Aký bol 2021 Arnold Classic Amateur Europe pre Slovensko?

Aký bol 2021 Arnold Classic Amateur Europe pre Slovensko?

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Španielske historické mesto Sevilla po Madride, Barcelone a Santa Susanna sa v tomto roku stalo miestom konania prestížnej súťaže Arnold Classic Europe. Tak ako v minulom roku, aj v tomto sa multišportová akcia uskutočnila bez osobnej prítomnosti Arnolda - ten sa však s účastníkmi finálovej časti Elite PRO súťaže spojil prostredníctvom online "mobilmostu" a potvrdil slová prezidenta IFBB Rafaela SANTONJU. O čo je reč? Arnold Classic Europe aj v roku 2022 sa uskutoční v Sevilla, fanúšikovia bodybuildingu a fitness veria, že už aj s účasťou Arnolda a Expo výstavou tak, ako to bolo pred covid pandémiou.

EastLabs Team v zložení Kolcunová - Csontos - Kopček dorazil do dejiska 2021 Arnold Classic Europe deň pred registráciou, na stretnutí s IFBB TOP funkcionármi sme si prevzali IFBB Press karty (tie sú iba formálnym potvrdením štatútu, ktorý náš team má v rámci IFBB od roku 2010) a na základe získaných informácií sme si rozdelili úlohy. Soňa KOLCUNOVÁ dostala najnáročnejšiu úlohu - v prípade ženských nominácií moderovala a komentovala dianie na pódiu pri online vysielaní a pretože sa tejto úlohy zhostila mimoriadne dobre, prezident Rafael SANTONJA ju pozval ako moderátorku aj na 2021 IFBB World Championships, ktorý sa uskutoční začiatkom novembra v Santa Susanna.

Na dvoch pódiách v priebehu troch dní nastupovali všetky súťažné nominácie, ktoré sú súčasťou IFBB, nechýbali ani Elite PRO kategórie pre ktoré sa 2021 Arnold Classic Europe opäť stal Svetovým šampionátom tejto organizácie. Dianie na pódiách sme snímali foto aj videotechnikou - fotografie už teraz nájdete prehľadne roztriedené vo fotogalériách. V predbežných štartových listinách okrem súťažiacich zo Slovenska bolo uvedené, že na 2021 Arnold Classic Europe prídu aj TOP funkcionári SAFKST, prezident SAFKST s manželkou však do Sevilla napokon neprišli. Športovci zo Slovenska síce nemali rozhodcovskú podporu, podporiť ich však prišli ich osobní tréneri, mnohých aj rodinní príslušníci. Ako sa im darilo?

Boris PALOVIČ

Boris PALOVIČ ... z dostupných informácií som už krátko pred súťažou 2021 Arnold Classic Europe vedel, že Palovičovci (ktorí pre Slovensko z IFBB medzinárodných súťaží priviezli viac ako 100 cenných kovov) ukončili členstvo v SAFKST. O hlavných dôvodoch, ktoré týchto úspešných športovcov viedli k ukončeniu členstva v SAFKST sa rozprávať budeme už tento weekend na súťaži 2021 IFBB Diamond Cup Praha, zatiaľ je jasné iba to, že hlavným impulzom bolo konanie člena VV SAFKST p. Hečka, ktorý na pozíciu "zástupca športovcov" bol zvolený v jasnom rozpore so Zákonom o športe 440/2015 Z.z. na čo pri voľbách v roku 2016 neupozornila ani jedna zo strán - Mlsnovci pochopiteľne mlčali (aby nestratili neoprávnenú výhodu), Čížekovci - Čaplovci doplatili na neznalosť spomínaného zákona a neprotestovali.
Pripomeniem, že z dobre informovaných zdrojov vyplýva, že p. Hečko už začiatkom roku 2017 prišiel s "nápadom", aby športovci, ktorí požiadajú o PRO štatút, do SAFKST pokladne zaplatili  výpalné vo výške niekoľkých tisíc €, čo VV SAFKST bez problémov odsúhlasil. Výpalné bolo zrušené až na základe opakovaných a verejných protestov, ktoré som zverejnil v článkoch na stránkach portálu EastLabs.SK. Palovič pôdne nemal v pláne v Sevilla nastúpiť na súťažné pódium, názor však zmenil po tom, čo mu vedenie IFBB dalo možnosť v nasledujúcom období súťažiť na medzinárodnej scéne pod hlavičkou IFBB FLAG (mimochodom, rovnakú možnosť prezident Rafael SANTONJA ponúkol deťom zo Slovenska už v roku 2020 v momente, keď VV SAFKST im zakázal súťažiť na IFBB Majstrovstvách sveta v detskom fitness, rovnaká ponuka rodičom detí zo Slovenska prišla aj v tomto roku - pre obavy zo šikanovania zo strany vedenia SAFKST však využitá nebola).
PALOVIČ sa zapísal do troch kategórií, program súťaže však ukázal, že to bola chyba. Niektoré z kategórií sa totiž prekrývali a tá, pre Paloviča najdôležitejšia tzn. kategória Masters Classic Physique,bola až na konci kde už súťažil viditeľne unavený, so zlou úpravou pokožky (z dôvodu, že pôvodne súťažiť v Seville neplánoval, nepriniesol si so sebou osvedčenú Pro Tan a náhrada sa ukázala ako nedostatočná) - aj to je dôvod, prečo získal 2. miesto s rovnakým počtom bodov. ako víťazný RAJAB z Malty.

Natália KAPUSTOVÁ

Natália KAPUSTOVÁ ... bikinifitness na Slovensku žije aj vďaka cieľavedomej práci osobných tréneriek, z ktorých vyčnieva Natália Lenártová. Práve ona je trénerkou KAPUSTOVEJ, ktorá na medzinárodnej scéne opakovane ukazuje svoj potenciál. A ten by nemal byť prehliadaný aj na Slovensku (úprimne, nechápem, ako KAPUSTOVÚ mohli SAFKST rozhodcovia dať po JASNOM víťazstve v kategórii junioriek na SAFKST Slovenskom šampionáte v Hnúšti o 30 minút neskôr na 2. miesto, v tej istej zostave súťažiacich aj rozhodcov, na súbežne prebiehajúcej pohárovej súťaže; sklamaním je skutočnosť, že nikto z vedenia SAFKST tomuto cielenému podrazu voči dvojici Lenártová/Kapustová nevenoval najmenšiu pozornosť - napríklad aj minimálne ročným pozastavením možnosti rozhodovať pre tých, ktorí sa na tomto komplote podieľali). KAPUSTOVÁ na 2021 Arnold Classic Europe uspela hneď dvakrát - 2. miesto získala v kategórii Junior Bikini 16-23y nad 164cm (s rovnakým počtom bodov ako Ruska Krichkova; v konkurencii 13 dievčat), 2. miesto získala aj v Bikini žien do 168cm (kde sa na súťažnom pódiu stretlo 23 dievčat).

Patrik DZURILLA

Patrik DZURILLA ... patrí už medzi stálych účastníkov súťaží Arnold Classic a aj štvrtý štart premenil v zisk cenného kovu. DZURILLA na súťažnom pódiu opäť ukázal mimoriadnu proporčnosť, progres vo svalovej hmote, takmer ideálnu pripravenosť (pre nomináciu Classic Physique) a vo výškovej kategórii do 171cm bojoval od nástupu na súťažné pódium o 1. miesto. Pochválim ho za prezentáciu a aj voľnú zostavu (tie boli v minulosti jeho slabinami) a napriek 2. miestu (porazil ho súťažiaci z Guatemaly) ukázal, že v tejto výškovej kategórii je najlepším classic physique súťažiacim v Európe. Sám som zvedavý na jeho ďalší progres, ktorý (nepochybujem) s podporou trénera p. Jankovčina dosiahne. Bude súťažiť (a hlavne kvôli čomu by mal?) aj na 2021 IFBB World Championships? To je otázka, na ktorú by som na jeho mieste hľadal odpoveď pri aktuálnej situácii v SAFKST.

Michal BARBIER

Michal BARBIER ... už tradične ťažko hľadá súperov na akejkoľvek súťažia a k jasnému víťasztvu kráčal aj na 2021 Arnold Classic Europe. Zvíťazil s ideálnym skóre, zvyšných dvoch súperov jednoznačne prekonal v hodnotení postavy aj zostavy. BARBIER deň po súťaži vo fitness nastúpil aj v kategórii Fitness Challenge, kde v najťažšej verizii (tzv. Gold Edition) získal ďalšie 1. miesto a stal sa najúspešnejším amatérskym súťažiacim 2021 Arnold Classic Europe.


NEPREHLIADNI: ako dopadla finančná kontrola Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v SAFKST? Klamali zo SAFKST vylúčené oddiely, alebo vedenie SAFKST, TOP funkcionári na čele s prezidentom p. Mlsnom? Kde je pravda? KLIKNI a ČÍTAJ!Fiančná kontrola SAFKST


Ondrušková

Tatiana ONDRUŠKOVÁ, Nelli NOVODOMSKÁ, Karin SUCHOMELOVÁ ... 10 fitnessiek nastúpilo na súťažné pódium v nominácii Acrobatic Fitness a medzi nimi aj dve súťažiace zo Slovenska. V kuloároch IFBB sa už nejaký čas hovorí o tom, že IFBB nie je gymnastickou federáciou tzn. aj tu by malo o výsledku rozhodovať bodové hodnotenie predovšetkým postavy a nie zostavy a ako vieme, postava je doménou vekovo starších dievčat a žien. Tento fakt sa potvrdil aj v priamom súboji medzi reprezentantkami Slovenska - o rok staršia ONDRUŠKOVÁ však prekonala NOVODOMSKÚ nielen v hodnotení postavy (17 vs 25), ale vo finále aj v hodnotení zostavy (16 vs 18). V konečnom súčte to znamenalo, že ONDRUŠKOVÁ získala 3. miesto, NOVODOMSKÁ ostala bez cenného kovu a skončila na 6. mieste. V hodnotení postavy výrazným spôsobom dominovali súťažiace z Ruska - víťazná TOROPOVA, aj strieborná DUDUSHKINA (tá sa vrátila na súťažné pódium vo veku 34 rokov). SUCHOMELOVÁ skončila na 9. mieste.

Tomáš SMREK

Tomáš SMREK ... súťažil v dvoch kategóriách a napriek tomu, že vrcholom pre neho bude až boj o cenné kovy na 2021 IFBB Svetovom šampionáte, v Sevilla na súťažné pódium nastúpil v slušnej forme. Vďaka nej napokon získal 5. miesto (z 13 súťažiacich) v kategórii Games Classic Bodybuilding a 5. miesto (zo 16 súťažiacich) v kategórii Classic Physique do 175cm.

Tomáš SENTINEK

Tomáš SENTINEK ... to, že nominácia Classic Physique Slovákom svedči potvrdil aj SENTINEK, ktorý súťažil vo výškovej kategórii nad 180cm. Vzhľadom na "podváhu" (oproti víťaznému Tarasovovi z Ukrajiny strácal takmer 3kg) súperov prekonať mohol iba pripravenosťou a tú mal na súťažnom pódiu najlepšiu zo všetkých súťažiacich z tejto kategórie. Na pódiu neurobil zásadnú chybu a napriek trošku hranatým proporciám bez problémov získal 2. miesto a tým aj striebro pre Slovensko. Som zvedavý, v akej "fazóne" SENTINEK bude nastupovať na pódiá ďalších medzinárodných súťaží a či sa mu podarí dosiahnuť stanovený cieľ - zisk Elite PRO karty.

Agáta HLAVAČKOVÁ

Agáta HLAVAČKOVÁ ... v bodyfitness do 168cm bojovala o 2. až 4. miesto a to napriek tomu, že v tejto kategórii bola z 15 súťažiacich najnižšia. Na súťažnom pódiu ukázala všetko, čím presvedčila rozhodcov už na IFBB Diamond Cup Malta - dobrú formu, proporcie, elegantnosť. Na rozdiel od Malty však na pódiu pôsobila nervóznym dojmom (chápem - nebola v štartových listinách napriek tomu, že absolvovala registráciu), myslím, že ju "vykoľajilo" aj to, že v prvej vlne sa jej súťažné číslo hneď neobjavilo vo výbere dievčat do prvého porovnávania (našťastie, hlavný rozhodca si vyvolávania bodovacích rozhodcov prešiel ešte raz a HLAVAČKOVÁ napokon bola prizvaná do prvého porovnávania ako kandidátka na niektorý z cenných kovov).
Nervozita sa podpísala na jej prezentácii, nebola dokonalá a chtiac/nechtiac tak HLAVAČKOVÁ dala šancu súperkám z Ukrajiny a Španielska. 4. miesto v zatiaľ najsilnejšej konkurencii, aká proti HLAVAČKOVEJ nastupovala, určite je dobrým výsledkom, chýbalo jej však povestné športové šťastie - mala totiž rovnaký počet bodov ako na 3. mieste Godwin (Španielsko), bod jej chýbal do 2. miesta (získala ho Ischenko z Uktrajiny).

Oliver PROCHÁZKA

Oliver PROCHÁZKA ... podľa vlastných slov súťaž 2021 Arnold Classic Europe bola pre neho prvou súťažou v nominácii Muscular Physique a PROCHÁZKA si na svojej premiérobej súťaži vôbec neviedol zle. Ako najmladší súťažiaci (má iba 20 rokov) dokázal vo finále bojovať o 3. miesto s o 12 rokov starším Lukášom ČERVENÝM z Čiech, 4. miesto môže byť pre neho dobrým odrazovým mostíkom k ďalším, už výrazne lepším výsledkom.

Martina KRAJČÍKOVÁ

Martina KRAJČÍKOVÁ ... ďalšia zverenkyňa ténerky Lenártovej si ako prvá zo Slovenska vyskúšala súťaženie na medzinárodnej scéne v nominácii FitModel. V kategórii do 168cm sa v konkurencii 17 dievčat neprebojovala do TOP10. KRAJĆÍKOVÁ skúsenosti, ktoré by mohla zúročiť v nominácii FitModel, získala aj v Bikinifitness - v kategórii do 164cm sa neprebojovala do TOP10.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia