2019 IFBB Diamond Cup Ostrava - ako sa darilo výberu Slovenska?

2019 IFBB Diamond Cup Ostrava - ako sa darilo výberu Slovenska?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Predposlednou jarnou súťažou, na ktorú prišli členovia EastLabs Photo Teamu v jarnej súťažnej sezóne bol 2019 IFBB Diamond Cup Ostrava. Po 3x v rade príležitosť na súťaženie získali nielen profesionáli, ale i amatéri, medzi ktorými bol aj veľký počet súťažiacich zo Slovenska. Podporiť ich prišli aj dvaja medzinárodní rozhodcovia - amatérov, ale aj profesionálov rozhodovali Boris MLSNA a Gabriela MLSNOvÁ.

Záujem o súťaženie u našich susedov je pochopiteľný - na Slovensku je aktuálne málo organizátorov, málo súťaží a tak aj v Ostrave som zaznamenal paradox. Aký? Viacerí Slováci reprezentujú radšej Česko (kde často pracujú/študujú), kde majú zjednodušený "postup" na akékoľvek medzinárodné súťaže. V Česku je výrazne vyšší počet súťaží - to je tiež obrovská motivácia k "odlivu" súťažiacich zo Slovenska "pod vlajky" susedných štátov. A tak bez ohľadu na to, kde športovci súťažia (v akej organizácii), aktuálne Slovensko nemá tak veľký potenciál, ako naši západní susedia. V Ostrave som to videl vo všetkých nomináciách - počnúc juniorskými bodybuilding nomináciami a bikinifitness končiac.

Schopnosti organizačného teamu Stanislava PEŠÁTA sú vždy zárukou, že súťaž bude mať spád a nebude sprevádzaná zbytočnými prestojmi. A tak to aj bolo! Škoda, že Ostrava je pre Pešáta a spol. divácky nevďačná a aj tentokrát si cestu do Arény Ostravar našlo menej divákov, akoby tejto medzinárodnej súťaži svedčalo.

2019 IFBB Diamond Cup Ostrava však potešil hneď viacerých súťažiacich zo Slovenska. Zrejme najväčiu smolu mala Agáta HLAVÁČKOVÁ, ktorá po semifinále bola na delenom 1. mieste, vo finále klesla až na miesto 3. Úprimne, ak by aj vo finále získala taký počet bodov, za ktorý by jej na krku vysel zlatý/strieborný cenný kov, nikto by nemohol povedať ani jedno slovo proti. Prečo?
Vo finále nastúpila v lepšej fazóne, ako v semifinále, pravdou ale je, že masívnejšia víťazka Aneta EPSTAINOVÁ sa poučila zo súťaže 2019 IFBB Diamond Cup Budapest. Tam ju masívnosť/pripravenosť "zrážala" vo výsledkových listinách nižšie, aj preto súťaž v Ostrave "prešla" v uvoľnenom postoji - a rozhodcovia to ocenili vo finále najcennejším kovom z nominácie bodyfitness a ako bonus získala aj Elite PRO kartu. To, že zlato Anety nebolo náhodné potvrdil aj jej úspech v Elite PRO časti súťaže (konala sa pár desiatok minút po súťaži amatérov a Epstainová v konkurencii 10 PRO súťažiacich si vybojovala 5. miesto), kde bojovala v prvom porovnávaní s dvojicou Ondrejovičová - Linhartová.  

Bol som zvedavý, ako dopadnú po nie práve vydarenom 2019 Európskom šampionáte naše bikinifitnessky. Simona BABICOVÁ nesklamala a aj keď si stále myslím, že podstatne väčší potenciá by mala (časom) v nominácii bodyfitness, v Ostrave potvrdila, že aktuálne je výsledkovo naša najlepšia bikinifitnesska - na Slovensko sa vracia so striebrom. K nej sa pripojila (medzi ženami) bronzová Jana REMIÁŠOVÁ (v juniorkách skončila až na 10. mieste a ukazuje sa, že open kategória bikinifitness junioriek častokrát býva výrazne náročnejšia, ako akákoľvek výšková kategória bikinifitness žien), rovnako ako Paulína MELIŠKOVÁ.

V predbežných štartových listinách, ktoré som získal deň pred súťažou, mi chýbalo meno Denis LONGA, ktorý Slovensko reprezentoval v nominácii Classic Bodybuilding - chybička sa však napravila a hneď od prvého momentu bojoval o niektorý z cenných kovov. Napokon z toho bolo 2. miesto a v rovnakej nominácii 3. miesto získal ďalší reprezentant Slovenska Patrik BUCHANEC (ten získal aj striebro medzi juniormi).

Darilo sa aj Palovičovcom - Boris získal cenný kov vo viacerých nomináciách, cenný kov získali obaja v pároch. S cenným kovom na Slovensko sa vracia aj Stano SLIMÁK, aj mladučká bodyfitnesska TALAČOVÁ, vypichnem aj zlato Zuzany BENKOVEJ medzi masters bodyfitnesskami a sú tu aj ďalší úspešní reprezentanti (pravdou ale je, že počty súperov v kategóriách sa nedajú porovnávať s TOP súťažami, ako je Arnold Classic Europe, alebo jasne najťažšia súťaž - IFBB Európsky šampionát). Kompletné výsledky (ktoré potešia, ale opakujem - netreba ich preceňovať) výpravy Slovenska nájdete nižšie (snáď som na nikoho nezabudol):

 • Alexandra TALAČOVÁ ... junior bodyfitness 1. miesto; bodyfitness žien 6. miesto (8 súťažiacich)
 • Agáta HLAVÁČKOVÁ ... bodyfitness 3. miesto (8 súťažiacich)
 • Marianna PALOVIČOVÁ ... master bodyfitness 2. miesto (3 súťažiace) + striebro v pároch
 • Zuzana KOZMAN ... bodyfitness 7. miesto (8 súťažiacich)
 • Zuzana BENKOVÁ ... masters bodyfitness 1. miesto (3 súťažiace)
 • Jana REMIÁŠOVÁ ... junior bikinifitness 10. miesto (12 súťažiacich); bikinifitness žien 3. miesto (10 súťažiacich)
 • Renáta Mária HADAS ... junior bikinifitness 12. miesto (12 súťažiacich); bikinifitness žien 10. miesto (10 súťažiacich)
 • Simona BABICOVÁ ... bikinifitness 2 miesto (8 súťažiacich)
 • Martina GROMOVÁ ... bikinifitness 8. miesto (9 súťažiacich)
 • Paulína MELIŠKOVÁ ... bikinifitness 3. miesto (9 súťažiacich)
 • Patrik BUCHANEC ... junior classic bodybuilding 2. miesto (4 súťažiaci); classic bodybuilding 3. miesto (5 súťažiacich)
 • Adrián ZVARÍK ... junior men´s physique 5. miesto (6 súťažiacich); men´s physique mužov 7. miesto (9 súťažiacich)
 • Boris PALOVIČ ... classic bodybuilding 2. miesto (7 súťažiacich); master classic bodybuilding 1. miesto (4 súťažiaci); classic physique 1. miesto (5 súťažiacich) + striebro v pároch
 • Denis LONGA ... classic bodybuilding 2. miesto (5 súťažiacich)
 • Peter ŠIMONIČ ... master bodybuilding 3. miesto (4 súťažiaci)
 • Emil KOPŠÍK ... master bodybuilding 4. miesto (4 súťažiaci - najstarší súťažiaci na šampionáte)
 • Stanislav SLIMÁK ... master bodybuilding 2. miesto (4 súťažiaci); bodybuilding mužov 5. miesto (8 súťažiacich)
 • Ivan ŠČIBRAVÝ ... men´s physique 6. miesto (9 súťažiacich)
 • Martina GROMOVÁ - Peter ŠIMONIČ ... mixed pairs 3. miesto

Discussion at the article:

AMIX diskusia