklamaný Rony si trúfal na viac, ale vo večernom finále jeho forma už nemal tú semifinálovú ostrosť a hustotu, ktorou dokonca prekonával Mr. Olympia 2008, Dexera Jacksona. Napriek tomu by som ho dal na miesto piate.
5. miesto ... Toney Freeman. Už po semifinále som mu prisúdil 6. priečku a názor som nezmenil ani po finále. Ale ... rozhodcovia boli inej mienky.
4. miesto ... Dexter Jackson. Vo finále podstatne horší ako v semifinále, napriek tomu prijal umiestenenie s prekvapením v tvári. Jeho zlá forma bola očividná už počas voľnej zostavy, v porovnávaniach s Branchom (mimochodom, získal cenu ako najsvalnatejší účastník šampionátu), Philom a Kaiom jasne ťahal za kratší koniec takže túžobne očakávané „dobré“ body od rozhodcov nepribudli.
3. miesto ... Branch Warren. Obrovský nesúhlas obecenstva, obrovské sklamanie Brancha. Úprimne ... ak by finále rozhodovali iba čelné pózy, Branch by včera držal sošku Arnolda (zaregistroval som, že tá pre víťaza ročníka 2010 podstúpila inovačnú kúru) vo svojich rukách. Zadné pózy však ukázali jeho slabiny a pripísali „dobré“ body na konto Phila a Kaia.
2. miesto ... Phil Heath. Mal skončiť vyššie? Netrúfam si hodnotiť prácu rozhodcov, ale rozhodovanie medzi dvoma špičkovými kulturistami, akými nesporne sú Phil a Kaia je veľmi problematické. Osobne si myslím, že v prospech Kaia rozhodli aj body za voľnú zostavu (za druhú najlepšiu považujem tú, čo predviedol Branch) a tak Phil, ktorý je rovnako ako Kai mojim obľúbencom, obsadil druhú priečku.
1. miesto ... Kai Greene. Milan Čížek mi ešte pred vyhlásením výsledkov na moju otázku „ako to dopadne“ odpovedal: “U mňa je jednotkou Heath, ale vyhraje Greene!“ A mal pravdu. Kai zvíťazil určite tesne, ale zaslúžene a vyslúžil si ovácie od obecenstva. A pre Andreja Mozolániho (organizátora Mozolani Classic 2010 ... mimochodom, s Kaiom sme sa stretli 24 hodín pred semifinále a definitívne potvrdil svoj príchod na Slovensko, kde exhibične vstúpi 9. mája) je to tá najlepšia informácia. Takže, priatelia ... 8. mája sa môžete tešiť na exhibíciu legendy Ronnie Colemana (exkluzívny videoklip zo stretnutia s Ronniem pre vás spracujem ešte do nášho odchodu z USA) a 9. mája príďte povzbudiť toho, čo si trúfa nastúpiť na jeho miesto. Čas ukáže, či sa mu to podarí.       

kopček ... 07.03.2010 o 8:30 - na konci článku nájdete 3 videoklipy z finálovej časti Arnold Classic 2010.

kopček ... 06.03.2010 o 22:30 - hlásateľ oznámil začiatok semifinálového kola ďalšieho ročníka Arnold Classic. Hala stíchla, diváci očakávajú príchod prvého profesionála. Pozorne zamierim objektív fotoaparátu na prostriedok pódia (mimochodom ... vďaka ústretovosti chlapcov z Muscular Development, som získal miesto hneď za ich kultovým fotografom Per Bernalom) a v duchu sa modlím, aby šéf americkej NPC opäť nemal pripomienky na moju adresu. Bol za mnou trikrát a vždy ma upozorňoval, že na svojej stoličke "trčím" a zacláňam jemu a rozhodcom, ktorí sedia za mnou, vo výhľade na pódium. A pri treťom upozorení nešiel ďaleko po slovo ...
Odrazu počujem svoje meno. Pootočím sa a kútikom oka zaregistrujem Patrika Kamačaja - skôr, ako hala vybuchne na privítanie Dextera Jacksona (práve on otvára Arnold Classic 2010) počujem: "Natália vyhrala!"
V duchu som sa usmial - včera dlho do noci sme s Milanom Čížekom na našej izbe špekulovali nad tým, ako by to mohlo dnes dopadnúť a zhodli sme sa v jednom. Natália bola vo svojej kategórii úplne iná ako jej súperky. Ťažko presne povedať v čom všetkom, ale keď nastúpila na pódium, každému bolo jasné, že došla špičková, ostrieľaná pretekárka. Obaja sme sa zhodli na tom, že má na medailu a aj keď Milan spomínal, že v jeho bodovom hodnotení je jasne na 1. mieste, po absolutka.jpgskúsenostiach s rozhodovaním v USA nebolo nič isté. Napokon z toho bolo zlato ... a pri návrate do haly Expo (práve tu prebiehali finálové porovnávania amatérov) som stretol Rusov a tí mi (okrem gratulácie ... zrejme si mysleli, že aj Natália a Miro Révajovci sú členmi EastLabs Teamu, pretože sme sa tu všetci pohybovali vždy spolu) povedali šokujúcu informáciu - podľa nich Natália mala aj na zisk absolútneho prvenstva medzi bodyfitnesskami (fotografia v článku je z absolútky)!
Smolu mal Marian. Podľa Milana Čížeka, obsadil 6. miesto (do finále postupovali piati) a iba už o spomínaný chĺpok mu unikol postup do TOP 5. Ako som už uviedol, forma sa mu v závere o niečo zhoršila, takže zrejme aj to rozhodlo.
Ako dopadli členovia Českého Teamu? Ako už viete, na finále amatérov som nebol (no pre nás fotografoval Marian Čambal ... po návrate z finále Arnold Classic začnem robiť na fotografiách a aj videoklipoch, budeme mať k dispozícii aj videonahrávku dokumentujúcu úspech Natálie - dohodli sme sa s Poľským Muscular Development, ktorý nám dá všetko, čo nasnímali), ale mám aspoň sprostredkované informácie.
Lukáš Osladil ... v porovnaní so súpermi mal podstatne svetlejšiu osladil.jpgfarbu (no keď som ho videl ráno, bol takmer čierny), forma sa mu v porovaní so všerajškom výrazne nezmenila. No zmenila sa u súperov a možno aj to rozhodlo ... no 4. miesto som určite nečakal.
Katka Kyptová ... už z videoklipov, ktoré sme dali na náš web, bolo jasné, že jej súperky sú podstatne tvrdšie, majú viac svalovej hmoty, boli doslova brutálne. To rozhodlo o jej konečnom 5. mieste.
A ešte rýchlo k profesionálom. O postupujúcich do TOP 6 je už rozhodnuté (Rockel, Freeman, Heath, Greene, Jackson, Warren) a napriek tomu, že tento ročník Arnold Classic je malou Olympiou, nevidím tu žiadneho jasného víťaza. Ale ... aspoň si tipnem:
6. miesto .... Freeman
3. miesto ... Rockel, Jackson, Warren
1. miesto ... Greene, Heath
Najväčším prekvapením pre mňa je forma maličkého Rockela, ktorý v niektorých postojoch valcoval aj Dextera, prípadne sa približoval k Branchovi. Kai je jednoznačne najväčší v kategórii, je vidno, že na pódium nastúpil s cca 118 kg hmoty (ale ak by stiahol kilo - dva, bol by ostrejší a určite by mu to prospelo). Heath, napriek tomu že má v rodine černošských predkov, bol najsvetlejším v kategórii, ale zo zadu dominoval hustotou a kresbou na zadku, stehnách a chrbte. Ale ... nechajme sa prekvapiť, finále nám začína o necelé dve hodiny, my ešte ideme za Ronnie Colemanom (Patrik a Marian budú s nim rozprávať na tému exhibícia na SAKFST M-SR 2010 v Bratislave a promotér súťaže, Michal Kováč z VASSAL Gym-u, mu posiela letenku a ďalšie náležitosti s tým súvisiace) a potom už iba "chytiť" si čo najlepšie miesta a .. fotografovať, fotografovať, fotografovať. Americkým kolegom určite nemôžeme konkurovať v rýchlosti "posúvania" informácií na web, tak pre vás aspoň pripravíme niečo zaujímavého.        

kopček ... 06.03.2010 o 10:00 - Slovensko na súťaži Arnold Classic amatérov 2010 v kategórii kulturistika žien nemalo zastúpenie, ale Česká republika do Columbusu poslala dve súťažiace - Katku Kyptovú a Vieru Mikulcovú. Akú mali formu v semifinále? Ukážeme vám prostredníctvom nasledujúcej FOTOGALÉRIE, v ktorej nájdete aj niekoľko fotografií ich súperiek. A mimochodom ... na konci článku už nájdete 7 semifinálových videoklipov!

kopček ... 06.03.2010 o 09:30 - Čambal, Osladil, Kubík. To sú mená troch kulturistov, ktorých vystúpenie na Arnold Classic 2010 amatérov priaznivci kulturistiky na Slovensku a v Čechách netrpezlivo očakávali. V akej forme nastúpili na semifinálové pódium? Ukážeme vám prostredníctvom nasledujúcej FOTOGALÉRIE!

kopček ... 06.03.2010 o 07:30 - na koniec článku sme vám pridali 5 semifinálových videoklipov z kategórie kulturistika mužov, z Arnold Classic amatérov 2010.

kopček ... 06.03.2010 o 06:00 - nepoznám náročnejší víkend ako ten, ktorý patrí Arnold Sports Festival-u. A tohtoročný je zvlášť náročný - svoj čas delíme medzi amatérov, profesionálov a najmä medzi členov Slovenského a Českého reprezentačného teamu. Už zo strohých informácií, ktoré sme preposlali do Európy (kým sa po fotografovaní dostanem k PC, trošku mi to trvá, ale našťastie fungujú telefóny) viete, ako sú na tom Slováci a aj Češi, ktorí v amatérskych kategóriách nastúpili na súťažné pódium vo Veterans Memrial Auditoriu. Skúsme si to ešte raz zosumarizovať:
Natália Lenártová - v B kategórii bodyfitness postúpila do TOP 10 a zajtra sa na výstavisku rozhodne nielen o TOP 5, ale aj o medailistoch
Marian Čambal - v kategórii do 90 kg nepostúpil do TOP 5. Príčina? Zhodli sme sa, že za súpermi zaostával v tvrdosti stehien, predovšetkým v zadných postojoch. Eleganciu nedoplnila potrebná tvrdosť a vzhľadom na spôsob rozhodovania v USA (bližšie na túto tému pripravujeme rozhovor s Milanom Čížekom, ktorý v Columbuse rozhoduje amatérske kategórie), mu finále ušlo o chĺpok.
Jana Paulátová - kategória bikini je show, v ktorej nastupujú dievčatá, schopné uplatniť sa aj v modelingu. Ale ... na tých najlepších je vidno, že cvičia, diétujú, záujem o túto kategóriu bol na Arnold Sports Festival-e (divácky, aj zo strany súťažiacich) obrovský. To je aj dôvod, prečo to Jane na postup do TOP 10 teraz nestačilo.
Katka Kyptová - postúpila do TOP 5 a napriek tomu, že v kategórii má niekoľko svalovo mimoriadne pripravených súperiek, finálové umiestnenie môže "okoreniť" aj medailou. Spomeňte si na Elenu Športun v minulom roku.
Viera Mikulcová - niet jej čo vyčítať, nastúpila v rovnakej kategórii ako Katka Kyptová. Podľa môjho názoru doplatila na spôsob rozhodovania, ktorý bol uplatnený v USA.
Jan Kubík - nastúpil vo veľmi silnej kategórii do 85 kg, napriek pomerne dobrej forme to nestačilo na postupp do finále.
Lukáš Osladil - v kategórii do 100 kg patrí ku kandidátom na medailu, v prípade, že sa Bahrajnčan Sami Al Hadad (majster sveta 2009 v kategórii do 90 kg ... dnes však bol bez kresby, akú naopak mal Lukáš)nezlepší, po dnešku by so mu dal aj zlato. Aby som nezabudol, v kategórii je i strieborný Egypťan z IFBB MS 2009 v tejto kategórii, je tu extrémne masívn Ruský reprezentant, takže zajtra Lukáša čaká ešte tvrdý boj.    

kopček ... 05.03.2010 o 13:15 - na koniec článku som vám pridal videoklipy zo semifinálového vystúpenia Daniely Svitkovej, Natálie Lenártovej - Révajovej a Jany Paulátovej, klipy z prezentácie Slovenskej a Českej reprezentácie.

kopček ... 05.03.2010 o 8:55 - Daniela Svitková, Natália Lenártová - Révajová a Jana Paulátová, to sú tri dievčatá zo Slovenska a Čiech, ktoré majú za sebou semifinálové porovnávania na Arnold Classic amatérov. Jana Paulátová v kategórii bikini sa neprebojovala do TOP 10, podarilo sa to však Natálii Lenártovej - Révajovej v kategórii bodyfitness aj Daniele Svitkovej v kategórii fitness (iba pripomeniem, že Daniela v tomto roku štartuje za Austráliu, kde dlhodobo žije). Fotografie menovaných priamo zo semifinálového pódia Arnold Classic amatérov (semifinále skončilo iba pred dvoma hodinami) si môžete pozrieť ak KLIKNETE TU! Aké sú prvé odhady? Natália aj Daniela by mali postúpiť do TOP 5, pevne veríme, že bude aj medaila.
Dnes (vlastne včera, pretože v Columbuse je aktuálne niečo po tretej hodine po polnoci) mali prezentáciu aj kulturisti a kulturistky. Nespomínam si, kedy Sováci a Češi po prezentácii sedeli pohromade, navzájom si rozprávali o diéte a do toho striedavo jedli ryžu, ryžové chleby, kuracie mäso. Zrejme to súvisí aj s tým, že navzájom si nekonkurujú - Jan Kubík nastúpi v 85-ke (zhadzoval, trápil sa ale nakoniec sa mu zadarilo), Marian Čambal v 90-ke (aj on sa trápil, od rána nič nejedol aby cca okolo 16:00 navážil tesne pod 90 kíl a pustil sa do pripraveného jedla ... mimochodom, aj teraz sa budí každé dve hodiny a dojedá ryžu s ananásom), Lukáš Osladil bude bojovať v stovke (po prezentácii sme sa smiali, že "nabral" kvôli tomu, že som mu ráno ukázal, ako sa pečú wafle ... a zjedol ich poriadnu kopu). Semifinále v kulturistike žien a mužov začína dnes o 9:00 miestneho času (tzn. u nás budú tri hodiny popoludní), ak sa niečo zaujímavého udeje, nájdete to na našom webe. Pokúsim sa ešte do odchodu z motela vám pripraviť nejaké videoklipy, takže trošku strpenia ... priatelia!   

kopček ... 05.03.2010 o 7:15 - v Columbuse je hodina po polnoci a my sme aktuálne dorazili zo semifinálových porovnávaní amatérov v kategóriách fitness, bodyfitness a bikini. Pustili sme sa do spracovania fotografií a videoklipov, ale skôr, ako sa tu objavia iba blesková informácia - Natália Lenártová postúpila do TOP 10. Či bude aj v TOP 5, prípadne siahne na niektorý z cenných kovov zistíme v sobotu - vtedy sa na EXPO výstave uskutoční finále všetkých amatérskych kategórií. 

kopček ... 04.03.2010 o 17:00 - máme za sebou ďalšiu nepokojnú noc. Spal som cca 4 hodiny (čakal som na Český team, ktorý som napokon zmeškal ... ako už viete, natieral som Mariana farbou ... sťahoval som do PC ďalšie videonahrávky a opäť som dookola natieral Mariana), ráno som do seba hodil iba pár pohárov kávy a spoločne s Namešpetrovcami som utekal na fotografovanie, ktoré mali dohodnuté s ďalším z Amerických fotografov. Na raňajkách som stretol Jana Kubíka a Lukáša Osladila, ktorí po náročnej ceste dopĺňali do tela sacharidy aj bielkoviny. Chcete novinku? Nech sa páči ...
Lukáš sa bol odvážiť u nás na izbe (vravel som, že Marian si kúpil digitálnu váhu) a navážil 96 kg. Vravel mi, že včera do seba natlačil rekordných 2200 g sacharidov, ráno som mu ukázal, ako sa pečú pravé Americké wafle (zjedol ich 3 alebo 4), zrejme má všetko tak nastavené, že na Arnold Classic amatérov nastúpi v kategórii do 100 kg. Všetko sa ale ukáže až na prezentácii za niekoľko hodín.
Janko Kubík mi spomínal, že sa snaží ešte urobiť niečo s hmotnosťou tak, aby súťažil v 85-ke, ale z propozícii vôbec nie je jasné, či táto kategória na Arnold Classic amatérov bude. Raz ju spomínajú, raz nie ... opäť platí, ukáže sa až na prezentácii. A čo Marian?
Ráno navážil 90,5 kg, prakticky už nič neje, aby sa zmestil  do kategórie a napriek tomu, že farbou pleti sa približuje čiernym obyvateľom Columbusu, je z neho živá mŕtvola. Odvodnený, nedocukrený, ale všetko má premyslené tak, aby do 24 hodín docukril a naplnil svaly na prasknutie.
Natália sa bola tiež odvážiť a jej hmotnosť je zatiaľ o 2 kg vyššia, ako na jesenných IFBB MS. Jasne nabrala na hornej časti tela, chrbát je podstatne širší, uvidíme ako to bude vyzerať na pódiu. V jej prípade semifinále začne cca o 20:00 miestneho času, ak nezaspím, ráno tu budete mať aktuálne fotografie a videoklipy. Mimochodom, o chvíľu by mal doraziť z letiska Paťo Kamačaj a v trojici (on, Andrej a ja) vyrážame za Kai Greeneo. Sám som zvedavý, či ho presvedčíme, aby nám už dnes ukázal niečo z jeho formy.  

kopček ... 04.03.2010 o 6:30 - je tesne po polnoci a Marian má na sebe druhú vrstvu farby ProTan - tá je zatiaľ úplne bez problémov. Napriek tomu, že si Marian po nanesení a zaschnutí vrstvy prvej na seba obliekol pyžamo, farba sa neotiera, netvorí fľaky a čo je podstatné, dokonale drží na pokožke. Pred malou chvíľou som práve na tému ProTan hovoril s Katkou Kyptovou (počas toho, ako som na Mariana nanášal ďalšiu vrstvu farby, do motela LaQuinta dorazila Česká výprava a všetci ... s výnimkou Katky ... okamžite odišli spať na izby), ktorá čakala na príchod priateľov - tí sa vracali na letisko po zvyšok batožiny. Unavená z cesty (18 hodín na cestách s úsmevom na tvári zvládne iba málo kto) sa ma ešte spýtala na posilňovňu, kde zajtra ráno ešte absolvujú ľahký tréning, vysvetlil som jej, kde si nakúpia potraviny a odišla si konečne ľahnúť do postele. Ráno o pol ôsmej ich čaká na recepcii zraz, takže ak sa niečo zaujímavého udeje v Českom, alebo Slovenskom teame, nájdete to na webe EastLabs.    

kopček ... 04.03.2010 o 05:00 - v Columbuse je krátko pred jedenástou v noci, členovia Slovenského teamu sa už pomaly ukladajú na nočný spánok a ja konečne mám priestor sadnúť si za PC a napísať niečo z toho, čo sme zažili v predchádzajúcich hodinách. Vďaka tomu, že pre mňa je to už štvrtý pobyt v Columbuse, orientácia v meste aj mimo mesta nie je žiaden problém. Iba niekoľko minút cesty od motela máme veľký supermarket, ktorý nám poslúžil ako skvelá zásobáreň všetkého, čo potrebuje Natália a aj Marian k doladeniu formy. Čo si nakúpili?
Kopy čerstvého ovocia (najmä ananás, ktorý nakrájaný na drobné kúsky je pre oboch v súčasnosti veľkou pochúťkou), cca 10 kg ryže, balíky ryžových chlebov, marian1.jpgdžemy a takmer dva litre detskej výživy. Diétu pred fotografovaním "nasadila" aj Martina Namešpetrová (v Columbuse má dohodnutých cca 5 fotostretnutí), takže takmer polovica z nášho teamu sa stravuje zdravo - zvyšok chodíme do blízkej čínskej reštaurácie, kde za 7 dolárov môžeme jesť od kuracieho a hovädzieho mäsa, cez zeleninu, ovocie až po zákusky a kopce zmrzliny - rozprávali sme o tom spomínanej trojici a tí sa už tešia na nedeľu, kedy padnú i posledné zábrany a po týždňoch odriekania si doprajú doslova všetko.
Včera sme okrem zhromažďovania potravín na "cukrovačku" absolvovali aj už spomínaný tréning v Lifefamily Fitness Centre - na ploche veľkej ako malé Tesco sme mali k dispozícii všetko, na čo sme si spomenuli. Personál centra vyšiel v ústrety Marianovi (ten za tréning nič neplatil ... navyše, všetci mu pri odchode nezabudli potriasť pravicou a zaželať veľa šťastia na súťaži), Andrej, Marek a Marina si zakúpili za 20 dolárov týždennú permanentku a do konca pobytu v USA chcú absolvovať ešte minimálne dva tréningy - iba pripomeniem, že sólo tréning v tomto centre stojí 10 dolárov.
Pri odchode z centra sme zaregistrovali solárne štúdio - spomenuli sme si, že v USA v týchto štúdiách fungujú aj tzv. 6 sekundové opaľovacie kabíny. Postavíte natalia1.jpgsa do špeciálnej kabíny, v ktorej na vás pod vysokým tlakom strieka špeciálna zmes, po aplikácii ktorej ste "opálení" na 5 až 7 dní. A oplatilo sa! Štúdio naozaj malo k dispozícii spomínanú kabínu a tak Marian za 6 sekúnd získal skvelý základ na aplikáciu Pro Tan sady na predsúťažnú úpravu pokožky  - ako som spomínal už skôr, tú mu zabezpečil Paťo Kamačaj. Mimochodom, pri vysvetľovaní postupu, ako Marian získa za 6 sekúnd skvelé opálenie (trysky striekajú zmes 3 sekundy z predu a 3 sekundy zo zadu) vysvitlo, že recepčná má babičku - z Uherského Hradište! Tak jej zatelefonovala a Marek s ňou "pokecal" čo nového na Slovensku.
Marian býva na izbe spoločne so mnou, takže v podstate on-line sledujem, ako prebiehajú záverečné hodiny jeho predsúťažnej prípravy. Včera si okrem ryže zakúpil aj "ryžovarku" - špeciálny elektrický hrniec na varenie ryže. Stačí do neho naliať vodu, nasypať ryžu, zapnúť a o všetko je postarané. Za 20 minút máte ryžu uvarenú tak, akoby vám ju podávali v luxusnej japonskej reštaurácii - mimochodom, cez noc si Marian pripravil niekoľko dávok, ktoré zje v 90 minútových intervaloch. Navarí, zje, navarí zje ... dookola celý deň. Mimochodom, od rána odvodňuje. Včera večer navážil 94 kg (kúpili sme tu aj digitálnu váhu, aby bolo všetko pod kontrolou), ráno už mal niečo cez 92 kg a pred malou chvíľou už iba 91,5 kg. Ako odvodňuje? Vaňa a pije iba toľko, čo vymočí. Takže telo milan_andrej_marian.jpgpostupne stráca prebytočnú vodu a sacharidy pomaly napĺňajú svaly. Akú má aktuálne formu? Pracuje na tom, aby sa ešte zlepšila, verím, že v piatok bude najlepšia, akú som u neho videl - iba pripomeniem, že zajtra amatérski kulturisti, fitnesky, bodyfitnessky a súťažiace v kategórii bikini absolvujú prezentáciu (od 15:00 do 18:00 miestneho času) a všetci, s výnimkou kulturistov a kulturistiek, už aj semifinálové porovnávania. Kulturisti a kulturistky na semifinále nastúpia v piatok ráno o 9:00 miestneho času (čiže o 15:00 nášho času), finále všetkých kategórii sa uskutoční v sobotu dopoludnia. Zaregistroval som tu otázku, či bude Arnold Classic dostupný aj prostredníctvom on-line vysielania na internete - bude, stačí, ak KLIKNETE TU!
Už niekoľkokrát som tu spomínal ProTan sadu na úpravu pokožky pre kulturistov a fitnessky - práve pred malou chvíľou som na Mariana "naniesol" prvú vrstvu farby z tejto sady. V podstate som na neho pomocou rozprašovača nastriekal prípravok "ProTan overnight competition color" a Marian mi doslova pred očami okamžite zhnedol. V priebehu dňa niekoľkokrát vydrhol pílingovým prípravkom "Get Buffed Pre-Tan body scrub", takže farba "chytala" prakticky bez problémov, ak som to niekde prehnal s nánosom, stačilo použiť priloženú hubku na paličke. Tesne po polnoci na Mariana nanesiem druhú vrstvu a od zajtra celé "farbenie" zoberie do rúk Paťo - ten mi v dnešnom rozhovore podrobne vysvetľoval, ako sa používajú ďalšie produkty z ProTan balíčka a podľa toho, čo zatiaľ vidím (a počujem ... Paťo mi spomínal, že práve túto farbu používa aj jeho obľúbenec Evan Centopani), farba je podstatne lepšia ako tie, ktoré doposiaľ používala Slovenská reprezentácia. Predovšetkým dobre kryje, nezotiera sa a ak nezmení odtieň (v Katare použil Števo Havlík JanTan-u, po ktorej zozelenel) a bude dostatočne sýta pod pódiovými svetlami, bude ideálna pre každého, kto to myslí na Slovensku vážne s kulturistikou, alebo fitness.
A čo dievčatá? Natália už ráno absolvovala za prítomnosti našej kamery kontrolu formy (videoklip už teraz nájdete na konci článku) a Martina už dnes večer aj prvé fotografovanie - prišla z neho unavená a vyčerpaná, ale hneď ráno pred siedmou hodinou odchádza na ďalšie, takže ak zvýši čas, posuniem na náš portál nielen jej dojmy, ale aj nejaké videoklipy (jej manžel Marek Namešpetra totiž okrem úlohy tlmočníka v Columbuse úspešne zvláda aj prácu s videokamerou), v ktorých bude práve Martina ústrednou postavou.
Zajtrajšok bude nabitý udalosťami - tesne po polnoci by k nám mali doraziť členovia Českého reprezentačného teamu (čakám na nich s videokamerou, tak verím, že nebudú komplikácie a dočkám sa ich), ráno spoločne s Namešpetrovcami ideme na už spomínané fotografovanie, okolo jedenástej k nám dorazí Paťo Kamačaj a spoločne s Andrejom Mozolánim vyrážame za Kai Greeneom (Andrej mu odovzdá zálohu a dohodne s ním podrobnosti súvisiace s jeho exhibíciou na Mozolani Classic ... samozrejme, chceme byť pri tom s fotoaparátom aj kamerou), pred treťou už musíme byť v priestoroch Veteran Memorials n a do neskorého večera budeme všetko spracovávať tak, aby ste už nasledujúce ráno mali k dispozícii aktuálne informácie. Verím, že budú potešujúce!

kopček ... 03.03.2010 o 20:45 - na konci článku nájdete videoklip - zostrih záberov z cesty na Arnold Classic amatérov 2010

kopček ... 02.03.2010 o 18:00 - do fotogalérie na konci článku som vám pridal pár fotografií Mariana Čambala, ktoré som nasnímal pri rannej kontrole formy. Ako sám povedal, mierne sa to potiahlo (viem, že na letisku jedol iba tuniaka a lososa v slanom náleve), ale v priebehu dnešného dňa do seba "naleje" asi 15 litrov vody (aby sa soľ vyplavila) a zajtra by to mohlo byť ešte o niečo lepšie.

kopček ... 02.03.2010 o 14:00 - 5 hodín spánku a sme už hore. V moteli La Quinta, ktorý je našim domovským miestom v Columbuse, sme delení po dvojiciach na izbách (Natália je s Mirom, aj Namešpetrovci sú spolu, Milan Čížek je s Andrejom a Marian je so mnou) a všetci sú už hore - za malú chvíľku nás čakajú raňajky a po nich ideme nakúpiť súťažiacim potraviny na prípravu ICH jedál. Natália s Marianom si budú variť sami, my budeme jesť, čo nám príde pod ruku.
Vo štvrtok do Columbusu dorazí aj Paťo Kamačaj, takže po roku sa opäť na našom portáli objavia akčné rozhovory s najlepšími profesionálmi aj osobnosťami kulturistiky tak, ako ich vie podať iba Paťo. Mimochodom, na recepcii motela nás už čakal balíček od Paťa - ten pre protan.jpgMariana zabezpečil výrobky ProTan na predsúťažnú a súťažnú prípravu pokožky. Marian sa mi pred malou chvíľkou sťažoval, že ho začalo bolieť hrdlo (zrejme z klímy v lietadle, ktorá nás všetkých ... aj napriek tomu, že sme stáli dolievalli tekutiny ... vysušila). V Columbuse je kopec snehu, teploty pod bodom mrazu a v dohľadnej dobe sa to (podľa predpovedí) nezlepší - tak dúfam, že do piatku budeme všetci fit, prípadne sa to ešte nezhorší.
Dnes nás čaká už spomínaný popoludňajší tréning, určite niečo z neho natočím a nafotím, všetko sa objaví v krátkom čase na našom portáli. A mimochodom ... ponúkam vám niekoľko fotografií z cesty a z dnešného rána. Nájdete ich vo fotogalérii na konci článku!

kopček ... 02.03.2010 o 7:00 - po únavnej, ale bez problémovej ceste z Viedne cez Londýn a Chicago sme pred malou chvíľkou dorazili do Columbusu. Na každom letisku sme v pohode zvládli prestupy, na "imigrejšn" v Chicagu síce úradníkom nešlo do hlavy, prečo sa Slováci trepú do USA na súťaž amatérov a dookola sa pýta koľko na súťaži Lenártová a Čambal zarobia ... napokon však rezignovali a všetkým bez mihnutia oka umožnili vstup na územie USA. Takže ... už o niekoľko hodín sa tu objavia fotografie a aj videoklipy, ak sa zadarí, aj z tréningu, ktorý minimálne Marian chce ešte absolvovať v blízkom fitness centre.

kopček ... 23.02.2010 - spomínam si, ako sa na našom portáli strhla polemika nad športovou úrovňou sprievodných súťaží Olympia Weekend-u a Arnold Sports Festival-u, na ktorých ženy v športovej postavy súťažili o tituly v kategórii Bikini. Vždy to bola súťaž v amatérskej kategórii, ale počnúc týmto rokom IFBB oficiálne aj pre súťaže Bikini "zriadila" Pro kategóriu. Na túto zmenu veľmi pružne reagovali aj organizátori Arnodl Sports Festival-u a v e-maili, ktorý mi pred malou chvíľou prišiel od Matt Lorza (iba pripomeniem, že tento pán má na starosti kontakt s médiami a aj vďaka nemu náš team získal akreditáciu, dokonca s miestom pre fotografa) je zaujímavá informácia - od budúceho roku aj súťaže profesionálov budú mať na svojom programe Bikini kategóriu.
Pripomeniem, že v tomto roku sa amatérskej Bikini súťaže zúčastní viac ako 100 súťažiacich, ktoré museli splniť dve podmienky - včas odoslať prihlášku a zaplatiť štartovací poplatok vo výške 200 USD (ten sa platí pri prezentácii).

kopček ... 16.02.2010 - necelé 3 týždne pred začiatkom Arnold Sporst Festival-u 2010 sa na stránke organizátorov objavila kompletná súpiska prihlásených športovcov v kategóriách kulturistika muži a ženy, fitness, bodyfitness a bikiny žien v kategórii amatérov.
V kategórii kulturistika mužov som napočítal 120 účastníkov (to však neznamená, že z nich každý na súťažné pódium v Columbuse nastúpi), v kategórii kulturistika žien 26 štartujúcich, 105 žien je prihlásených do kategórie bodyfitness, iba 14 súťažiacich v kategórii fitness žien a prekvapujúco početná je aj kategória bikiny – tu je prihlásených 97 súťažiacich.
Novinkou v kategórii amatérov je súťaž bodyfitness masters, kde by malo súťažiť 37 žien. A koľko súperov majú naši dvaja reprezentanti?
Marian Čambal ... napriek tomu, že jeho meno sa objavilo v tradičnej kategórii, v ktorej na ME v posledných troch rokoch vždy stál na stupni víťazov (tzn. do 85 kg), už dnes je jasné, že Marian nastúpi o kategóriu vyššie. V kategórii do 90 kg. V nej sú tieto mená:
Thomas Askeland
Haji Shaban Al Balushi
Graeme Bennett
Robin Brandsz
Amit Chaudhary
Richie Daggs
Jamal Elmaadawi
Ibrahim Samy Ibrahim Fahim
Cediel Gutierrez
Sami Al Haddad
Hamidreza Keshan
Nizamov Khabibulla
Marc Lobliner
Raul Martinez
Islam Moh A. Hamid Issa Mohamed
Christoffer Nober
Jacobo Ricardo
Rosas Paniagua
Luis Pernas
Yunard Philips
Juan Carlos
Rodríguez Pizarro
Adnan Rureshi
Alessandro Savi
Shaun Tavernier
Eduardo De La Cruz Valadez
Winston Yang
Natália Lenártová ... v jej tradičnej kategórii sa v tomto roku zrejme zíde slabšia konkurencia ako v roku predchádzajúcom (aspoň čo sa týka počtu súťažiacich) – napočítal som iba 12 súperiek:
Kylie Bruno
Debora Creadeur
Naomi Dalle
María Sánchez Domínguez
Michele Eisenlour
Almudena Ferandez
Kari Keenan
Debbie Keskin
Zaneta Ksiazek
Natália Revajova Lenartova
Carol Medina
Danielle Reutter
Susie Torres
Ja iba pripomeniem, že okrem včas zaslanej prihlášky každý účastník súťaže v kategórii amatérov musí organizátorom zaplatiť štartovací poplatok 200 USD, čo znamená, že amatéri do fondu odmien prispejú slušnou čiastkou - 72.400 USD.

kopček ... 12.02.2010 - 3. marca na Arnodl Sports Festival odlieta z Mosky výprava Ruského zväzu kulturistiky a fitness – no teraz je podstatne menšia ako tá, ktorá na uvedenom šampionáte štartovala pred rokom. Začiatkom marca do Columbusu Rusi posielajú iba troch súťažiacich – jednu kulturistku a dvoch kulturistov. Ktorí to sú?
Marina Lemenovskaja – má 29 rokov, silovým športom sa venuje 11 rokov. Spočiatku súťažila medzi powerliftérmi (mimochodom, je to niekoľkonásobná rekordérka Ruska v drepe, tlaku, mŕtvom ťahu aj v silovom trojboji), posledných 5 rokov súťaží aj medzi kulturistkami. Je absolútnou víťazkou Majstrovstiev Ruska a Majstrovstiev východnej Európy 2008, o rok neskôr na spomínaných súťažiach zvíťazila v kategórii do 55 kg.
Andrej Sorokin – iba 173 cm vysoký Andrej sa v priebehu rokov prepracoval z kategórie do 90 kg až do najťažšej hmotnostnej kategórii (v nej súťaží od minulého roku). Jeho doménou sú masívne a extrémne „tvrdé“ končatiny, ktoré v Rusku patria k tomu najlepšiemu, čo má amatérska kulturistika k dispozície. Slabinou je estetika postavy, vďaka čomu na prvenstvo v absolútnom poradí (v konkurencii borcov ako Kodzojev a Kirilenko) čakal niekoľko rokov - v minulom roku sa stal absolútnym víťazom Pohára východnej Európy.
Artem Ivanov – má 29 rokov, kulturistike sa venuje 15 rokov. Patrí medzí estetické typy kulturistov, s dostatočne masívnou a kvalitnou svalovou hmotou. Je 9 násobným Majstrom Ruska v rôznych vekových kategóriách, je juniorským Majstrom sveta (z roku 1999), má striebro z IFBB ME 2003 a IFBB MS 2005. Práve s jeho menom sa v Rusku spájajú najväčšie nádeje na dobré umiestnenie na Arnold Classic amatérov 2010. Na začiatku prípravy vážil neuveriteľných 107 kg, v súčasnosti, pár týždňov pred Arnold Classic, sa jeho hnotnosť pohybuje na hranici 98 kg. Iba pripomeniem, že záujem o štart v Columbuse pôvodne prejavili ak Sergej Zebald (ten prípravu prerušil z rodinných dôvodov) a fitnesska Valentina Maksimova, ktorá nedostala vstupné vízum do USA.

kopček ... 09.02.2010 - už o necelé 3 týždne odchádza do Columbusu na Arnold Sport Festival Slovenská výprava, členmi ktorej sú aj bodyfitnesska Natália Lenártová a kulturista Marian Čambal. Vďaka sponzorovi (federácia SAKFST zatiaľ v rozpočte nepočíta s financovaním výjazdov na túto prestížnu súťaž) do USA odlieta aj Dr. Milan Čížek, ktorý zrejme bude aj rozhodovať niektoré z kategórií súťaže Arnold Classic amatérov (pevne verím, že diplomacia zapracuje a budú to práve kategórie, v ktorých nastúpia Slovenskí reprezentanti). Z Columbusu prišla prvá zlá správa, ktorá sa týka akreditácie pre členov EraFotoshop Teamu - organizátori im nedali súhlas na pôsobenie na podujatí v úlohe novinárov, v štádiu riešenia je aj akreditácia pre Žilinský športový mesačník Šport a fitness. Ja iba pripomeniem, že zo Slovenska a Česka Matt Lorz z organizačného teamu Arnold Sports Festival-u akreditáciu zatiaľ udelil členom EastLabs Teamu (v počte 4 členov) a Ronnie Teamu. Ja iba pripomeniem, že 1. septembra z Viedne, cez Londýn a Chicago na Arnold Sports Festival odcháda okrem Natálie, Mariana a Dr. Čížeka aj Miroslav Révaj, Marek a Martina Namešpetrovci, Andrej Mozoláni a v USA sa k nám pridá Alica Kavuljaková a Patrik Kamačaj. 
Na zahraničných web stránkach sa už začína špekulovať nielen nad výsledkami v súťaži profesionálov, ale aj amatérov, napriek tomu, že organizátori zatiaľ nezverejnili kompletnú predbežnú štartovú listinu súťažiacich. Tí nastúpia celkovo v 21 kategóriách:
kulturistika muži ... 7 súťažných kategórií
kulturistika ženy ... 3 kategórie
bodyfitness žien ... 6 kategórií
fitness žien ... 3 kategórie
bikiny žien ... 2 kategórie
V kategóriach bodyfitness žien je aj v súčasnoti nejasné, kto sa v Columbuse postaví na súťažné pódium, iná situácia je v kategóriách kulturistika mužov, kde najmä súťažiaci v "deväťdesiatke" pravidlene zverejňujú informácie a fotografie o aktuálnej forme. Akú formu majú potencionálni súperi Mariana Čambala Holanďan Robin Brantz a Španiel Jimmy Atienza?
AC1.jpgAC2.jpgAC3.jpg


kopček ... 08.02.2010 - 31. januára uplynul posledný termín prihlásenia pretekárov federácie IFBB na Arnold Classic 2010 amatérov prostredníctvom prihlášok odoslaných do centra IFBB v Španielsku. V týchto dňoch čakáme na oficiálnu štartovú listinu (iba pripomeniem, že štartujúci z USA a Kanady prihlášky zasielali priamo organizátorom Arnold Sports Festival-u), ale z rôznych zdrojov sa k nám dostali čiastkové informácie o súťažiacich v kategóriách, ktoré budú pútať pozornosť predovšetkým fanúšikov zo Slovenska, Česka, Poľska a Ruska.
Kategória do 90 kg bude určite ostro sledovaná fanúšikmi zo Slovenska, pretože práve v nej nastúpi Marian Čambal. Marian získal súhlas Výkonného výboru SASFT a stane sa prvým Slovákom, ktorý sa zúčastní tejto prestížnej súťaže amatérskych kulturistov. Kto s ním nastúpi na súťažné pódium? Najväčšou hviezdou zrejme bude už avízovaný minuloročný Majster sveta v kategórii do 90 kg Sami Al Haddad z Bahrajnu. Dnes 36 ročný Sami na medzinárodnú kulturistickú scénu vstúpil sami_al_haddad.jpgv roku 1993 na juniorských Majstrovstvách Ázie (vtedy získal s prehľadom titul), rovnaké umiestnenie medzi juniormi získal aj o rok neskôr a v nasledujúcich rokoch vytrvalo (ale neúspešne) bojoval o tento titul i medzi seniormi. Určite nerád spomína na rok 1997, kedy bol na Majstrovstvách Ázie diskvalifikovaný za doping z 2. miesta a na rok 1998, kedy opäť neprešiel dopingovým testom a stratil titul v kategórii do 85 kg.
Sami sa na súťažnom pódiu objavil až v roku 2002 (skončil na 2. mieste na Majstrovstvách Ázie) a v roku 2003, kedy končí na mieste 3. Neúspech vo federácii IFBB ho zlomil (zrejme k tomu prispeli aj nezhody s prezidentom národnej federácie Abdulrahimom Abdulom), dva roky nesúťažil, zlepšil veľkosť i kvalitu svalovej hmoty a prestúpil do federácie PDI, kde ako profesionál dosahuje viacero pozoruhodných výsledkov – v roku 2006 na PDI Night of Champions končí tretí , na PDI Night of Champions Britain druhý (tu ho poráža iba Lee Priest), ale o rok neskôr víťazí na UPBF Pro Battle of Giants (mimochodom, poráža aj Salvatori Orazia, ktorý v to istom roku získava titul NABBA Mr. Universe pred Tomášom Burešom) a na súťaži PDI French Night of Champions získava miesto druhé (poráža ho Michalis Kefalianos, WABBA majster sveta a neskôr účatník Mr. Olympia 2009).
Rok 2008 bol rokom, kedy sa v Bahrajne konali IFBB Majstrovstvá sveta, ale najväčšia hviezda Bahrajnskej kulturistiky Sami Al Haddad stále súťažil medzi profesionálmi – tu získava opäť prvenstvo na súťaži UPBF Pro Battle of Giants. Rok 2009 však prináša zmenu. Rozkol v Ázijskej časti IFBB znamená, že bývalý organizátor IFBB MS v Bahrajne Mohammad Abdulrahim Abdulla sa prikláňa na stranu „rebelov“, odchádza do novo vzniknutej federácie WBPF, Sami Al Haddad situáciu využíva, reamaterizuje sa a ako reprezentant Bahrajnu vracia sa do radov amatérov IFBB. A veľmi úspešne, čoho dôkazom je titul Majstra sveta, navyše spríjemnený porážkou dlhodobého rivala Kamala Abdulsalama Abdulrahmana z Kataru. Sami mal v Katarskej Doha skutočne výnimočnú formu, veď v súboji o absolútne prvenstvo iba tesne podľahol domácemu Ali Tabrizimu (presnejšie, Ali je Iránec, ktorý súťaží za Katar).
Z „deväťdesiatky“ na podrobnú listinu štartujúcich stále čakáme, ale v kategórii do 100 kg je situácia podstatne jasnejšia. Z Poľských zdrojov sme zistili, že záujem o štart na Arnodl Classic 2010 amatérov prejavili záujem štrnásti súťažiaci, vrátane víťaza minuloročnej súťaže Grand Prix Fitness Authoryty, Poljaka Andrzeja Maszewského. Sú to:
Alejandro Duran - Kolumbia
Karim Ekren - Holandsko
Roberto Herránz - Španielsko
Artiom Iwanow – Rusko
Albert Kelly - Aruba
Andrzej Maszewski - Poľsko
Brian Mc Farlene – Nowý Zéland
Bruno Neto - Brazília
Andriej Sorokin - Rusko
Lars Östling - Švécko
Patrick Warner – Anglicko
Eddie Wilson – Surinam
V Poľsku sa fanúšikovia kulturistiky zaujímajú aj o najťažšiu kategóriu, kde bude súperom Poljaka Abdrzeja Kolodziejczyka 10 špičkových borcov, medzi nimi aj u nás dobre známy Arvydas Mickus z Litvy. Ďalej prihlášky poslali: 
Julio Balestrim - Brazilia
Claudio Do Monte - Brazilia
Jamal El-Maadawi - Kuvajt
Antonio Gutiérrez - Španielsko
Magnus Juliusson - Islan
Andrzej Kołodziejczyk - Poľsko
Arvydas Mickus - Litva
Richard Rosales – Holandské Antily
Varinder Singh - India
Alvin Small – Veľká Británia
Koert Vogel - Holandsko

kopček ... 28.01.2010 - Kamal Abdullsalam Abdulirahman – Katar, Shaun Taverner – Anglicko, Vitalij Grečuchov Ukrajina, Dmitrij Klimov – Rusko, Raul Martinez – USA ... také bolo poradie na minuloročnom Arnold Classic amatérov v kategórii do 90 kg. Podľa informácií, ktoré som získal z Veľkej Británie, táto ostrovná krajina posiela do Colubusu 8 členný team, v ktorom najväčšie medailové nádeje sa vkladajú do Shauna Tavernera ... iba pripomeniem, že Shaun má už na svojom konte aj titul u Majstrovstiev Anglicka v kategórii do 90 kg.

kopček ... 26.01.2010 - kategória do 90 kg na Arnold Classic amatérov bude zrejme patriť medzi najlepšie kategórie kulturistického šampionátu. Prečo? Podľa posledných informácií sa do Columbusu pripravuje na vystúpenie práve v tejto kategórii brat minuloročného absolútneho víťaza Roley Winklaara Quincy a s prípravou finišuje aj najväčšia hviezda Bahrainskej kulturistiky, IFBB majster sveta 2009 v kategórii do 90 kg Sami Al Haddad. 

kopček ... 23.01.2010 - do sveta súťažnej kulturistiky vstúpil ešte v roku 1999 skvelým 3. miestom na IFBB Majstrovstvách sveta juniorov, no trvalo mu ďalších 10 rokov, kým si na svoje konto pripísal ďalšiu veľkú medailu. Reč je o Antoniovi Furičovi z Chorvátska, ktorý bol na IFBB ME 2009 najvážnejším súperom nášho Petra Tatarku v súboji o titul Majstra Európy. Antonio napokon skončil až tretí, ale jeho špičková forma, ostrá kresba a estetické svalstvo upútala väčšinu divákov, ktorí svoj nesúhlas s umiestnením dávali patrične najavo. Aktuálne sa Antonio pripravuje na Arnold Classic amatérov 2010, kde by mal nastúpiť v kategórii do 90 kg.    

Patrik Kamačaj ... 19.01.2010 - Matt Lorz je ústrednou postavou Arnold Sports Festival-u 2010 pre novinárov a fotoreportérov. Práve k nemu na "stôl" prichádzajú žiadosti o akreditáciu, vďaka ktorej nie je problém preposielať do materských časopisov a na internetové portály najlepšie fotografie nielen z diania na pódiu, ale aj zo zákulisia jednotlivých súťaží Festivalu. Akreditácia je jednoducho kľúč, ktorý na Arnold Sports Festival-e otvára takmer každé dvere.
Dnes som sa telefonicky spojil s Mattom a položil som mu jedinú otázku - ako je na tom s akreditáciou EastLabs Team? Odpoveď? Aj teraz nám Matt pridelil jednu fotoakreditáciu (znamená to, že tak ako v minulom roku, aj teraz urobil výnimku z pravidla, podľa ktorého fotoakreditáciu s pevným miestom pre fotografa získavajú iba zástupcovia časopisov) a 3 akreditácie pre reportérov, ktorí získajú okrem iného vstup do zákulisia Arnold Classic 2010. Kto bude v Columbuse od 4. do 7. marca pôsobiť vo farbách EastLabs Teamu?
Marian Čambal ... reportér
Patrik Kamačaj ... reportér
Igor Kopček ... fotograf
Zo spriaznených webov na vyjadrenie ešte čakajú ďalší kolegovia z EraFotoshopu a po prvý krát na Arnold Sports Festival svojich zástupcov posiela aj Žilinský časopis Šport a Fitness.  

kopček ... 17.01.2010 - včerajšie zasadnutie Výkonného výboru SAKFST rozhodovalo aj o konečnej nominácii na Arnold Classic amatérov 2010. V predchádzajúcich príspevkoch sme informovali, že predbežný záujem o štart prejavili štyria Slovenskí reprezentanti - Marian Čambal a Andrej Mozoláni v kategórii kulturistika mužov, Natália Lenártová Révajová a Martina Namešpetrová v kategórii bodyfitness žien.
Andrej Mozoláni začiatkom januára avízoval, že Arnold Sports Festivalu sa zúčastní už len ako divák a tak v hre boli tri mená - Čambal, Lenártová Révajová, Namšepetrová. No z kuloárov sme sa dozvedeli neoficiálnu informáciu, že na sekretariát SAKFST prišla mailová žiadosť o povelenie súťažiť na tejto prestížnej súťaži aj od Alici Kavuljakovej (tá sa dlhodobo zdržuje v USA), ale tá nám potvrdila iba záujem pôsobiť na Arnold Sports Festivale ako členka EastLabs Teamu (v týchto dňoch sme odoslali organizátorom oficiálne žiadosti o akreditáciu a čakáme na ich rozhodnutie).
Kto napokon dostal súhlas Výkonného výboru SAKFST a môže na súťaži Arnold Classic amatérov 2010 reprezentovať Slovensko? Dvojica Marian Čambal a Natália Lenártová.
Po prvý krát na súťaž Arnold Classic amatérov nastúpi aj Litevský reprezentant. Kto to bude? Aj u nás dobre známy gigant Arvidas Mickus, ktorý v minulých dňoch odštartoval záverečnú fázu prípravy.   

kopček ... 13.01.2010 - jediným, kto zo Španielov informuje o svojej príprave na Arnold Classic amatérov 2010 je Jimmy Atienza. Včera sprístupnil VIDEOKLIP z tréningu chrbtového svalstva.
V minulom roku sa súťaže amatérov chcel zúčastniť aj Egypťan Ahmed Hamouda no napokon do Columbusu necestoval. Dôvod? Nedostal vstupné víza. Napriek tomu ho táto zlá skúsenosť neznechutila a podľa posledných informácií Ahmed je v príprave na Arnold Classic amatérov, kde plánuje súťažiť v kategórii nad 100 kg. Samozrejme ... ak dostane víza.
Na Arnold Classic 2009 amatérov patrila Ruská výprava k najsilnejším, preto ma v minulých týždňoch prekvapovalo, že o príprave Rusov na Arnodl Sports Festival sa aj v Rusku objavovali iba strohé informácie. Včera sa mi konečne podarilo (opäť vďaka kontaktom na Ruskú federáciu) zistiť, kto z amatérov uvažuje nad štartom v Columbuse. Bohužiaľ, meno Alexeja Lesukova a Alexandra Kodzojeva tam zatiaľ nefiguruje (spomínam si, že Kodzojev začiatkom minulého roku prehlásil, že rok 2010 bude rokom, kedy sa objaví aj na medzinárodnej scéne - plánoval súťažiť na Arnold Classic 2010 amatérov a IFBB MS 2010), ale Ruské zdroje potvrdili, že nominácia nie je definitívna. Kto z Rusov prejavil záujem o štart?
kulturistika ženy ... Leminovskaja
fitness žien ... Maksumova
kulturistika mužov ... Artem Ivanov
kulturistika mužov ... Andrej Sorokin

Marek Baják ... 03.01.2010 - Ruska Elena Shportun podľa názoru odborníkov je aktuálne najlepšou amatérskou kulturistkou federácie IFBB. V minulom roku po predchádzajúcich víťazstvách na svetových šampionátoch (v roku 2006 a 2007, kde navyše zvíťazila aj v absolútnom poradí) si na svoje konto pripísala aj celkové prvenstvo v súťaži kulturistiek na Arnold Classic amatérov, vďaka čomu si vybojovala možnosť štartovať v profikategórii tohtoročného Arnold Sports Festival-u.
Elena sa na súťažiach v kulturistike objavuje desať rokov, posledných 6 rokov súťaží aj na ME alebo MS. Jej prvé súťažné vystúpenie na ME 2003 v Izmire nedopadlo práve najlepšie (absolútna majsterka Ruska vtedy obsadila až 6. miesto), ale už o dva roky neskôr patrí medzi absolútnu amatérsku kulturisticku špičku - na ME na Jalte vyhráva najťažšiu kategóriu a získava i absolútne prvenstvo, na MS v Santa Susanne končí na 2. mieste. Do Santa Susanny na MS prichádza aj v nasledujúcich rokoch a v najťažšej hmotnostnej kategórii už nenachádza premožiteľku - navyše, v roku 2007 získava aj titul absolútnej majsterky sveta.
33 ročná Elena je doslova povestná svojimi voľnými zostavami, ktoré okrem dokonalého predvedenia svalového rozvoja obsahujú aj mnoho tanečných kreácií - tie Shportun zvláda s ľahkosťou vďaka skúsenostiam z modernej gymnastiky a baletu (málo kto vie, že Elena sa kulturistike venuje od svojich 19. rokov, v minulosti sa venovala nielen modernej gymnastike, ale aj karate). A keď už spomínam voľnú zostavu, môžete si ju pozrieť, ak KLIKNETE TU.

kopček ... 29.12.2009 - o 9 týždňov sa v Columbuse na pódium súťaže Arnold Classic amatérov postavia aj súťažiaci federácie IFBB a národné asociácie postupne zverejňujú súpisky nominovaných borcov. Aj Španielsko pošle do USA silný národný team, v ktorom nastúpia títo súťažiaci:
Jimmy Atienza
Сarlos Espuelas
Antonio Gutierrez
Roberto Herranz Del Amo
Angel Higueras
Miguel Angel Lopez
Luis Pernas
Najmasívnejším z tejto skupiny kulturistov je Jimmy Atienza, ktorý mal začiatkom decembra TAKÚTO FORMU!

kopček ... 26.12.2009 - Alexandre Nataf krátko pred IFBB MS 2009 v Doha si odskočil na Slovensko otestovať si svoju formu. Tu na GP v Trnave obsadil 2. miesto a s bronzom sa vrátil aj z Kataru - jeho 3. miesto v najťažšej kategórii bolo veľkým prekvapení. Aktuálne sa Nataff nechal počuť, že začal prípravu na Arnold Classic amatérov. V akej je momentálne forme? Stačí ak KLIKNETE TU a dozviete sa! A mimochodom, viete aké úspechy má Alexandre na svojom konte?
2003
European Championships - WABBA, Medium, 2nd
2004
European Championships - WABBA, Medium, 1st
2005
World Championships - WABBA, Medium, 2nd
2006
World Championships - WABBA, Professional, 2nd
World Championships - WABBA, Medium, 1st
2007
Universe - Pro - NABBA, 5th
2009
Arnold Amateur - IFBB, Super-HeavyWeight, 9th
World Amateur Championships - IFBB, Super-HeavyWeight, 3rd

Nominácia Talianov sa uskutočnila takmer pred dvoma mesiacmi – ako doplnkový program IFBB MS 2009 vo fitness, bodyfitness a kulturistike žien, ktoré sa konali v Como. Kto bol nominovaný?
Filippo Masucci ... na IFBB MS 2009 obsadil 4. miesto v kategórii do 75 kg, v tejto kategórii bol náš Igor Kočiš strieborný
2003
European Championships - WABBA, Extra-Short, 6th
2005
European Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 4th
2006
European Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 3rd
World Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 11th
2007
World Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 5th
2008
World Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 4th
2009
World Amateur Championships - IFBB, WelterWeight, 4th
Dennis Giusto
1997
European Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 5th
World Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 10th
1998
European Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 10th
1999
World Championships - WABBA, Extra-Short, 1st
2000
Mr Universe - NABBA, Short, 6th
2001
Mr Universe - NABBA, Short, 3rd
2002
Mr Universe - NABBA, Short, 1st
2004
World Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 4th
2006
World Amateur Championships - IFBB, MiddleWeight, 4th
2007
World Amateur Championships - IFBB, MiddleWeight, 7th
2008
World Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 8th
2009
World Amateur Championships - IFBB, Light-HeavyWeight, 14th
Alessandro Savi
1999
World Championships - WABBA, Extra-Short, 3rd
2000
World Championships - WABBA, Extra-Short, 2nd
2001
World Championships - WABBA, Extra-Short, 3rd
2005
World Championships - WABBA, Short, 1st
World Championships - WABBA, Professional, 5th
2007
World Championships - WABBA, Professional, 2nd
2008
Pro Battle of Giants, 2nd
Universe - Pro - NABBA, Winner
Alex Zuccaro

kopček ... 22.12.2009 - Andrej Mozoláni, Marian Čambal, Natália Lenártová a Martina Namespetrová. To je štvorica Slovákov, ktorí prehlásili, že v budúcom roku by radi nastúpili na súťažné pódium Arnold Classic v kategórii amatérov (presný názov súťaže je Third Annual Arnold Amateur IFBB International Bodybuilding, Fitness and Figure Chamionships).
Okrem nich sa do Columbusu chystá aj skupina Českých reprezentantov - zloženie výpravy sa upresní v najbližších týždňoch. Medzi amatérmi nastúpia (podľa slov prezidenta Ruskej federácie Vladimira Dubinina) štyria ruskí reprezentanti. Určite medzi nimi nebude chýbať Artem Ivanov, tohtoročný absolútny majster Ruska - on plánuje súťažiť v kategórii do 90 kg. V súčasnosti ešte tvrdo trénuje s cieľom nabrať čo najviac na hmotnosti (jeho aktuálna hmotnosť sa pohybuje na hranici 105 kg), s diétou začína od budúceho týždňa.
Kulturistov očakáva súťaž v kategóriách takmer totožných s tými, aké sú na IFBB ME a MS (do 65 kg, do 70 kg, do 75 kg, do 85 kg, do 90 kg, do 100 kg a nad 100 kg), bodyfitnessky budú podľa výšky rozdelené do šiestich výškových kategórií. Podľa predbežných predpokladov Andrej plánuje súťažiť v kategórii do 85 kg alebo do 90 kg, Marian sa v porovnaní s ME "presunie" o kategóriu vyššie - nastúpi v kategórii do 90 kg.
Novinkou súťaží amatérov pre rok 2010 je kategória masters bodyfitness žien (vek viac ako 35 rokov). Mnohých určite zaujíma, čo predchádza súťažnému vystúpeniu amatérov na Arnold Sports Festival-e.
... prihláška - musí byť doručená do 31. januára prostredníctvom národných federácií do centra IFBB v Madride, formulár prihlášky nájdete ak KLIKNETE TU
... zaplatenie poplatku - v tomto roku bolo "štartovné" zvýšené na 200 USD

Patrik Kamačaj ... 21.12.2009 - Arnold Classic, Figure International, Fitness International a Ms. International. To sú názvy štyroch profi súťaží v kulturistike a fitness, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto v programe Arnold Sports Festivalu. Pre zasvetených určite nie je tajomstvom, že účastníkov na týchto súťažiach si vyberajú sami organizátori, ktorí v týchto dňoch poslali pozvánky najlepším svetovým profi kulturistom, kulturistkám a fitnesskám. Pozvánku v tomto roku obdržal aj nám dobre známy Robert Piotrkowicz, ktorý do sveta profi bodybuildingu vstúpil v druhej polovici roku 2009 a vďaka 3. miestu na súťaži IFBB Sacramento Pro 2009 si už zabezpečil účasť aj na Mr. Olympia 2010. Na zozname pozvaných nechýbajú ani mená minuloročných absolútnych víťazov súťaží Arnold Classic Amateur - víťaz súťaže v kulturistike mužov Roelly Winlaar z Holandska a víťazka súťaže v kulturistike žien Eleny Shportun z Ruska (mimochodom, Rusko tu bude mať zastúpenie aj v Sergejovi Šelestovovi).
Koho organizátori ešte pozvali do Columbusu?
Arnold Classic
Melvin Anthony
Tarek Elsetouhi
Toney Freeman
Kai Greene
Phill Heath
Dexter Jackson
Johnnie Jackson
Robert Piotrkowicz
Ronny Rockel
Silvio Samuel
Sergey Shelestov
Branch Warren
Roelly Winklaar
Hidetada Yamagishi
Figure International
Monica Brant
Krissy Chin
Alicia Harris
Candice Houston
Heather Mae French
Monica Mark-Escalante
Angela Mraz
Jessica Paxson-Putnam
Larissa Reis
Krystal Richardson
Felicia Romero
Rosa-Maria Romero
Sherlyn Roy
Mindi Smith
Erin Stern
Kristina Tauti
Kim Tilden
Andrea Watson
Latisha Wilder
Nicole Wilkins-Lee
Fitness International
Myriam Capes
Regiane Da Silva
Nicole Duncan
Tina Durkin
Allison Ethier
Adela Garcia
Tracey Greenwood
Oksana Grishina
Jennifer Hendershott
Tanji Johnson
Julie Palmer
Kayde Puckett

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
Great reading too XXX
autor: DianaXXX | dátum: 01.04.2024 15:58:10
Hi. A very cool site that I found on the Internet.
Check out this website. There's a great article there. https://modsdiary.com/an-efficient-beginners-strategy-for-placing-european-bets/

There will definitely be a lot of useful and cool information here.
You will find everything you dreamed of.
Bez predmetu
autor: Milanko | dátum: 09.03.2010 23:15:30
Gratulujem Natália, skvelý úspech. Pôjdeš už k profíkom?
Bez predmetu
autor: admin | dátum: 07.03.2010 15:52:31

z volnych zostav sme od Poliakov z Muscular Development získali iba volnu zostavu Lukasa Osladila a pracujeme aj na finalovom porovnavani v jeho kategorii

Amatéri - voľné zostavy
autor: Norbert Zajac | dátum: 07.03.2010 12:03:50
Zdravím! Prídáte aj voľné zostavy amatérov? Veľmi som zvedavý na Osladila ale celkovo na všetkých borcov. Ďakujem
Bez predmetu
autor: william1888 | dátum: 07.03.2010 03:35:37
a je to tu KAI GREEN IS WINNER skoda no lebo vyzeralo to, ze Phil to dostane...
NATALIA
autor: trener | dátum: 06.03.2010 22:20:39
Absolutního úspěchu dosáhla Slovenka Natália Lenártová, která ve své kategorii dokázala zvítězit!!!!!!!!!!!!....prevzate z ronnie.cz   GRATULUJEM
Natalia drzime palce
autor: renata02 | dátum: 04.03.2010 13:25:53

DRZIME PALCE!!!!!!,pozeram aj ja co sa da najst!!!

Bez predmetu
autor: klaudia | dátum: 04.03.2010 12:25:50
Natalka drzim ti palce sestricka moja budem sa pozerat ked to najdem
ARNOLD SPORTS
autor: Mária | dátum: 04.03.2010 08:51:09
Aj napriek prvoradej starostlivosti súťažiacich,ktorí ju potrebujú najviac,chcem poďakovať celému týmu,že si nájdu čas aj na to aby nás informovali o celom priebehu.Inák ten hrniec na ryžu dostať aj u nás,stojí 36 EUR a je to skutočne super vec,možem dať kontaktnú stránku.Držkajte sa všetci a v zdraví sa vrátte-to je to najcenejšie čo máme.  
hrasko
autor: admin | dátum: 04.03.2010 06:43:37
profíci určite on-line budú, o amatéroch nemám žiadne info ale krátko po súťaži tu budú klipy z našich a Českých reprezentantov
Bez predmetu
autor: hrasko | dátum: 03.03.2010 13:38:33
A kedy to presne zacina? Bude sa dat pozriet sutaz amaterov online?
andrej
autor: dajo.pajo | dátum: 17.01.2010 21:33:54
Skoda ze fakt nakoniec nejde Andrej, videl by som v tom velmi realnu sancu, ze uspeje a konecne by som ho rad videl na podiu:-(