Iveta Kuglerová - z dievčaťa s nadváhou víťazka Európskeho šampionátu

Iveta Kuglerová - z dievčaťa s nadváhou víťazka Európskeho šampionátu

Kulturistiku a fitness sledujem takmer 35 rokov, ale nespomínam si na nikoho, kto by dokázal to, čo Iveta Kuglerová. Čo mám na mysli? Šancu súťažiť na medzinárodnej scéne získavajú spravidla tí najlepší na domácej scéne (aj tí na výrazný výsledok v podobe zisku niektorého z cenných kovov musia čakať niekoľko rokov) , ale Iveta na svojom konte z domácich súťaží v bikini fitness má iba jednu jedinú medailovú pozíciu – na premiérovej Pohárovej súťaži v bikini fitness v Humennom koncom septembra 2012 získala 3. miesto, potom nasledovali už iba „nemedailové“ pozície - 4. miesto z Mozoláni Classic 2, 10. miesto z Tatranského pohára 2012, 4. miesto z Majstrovstiev Slovenska a 6. miesto z Mozoláni Classic 3.
Reprezentačný tréner Ľubo Matejíčka však správne odhadol jej potenciál, ktorý naplno využila na IFBB Majstrovstvách Európy, kde v najnižšej výškovej kategórii získala presvedčivo zlato. Iveta je aktuálne v príprave na jesennú časť súťažnej sezóny a po zisku titulu Európskej šampiónky by rada na svoje konto pridala ďalšie mediailové umiestnenie z domácej súťažnej scény.
Rozhovor, ktorý pre Mozolani.com pripravil Ľubomír Chochula a ktorý vám aktuálne ponúkame, je doslova niekoľko dní „starý“ a určite vás v ňom zaujme  napríklad informácia, že Iveta s cvičením začala aj kvôli tomu, že mala - nadváhu.

Iveta Kuglerová - na tréningu v Mozolani Trainings Fitness Žilina
Iba rok súťažíte a už máte na krku zlatú medailu z ME. Prečo ste si vybrali práve fitness bikiny?
Som extrémne vďačná za to, že som za taký krátky čas dosiahla taký fantastický úspech. Motivovali ma slovenské reprezentantky, ktoré sa tomuto športu venujú dlhšie. Túžila som sa im vyrovnať. Kedysi som nemala takú postavu ako teraz, mala som veľkú nadváhu. Sedávala som v škole za lavicou, jedla som viac ako som mala, ale s tým som chcela skončiť a podarilo sa mi to. Úspechy našich dievčat ma naštartovali. Vôbec som nečakala, že môžem zvíťaziť. S týmto výsledkom som nadmieru spokojná. Prvenstvo na Európskych pódiách ma povzbudilo, motivuje ma to na sebe ešte viac pracovať, byť lepšia, zdokonaľovať sa. Poháňa ma to dopredu. Som súťaživý typ. Predtým boli na prvom mieste škola a iné záujmy, teraz je to práca osobnej trénerky, cvičenie a šport. Veľmi sa teším na ďalšiu prípravu, cvičenie a súťaže.

Druhým vrcholom tohto roka budú majstrovstvá sveta v Kyjeve (uskutočnia sa 13. – 16. septembra).
V prvom rade by som rada uspela na nominačných pretekoch (budú 8. septembra v Trenčíne). Ak sa zmestím do konečnej nominácie, budem šťastná a urobím všetko, aby som na MS nadviazala na moje zlato z ME - ale najskôr by som sa musela prebojovať do finálovej šestky. Isté je, že na svetovom šampionáte bude väčšia konkurencia. Ktovie, aký trend v Kyjeve nasadia rozhodcovia, či budú úspešné tie s väčšou svalovou hmotou, alebo nie.

Z čoho pozostáva váš tréningový plán?
Trénujem šesťkrát týždenne. V pondelok mám tréning spodnej časti tela, čiže nohy a zadok. V utorok trénujem hrudník, prsia a triceps, v stredu chrbát a biceps, vo štvrtok sa v tréningu zameriavam na ramená, v piatok znovu precvičujem nohy. Voľno si doprajem v sobotu a v nedeľu nastupuje tréning ramien a chrbta. Postupne budem zvyšovať intenzitu tréningu. Mesiac pred súťažou to bude možno až trojfázový tréning. Ráno i večer zaradím nejaké kardio a okolo obeda to bude silový tréning.

Držíte si stravu?
Snažím sa. Jem zdravú stravu, ktorá väčšinou pozostáva z rýb, ryže, klasických polystyrénových chlebíkov, vločky nesmú chýbať, ovocie a zelenina. Momentálne je moja strava trochu viac sacharidová ako pred súťažou, ale s pribúdajúcim časom budem sacharidy uberať. Na začiatku diéty sa ťažšie cvičí, ale keď sa do toho dostanem, dá sa to zvládnuť. Z doplnkov stravy používam aminokyseliny BCAA, proteíny...

S akými váhami trénujete?
Je to veľmi rôzne. V určitom období som skúšala cvičiť s väčšími váhami, ale potom som sa preorientovala na menšie záťaže. Napríklad na leg-presse dvíham okolo 50 až 70 kg, pri mŕtvych ťahoch s jednoručkami cvičím s 12 – 14 kg činkou v každej ruke, čo sa týka drepov, zvládam 50 až 60 kg. Momentálne teda nemám až také veľké váhy, lebo moja spodná časť tela strašne rýchlo ide do objemu. Pri sťahovaní hornej kladky, čo je dobré pri tréningu chrbta, si dávam okolo 35 kg, ale je to individuálne, keďže v každom fitnescentre je úplne iný záber. Niekde dokážem stiahnuť 40 kg, inde 25 kg.

Máte nejaký obľúbený cvik?
Na každú partiu mám jeden obľúbený. Veľmi rada mám napríklad drepy, nimi sa krásne formuje zadoček, ale na druhej strane, výpady nemusím. Sedí mi aj sťahovanie hornej kladky na šírku chrbátika, potom klasický cvik s jednoručkami na biceps, ale aj tréning bruška.

Ako ste na tom s doplnkovými športami?
Nedávno som začala boxovať. Konkrétne ide o thajský box. Uvidím, ako mi to pôjde ďalej, ale podľa trénera thajského boxu, ktorý je veľmi dobrý odborník, veď za rok priviedol jedného svojho zverenca k titulu majstra Európy, vraj som neobjavený talent. Tomuto bojovému športu sa venujem dvakrát týždenne. Baví ma to. S mojím fitness trénerom som sa rozprávala o tom, či je thajský box pre mňa vhodným doplnkom prípravy a zhodli sme sa na to, že tieto tréningy by mi mohli pomôcť vytvarovať určité partie. Pre fitness bikiny by to mohlo byť vhodné.

Kde pracujete?
Súťažím za Fitness Pohoda Bratislava, ale osobnú trénerku robím v inom fitku, v Relaxe v Petržalke na Einsteinovej ulici, kde sa snažím odovzdávať svoje skúsenosti klientom. Teší ma, že môžem prispieť k tomu, aby boli ľudia šťastní a zdravší.

Ste šampiónkou Európy, prejavilo sa to vo väčšom záujme klientov o vaše služby?
Ani nie. Priznám sa, že nie som typom človeka, ktorý by rozprával všade, že niečo vyhral. Ale ľudia si ma vyberajú, väčšinou sú to ženy. Prídu za mnou a povedia mi, aby som niečo s nimi urobila že chcú vyzerať ako ja.

Kto je vašou najväčšou oporou?
Moja rodina, priateľ, ďalej osobný tréner David Draškovič. Chcem sa im, ale aj všetkým svojim priaznivcom a môjmu sponzorovi Marekovi Farkašovi, poďakovať za podporu.

Absolvovali ste tréning v Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách. Čo ste cvičili?
Bol to tréning spodnej časti tela. Po desaťminútovom kardiu som išla na multipress na drepy, 12 až 15 opakovaní po štyri série, pričom po každej sérii som si pridala závažie. Prvú sériu som na rozohriatie absolvovala s prázdnou tyčou, druhú so záťažou 20 kg, tretiu so záťažou 30 kg, štvrtú so záťažou 35 kg. Potom som prešla na predkopávanie, ale tu som si nevšimla váhu. Tuším, že to mohlo byť okolo 30 kg. Dala som si štyri série a 12 až 15 opakovaní. To isté bolo na zákopoch, váha približne rovnaká. Ďalej to bolo unožovanie, asi 200 opakovaní v kuse s miernejšou váhou. Nasledovali mŕtve ťahy s 12 kg jednoručkami na zadok a spodnú časť chrbtice. Potom som absolvovala výpony na lýtka, tri série a 25 až 30 opakovaní. Tréning som zakončila 15-minútovým kardiom.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia