Saskia CAKOCI - interview pre stránku Flex-Online.CZ

Saskia CAKOCI - interview pre stránku Flex-Online.CZ


Jej meno všetci dobre poznáte - a právom! Saskia CAKOCI za viac ako rok a pol (presnejšie od decembra 2015 po súčasnosť) prešla neuveriteľný kus cesty, na ktorej sa postupne stala redaktorkou portálu EastLabs.SK, šéfredaktorkou internetového projektu BikiniFItness.SK (o niečo neskôr aj spomínaného portálu), lektorkou v projekte FitnessŠkola.SK (vďaka čomu získala priestor na organizovanie žiadaných Patriot BikiniFitness Camp-ov a pôsobiť bude aj v rámci trénerských kurzov podporovaných touto spoločnosťou).
Na súťažných pódiách postupne získala titul Slovenskej šampiónky, IFBB Majsterky Európy, IFBB Majsterky sveta, absolútnej víťazky z prestížnych medzinárodných súťaží IFBB Diamond Cup a aj Olympia Amateur. V tomto roku vstúpila do IFBB PRO tábora, kde ju čaká už začiatkom septembra súťažná premiéra - tá sa uskutoční priamo na USA pôde, na súťaži 2017 IFBB Phoenix PRO. Za všetkým sa však skrýva tvrdá práca a seba zdokonaľovanie - veď s fitness trénigom začala už v roku 2007, súťažné pódium si vyskúšala po prvý krát o dva roky neskôr.

Jej výsledky sú tak výrazné, že pútajú pozornosť každého, kto rozumie svetu bodybuilding a fitness. A rovnako výrazné sú aj jej edukatívne kroky, vďaka čomu v tomto roku absolvovala niekoľko seminárov a kurzov zameraných na nomináciu bikinifitness vo viacerých krajinách Európy a po 1. a 2. turnuse YAMAMOTO Patriot BikiniFitness Camp (uskutočnia sa od 11. a od 18. augusta vo Vranove nad Topľoun) pozvanie s ostatnými členmi EastLabs Team-u získala aj na tretí tohtoročný turnus Angles Bikini Camp-u do Poľska (druhého turnusu, ktorý sa uskutočnil s podporou členov EastLabs Teamu začiatkom júla, sa v úlohe hlavného hosťa zúčastnila Ruska Natalia LUGOVSKIKH - po odchode Cakoci z amatérskej scény aktuálne jasne najlepšia bikinifitnesska Európy).

Výniočnosť Cakoci neunikla ani pozornosti zástupcov nového internetového projektu v Čechách, ktorý pod menom FLEX-Online.CZ bol verejnosti sprístupnený v týchto dňoch. Ako sám názov napovedá, projekt úzko spolupracuje s "materským FLEX časopisom", ktorý má sídlo v USA - pripomeniem, že EastLabs Team má úzku spoluprácu nielen s projektami FLEX a Muscle&Fitness, ale je partnerom aj pre medzinárodnú federáciu IFBB a úzke vzťahy máme aj s vedením IFBB PRO divízie.

Martin DVORO: Saskia CAKOCI pre internetový projekt FLEX-Online.CZ

Letos získala Saskia Pro kartu, zeptali jsme se jí:

Které úspěchy považuješ za největší ve svojí sportovni kariéře?
Vážim si každý úspech, ktorý som dosiahla, či už to bol titul majsterky Slovenska, Európy, alebo sveta. Najväčším prekvapením pre mňa ale bolo absolútne víťazstvo na Olympia Amateur v Marbelle. Bola som už po sezóne, vyšťavená a mala som pocit, že forma nie je taká, aká by mala byť. Paradoxne práve to oslovilo rozhodcov, ktorí uprednostňovali ženskejší, menej tvrdý vzhľad.

Jaké byly tvoje cíle a které by si chtěla jeste dostáhnout?
Keď som začínala súťažiť, mojim cieľom bolo prebojovať sa do finále - myslím si, že ciele by mali byť reálne a v tej dobe to bol dokonca odvážny cieľ. Samozrejme, po čase moje ambície stúpali, ale nikdy som si nešla nikam po zlato a ani absolutku. Na súťaže som chodila s tým, že chcem predviesť svoju najlepšiu doterajšiu formu, lebo tak to má byť a o tom je tento šport je - o zlepšovaní sa. No a ani teraz to nie je inak. V PRO chcem prísť na pódium lepšia ako v amatéroch, ale očakávania nemám žiadne. Už aj finále v PRO divízii na pôde USA je obrovský úspech, na ktorý je potrebné sa vypracovať. Profíčky sú úžasné, zanietené športovkyne a každá z nich má môj rešpekt. Teším sa, že sa medzi nich môžem postaviť.

Jak se liší tvoje příprava do PRO divize od té amatérské?
Príprava do profi je, aspoň v mojom prípade, diametrálne odlišná od prípravy v amatéroch. Pripravuje ma americký coach Kim Oddo a ja mám pocit, že sa všetko učím od začiatku. To boli aj jeho prvé slová ku mne – zober všetko, čo si sa doteraz naučila a zahoď to do koša. A tak aj bolo.
Profesionálky sú tvrdšie, majú viac vyvinutý hamstring a zadok, na šírku chrbta, alebo ramien sa neprihliada tak striktne ako v amatéroch. Najhlavneší rozdiel je v prepracovanosti zadných stehien – v PRO sa vyžaduje definícia, ktorá by vám v amatéroch bola skôr na škodu a naopak kvadriceps musí ostať mierne potiahnutý. Jeho výrazná definícia je nežiaduca.

Kdo tě v této chvíli podporuje (sponzoruje) a kdo se podílí na tvé přípravě (team, nebo jednotlivci), nebo s kým spolupracuješ?
Mojim hlavným sponzorom je BioTech USA. S touto firmou spolupracujem už dva roky a veľmi si ich podporu vážim. Ďalej je to spoločnosť MAXX ENERGY DRINK, ktorá ma podporuje už od začiatku mojej športovej kariéry, Miška Sallut a jej spoločnosť SALLUT DESIGN, ktorej súťažné aj letné bikini s láskou nosím na pódiu aj mimo neho, spoločnosť Luxbody.sk, ktorá ma sponzoruje športovým oblečením a spoločnosť Dlhé Vlasy NATALI HAIR, ktorá sa stará o krásu mojich vlasov.
Na mojej príprave sa okrem sponzorov podieľa doslova tím ľudí. Už spomínaný coach Kim Oddo, Richard Cienky, s ktorým absolvujem každý svoj tréning už asi dva roky, Igor Kopček, s ktorým konzultujem prípravu, pódiový prejav a úpravu, Lucia Košecká, ktorá je moja veľká opora, a ešte stále sa občas obrátim o radu aj na Natáliu Lenártovú alebo Milana Čížeka. Za úspechom jednotlivca nikdy nie je len jeho vlastné úsilie. Každý od koho sa učíme, prijímame od neho rady, má na našom úspechu podiel.

Jsi vzorem pro mnoho mladých závodnic a fitnessek. Co bys jim vzkázala?
Pozrite sa na seba do zrkadla. Vidíte tie chyby? Ak áno, je to dobre ... ak nie, pozrite sa znova. Vo chvíli, keď ste si plne vedomé svojich nedostatkov a napriek tomu dokážete úprimne uveriť, že ak na sebe budete pracovať, tvrdo pracovať, dokážete uspieť, ste na najlepšej ceste k úspechu.

Diskusia k článku:

Tento článok nie je možné komentovať.