Rozkol pokračuje - kto nastúpil v konkurenčnej NPC - IFBB PRO League?

Rozkol pokračuje - kto nastúpil v konkurenčnej NPC - IFBB PRO League?


2019 Olympia Amateur Portugal

  Súťaže Olympia Amateur sú vyhľadávané predovšetkým kvôli tomu, že na nich je možné bojovať o mimoriadne vysoký počet PRO kariet organizácie NPC/PRO League Jim Maniona. V Portugalsku medzi TOP3 súťažiacich v absolútnom poradí rozdali spolu 19 PRO kariet.
 • Miloš DOLANSKÝ ... 1. miesto Novice (začiatočník) Classic Physique (v kategórii bolo 10 súťažiacich); 1. miesto Masters Classic Physique (v kategórii bolo 7 súťažiacich); nepostúpil do finále v nominácii Masters Bodybuilding, 6. miesto (v kategórii bolo 10 súťažiacich)
 • Nikoleta ŠUBOVÁ ... nepostúpila do finále v nominácii BikiniFitness, 6. miesto (v kategórii bolo 10 súťažiacich)


Subova

2019 Czech Virus Open Cup

Spoločnosť EVLS Fitness bola roky známa organizáciou súťaží pod hlavičkou IFBB - IFBB PRO a po rozchode IFBB International s NPC sa priklonila na "americkú" stranu. V tomto roku svoje organizačné úsilie spoločnosť orientuje aj mimo Prahu a cez weekend sa v Pzni, v nám dobre známych priestoroch Parkhotelu Plzeň uskutočnila súťaž (hlavným sponzorom ktorej bola nutričná spoločnosť Czech Virus), kde sa bojovalo o celkovo 7 PRO kariet organizácie Jim Maniona.
Súťaže sa napokon zúčastnilo 14 kulturistov v štyroch hmotnostných kategóriách (vrátane 1 juniora a 1 masters súťažiaceho), 14 men´s fyzikov v piatich výškových kategóriách (vrátane 1 juniora), 11 classic fyzikov v dvoch výškových kategóriách (vrátane 1 masters súťažiaceho), 10 bikinifitnessiek v štyroch výškových kategóriách (vrátane 3 junioriek a 1 masters súťažiacej), 3 figure/bodyfitness súťažiace v dvoch výškových kategóriách (vrátane 2 masters súťažiacich), 1 women´s physique súťažiaca.
Otázkou bolo - kto zo Slovenska využije príležitosť na súťaženie, kto sa zapojí do bojov o PRO kartu, ktorá sa v konkurencii 53 atlétov dala získať pomerne ľahko. Pohľad do výsledkových listín ukazuje, že masový prestup od IFBB/SAFKST do NPC sa ani tentokrát nekonal. Ale Slováci sa v Čechách nestratili.

 • Peter KOVÁČ ... zvíťazil v kategórii kulturistika do 102kg (3 súťažiaci) a získal PRO kartu
 • Michal ZAUKOLEC ... získal 2. miesto v kategórii classic physique nad 178cm (6 súťažiacich)
 • Samuel CAPKO ... získal 2. miesto v kategórii men´s physique do 180cm (5 súťažiacich)
 • Pavol DULOVČÍK ... získal 4. miesto v kategórii classic physique do 178cm (5 súťažiacich)
 • Róbert MEGO ... získal 5. miesto v kategórii classic physique nad 178cm (6 súťažiacich)

2019 Olympia Amateur Spain

7. až 9. júna 2019 sa v Alicante konala súťaž, na ktorej sa bojovalo o 24 PRO kariet a do bojov sa zapojili zo Slovenska. Aktuálne výsledkové listiny nie sú dostupné, takže vám prinášam informácie z druhej ruky - často bez toho, aby bolo jasné, kto mal koľko súťažiacich v kategórii. Poplatok za súťaženie do konca mája bol 250€, po tomto termíne 300€ (bez ohľadu na vekovú kategóriu), tréneri a doprovod si vstup do zákulisia mohli zakúpiť za 50€. Súťažiaci z "novice kategórií" (boli otvorené pre women´s physique, junior bikinifitness, bikinifitness, junior men´s physique, men´s physique, figure, masters bodybuilding, bodybuilding, master classic physique a classic physique)  platili jednotný poplatok 100€ do konca mája, po tomto termíne 150€. V prípade súťaženia v dvoch kategóriách sa platili násobky/súčty týchto súm.

 • Michal ZAUKOLEC ... pre súťaženie v NPC/PRO League sa rozhodol koncom roku 2017, v Alicante získal 4. miesto v nominácii classic physique (v kategórii súťažilo 14 atlétov)
 • Nikoleta ŠUBOVÁ ... pre súťaženie v NPC/PRO League sa rozhodla po 2019 Európskom šampionáte, v Alicante získala v nominácii bikinifitness žien 4. miesto (v kategórii do súťažilo 8 bikinifitnessiek), prvenstvo získala v nominácii bikinifitness NOVICE - začiatočník, kde súťažili 3 bikinifitnessky (kategória určená pre začiatočníkov na súťažnej scéne resp. pre každého, kto na PRO Qualifier súťažiach ani raz nezvíťazil - o nutnosti zaviesť túto kategóriu aj u nás, ale v inej podobe, píšem posledný rok; na Slovensku sa ku kategórii "NOVICE - začiatočník" paradoxne výrazne odmietavo vyjadrovali práve niektoré bikinifitnessky/reprezentantky z rokov 2017/2018 - v tomto roku sme z Európskeho šampionátu po prvý krát prišli domov bez cenného kovu z nominácie bikinifitness)
 • Peter ANTAL ... pre súťaženie v NPC/PRO League sa rozhodol po tom, ako v auguste 2018 skončil na pozícii viceprezidenta SAFKST, v Alicante získal 5. miesto v nominácii masters classic physique (v kategórii súťažilo 7 atlétov), v nominácii classic physique seniorov nepostúpil do TOP5 (v kategórii súťažilo 14 atlétov)
 • Lukáš SAKSA ... v Alicante získal 5. miesto v nominácii classic physique NOVICE - začiatočník (v kategórii súťažilo 12 atlétov), medzi mužmi nepostúpil do TOP5 (v kategórii súťažilo 14 atlétov)
 • Tomáš PECNÍK ... v Alicante získal 2. miesto v nominácii men´s physique NOVICE - začiatočník (v kategórii súťažilo 5 atlétov)

Rok 2019 ... čo je možné očakávať?

Takmer 2 roky uplynuli od momentu, kedy nastal rozkol medzi IFBB International a NPC/PRO League. Výsledok? Kreovanie samostatných medzinárodných súťaží určených pre amatérov, IFBB International vytvorila pod názvom Elite PRO na USA nezávislú organizáciu určenú pre profesionálnych atlétov. Pravdou je, že Elite PRO a IFBB International má centrum svojho pôsobenia v Európe, kde sa v tomto roku bude konať veľký počet súťaží IFBB Diamond Cup, aj prestížny Arnold Classic Europe a popri IFBB Európskom šampionáte tiež rozhodujúce IFBB Majstrovstvá sveta žien, juniorov aj masters (muži budú mať Svetový šampionát v Dubaji). Samozrejme, motiváciou pre súťaženie pre tento rok pod hlavičkou IFBB/SAFKST určite je 2019 IFBB Svetový šampionát vo fitness, ktorý sa uskutoční v Bratislave.
Pohľad na domáce súťažné pódiá ale ukazuje, že záujem o súťaženie posledné tri roky permanentne klesá a ak si niekto myslí, že to súvisí s odlivom súťažiacich do spomínanej NPC/PRO League, mýlil by sa. Jedným z hlavných faktorov je aj skutočnosť, že Slováci (resp. súťažiaci pôvodom zo Slovenska) súťažia pod hlavičkou iných krajín a ako dôvod uvádzajú - málo súťažných príležitostí na domácej scéne.

Ak sa pozrieme za hranice nášho západného suseda, do Čiech, ďalším motivujúcim faktorom pre mnohých je prakticky bezproblémové súťaženie na medzinárodných súťažiach. Na Slovensku kto chce súťažiť v sérii IFBB Diamond Cup, alebo podstatne prestížnejšom Arnold Classic Europe, musí splniť podmienku "tri štarty na domácej scéne", inak musí dúfať, že získa výnimku. A o účasti na IFBB Európskom, či IFBB Svetovom šampionáte rozhoduje aj v súčasnej, modernej (a turbulentnej dobe), tak ako pred 5.,10., či 30. rokmi, nominačná komisia - roky 2017 aj 2018 ukázali, že jej názor nemusí byť vždy platný. Možno by pomohlo, prijať jasné pravidlá. Aké?

Dať priestor na súťaženie komukoľvek a kdekoľvek - za vlastné peniaze. Samozrejme ... ak uspeješ (napr. pre deti a juniorky nech je úspechom cenný kov pri účasti aspoň 6. súťažiacich v kategórii; pre seniorov účasť vo finále pri účasti aspoň 10. súťažiacich v kategórii), potom získaš 100% "návratnosť" štartovného, v prípade Európy/Sveta plus cestovných nákladov (prirodzene, tu treba ešte kandidátky/kandidátov povinne poslať na dopingové testy, aby sme nezažili blamáž z roku 2017).
A ak sa peniaze určené od štátu v balíku účel reprezentácie zvýšia, práve podľa počtu úspešných reprezentantov ich prerozdeliť. Komu? Oddielom! Nech majú okrem 15% príspevku ďalší motivačný faktor k tomu, aby pôsobili a angažovali sa v rámci SAFKST/IFBB. Stále platí - máme (SAFKST) peniaze od štátu, zaujímavé financie, ktoré ak rozumne vynaložíme teraz, už na jeseň2019/ jar2020 nám prinesú viac súťaží, viac súťažiacich. Je chybou túto výhodu nevyužiť k podpore členskej základne.

Chápem, že sa nájdu takí, čo majú dôvod tvrdiť opak, ale súťažiť v SAFKST/IFBB sa stále oplatí. Už aj v NPC/PRO League totiž budúcim rokom končí obdobie, kedy sa "kto chcel a ako chcel" mohol zúčastniť tzv. PRO Qualifier súťaží - od roku 2020 aj v tejto organizácii bude platiť, že súťažiaci budú musieť súťažiť najprv na domácej scéne (na tzv. regionálnych súťažiach - a každá súťaž prinesie poplatky za štart; mimochodom, v tomto roku toto pravidlo platí pre UK, Taliansko, Španielsko a niektoré ďalšie krajiny). Otázkou iba ostáva - budú mať kde? A aké pravidlá budú nastavené na súťaže série Olympia Amateur, z ktorých sa 3 budú konať v Európe (aktuálne prebieha súťaž v Španielsku, potom príde Portugalsko, po ňom Veľká Británia)? Nebudú to lacné záležitosti ...

2018 Olympia Amateur Italy

O 24 NPC - PRO League kariet sa bojovalo 9. až 11. novembra 2018 na súťaži organizovanej v Taliansku, v meste Padova. Vo výsledkových listinách opäť figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska (čakáme na zverejnenie výsledkových listín)

2018 Burneika Sport IFBB PRO Qualifier

O 8 NPC - PRO LEague kariet sa bojovalo 3. novembra 2018 na súťaži organizovanej v Poľsku, v meste Varšava. Vo výsledkových listinách opäť figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska. Na súťaži súťažilo celkovo 83 atlétov v 24. výškových a hmotnostných kategóriách.

 • Richard CHROMIK, kategória men´s physique C ... 2. miesto z 8 súťažiacich
 • Rastislav BARNA, kategória men´s physique C ... 5. miesto z 8 súťažiacich

2018 Dennis James Classic Germany

O 7 NPC - PRO League kariet (pre každého absolútneho víťaza) bojovali súťažiaci 27. októbra 2018 na súťaži organizovanej v Nemecku, v meste Frankfurt nad Mohanom. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska. Na súťaži súťažilo celkovo 184 atlétov v 28. výškových a váhových kategóriách.

 • Ján IGNÁC, kategória kulturistika E ... 8. miesto z 8 súťažiacich
 • Lenka NOVÁKOVÁ, kategória bikinifitness E ... 5. miesto zo 7 súťažiacich
 • Miloš DOLANSKÝ, kategória classic physique B ... 8. miesto z 18 súťažiacich
 • Ladislav VOZÁR, kategória classic physique E ... 2. miesto z 8 súťažiacich

2018 Fitaparade Classic Hungary

O 7 NPC - PRO League kariet (pre každého absolútneho víťaza) bojovali súťažiaci 13. októbra 2018 na súťaži organizovanej v hlavnom meste Maďarska, v Budapešti. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska. Na súťaži súťažilo 109 atlétov celkovo v 26 výškových a váhových kategóriách.

 • Jakub MARTON, kategória physique nad 183cm ... 3. miesto zo 7 súťažiacich
 • Peter KOVÁČ, kategória bodybulding do 100kg ... 1. miesto - v kategórii súťažil sám
 • Tomáš JELÍNEK, kategória bodybuilding do 90kg ... 5. miesto zo 7 súťažiacich
 • Tomáš JELÍNEK, kategória classic physique do 180cm ... 11. miesto z 16 súťažiacich
 • Peter ZEMBJAK, kategória classic physique do 180cm ... 9. miesto z 16 súťažiacich
 • Miloš DOLANSKÝ, kategória classic physique do 180cm ... 3. miesto z 16 súťažiacich
 • Dávid MARUŠINEC, kategória classic physique nad 180cm ... 4. miesto z 9 súťažiacich

2018 Olympia Amateur UK, Coventry

O 21 NPC - PRO League kariet bojovali súťažiaci z celého sveta 6. až 7. októbra 2018 na súťaži organizovanej pod hlavičkou Olympia Amateur. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska, ktorí dosiahli nasledujúce výsledky:

 • Ladislav VOZÁR, kategória Classic Physique D ... 2. miesto zo 16 súťažiacich
 • Lenka NOVÁKOVÁ, kategória Bikini F ... 11. miesto z 12 súťažiacich

2018 EVLS Prague Showdown, Praha

O 7 NPC - PRO League kariet bojovali súťažiaci z celého sveta na tradičnej súťaži organizovanej v Prahe, ktorá je súčasťou veľkolepej fitness výstavy. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska. Na súťaži súťažilo 159 atlétov celkovo v 33 hmotnostných a výškových kategóriách.

 • Peter KOVÁČ, kategória bodybuilding do 102kg ... 1. miesto zo 7 súťažiacich
 • Ján BEŇO, kategória classic physique nad 178cm ... 1. miesto zo 14 súťažiacich
 • Peter ZEMBJAK, kategória classic physique do 178cm ... 1. miesto z 10 súťažiacich
 • Peter ZEMBJAK, kategória bodybuilding do 90kg ... z 10 súťažiacich bez umiestnenia
 • Jakub MARTON, kategória physique nad 183cm ... 2. miesto zo 4 súťažiacich
 • Miloš DOLANSKÝ, kategória bodybuilding do 90kg ... 2. miesto z 10 súťažiacich (traja bez umiestnenia)
 • Miloš DOLANSKÝ, kategória classic physique do 178cm ... 4. miesto z 10 súťažiacich
 • Dávid MARUŠINEC, kategória classic physique nad 178cm ... 3. miesto zo 14 súťažiacich
 • Ivan SOKOL, kategória classic physique do 178cm ... 3. miesto z 10 súťažiacich
 • Ivan SOKOL, kategória bodybuilding do 90kg ... 7. miesto z 10 súťažiacich (traja bez umiestnenia)
 • Radoslav ŠEBESTA, kategória classic physique do 178cm ... 3. miesto z 10 súťažiacich
 • Tomáš JELÍNEK, kategória masters classic physique ... 3. miesto z 5 súťažiacich (jeden bez umiestnenia)
 • Tomáš JELÍNEK, kategória classic physique do 178cm ... 6. miesto z 10 súťažiacich
 • Matúš HROMEC, kategória bodybuilding do 102kg ... 4. miesto z 8 súťažiacich (jeden bez umiestnenia)
 • Marek MATÚŠ, junior bodybuilding ... 5. miesto z 5 súťažiacich
 • Dávid CAP, kategória bodybuilding do 90kg ... 5. miesto z 10 súťažiacich (traja bez umiestnenia)
 • Matúš MERCELL, kategória junior classic physique ... 5. miesto zo 6 súťažiacich (jeden bez umiestnenia)
 • Rastislav BARNA, kategória classic physique nad 178cm ... 6. miesto zo 14 súťažiacich
 • Tomáš KOVÁČ, kategória physique do 183cm ... 6. miesto z 8 súťažiacich
 • Matúš BERLANSKÝ, kategória physique do 183cm ... 7. miesto z 8 súťažiacich
 • Matúš BERLANSKÝ, kategória junior physique ... 6. miesto zo 6 súťažiacicih
 • Peter KOŠARKO, kategória physique do 180cm ... 8. miesto z 13 súťažiacich
 • Ján PEKÁRIK, kategória physique do 180cm ... 11. miesto z 13 súťažiacich
 • Róbert MEGO, kategória classic physique nad 178cm ... 12. miesto zo 14 súťažiacich
 • Michal HODUL, kategória classic physique do 178cm ... 10. miesto z 10 súťažiacich
 • Lukáš KORVAS, kategória classic physique nad 178cm ... 14. miesto zo 14 súťažiacich

2018 Bigman Weekend Show Spain

20. až 21. júla 2018 sa v Alicante bojovalo o 8 NPC - PRO League kariet. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska, ktorí dosiahli nasledujúce výsledky:

 • Igor ILLÉS, kategória bodybuilding nad 102kg ... 1. miesto zo 4 súťažiacich

2018 Olympia Amateur Portugal

14. júla 2018 sa súťažiaci z celého sveta zišli na súťaži organizovanej pod hlavičkou Olympia Amateur. Vo výsledkových listinách figurovali aj mená súťažiacich zo Slovenska, ktorí dosiahli nasledujúce výsledky:
 • Igor ILLÉS, kategória bodybuilding nad 102kg ... 2. miesto z 9 súťažiacich

Rok 2018 ... čo je možné očakávať?

Po rozchode IFBB International s NPC - IFBB PRO League sa postupne delí na dva tábory aj bodybuilding/fitness scéna na Slovensku - niežeby do októbra 2017 (vtedy nastal rozkol medzi spomínanými federáciami) rozdelená nebola, ale tentokrát je naozaj z čoho si vyberať. Ako som písal niekoľkokrát, súťažiaci majú aktuálne na výber a o tom, kto kde zostane, o tom, kto kde bude súťažiť v rozhodujúcej miere bude rozhodovať osobná skúsenosť a ciele.
Pre niekoho zostáva prioritou bojovať pod krídlami asociácie o cenné kovy na IFBB Majstrovstvách Európy a IFBB Majstrovstvách sveta (samozrejme - na amatérskej scéne niet prestížnejšej trofeje, ako je titul IFBB Európskeho a IFBB Svetového šampióna), pre niekoho je cieľom zisk PRO karty. Tí, ktorí si vybrali druhú možnosť, pravidlá hry dobre poznajú:

Aj jeden, aj druhý tábor má svojich zástancov, aj jeden, aj druhý tábor má svojich hrdinov. Pravidlá asociácie však hovoria jasnou rečou - člen asociácie, ktorí nastúpi na súťažné pódium súťaží organizovaných mimo portfólia IFBB International/asociácie, musí počítať s disciplinárnym postihom.
Pripomeniem, že práve za súťaženie na powerlifting súťaži mimo IPF členovia disciplinárnej komisie (ktorej šéfom až do konca júla 2018 bol Miloš DOLANSKÝ, od decembra 2016 najbližší spolupracovník aktuálneho prezidenta Mlsnu) udelili trest vylúčenia z asociácie aj dlhoročnému prezidentovi asociácie Michalovi ČAPLOVI.

Dočasné pozastavenie členstva v asociácii (ktoré sa následne, po niekoľkých týždňoch, ako neodôvodnené zrušilo) postihlo aj ďalšieho bývalého prezidenta asociácie Milana ČÍŽEKA ešte na jar 2017, krátko pred 2017 IFBB Majstrovstvami Európy. Sme svedkom aj toho, že asociáciu opúšťajú funkcionári aj dobrovoľne - spravidla po nejakom osobnom spore s aktuálnym vedením resp. vlastnom zlyhaní.
Svedkami sme aj toho, že funkcionári, ktorí od decembra 2016 stáli pri prezidentovi Mlsnovi a sú spoluzodpovední za asociačné kauzy 2017/2018, zriekajú sa svojich pozícií a aktuálne vedenie (vrátane kolegov - rozhodcov) nevyberavým spôsobom kritizujú. Samozrejme - hlavne na sociálnych sieťach. Hm ... ani nechcem domyslieť, aké špinavosti na seba budú oba tábory vyťahovať, aké prostriedky budú zneužívané na presadenie svojej pravdy, na pripísanie si zásluh (už ani neviem o čo).

Dodám, že rovnaký postih (tzn. zákaz súťaženia, ukončenie členstva  v asociácii atď.) čaká aj tých, ktorých na súťažiach asociácie, resp. medzinárodných súťažiach organizovaných pod hlavičkou IFBB International, usvedčili/usvedčia z užívania dopingových látok.  A myslím, že ich mená budú podobným spôsobom ako v prípade Čaplu publikované aj na niektorej zo stránok/webových sídiel asociácie. Budú?

Nuž teda, na akých súťažiach sme mohli v posledných mesiacoch stretnúť súťažiacich zo Slovenska? Na akých súťažiach mimo IFBB International súťažili? A aké výsledky dosiahli?

Discussion at the article:

AMIX diskusia
IFBB Int
author: Oplan | date: 16.10.2018 08:40:05
Pravidlá Asociácie idú len a len proti asociácií a nikomu inému. Dokonca ešte nedávno išli pravidlá asociácie aj proti záujmom IFBB International a to v súvislosti s Elite Pro. Je to preto lebo veľa ľudí je dosť v pi** z "športovej kulturistiky".