Report - bikinifitness na 2017 Arnold Classic Amateur USA

Report - bikinifitness na 2017 Arnold Classic Amateur USA

Kurz trénera fitness a kulturistiky

Na Arnold Sports Festival v americkom Columbuse dorazil početný tím EastLabs v zložení Kopček, Csontos, Hricko, Várszegi, Timoshenko a ja s menším oneskorením - kvôli meškajúcim letom. Nepriaznivé počasie teda zabránilo nášmu pôvodne plánovanému včasnejšiemu príchodu a aspoň provizórnej aklimatizácii. No musím povedať, že napriek tomu bol po celých päť dní trvania tohto veľkoplepého podujatia náš tím supervýkonný a podarilo sa nám nazbierať až neuveriteľné množstvo materiálu, ktoré umožnilo všetkým priaznivcom kulturistiky a fitness čo najdetailnejší pohľad nielen na súťažné pódia Greater Convention Center, ale vďaka usilovnosti trojice Csontos, Hricko a Várszegi aj jedinečný pohľad do backstage-u.

Súťaže sa začínali vo štvrtok práve amatérskou divíziou a vo večerných hodinách sme si odskočili na "Meet and Greet" (privítanie s PRO súťažiacimi). Meet and Greet je už tradične jedinečná možnosť stretnúť sa s profíkmi "zoči voči" a potriasť si s nimi rukou. Napriek badateľnej predsúťažnej únave na ich tvárach sa s úsmevom s každým svojim fanúšikom zvítali a prehodili zopár slov.

Piatok patril súťažiam profíkov kategórií figure, 212 lb a women´s physique. V sobotu doobeda sa odohrali finálové kolá súťaží amatérskych bikín a men´s physique, v poobedňajších hodinách semifinále PRO kategórií kulturistika OPEN, bikini a men´s physique. Vyvrcholením podujatia bolo sobotňajšie večerné finále práve posledných troch spomínaných PRO kategórií a musím uznať, že atmosféra predčila aj finále Olympie v Las Vegas. Publikum bolo nadšené rovnako ako ja, čo dávali najavo hlavne pri súťaži strongmanov, ktorá je tradične súčasťou večerného finále. 
Mojou prioritou bola súťaž amatérskych bikín na  Arnold Classic Amateur, ktorá sa každoročne koná v rámci festivalu, a na ktorej zaznamenali v minulosti úspech aj bikinifitnessky zo Slovenska - Nikola WEITEROVÁ - Sabina PLEVÁKOVÁ (v USA) a Olívia POHÁNKOVÁ (v Španielsku), ktoré sa už v tejto chvíli pripravujú na svoje prvé súťaže v PRO divízii. Úspech na americkej pôde je dodnes považovaný za jedinečný hlavne kvôli veľkej konkurencii, ktorou bola táto súťaž po minulé roky známa, pýšila sa totiž účasťou veľkého počtu kvalitných pretekárok z celého sveta. Nikto mi preto nemôže vytknúť, že moje očakávania boli veľké. Ak by som to však mala zhodnotiť v skratke - čakala som viac. Podstatne viac.  

Oproti minulým rokom bola účasť súťažiacich výrazne slabšia. Pre predstavu - v roku 2015, keď Sabina PLEVÁKOVÁ vyhrala svoju kategóriu do 163 cm (len v tejto kategórii pretekalo 37 žien; pripomeniem, že absolútne víťazstvo jej ušlo len o chlp - bola druhá v absolútnom poradí za víťazkou Anyou Ellis) súťažilo v Greater Convention Center v kategórii bikini až 195 súťažiacich z celého sveta vo všetkých výškových kategóriách. Minulý týždeň však na pódium nastúpilo len 118 pretekárok v šiestich kategóriách. Mal nízky počet súťažiacich vplyv na to, že sme nemali možnosť vidieť toľko kvality ako sme očakávali? Ťažko povedať.
Každopádne, ak by som v tej chvíli nebola len reportér, ale rozhodca, mala by som veľký problém vyberať finálové šestice.  Dôvodom pre takéto váhanie je väčšinou fakt, že je ťažké vyberať spomedzi toľkej krásy.  Tentokrát bol ale dôvod iný.  Mnohé súťažiace, ktoré sa vo štvrtok na semifinále (a bohužiaľ aj v sobotu na finále) odprezentovali na pódiu, majú pred sebou ešte veľa práce a na mieste niektorých by som pouvažovala, či vôbec má pre nich zmysel v tejto športovo-modelingovej kategórii súťažiť. Je zbytočné rozpisovať sa do detailov. Fotografie sú prístupné v pecízne spracovaných fotogalériách.
Práve nedostatok kvalitných súťažiacich otvoril brány k finále aj bikinárkam, ktoré by sa za normálnych okolností prebojovali maximálne len do semifinále (na niektorej z rozhodujúcich súťaží, ako napríklad Majstrovstvá sveta, by neprešli cez elimináciu). Neostáva mi iné, ako vyzdvihnúť súťažiace z Ruska. S čistým svedomím môžem povedať, že ak by to bolo na mne (áno, celý tento report je naozaj len mojim subjektívnym názorom a nebijem sa za svoju pravdu) každú kategóriu okrem najnižšej tzn. do 155 cm by vyhrala niektorá z nich. Nestalo sa tak a zlato si odniesli len dve Rusky, ale potešujúcim je fakt, že absolútne víťazstvo putovalo do rúk práve jednej z nich - Ekateriny Laptevy. Dosť bolo úvodných rečí, prejdime k hodnoteniu jednotlivých kategórií.

Celé znenie reportu si môžete prečítať na partnerskom projekte www.BikiniFitness.SK

Diskusia k článku:

AMIX diskusia