IFBB ruší jarné súťaže v Európe. Ako to bude na Slovensku?

IFBB ruší jarné súťaže v Európe. Ako to bude na Slovensku?

Koronavírus

Informácie, ktoré prichádzajú do našej redakcie z Nórska, Malty aj Luxemburska, alebo Česka hovoria jasnou rečou - organiziátori IFBB súťaží v Európe ohlasujú, že ich súťaže sa konať v predpokladanom termíne nebudú, resp. sa hľadá náhradný termín. Dôvod? Koronavírus!

"Samozrejme, že situáciu pozorne monitorujem", povedal pre náš portál Igor KOPČEK, organizačný pracovník súťaže 2020 AMIX Patriot Cup, ktorá je súčasťou jarného kalendára súťaží asociácie SAFKST. "Som v kontakte so zahraničnými partnermi,  priateľmi, medzi ktorými musím spomenúť Evu KVASNIČKOVÚ - tá dlhodobo pôsobí v Taliansku. Situácia v tejto krajine na Apeninskom poloostrove je aktuálne mimoriadne dramatická, platí rozsiahly zákaz vychádzania, do ulíc v stredu v noci prišla armáda."

IFBB Canceled

"Napriek všetkým opatreniam, Eva mi dnes poslala informáciu, že za jeden, jediný deň v Taliansku v dôsledku koronavírusu zomrelo takmer 500 ľudí. Ako priama aktérka posledné dva dni zdôrazňuje, že najefektívnejším spôsobom ako sa nákaze vyhnúť je - nestretávať sa s potencionálnymi nosičmi. Kdekoľvek. Aj vo fitness centrách. A tých môže byť aj 30x viac, ako je aktuálne známy počet nakazených koronavírusom na Slovensku. Aj z jej podnetu som včera napísal článok o fitness centrách, ako potencionálnych miestach, kde sa nákaza môže šíriť. Efektívne šíriť. A to, že som sa príliš nemýlil, potvrdil už dnes aj krízový štáb odstupujúceho premiéra Petra PELLEGRÍNIHO. O čom hovorím?

Od zajtra rána sa uzatvárajú hranice Slovenska pre zahraničných turistov, špeciálny režim sa zavádza pre všetky voľnočasové centrá, aktivity a na priamu otázku novinárov "či uzavretie platí aj pre fitness centrá" prišla od ministerky vnútra Denisy SAKOVEJ jasná odpoveď - áno.

Takže - máme tu novú situáciu! Fitness centrá na nasledujúcich (minimálne) 14 dní budú z rozhodnutia krízového štábu pre verejnosť (aj pre tých, ktorí sa pripravujú na súťaže) uzatvorené, mnohí športovci nebudú mať kde trénovať a tak pokračovať v príprave na jarné súťaže bude pre nich mimoriadne komplikované. Nehovorím, že nemožné, ale komplikované to určite bude. A ak sa aj na Slovensku objaví "talianska forma koronavírusu", všetci budeme mať zrejme plnú hlavu iných starostí ako to, či bude/nebude 2020 AMIX Patriot Cup, či bude/nebude 2020 SAFKST Slovenský šampionát, alebo 2020 IFBB Európsky šampionát v Španielsku - to mimochodom patrí spoločne s Francúzskom a Nemeckom hneď na druhú priečku krajín, kde koronavírus aktuálne najviac "vystrája". 

Situácia je naozaj vážna, v žiadnom prípade ju netreba podceňovať (krútim hlavou nad tým, čo aktuálne hovoria niektorí osobní tréneri, resp. majitelia fitness centier). Pripravte sa na to, že krízové opatrenia sa môžu predĺžiť aj na viac ako 14 dní tzn. okrem marca budú uplatňované aj v apríli, možno aj v máji. Svetová zdravotnícka organizácia WHO označila situáciu súvisiacu s koronavírusom ako pandémiu (pandémia - rozsiahla epidémia, ktorá postihuje veľké skupiny ľudí na rozsiahlom území a na rôznych kontinentoch; v minulosti sa celosvetové pandémie týkali najmä chrípky, moru či škvrnitého týfusu). Aktuálne mám informáciu z Čiech, kde mimoriadne opatrenia budú platiť nie 14, ale ďalších 30 dní, obmedzené bude cestovanie nielen lietadlom, ale aj vlakmi. Problém teda nebude len kde a ako trénovať, ale aj ako sa na súťaže dopraviť (ak budú). Stále som bol optimista, no v tomto prípade sa však obávam, že jedinou veľkou IFBB súťažou jarnej súťažnej sezóny v Európe nakoniec bude wekendová súťaž v Krasnojarsku Siberian Power Show. Mal by som obrovskú radosť, ak by som sa mýlil ...", ukončil Igor KOPČEK.

Hlavné opatrenia prijaté krízovým štábom na 14 dní

  • zavedenie hraničných kontrol
  • zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk
  • zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania
  • povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí
  • zatvorenie škôl a školských zariadení
  • zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení
  • obmedzená prevádzka obchodných centier
  • zatvorenie lyžiarskych stredísk, wellness/fitness centier, aquaparkov
  • 14-dňová karanténa pre každého po návrate zo zahraničia

Discussion at the article:

AMIX diskusia