ŠUBOVÁ vs SUKHOVOLSKAYA vs ĎUBEKOVÁ na 2018 Európskom šampionáte

ŠUBOVÁ vs SUKHOVOLSKAYA vs ĎUBEKOVÁ na 2018 Európskom šampionáte

Bikini Fitness Camp Bratislava 2018

Prax ukazuje, že ak na Európskom, alebo Svetovom šampionáte (tie sú pre každú federáciu jasne najprestížnejšími súťažami) v jednej kategórii nastúpia súťažiaci/súťažiace z jednej krajiny, niekto na toto rozhodnutie musí doplatiť. Čím viac bikinifitnessiek z jednej krajiny súťaží v kategórii, tým vyššia je šanca, že niektorá na to doplatí.

Slovensko v kategórii junior Bikinifitness do 166cm napokon malo až 3 súťažiace, rovnako tomu bolo aj v kategórii junior Bikinifitness do 160cm - pravdou ale je, že tu musela nastúpiť v konkurencii výrazne starších konkurentiek aj mladučká Michaela ĎUBEKOVÁ, ktorá mala súťažiť v pôvodne avízovanej kategórii junioriek do 18 rokov (počas prezentácie však táto kategória bola pre nedostatok súťažiacich zlúčená do jednej tzn. do 23 rokov).

"Ambiciózne trénerky bikinifitnessiek z Ruska "natlačili" do jednotlivých seniorských kategórií aj po 5-6 bikinifitnessiek napriek tomu, že mnohé z nich boli ešte iba v juniorskom veku.," povedal pre náš portál Igor KOPČEK. "Keď som sa pýtal na dôvod, odpoveď bola rovnaká - chceme uspieť medzi ženami, cenný kov z juniorskej kategórie pre nás nie je výzvou v súčasnej situácii. Akej?
Vedenie IFBB International totiž počnúc rokom 2018 schválilo pravidlo, podľa ktorého na IFBB Majstrovstvách Európy nebude prípustný tzv. duplicitný štart - v predchádzajúcom období totiž bikinifitnessky v juniorskom veku mohli súťažiť na spomínaných súťažiach medzi juniorkami aj seniorkami, masters súťažiace medzi seniorkami, aj vekovo staršími. V súčasnosti sa musia rozhodnúť, ktorej vekovej kategórii dajú prednosť.

Vysoké ambície tréneriek z Ruska boli napokon kontraproduktívne - Rusko na 2018 EBFF/IFBB Majstrovstvách Európy v Santa Susanna výrazne stratilo z postavenia, ktoré si právom vybojovalo na minuloročnom Svetovom šampionáte, kde v kategórii bikinifitness žien získalo 7 z 8 prvých miest a ako bonus titul absolútnej víťazky. Tohtoročná Európa v Španielsku bola podstatne chudobnejšia a aj vďaka "prehusteniu" bikinifitness kategórií Ruskami rozhodcovia dali prednosť bikiniiftnesskám z iných krajín - ako jasný signál, že bikinifitnessky z Ruska môžu byť porážané na TOP súťažiach (v Santa Susanna titul absolútnej víťazky v bikinifitness putoval na Ukrajinu, Rusko z 8. výškových kategórií prvenstvo získalo v 3., 11 ruských bikinifitnessiek sa neprebojovalo do finále)."

"To, na čo doplatili Rusky, bolo prínosom pre Slovensko.", doplnil Kopčeka Milan ČÍŽEK, na Slovensku aktuálne medzinárodný rozhodca s najväčším počtom "odrozhodovaných" TOP medzinárodných súťaží, akými sú Majstrovstvá Európy, alebo Majstrovstvá sveta. "Jasne sme to mohli sledovať v kategórii juniorských Bikinifitnessiek do 160cm, kde nastúpilo 11 súťažiacich - žiadna z Ruska alebo z Ukrajiny. Už pri pohľade do predsúťažného zoznamu súťažiacich som nepochyboval, že môžeme získať jeden, možno aj dva cenné kovy. O tie sa postara Šubová so Sukhovolskayou, Ďubeková v silnej konkurencii vekovo podstatne starších bikinifitnessiek sa snažila, na postup do finále to však nestačilo.
Pred nomináciou na Európsky šampionát som vedenie asociácie upozorňoval na našu Margušovú v čase, kedy ešte nebolo známe, že kategóriu junior Bikinifitness do 18 rokov na Európskom šampionáte zrušia - Margušová totiž Ďubekovú porazila na 2018 IFBB Slovenskom šampionáte dorastu. Ak by bola nominovaná, mohla zbierať cenné skúsenosti rovnako, ako Ďubeková. Nestalo sa tak.
Súhlasím s Igorom, ak v jednej kategórii súťažia dvaja traja športovci z jednej krajiny, niekto na to musí doplatiť - Slovensko v tejto kategórii malo ako jediné viac súťažiacich, zvyšok Európy postavil po jednej."

Subova Dubekova
Rozdiely medzi najlepšími boli mimoriadne tesné, za víťaznou Poľkou Slaby sa zoradili hneď 3 bikinifitnessky s rovnakým počtom bodov - o cenných kovoch tak rozhodovalo skóre. Čo to znamená? V podstate to, že pri troške šťastia na druhom mieste mohla skončiť aj Yana Sukhovolskaya, ak by Nikoleta Šubová mala smolu mohla skončiť aj bez cenného kovu (to, že juniorské Bikinifitness je mimoriadne vyrovnaná nominácia sa ukázalo na nasledujúcej súťaži 2018 IFBB Diamond Cup Varšava, kde Nikoleta ako vicemajsterka Európy skončila zo štyroch bikinifitnessiek - junioriek na 3. mieste, nedarilo sa jej podľa očakávania ani medzi ženami).
Subova Dubekova

ŠUBOVÁ vs SUKHOVOLSKAYA vs ĎUBEKOVÁ na 2018 Európskom šampionáte

Videoklipy reprezentantov Slovenska z 2018 Európskeho šampionátu:

Radka SZOMBATHOVÁ ... absolútna Majsterka Európy, masters bikinifitness
Anička HEPNEROVÁ ... absolútna Masjterka Európy, fitness junioriek
Olívia ČAMBALOVÁ ... 2. miesto z Majstrovstiev Európy, bikinifitness
Miroslav ŠKADRA ... 2. miesto z Majstrovstiev Európy, klasická kulturistika
Kristína JURICOVÁ ... 1. miesto z Majstrovstiev Európy, fitness
Peter TATARKA ... 6. miesto z Majstrovstiev Európy, kulturistika
Michaela KANUŠČÁKOVÁ vs Lucia KODADOVÁ ... 3. a 5. miesto z Majstrovstiev Európy, bikinifitness
Július Gyulai GAAL ... 2. miesto z Majstrovstiev Európy, kulturistika juniorov
René BERO ... 2. miesto z Majstrovstiev Európy, klasická kulturistika juniorov
Jakub VILÍMEK ... 13. miesto z Majstrovstiev Európy, kulturistika
Matej NOCIAR ... 3. miesto z Majstrovstiev Európy, klasická kulturistika
Trajteľová, Szabadová, Fidlerová ... 3., 8. a 14. miesto z Majstrovstiev Európy, bikinifitess junioriek
Dávid HMELÁR ... 7. miesto z Majstrovstiev Európy, men´s physique juniorov
Filip OLŠAVSKÝ ... 2. miesto z Majstrovstiev Európy, men´s physique juniorov

Discussion at the article:

AMIX diskusia