Shawn RHODEN vs Michal KRIŽÁNEK - kto zvíťazí v boji o titul kráľa?

Shawn RHODEN vs Michal KRIŽÁNEK - kto zvíťazí v boji o titul kráľa?

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia
Elite PRO Slovakia.
EastLabsPhoto

Pripomeniem pre menej chápavých - nasledujúci článok je fikcia (po prvý krát zverejnil som ju na stránkach portálu EastLabs.SK 23. septembra 2018 v čase, kedy Michal KRIŽÁNEK ešte nemal na svojom konte titul IFBB Elite PRO World Champion a 2018 Arnold Classic Europe Champion) a s aktuálnou skutočnosťou nemá nič spoločného. Pevne však verím, že aj týmto smerom by sa mohlo vyvíjať dianie v bodybuilding/fitness svete. Na medzinárodnej amatérskej, ale aj profesionálnej scéne. Fotografie sú iba ilustračné - aj keď z reálnych súťaží a z reálnych hviezd svojich federácií.

Las Vegas, september 2022. Pred malou chvíľkou skončilo oceňovanie kategórie Mr. Olympia Bodybuilding Open (víťaz Shawn Rhoden po tretíkrát v ruke stíska zlato pre víťaza, no tentokrát bez trofeje Sandowa - túto súťaž vyhral už v roku 2018 a 2021; v rokoch 2019 a 2020 rozhodcovia ako najlepšieho z najlepších videli Phil HEATHA, Phil však v roku 2021 odišiel do súťažného dôchodku a tak Shawn využil príležitosť). V zákulisí prestížnej súťaže opäť nastáva ruch. Organizátori vedia, že musia zoradiť podľa čísel po 8 súťažiacich z každej nominácie. Po krátkej prestávke nás totiž čaká SUPERFINÁLE dnešného večera - po prvý krát sa bude konať boj o tzv. Olympia Challenge Trophie. Čo to je? Súťaž, no čo iné!

Súťaž o špeciálne bronzové sochy, ktoré v nasledujúcich rokoch budú získavať iba najlepší z najlepších profesionálov všetkých organizácií - mensfyzici sochu mensfyzika s veľkou činkou v ruke, bikinifitnessky sochu bikinifitnessky s veľkou činkou v ruke. A ťažkotonážnici? Tým ostáva bojovať o klasickú sochu Sandowa. Toho pána s fúzikmi, s veľkou činkou v ruke. Tú sochu, ktorej nový model som navrhol vyrobiť a jeho výrobu sprostredkoval u Iva PAVLISKA. Sochy majú víťazom (a aj fanúšikom) pripomínať, že bez ohľadu na to, kto v akej nominácii súťaží, kto akú nomináciu uznáva a preferuje, všetci patria do veľkej rodiny, ktorá je spojená s menom Eugena SANDOWA. Veď bodybuilding už na prelome 19. a 20. storočia bol popísaný ako snaha o dosiahnutie zmeny vzhľadu tela pomocou silového tréningu - a ten bez činiek sa realizuje plnohodnotne iba veľmi komplikovane. A viete si predstaviť BODYBUILDING bez veľkej činky? Ja nie ...

Dnes nepracujem (aj keď v ruke mám fotoaparát), iba som prišiel pozrieť do zákulisia veľkej súťaže, ako sa darí Stanovi HRICKOVI a "našim". Jakub CSONTOS (aktuálne už šéfredaktor EastLabs.SK) spoločne s Jakubom KOPČEKOM fotografujú dianie na pódiu. Objektív fotoaparátu namierim na Rhodena, niekoľkokrát stlačím spúsť. Práve končí rozhovor pre NPC Online, trpezlivo na neho čaká redaktor časopisu Muscle&Health. Flegmatický Rhoden vie, že víťazstvo v kategórii Bodybuilding Open mu zaručuje (spolu s ďalšími borcami na 2. až 5. priečke) podľa nových pravidiel Olympia Weekend-u boj o Olympia Challenge Trophie. Podľa nich sa 5 najlepších NPC - IFBB PRO League súťažiacich z Olympia Weekend-u stretne s troma najlepšími z IFBB Elite PRO - tí mali pred týždňom svoju vrcholnú súťaž, Elite PRO World Championships.  Koncom roka 2021 konečne ustalo súperenie medzi Rafaelom SANTOJOM a Jim MANIONOM, lídri IFBB International a NPC - IFBB PRO League počúvli rady tých, ktorí chceli vidieť jednotu pod znakmi IFBB. Fanúšikovia, sponzori, športovci, funkcionári aj organizátori súťaží po celom svete prijali podpis dlhodobej zmluvy o spolupráci medzi profesionálnymi organizáciami IFBB Elite PRO a IFBB PRO League s úľavou. Ukončili sa roky sporov, počas ktorých aj jedna, aj druhá organizácia sa tvrdošijne hlásila k odkazu bratov Weiderovcov - tí však sa snažili bodybuilding/fitness hnutie zjednocovať a nie štiepiť. Aj keď je pravdou, že aj oni robili chyby. A z tých sa poučili aj súčasní lídri.

V rámci novej dohody sa zmenil aj štatút Olympia Weekend-u. IFBB PRO League súťažiaci na ňom včera a dnes bojovali iba o cenné kovy a 5 postupových miest na tzv. Olympia Challenge Trophie. K nim dnes pribudnú súťažiaci z TOP3 poradia z 2022 Elite PRO World Championships (konali sa pred týždňom). Dnes večer sa po rokoch svárov dozvieme meno šampióna šamiónov - vlastne šampiónov. A fanúšikovia bodybuildingu/fitness na Slovensku svoje nádeje spájajú s Michalom KRIŽÁNKOM. Kde do čerta je ten Michal?
Michal KRIZANEK
Očami blúdim po zákulisí, až "narazím" na Alexandra HLOBIKA - aj po minuloročnej zmene vo vedení asociácie (v rámci ktorej nastúpil na post repre trénera amatérov) stále pôsobí v Elite PRO Slovakia združení ako ten, kto sa stará o prípravu Elite PRO súťažiacich zo Slovenska. Michal uvoľnene sedí na stoličke, z veľke misky dojedá posledné sústa, pozerá po IFBB PRO bodybuilderoch a počúva, čo mu Alexander hovorí. Neunikne mi, že keď Rhoden míňa dvojicu Hlobik - Križánek, obom kývne hlavou. Asi registruje, že Križánek v Elite PRO organizácii získal štvrtý titul Elite PRO Svetového šampióna, ale nemyslím si, žeby mal z neho obavy. Ale ... ani v očiach "Kríža" nevidím obavy. Vie, že jeho aktuálne 128kg vážiaca postava s klasickými proporciami, s pažami o obvode prevyšujúcimi vysoko 60cm, štíhlym pásom a plecami, za ktoré sa skryje kamión, dokáže vyvolať rešpekt u každého súpera. Zapôsobí 32 ročný gigant zo Slovenska aj na rozhodcov? Bude konkurencieschopným súperom pre 47 ročnú hviezdu IFBB PRO League?

"Nemotaj sa tu, Kopček", so smiechom v hlase do mňa drgne Milan ČÍŽEK a odtlačí ma bokom. Vrátim mu štuchanec (ten jeho cítim aj cez sako obleku) a keď odchádza, pohrozím mu so zdvihnutým ľavým obočím. Je dobré, že so zmenami v asociácii sa vrátil do nej ako funkcionár. Aj preto je dnes jedným z 15. rozhodcov na Olympia Challenge Trophie. Sedem rozhodcov dodala NPC, 7 IFBB International, posledným rozhodcom budú diváci - ten, kto chcel hlasovať/rozhodovať (a ovplyvňovať výsledky), musel sa v predstihu prihlásiť do špeciálnej aplikácie a zaplatiť poplatok 25USD. Podľa informácií z organizačného teamu Robina CHANGA, záujem "rozhodovať, kto bude najlepším z najlepších" prejavilo viac ako 500.000 fanúšikov po celom svete - tí majú prístup k online prenosu zo súťaží 2022 Olympia Weekend zadarmo. Zvyšok sveta si zaplatí 35USD. Ak chce 2022 Olympia Weekend sledovať v pohodlí domova.

Vďaka poplatkom medzi víťazov nominácií Bodybuilding Open, Bodybuilding 212, Classic Physique, Men´s Physique, Women´s Physique, Bodyfitness, Bikinifitness, Fitness a Wellness fitness sa podľa špeciálneho kľúča rozdelí celkovo takmer 10.000.000USD - t.j. 75% zo sumy poplatkov z "divákov/rozhodcov". Odmena pre víťazov každej nominácie? Rovný milión! Zvyšok sa podelí medzi porazených. Mimochodom, aj ja som si zaplatil, aj ja chcem rozhodovať! Aj keď dianie na pódiu budem sledovať z tesnej blízkosti pódia. Pravidlá rozhodovania?

5 najvyšších a 5 najnižších známok sa škrtá, o poradí rozhoduje 5 priemerných umiestnení. Férové pravidlá, navyše - každý rozhodca rozhoduje verejne a jeho bodovanie (body znamenajú umiestnenie) je zverejňované na dobre viditeľnej projekčnej ploche. Samozrejme, vidia ho aj diváci v online vysielaní.  A priebežné poradie sa publikuje po každom kole. Transparentnosť a informovanosť sú rozhodujúce - dnes totiž stávková spoločnosť spúšťa historicky prvé ONLINE stávkovanie na víťazov Olympia Challenge Trophie. Ťažko domyslieť, ako peniaze zo stávok ovplyvnia výšku finančných prémií pre víťazov a aj porazených v budúcich rokoch. Ale počul som, že každý by mal byť spokojný. Zarobia športovci, stávková spoločnosť, organizátori, organizácie IFBB Elite PRO aj IFBB PRO League. Aj tí, ktorí sa nebudú báť riskovať a stavia na správneho víťaza okrúhlu sumu. A o tých núdza asi nebude - veď predsa súťaž sa koná v Las Vegas!
Michal KRIZANEK
V sále to zašumí, z predbežného (aj keď pevne daného) programu už viem, že "bodybulding superbowl" (ktorým sa od tohto roku pre nás stáva Olympia Challenge Trophie) otvorí sám Arnold. Diváci v preplnenej sále Orleans Arena v stoji aplaudujú a vítajú toho, kto pre naše športy urobil maximum. Arnold v sprievode Santonju a Maniona pristúpi k rečníckemu pultu, sála stíchne. Pre svet profesionálneho bodybuildingu/fitness začína nová etapa. Teraz sú tu nové výzvy, nové ciele! A nikto si už ani nespomenie na rok 2018, kedy Shawn RHODEN dokázal poraziť zdanlivo neporaziteľného Phil HEATHA, kedy Michal KRIŽÁNEK odštartoval svoju PRO kariéru ...

Nikto ako nikto. Rukou siahnem po Samsung NOTE 14 a počúvajúc slová Arnolda o tej novej ére bodybuildingu/fitness, o tom, ako sa na nás "z hora díva Joe a Ben Weider a tlieskajú nám", hľadám na EastLabs článok z roku 2018. Ten, v ktorom som si na fotografiách dovolil porovnávať Rhodena s Križánkom. Obaja za 4 roky prešli dlhú cestu (samozrejme, aj členovia Elite PRO Slovakia, ktorí pretransformovali združenie na plnohodnotnú organizáciu; hm ... dokonca zmeny nastali aj v mojom profesnom živote). A som rád, že tú Križánkovú cestu som mohol sledovať z tesnej blízkosti. Boj o titul šampióna šampiónov môže začať. Shawn RHODEN vs Michal KRIŽÁNEK - kto dnes zvíťazí v boji o titul kráľa?

Foto NPC News Online
EastLabs Photo Team - www.eastlabsphoto.com

Diskusia k článku:

AMIX diskusia