22 ročný Elite PRO Classic Physique Martin MAŇOVSKÝ

22 ročný Elite PRO Classic Physique Martin MAŇOVSKÝ

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Košice, 27. júl 2019, zraz členov Asociácie Elite PRO. Každého poznám osobne, s každým som sa už niekoľkokrát stretol s výnimkou mladíka, ktorý je doslova fenoménom slovenskej súťažnej scény. Prečo? Martin MAŇOVSKÝ súhlas na súťaženie na medzinárodnej scéne získal bez toho, aby svoju výkonnosť ukázal na domácej scéne a hneď ne premiérovej súťaži v Čechách si skvelou formou vybojoval prvenstvo v nominácii Classic Physique a tým aj Elite PRO kartu. Svoj úspech však nijako nepreceňoval, okamžite sa vrhol do ťažkých tréningov aby svoj talent dokázal dokonale využiť.

"Kto ma na zraze upútal?", odpovedal na moju otázku protiotázkou Milan ČÍŽEK krátko po zraze členov Asociácie Elite PRO. "Prekvapil ma mladučký Maňovský. Samozrejme, jeho postava, aj vzhľadom na vek, nie je dokonalá, ale na tréningu trénoval tvrdo a keď pózoval, stačilo upraviť drobnosti, aby jasne vynikla pre kategóriu classic physique takmer dokonalá proporčnosť. Áno, vzhľadom na vek a aj kvôli tomu, že pre mňa bol absolútne neznámym súťažiacim, upútal ma práve Martin."

Martin MAŇOVSKÝ - odkiaľ prišiel tento mladý talent?

So športom začal už v útlom veku, kedy ho rodičia cca 5 ročného zapísali na karate - venoval sa mu viac ako 10 rokov, dokonca s karate vstúpil aj na športové gymnázium. Po dvoch rokoch stredoškolského štúdia si ku karate pridal aj box a samozrejme, na rad prišli tiež činky. Cieľ? Napriek tomu, že týždenne mal 13-14 tréningov, od posilňovania čakal, že naberie na hmote. Kvalitnej svalovej hmote.
Ako tak sa mu darilo, pravdou ale je, že prioritou pre neho stále bolo karate. Keď mal 18 rokov, v príprave na zápas si zranil hamstring a tak padlo rozhodnutie - zranenie, ktoré mu znemožňovalo pohyb, využije na sústredené posilňovanie hornej časti tela. A pri silových tréningoch už ostal. Natrvalo. Dokonca jeho cieľom sa stalo získať trénerskú licenciu a pomáhať ostatným.

Ako 19 ročný si vyskúšal (veľmi úspešne - veď zvíťazil hneď na svojej premiérovej súťaži!) súťaženie pod hlavičkou naturálnej federácie. S pribúdajúcimi skúsenosťami prichádzali aj lepšie a lepšie výsledky a keď Maňovský na Majstrovstvách Európy naturálov zvíťazil nielen medzi juniormi a mužmi, ale stal sa aj absolútnym víťazom, prišlo rozhodnutie - súťaženie vyskúša pod hlavičkou SAFKST.

12 mesačná sústredená príprava vyvrcholila v druhej polovici roku 2018, v ktorej sa uchádzal aj o miesto v repre teame SAFKST. Repre tréner Brosman však videl na mladíkovi iba nedostatky. Výsledok? Dvere aj do širšieho repre výberu mu ostali zavreté.

Martina to však nerozladilo a v rámci vtedy platných pravidiel požiadal o súťaženie na súťaži v Kladne, kde Jurij ŠČERBAKOV a spol. organizovali súťaž Fitness Mania Classic 2018. A v Česku prišiel neočakávaný úspech, vďaka ktorému Maňovský získal pod vedením trénera Miloša ŠNAJDRA (s ním spolupracuje niekoľko rokov) Elite PRO kartu v nominácii classic physique. A následne sa stal aj členom Asociácie Elite PRO.

Život Martina MAŇOVSKÉHO nie je iba o tréningu a súťažení, s ktorým začal len a len preto, aby získal skúsenosti prioritne využiteľné v praxi fitness trénera. Študuje na vysokej škole (SPU Nitra), dokonca na rovnakej fakulte ako ďalší talentovaný junior (resp. bývalý junior) René BERO - navyše, celé štúdium Maňovský absolvuje v anglickom jazyku. Budúci rok ho čaká posledný ročník, napriek tomu si chce "otestovať" svoju výkonnosť na premiérovej Elite PRO súťaži. Ak všetko pôjde podľa plánov, premiéru absolvuje začiatkom septembra 2019 v Grécku, na súťaži 2019 IFBB Elite PRO Nafplio Classic.

Kto ho najviac podporuje? Okrem trénera má podporu u rodičov, ktorí síce spočiatku nechápali, prečo si tento mladík všetko váži, kontroluje, prehodnocuje, ale s pribúdajúcimi úspechmi začali byť zhovievaví k tomu, čo patrí k životu bodybuildera. To, v akej forme sa Martin aktuálne nachádza vám naznačí nasledujúca fotografia a ja iba dodám, že od Elite PRO premiéry ho delí cca 5 týždňov.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia