Má to Michal "Beštia zo Slovenska" KRIŽÁNEK ľahšie ako ostatní?

Má to Michal "Beštia zo Slovenska" KRIŽÁNEK ľahšie ako ostatní?


Pre združenie Elite PRO Slovakia je výbornou reklamou, že v jeho radoch sú aktuálne dve najväčšie hviezdy našej profesionálnej scény - v bodyfitness/figure už roky rokúce touto hviezdou je Adela ONDREJOVIČOVÁ (spolu s Natáliou LENÁRTOVOU), v kategórii Bdybuilding OPEN je to Michal KRIŽÁNEK. Porovnávam neporovnateľné, ale ak by som dal na "misky" váh Adelu s Michalom, nastala by veľmi podobná situácia, akú posledné týždne a mesiace sledujem na sociálnych sieťach. Podobná v čom? V tom, ako fanúšikovia (ale aj veci znalí) dokážu vnímať výsledky tých, na ktorých sme právom pyšní a ktorí robia Slovensku (a združeniu Elite PRO Slovakia) dobré meno kade-tade vo svete. Ak niekto kráča k vrcholu po dlhšej ceste, zákonite to musí mať ťažšie ako ten, komu táto cesta trvá iba chvíľu. Pravdou je, že aktuálna situácia je priaznivejšia ako tá, ktorá tu bola pred 3-5 rokmi (hlavne možnosťou výberu), stále si však vyžaduje neuveriteľné množstvo práce, úsilia, striktnosť a pomoc v podobe odborného vedenia.
  • Adela ONDREJOVIČOVÁ ... na súťažnom pódiu sa objavila po prvý krát v roku 2008 a trvalo celé 2 roky, kým sa jej podarilo na súťaži dosiahnuť aký-taký zmysluplný výsledok. Po 2. mieste na 2010 IFBB Slovenskom šampionáte junioriek v Beckove prišla nominácia na IFBB Európsky šampionát junioriek, kde získala svoje premiérové zlato. Samozrejme, Adela mala obrovský potenciál (už fakt, že vynikala v krátkych behoch a skoku do diaľky veľa naznačoval), no v nasledujúcich rokoch k 100% spokojnosti jej chýbala už len lepšia forma. Tú však zlepšovala rokmi strávenými v posilňovni, s každou ďalšou súťažou. Výsledok už poznáte - na svoje konto si postupne pripisovala TOP výsledky z Európskych a Svetových šampionátov, po prestupe medzi IFBB PRO Figure získala pre Slovensko premiérové víťazstvo na IFBB PRO scéne, pišli 3 účasti na Olympia Weekend-e. A aktuálne je najlepšou z najlepších v Elite PRO organizácii v nominácii bodyfitness!
  • Michal KRIŽÁNEK ... na súťažnom pódiu sa objavil na jar 2017, o rok neskôr už "jedol chlebíček" Elite PRO súťažiaceho medzi kulturistami - ťažkotonážnikmi, kde si na svoje konto pripísal obratom ruky 2x prvé miesto. To, že súťaži iba krátku dobu u mnohých vyvoláva nutkanie tvrdiť, že má to výrazne jednoduchšie ako tí, ktorí majú za sebou roky (viac či menej úspešného) súťaženia a ... úprimne povedané ... Križánkovi siahajú aj napriek tomu (masívnosťou, proporčnosťou a hlavne perspektívou) sotva po kolená. Reči "on to má ľahké", alebo "prišiel k tomu ani sám nevie ako", prípadne tiež "ostatní sa nadreli kým dokázali to, čo on" už nie sú tak časté, ako v roku 2017 (kedy absolvoval premiérové vystúpenia a súťažných pódiách). Napriek tomu ich registrujem a to bol aj dôvod, prečo som na Facebook profile uviedol nasledovné:
Michal KRIZANEK

Takže, priatelia, skôr ako sa započúvate do rozhovoru s Michalom (samozrejme, ten sa točí okolo témy "aké ľahké to má Križánek v porovnaní s konkurenciou"), pár informácií, z ktorých mnohé boli po prvý krát publikované práve pred rokom časopisom Muscle&Fitness v článku Super talent:

  • s posilňovaním začal ešte ako 15 ročný (cca v roku 2005) v čase, kedy meral 175cm a ručička váhy mu ukazovala 65kg; aktuálne má 28 rokov, 183cm výšku, súťažná hmotnosť mu stále rastie a samozrejme, rastie aj tá mimosúťažná (v príprave na Arnold Classic Europe a Elite PRO World Championships presiahla 122kg)
  • trénovať začal v domácich, improvizovaných podmienkach, bez špeciálnych znalostí a len pomocou základných tréningových postupv - napriek tomu o 3 roky (cca v roku 2008) neskôr vážil 100kg (samozrejme, podrástol aj na výške) a obvod paží dosiahol hranicu 50cm
  • prevážne v domácich podmienkach trénoval 6 rokov, občas aj v posilňovni, ktorú mala k dispozícii Stredná odborná škola obchodu a služieb v Martine - tu študoval
  • na prelome rokov 2011-2012 prichádza kvôli zárobku do Prievidze, kde prácu v bani vymenil po čase za pozíciu v strojárskej firme - vďaka tomu sa dostáva po prvý krát s serióznemu tréningovému náradiu, k tréningovým postupom, ktoré sú bežné pre kulturistiku; nastáva obdobie, kedy začína napĺňať genetický potenciál, ktorý v ňom roky driemal
  • po ďalších štyroch rokoch tréningu (tzn. celkovo už mal "za chrbtom" 11 rokov tréningu "len tak, pre seba") sa v jeho prípade ukázali ako prvé predpoklady pre silové výkony - bez špeciálnej prípravy, s mäkkými bandážami zvádal drepy s 270kg ťažkou činkou, v benchpress-e mu problém nerobila činka vážiaca 220kg; a tak prišlo rozhodnutie - v roku 2017 si vyskúša súťaženie v tlaku v ľahu na rovnej lavičke!
  • na prelome rokov 2016/2017 mu s prípravou na "tlakovú súťaž" pomáha Alexander HLOBIK, ktorý po krátkom čase zmenil pôvodný plán - súťažiť sa bude v kulturistike a ak všetko bude postupovať podľa predpokladov, premiérovou súťažou pre Michala KRIŽÁNKA sa stane 2017 Extrifitslovakia Cup; a ... ďalej by ste to už mali poznať!
  • ak nie, tak stručne - na Slovensku Michal (vďaka spolupráci s trénerom Hlobikom) zvíťazil všade, kde sa dalo, poraziť ho dokázal v boji o titul absolútneho víťaza iba Peter TATARKA na 2017 Tatranskom pohári; na medzinárodnom poli kariéru odštartoval 2. miestom na 2017 Diamond Cup Ostrava, víťazstvom na 2017 EVLS Prague Showdown a po vstupe do združenia Elite PRO Slovakia prišli prvé profesionálne víťazstvá - na 2018 Madrid PRO a 2018 Czech PRO; a nie som sám, kto verí, že pribudnú ďalšie
  • Michal KRIZANEK

Michal KRIŽÁNEK pre EastLabs Radio, 2. september 2018Diskusia k článku:

AMIX diskusia