Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky?

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky?

Počul som o sebe, že som rusofil - nebudem riešiť, kto to opakovane tvrdí, aj to spravidla iba poza môj chrbát. Ale priznávam, netajím ... mimoriadne sa mi páčia ruské bikinifitnessky a spôsob ich prípravy. Uznávam ich trénerky schopné poradiť zverenkyniam od tréningu, cez diétu, výber suplementov, plaviek, topánok až po líčenie, či spôsob pózovania. A rešpektujem ruskú kulturistickú školu. Ak preto mám byť rusofil (aj napriek tomu, že pohľad do pasu mi potvrdí za posledných 10 rokov 24 ciest do USA a iba 7 do Ruska), nech som teda rusofil.

No spomínaných "iba" sedem ciest do Ruska (od Petrohradu, cez Moskvu, do Krasnojarska, Krasnodaru či Irkutska) mi však ukázali dôvod, prečo by sme sa aj my na Slovensku (aj keď sa stále čičíkame, že my sme najlepší z najlepších vo federácii IFBB) mohli od "ruskej bikinifitness scény" čo-to naučiť, čo-to odpozerať a použiť na Slovensku. Tých dôvodov je vlastne hneď niekoľko!
Mimochodom - tento článok je v podstate aj vysvetlením, prečo som podporil myšlienku SASKIE CAKOCI, zorganizovať na Slovensku prvý 2016 Patriot Bikini Fitness Camp s účasťou skvelej trénerky TOP bikinifitnessiek z Ruska Ekateriny ABRAMOVEJ.
Poďme si teda povedať 5 základných dôvodov, prečo sú Rusky v kategórii fitness bikini obávané súperky ...

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky? Dôvod č. 1

Majú oveľa širšiu základňu ako ktorákoľvek z krajín Európy. Počítajte so mnou. Rusko má cca 145 miliónov obyvateľov, tzn. žije v ňom približne 75 miliónov žien, z ktorých cca 0,1% reálne má skúsenosť so športovou prípravou súvisiacou s kategóriou fitness bikini (tzn. moderná gymnastika, atletika, akákoľvek forma tanečnej prípravy) - ak ma kalkulačka neklame, v Rusku je aktuálne 75.000 potencionálnych bikinifitnessiek.

Samozrejme, reálne z tejto skupiny musíme vyčleniť iba tie, ktoré sú pekné, majú dobré proporcie a navyše, neváhajú sa naplno vrhnúť do tréningu s jediným cieľom - tým je súťaženie v kategórii fitness bikini.
Takých dievčat určite nie je veľa, ak je to však opäť iba 0,1%, máme tu 75 nadpriemerne talentovaných dievčat, ktoré vďaka genetickým predpokladom môžu bez problémov porážať kohokoľvek na medzinárodnej scéne v kategórii fitness bikini. A ak sa tieto ruské dievčatá "spoja" so skúsenou a veci znalou trénerkou, bez problémov môžu sa z nich stať skutočné hviezdy na IFBB amatérskej scéne. Prečo trénerkou? Vysvetlím ...

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky? Dôvod č. 2

Najlepšie bikinifitnessky z Ruska majú vedľa seba spravidla skúsenú trénerku - ženu. Nie muža, ale ženu, ktorá má reálne skúsenosti s prípravou na súťaže národného, alebo medzinárodného významu. Tieto ženy - trénerky, majú viac ako 30 rokov a napriek tomu, že súťažili v kategóriách bodyfitness, alebo fitness (a iba výnimočne vo fitness bikini - predsa len, táto kategória je tu iba 5. rok), vedia podstatne viac o vhodnom tréningu pre bikinifitnessky, stravovaní, diéte ako mnohí muži - tréneri.
A vedia aj viac o pocitoch ženy pred, počas a po menštruácii (kedy sa menia hladiny estrogénov a gestagénov), vedia pochopiť ich náladovosť, nedôslednosť, zlyhania v príprave (proste všetko to, prečo som aj ja, ako tréner žien cca 15-20 rokov dozadu, nemal najmenšie pochopenie).
Musím zdôrazňovať aj skutočnosť, že ženy - trénerky majú cit pre výber plaviek, líčenie, úpravu vlasov, majú zvládnutú "metodiku" pre nácvik vhodného spôsobu prezentácie a pózovania? Viete si predstaviť mňa, ako radím, ako sa líčiť, či prakticky ukazujem, ako zaujať "čelnú bikinifitness pózu"? Tak to by som určite nezvládol!

A čo je dôležité, mnohé z tréneriek - žien si v minulosti prešli reálnou prípravou pod vedením trénerov - mužov a na vlastnej koži pocítili negatívne pôsobenie farmák, ktoré im ich tréneri bez mihnutia oka odporúčali aplikovať (s tvrdením, že tak robia všetky konkurentky). Ony veľmi dobre vedia, ako sa na ženskom tele dokážu negatívne podpísať injekčné anabolické steroidy, nezmyselné dávky orálne podávaných iných anabolických steroidov, aplikácia hormónov štítnej žľazy, alebo bláznivé predsúťažné odvodňovacie schémy.
Aj preto trénerka - žena je k otázkam súvisiacim s aplikáciou akéhokoľvek farmaceutického prípravku podstatne, podstatne opatrnejšia (ak nie je náhodou padnutá na hlavu), ako tréner - muž.  A navyše jeden postreh, s ktorým sa kde-tu stretnem ... ženy - trénerky nečakajú od bikinifitnessiek "kadejaké protislužby" a čo považujem za dôležité, ani kontrola formy ženy pred ženou nie je stresujúcou záležitosťou povedzme v mimosúťažnom období.

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky? Dôvod č. 3

Najlepšie bikinifitnessky Ruska vzájomne spolupracujú, stretávajú sa v rámci regiónov na zrazoch, kempoch, sústreďujú sa v tzv. Fitness školách, kde sa za síce za každú informáciu platí. Každá uznávaná bikinifitness trénerka (a tu nehovorím o 20-23 ročných dievčatách, ktorých jedinou kvalifikáciou je jedno-dve vystúpenie na súťažnom pódiu, ale o skúsených ženách so športovou minulosťou, reálnymi schopnosťami, odhodlaním a potencionálom viesť ďalšie dievčatá súťažným fitness bikini) má svoju cenu, ktorú "nepodlieza" - ale čo v súčasnom svete získate zadarmo?
Všetky tieto aktivity sa uskutočňujú dlhodobo, pravidelne a s jediným cieľom - spoločnými silami (s pomocou skúsených lektorov) dosiahnuť ďalší výkonnostný progres.

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky? Dôvod č. 4

Sú vysoko motivované a odhodlané pre úspech podstúpiť akokoľvek náročnú prípravu, sú schopné vytrvalo pracovať na svojich nedostatkoch z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska.
Spomínate si na články, v ktorých kadejaký psychológovia "špekulovali" nad príčinami podceňovania žien v profesiách, kde sú rovnocenné mužom? Silový šport je dlhodobo vnímaný ako doména mužov, posilňovanie (a s tým spojený rast svalovej hmoty) bolo vyhradené takmer 100% práve pre mužov, ktorí boli úspešní až po dlhororočnom tréningu. Preto ma ani neprekvapilo prakticky okamžité odmietavé stanovisko Rusov - kulturistov ku kategórii fitness bikini (a u nás to bolo iné?), predovšetkým kvôli tomu, že úspech vo fitness bikini mohol prísť v podstatne kratšom čase (kde sa čas venovaný tvrdému tréningu a odriekaniu meral nie rokmi, ale mesiacmi) ako v kulturistike - navyše, federácia IFBB považovala túto novú kategóriu za rovnocennú so starými.
Ruské dievčatá, ktoré chceli súťažiť v novej kategórii si prešli obdobím podceňovania, dokonca sa upravovali pravidlá - aby fitness bikini bol "športovejšou" kategóriou, na prvých súťažiach v Rusku sa realizovalo aj tzv. hodnotenie proporcií obdobne, ako je to bežné v kategóriách bodyfitness (tzn. v čelnom a zadnom postoji, pri ktorom bikinifitnessky museli mať nohy spolu a ruky mierne od tela; takéto porovnávanie zažili v roku 2013 aj Pleváková s Lipovskou na súťaži 2013 Grand Prix Power House v Petrohrade).
Obrat (ak nie o 180°, tak o 100° určite - mimochodom, napriek tomu v Rusku doposiaľ najúspešnejšie bikinifitnessky nemôžu byť oceňované titulmi majster športu, majster športu medzinárodnej triedy alebo zaslúžilý majster športu) nastal v momente, keď záujem dievčat o posilňovanie a súťaženie na fitness bikini súťažiach prevýšil aj najodvážnejšie prognózy. Bikinifitnessky ako Usmanova, Blochina, Putrova, Eregina, Tandilyan, Starodubceva atď. sa stali v Rusku celebritami, ktorých úspech (športový, ale v niektorých prípadoch aj v osobnom živote) je jasne najväčšou motiváciou pre ich nasledovníčky.
Úprimne, ktoré z dievčat aj u nás by odmietlo rešpekt vďaka dosiahnutým výsledkom (je jedno či hovorím o fitness bikini súťažiach, alebo progrese, zaznamenanom vďaka posilňovaniu), záujem médií (printových, internetových), fotografie na titulných stranách časopisov, alebo s tým súvisiace možnosti zabezpečiť si finančnú sebestačnosť?

Prečo sú Rusky vo fitness bikini obávané súperky? Dôvod č. 5

Majú podstatne, podstane viac odsúťažené ako ktokoľvek na Slovensku! Systém súťaží, ktoré som mal možnosť sledovať na viacerých miestach Ruska, je výrazne pružnejší ako ten, ktorý sa uplatňuje na Slovensku. Vysvetlím.Na Slovensku máme spravidla jednu súťaž pre kategóriu fitness bikini žien v jarnej (v tomto roku vďaka AMIX Patriot Cup Vranov boli dve - a rovnakú súťaž by sme chceli zorganizovať aj 16. apríla 2017, hosťom by mohol byť Kai GREENE) a jednu (maximálne dve) v jesennej súťažnej sezóne. Princíp súťaží striktne "kopíruje" ten, ktorý dobre poznáme z IFBB Majstrovstiev Európy a IFBB Majstrovstiev sveta - v semifinále na pódium nastúpia všetky súťažiace z danej výškovej kategórie, absolvujú porovnávanie vo štvrťobratoch, následne absolvujú prvé, druhé, prípadne tretie vyvolávanie, ktoré určí finálovú šesticu. A vo finále 6 dievčat z kategórie absolvuje individuálnu prezentáciu (tzv. "aj wolk") a ešte raz porovnávanie.
Zopakujem - individuálnu prezentáciu, ktorá je vo fitness bikini najdôležitejšia, jej dokonalé zvládnutie pred publikom upevňuje istotu, prirodzenosť pohybu po pódiu, kontakt s publikom, rozhodcovským zborom absolvuje iba 6 (slovom šesť) dievčat z kategórie. Ak v danej kategórii nastúpia povedzme 4 reprezentantky, iba 2 dievčatá "nováčikovia" majú šancu získať vďaka súťaženiu aké také skúsenosti. Skúsenosti, vďaka ktorým sa môžu posúvať vyššie a vyššie.  Jedna súsenosť na jar, jedna v jeseni ... ak má bikinifitnesska šťastie!
Otázkou je - môže byť takýto model súťažania motivačný pre zvyšok štartového poľa? Kde majú Slovenky z "druhého" fitness bikini levelu zbierať skúsenosti? Na súťažiach v Čechách, Maďarsku?V Rusku som sa stretol s iným modelom, ktorý by sme radi zaviedli aj na Slovensku (aspoň na spomínanej súťaži, ktorú by sme chceli zorganizovať 16. apríla 2017 opäť vo Vranove). Je rýchly, prehľadný, výrazne atraktívnejší pre divákov a umožní súťažiacim získavať (vďaka účasti na súťažiach) podstatne viac skúseností.
V Rusku totiž pri úvodnom porovnaní na súťažné pódium nastúpia všetky súťažiace z danej kategórie a rozhodcovský zbor z nich veľmi rýchlo vyselektuje TOP15 (ak je v kategórii 18 bikinifitnessiek, nájsť 3 najslabšie nie je problém). Následne na súťažnom pódiu zostane už iba "pätnástka" (pódiový rozhodca ju rozdelí na dve skupiny - jedna stojí na pravej, druhá na ľavej strane pódia) a každé z dievčat absolvuje individuálnu prezentáciu (tzv. "aj wolk") pred zrakmi celého štartového poľa. Nie 6, ale 15 dievčat! Pred zrakmi súperiek, ktoré majú možnosť učiť sa priamo na scéne! Vnímate ten rozdiel?
Každá bikinifitnesska pri takomto súťažnom modely získa 15-20 sekundovú možnosť ukázať sa na pódiu v najlepšom svetle, v najlepších pózach, z každej strany a až následne prichádza prvé, druhé a tretie porovnávanie, ktoré s definitívnou platnosťou určí poradie v kategórii. Rýchle a jednoduché!
A teraz si predstavte, že začiatočníčky absolvujú tento model súťaženia (napr. počas jarnej súťažnej sezóny) na mestskom šampionáte, oblastnom šampionáte, okruhovom šampionáte, na Majstrovstvách Ruska a povedzme dvoch "komerčeských sorevnovanyach" - za rok tak nastúpia na minimálne 7-12 súťaží, ktoré z nich urobia "ostrieľané" bikinifitnessky, za rok získajú skúsenosti, ktoré na Slovensku má iba absolútna bikini fitness špička (aj to po niekoľkých rokoch súťaženia)! Nie je aj to dôvod, prečo by sme sa mohli Ruskom inšpirovať?

Poznámka: členky EastLabs Teamu Saskia CAKOCI a Ekaterina ABRAMOVA aktuálne pripravujú projekt EastLabs Fitness Škola (s podporou oddielu kulturistiky a fitness EastLabs Fitness - člen SAKFST), ktorým bude pokračovať 2016 Patriot Bikini Fitness Camp - LETO.
Saskia CAKOCI už teraz hľadá partnerov, ktorí by tento projekt podporili rovnako, ako ďalšie bikinifitess kempy nielen na Sovensku, ale aj v Čechách. Ak máte záujem participovať na týchto projektoch, kontaktuje prosím Saskiu na jej FB stránke

2016 Patriot Bikini Fitness Camp

Diskusia k článku:

AMIX diskusia