IFBB Mr. UNIVERSE - po 45. rokoch opäť súčasťou organizácie IFBB

IFBB Mr. UNIVERSE - po 45. rokoch opäť súčasťou organizácie IFBB

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2021 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Asociácia Elite PRO.

IFBB Fitness Akadémia Slovensko


Mr. Universe - kde hľadať korene?

Za všetkým hľadaj vzpieranie. Prečo? V roku 1947 sa v USA (vo Philadelphii) konali Majstrovstvá sveta vo vzpieraní a pretože členom organizačného teamu bol propagátor vzpierania a zároveň bodybuildingu, podnikateľ vydávajúci časopisy venované práve silovým športom Bob Hoffman (mimochodom - v tom čase bol to zároveň hlavný konkurent v Kanade pôsobiacich bratov Weiderovcov, ktorí v roku 1947 podnikli prvé kroky, výsledkom ktorých bolo napkon založenie bodybuilding federácie IFBB), sprievodnou súťažou šampionátu bola aj súťaž v hodnotení proporcií tela a svalového rozvoja, ktorá mala názov Mr. Universe. Víťaz? Vzpierač a kulturista, víťaz AAU Mr. America 1944 Steve Stanko.

O rok neskôr, v roku 1948 národná vzpieračská federácia Veľkej Británie B.A.W.L.A (British Amateur Weightlifting association) zastrešuje vďaka úsiliu jej Generálneho Sekretára Oscara STATE, historicky prvú súťaž organizovanú pod neskôr ikonickým názvom pre svet bodybuildingu Mr. Universe aj v Európe (názov sa schvaľuje na návrh vydavateľa anglickej verzie časopisu Health and Strength Davida Johnstona, organizačne sa na súťaži podieľa jeho team Health and Strength League, ale finančný výťažok zo súťaže ide na konto B.A.W.L.A.). V rozhodcovskom zbore je okrem iných aj spomínaný Bob Hoffman, ten však navrhol svoje uvoľnenie z tejto pozície, pretože v jeho teame bol aj kandidát na zisk prvenstva John GRIMEK - ak by John naozaj vyhral, bolo by ľahké obviniť Hoffmana z neférového rozhodovania, alebo z ovpyvňovania zvyšku rozhodcovského zboru.

Medzinárodnej súťaže 1948 Mr. Universe, ktorá je zároveň súčasťou Majstrovstiev Britského impéria vo vzpieraní, sa zúčastňuje 39 bodybuilderov, ktorí súťažia v štyroch výškových kategóriách. Oscar STATE získava aj súhlas od Medzinárodnej federácie vzpierania (FIH - Fédération Internationale Haltérophilie), vďaka čomu na 1948 Mr. Universe môžu súťažiť nielen amatérski bodybuilderi, ale aj PRO súťažiaci z USA (podľa vtedajších prísnych pravidiel Olympijského hnutia sú to tí, ktorí za svoj výkon získali akokoľvek vysokú finančnú odmenu).

Absolútnym víťazom sa stáva (podľa predpokladov) titulmi ovenčený 38 ročný Američan John GRIMEK (syn emigrantov zo Slovenska a účastník Olympijských hier vo vzpieraní v roku 1936), ktorý získava titul Mr. Universe. O rok neskôr sa Grimek stáva predlohou pre logo federácie NABBA, ktorá pokračuje v tradícii organizovania súťaží Mr. Universe počnúc rokom 1950, ale pod novým názvom NABBA Mr. Universe. Na druhom miesto skončil 185cm vysoký a ešte iba 22 ročný Steeve REEVES, ktorý odštartoval novú éru bodybuildingu - nielen celkovou estetičnosťou a súmernosťou postavy, alebo úspechom na filmovom plátne, ale predovšetkým tým, že ako jeden z prvých bodybuilding šampiónov nemal za sebou úspešnú vzpieračskú minulosť.

Logo NABBA John Grimek

Súťaž 1948 Mr. Universe (treba zdôrazniť, že bez príslušnosti k akejkoľvek organizácii) sa uskutoční v predposledný deň Olympijských hier v Londýne, vďaka čomu púta mimoriadnu pozornosť nielen divákov, ale aj reportérov a novinárov a informácia o nej zaplní stránky venované športu v novinách a časopisoch po celom svete. Ohlas na túto súťaž je neočakávane veľký a v roku 1950 sa súťaž Mr. Universe stáva hlavnou súťažou bodybuilding organizácie NABBA.

Mr. Universe PRO

Svet bodybuildingu pozná dve legendárne súťaže, ktoré priaznivci bodybuildingu a aj fanúšikovia do prelomu 60./70. rokov 20. storočia (kedy vzrástol význam súťaže Mr. Olympia) považovali za najprestížnejšie.

 • v USA to bola súťaž Mr. America (prvú súťaž zorganizovali fanúšikovia kulturistiky v roku 1939, od roku 1940 súťaž pravidelne organizovala federácia AAU - American Athletic Union, ktorá na území USA ďalšie desiatky rokov zastrešovala spoločne vzpieračov aj kulturistov a ovládal ju Bob HOFFMAN)
 • vo Veľkej Británii súťaž Mr. Universe

Po vzore súťaží Miss America, ktoré sa v USA organizujú pravidelne (s krátkou prestávkou v rokoch Veľkej hospodárskej krízy tzn. v rokoch 1928 - 1932) už od roku 1919, aj na súťažiach Mr. America po dvoch ročníkoch, ktoré zhodne vyhral John Grimek, bolo od roku 1942 uplatňované pravidlo - 1x a dosť tzn. absolútny víťaz už v nasledujúcich ročníkoch súťažiť nemohol. A platilo to dlhé roky (prakticky až do prelomu 60./70. rokov) na súťažiach organizovaných naprieč bodybuilding organizáciami.

Federácia NABBA, ktorá z dôvodu, že pôsobila organizačne hlavne v Európe (presnejšie Veľkej Británii), nikdy nevnímala Hoffmanovu AAU-USA a postupne rastúcu IFBB bratov Weiderovcov ako pre ňu konkurenčné organizácie a samozrejme každoročným cieľom organizátorov bolo dať šancu súťažiť aj Američanom. Aj tým, ktorí v USA získali všetky tituly. A tak v roku 1953 prichádza novinka, ktorá bola určená pre najlepších z najlepších kulturistov vtedajšej doby tzn. aj tých, ktorí sa stali víťazmi súťaže NABBA Mr. Universe a titul obhajovať už nemohli. Reč je o súťaži NABBA Mr. Universe PRO, na ktorú mohli súťažiaci nastupovať opakovane. Bez ohľadu na počet víťazstiev, ktoré na tejto súťaži získali.
Arnold vs Bill Pearl
Je známe, že vďaka novým pravidlám legendy Bill PEARL a Arnold SCHWARZENEGGER získali titul Mr. Universe PRO 3x (obaja sa stretli na súťaži v roku 1967 - Arnold súťažil v kategórii amatérov Bill medzi profesionálmi; na PRO súťaži nikdy nestáli proti sebe ako súperi), Reg PARK, Paul WYNTER a Boyer COE 2x, v 80. rokoch a rokoch nasledujúcich pozornosť pútali víťazstvá Edwarda KAWAKA (zvíťazil 4x), Charlesa CLAIRMONTA (zvíťazil 3x) a Eddy ELLWOODA (ten titul NABBA Mr. Universe PRO získal dokonca 5x)
Atrnold vs Bill Pearl 1967

Mr. Universe a Medzinárodná federácia vzpierania

Nielen funkcionári NABBA organizácie, ale aj lídri ďalších organizáciií si uvedomovali, že názov súťaže Mr. Universe sa vďaka pozornosti novinárov, ktorú venovali súťaži zorganizovanej v roku 1948, automaticky spája s bodybuildingom. Potenciál tohto názvu a súťaží v kulturistike zaregistrovalo prakticky okamžite vedenie Medzinárodnej federácie vzpierania (logicky, podobnú súťaž predsa sledovali už v roku 1947 v USA).

Tá si v roku 1950 mení názov z Medzinárodná federácia vzpierania (FIH) na Medzinárodná federácia kulturistiky a vzpierania (FICH) a v rovnakom roku pod názvom FICH World - Universe zorganizuje svoju kulturistickú súťaž ako súčasť Majstrovstiev sveta vo vzpieraní.  Súťaže 1950 World - Universe sa chcel zúčastniť aj Reg PARK súťažiaci vo farbách Veľkej Británie (na premiérovej NABBA Mr. Universe 1950 skončil na 2. mieste, porazil ho estét Steve Reeves), ale na zásah funkcionárov USA bol však Park obvinený z profesionalizmu - za vinu mu dávali, že po súťaži, organizovanej v USA bratmi Weiderovcami, prijal od nich malú finančnú prémiu. Výsledok? Na súťaži štartovať nemohol a tak prvým šampiónom FICH World - Universe súťaže sa stal Američan z teamu Boba Hoffmana, John Farbotnik. Myslím, že aj táto udalosť bola impulzom k tomu, aby sa o 3 roky neskôr začali organizovať aj súťaže NABBA Mr. Universe PRO.

IFBB Mr. Universe

Boj medzi Weiderovcami a Hoffmanom v USA naberal postupom času na neuveriteľnej intenzite, nevraživosť medzi lídrami IFBB a AAU bola mimoriadna a ešte vzrástla, keď v roku 1956 práve Bob Hoffman zorganizuje v USA AAU Mr. Universe (Hoffman v tom čase ovláda vzpieranie a bodybuilding v multišportovej organizácii AAU - Athletic Amateur Union USA a pretože aj kulturistika bola v tom čase súčasťou Medzinárodnej federácie vzpierania, tvrdo bojuje proti akýmkoľvek oficiálnym aktivitám IFBB v USA). Odpoveď na seba nedala dlho čakať a v roku 1959 aj bratia Weiderovci najprestížnejšiu súťaž organizácie IFBB (ktorú ovládajú) označia názvom IFBB Mr. Univere.

V priebehu nasledujúcich rokov sa IFBB Mr. Universe stáva jasne najprestížnejšou medzinárodnou amatérskou súťažou v kulturistike tejto organizácie, ktorej význam sa ešte zvýši v momente, kedy sa Medzinárodná federácia vzpierania s kulturistikou definitívne rozlúči v roku 1969. Členmi IFBB sa stávajú nové štáty a od roku 1970 sa súťaž IFBB Mr. Universne stáva celosvetovou nielen vďaka účasti súťažiacich z rôznych kútov sveta, ale aj kvôli tomu, že organizátorské krajiny sa pravidelne menia. IFBB sa stáva reálnou športovou organizáciou, ktorá je akceptovaná na celom svete.

Časová os súťaže IFBB Mr. Universe

 • 1959 ... organizátorom je Kanada (Montreal), v tomto roku a v rokoch nasledujúcich sa súťaží v troch výškových kategóriách (do 165cm, do 172cm, nad 172cm); absolútnym víťazom sa stáva Eddie Sylvestre (Mexiko)
 • 1960 ... organizátorom je Kanada (Montreal); absolútnym víťazom sa stáva Chuck Sipes (USA)
 • 1961 ... v tomto roku sa nezrealizovala ani jedna súťaž pod hlavičkou IFBB, nakoľko sa radikálne mení celý koncept fungovania IFBB a dôsledkom je aj fakt, že biznis aktivity skupiny Weider sa presúvajú z Kanady priamo do USA
 • 1962 ... organizátorom je USA (New York); absolútnym víťazom sa stáva George Eiferman (USA)
 • 1963 ... organizátorom je USA (New York); absolútnym víťazom sa stáva Harold Poole (USA)
 • 1964 ... organizátorom je USA (New York); absolútnym víťazom sa stáva Larry Scott (USA)
 • 1965 ... organizátorom je USA (New York), súčasťou sú aj ďalšie súťaže (IFBB Mr. America Mr. Universe 1965pre súťažiach zo Severnej a Južnej Ameriky, aj súťaž krásy), vrátane 1. ročníka Mr. Olympia; absolútnym víťazom je Earl Maynard (USA), ktorý sa vďaka tomuto prvenstvu zúčastní aj súťaže Mr. Olympia (začne platitť pravidlo, že absolútny víťaz súťaže IFBB Mr. Universe môže nastúpiť na súťažné pódium sprievodnej súťaže Mr. Olympia)
 • 1966 ... organizátorom je USA (New York), v tomto roku a v rokoch nasledujúcich sa súťaží iba v dvoch výškových kategóriách (do 172cm a nad 172cm); absolútnym víťazom sa stáva Dave Draper (USA)
 • 1967 ... organizátorom je Kanada (Montreal); absolútnym víťazom sa stáva Sergio Oliva (Kuba)
 • 1968 ... organizátorom je USA (Miami); absolútnym víťazom sa stáva Frank Zane (USA)
 • 1969 ... organizátorom je USA (New York); absolútnym víťazom sa stáva Arnold Schwarzenegger (Rakúsko)
 • 1970 ... organizátorom je Juhoslávia (Belehrad); v tomto roku a v rokoch nasledujúcich sa opäť súťaží v troch výškových kategóriách (do 165cm, do 172cm, nad 172cm); absolútnym víťazom sa stáva Francesco Colombo (Taliansko) a historicky prvým víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva Taliansko (na tejto súťaži po prvýkrát súťaží aj reprezentačný výber Československa)
 • 1971 ... organizátorom je Francúzsko (Paríž); absolútnym víťazom sa stáva Albert Beckles (Anglicko), víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva NemeckoIFBB Mr. Univesre
 • 1972 ... organizátorom je Irak (Bagdad); absolútnym víťazom sa stáva Ed Corney (USA), víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva USA
 • 1973 ... organizátorom je Švajčiarsko (Zurich); absolútnym víťazom sa stáva Lou Ferrigno (USA), víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva USA
 • 1974 ... organizátorom je Taliansko (Verona); absolútnym víťazom sa stáva Lou Ferrigno (USA) a je aj prvým súťažiacim v IFBB, ktorý tento titul získal 2x, víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva USA
 • 1975 ... organizátorom je Južná Afrika (Pretoria); absolútnym víťazom sa stáva Ken Waller (USA), víťazom súťaže "Najlepší reprezentačný výber" sa stáva USA
 • 1976 ... po 16 rokoch sa rozhodnutím IFBB Kongresu (od tohto roku) mení názov najprestížnejšej IFBB súťaže amatérov z IFBB Mr. Universe na IFBB World Championships; končí sa éra, kedy sa vyhlasoval ibe jediný víťaz súťaže a od tohto roku víťaz každej kategórie získava titul IFBB World Champion (IFBB Majster sveta); zároveň sa menia súťažné kategórie - 3 výškové kategórie sú nahradené 3 hmotnostnými kategóriamo (do 75kg, do 90kg, nad 90kg)
 • 2021 ... po 45. rokoch vedenie IFBB sa opäť vracia k legendárnemu názvu súťaže Mr. Universe; začiatkom októbra sa najprestížnejšia súťaž určená pre Elite PRO súťažiacich, uskutoční pod názvom IFBB Mr. Universe PRO a vtedy sa dozvieme aj odpoveď na otázku: "Pripíše si na svoje konto Michal KRIŽÁNEK, aktuálne jasne najlepší bodybuilder Slovenska a najväčšia hviezda Elite PRO organizácie, ďalší prestížny titul?"

IFBB Mr. Universe

Diskusia k článku:

AMIX diskusia