Súťaž IFBB Universe opäť v portfóliu súťaží organizácie Rafaela SANTONJU

Súťaž IFBB Universe opäť v portfóliu súťaží organizácie Rafaela SANTONJU

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2021 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Asociácia Elite PRO.

IFBB Mr. Universe

Kovid pandémia spôsobila, že na Slovensku sme viac ako 15 mesiacov nemali bodybuilding a fitness súťaž v klasickej, tzn. pódiovej podobe pod hlavičkou SAFKST. Aktuálna situácia naznačuje, že aj v roku 2021 sa mnohé súťaže budú prekladať, resp. rušiť a aj podmienky, ktoré sú uvedené v Covid automate pre šport, sú stále tak prísne, že fitnesscentrá na Slovensku ostanú pre mnohých zatvorené ešte dlhé týždne. Príležitosťou na trénovanie tak ostávajú iba domáce činkárne, ktoré bodybuilding a fitness vrátili do 70. a 80. rokov 20. storočia.

"Situácia na Slovensku týkajúca sa našich športov je aktuálne mimoriadne komplikovaná", povedal pre náš portál Igor KOPČEK. "Poslednou súťažou zorganizovanou v našom priestore boli IFBB Majstrovstvá sveta žien na prelome novembra/decembra 2019, rok 2020 bol pre Slovensko bez klasických SAFKST súťaží a tak príležitosťou ukázať svoju výkonnosť pre našich športovcov sa stali iba súťaže v Čechách, v Rumunsku, Španielsku a na Malte. IFBB aj SAFKST už zverejnili predbežný súťažný kalendár na rok 2021, ale aktuálne ešte nie je jasné, ktoré zo súťaží sa aj reálne uskutočnia v avízovanom termíne.

IFBB tzn. organizácia, ktorej členom je aj SAFKST, v tomto roku prichádza s novinkou, o ktorej prezident Rafael SANTONJA hovoril už počas IFBB Kongresu, počas 2020 IFBB Majstrovstiev sveta mužov, žien a masters v Španielsku, v Santa Susanna. Reč je o súťaži IFBB Universe, ktorá bola súčasťou IFBB od roku 1959 do roku 1977 - od roku 1978 sa táto súťaž "premenovala" na IFBB World Championships tzn. na IFBB Majstrovstvá sveta v kulturistike tak, ako ich poznáme aj v súčasnosti.", uzavrel Igor KOPČEK.

IFBB Mr. Universe PRO

Aktuálna informácia zverejnená na IFBB platformách hovorí o tom, že 1. až 3. októbra 2021 sa v Marbella, v Španielsku, uskutoční 2021 IFBB Mr. Universe PRO v štyroch nomináciách:

  • Bodybuilding Open
  • Men´s Physique
  • Bikini
  • Wellness

Sprievodnou súťažou bude aj súťaž určená pre amatérskych súťažiacich, ktorí získajú možnosť bojovať o Elite PRO karty. Zatiaľ nie je jasné, či súťaž IFBB Universe bude súťažou otvorenou aj pre súťažiacich z iných federácií, alebo príležitosť na súťaženie budú mať iba tí športovci, ktorí sú členmi IFBB resp. členmi národných federácií, ktoré patria do portfólia krajín združených v IFBB.

O súťaži Mr. Universe

Svet bodybuildingu pozná dve legendárne súťaže, ktoré priaznivci bodybuildingu a aj fanúšikovia do prelomu 60./70. rokov 20. storočia (kedy vzrástol význam súťaže Mr. Olympia) považovali za najprestížnejšie.

  • v USA to bola súťaž Mr. America (prvú súťaž zorganizovali fanúšikovia kulturistiky v roku 1939, od roku 1940 súťaž pravidelne organizovala federácia AAU - American Athletic Union, ktorá na území USA ďalšie desiatky rokov zastrešovala aj vzpieračov a kulturistov)
  • vo Veľkej Británii súťaž Mr. Universe (prvú súťaž s týmto názvom zorganizovala redakcia časopisu Strenght and Health v roku 1949, od roku 1950 ju už zastrešovala federácia NABBA)

Po vzore súťaží Miss America, ktoré sa v USA organizujú pravidelne (s krátkou prestávkou v rokoch Veľkej hospodárskej krízy tzn. v rokoch 1928 - 1932) už od roku 1919, aj na súťažiach Mr. America a Mr. Universe bolo uplatňované pravidlo - absolútny víťaz už v IFBB Mr. Univesrenasledujúcich ročníkoch súťažiť nemohol.

Federácia NABBA však v roku 1953 prišla s novinkou, ktorá bola určená pre najlepších z najlepších kulturistov vtedajšej doby tzn. aj tých, ktorí sa stali víťazmi súťaže NABBA Mr. Universe - reč je o súťaži NABBA Mr. Universe PRO, na ktorú mohli súťažiaci nastupovať opakovane, bez ohľadu na počet víťazstiev, ktoré na tejto súťaži získali. Je známe, že legendy Bill PEARL a Arnold SCHWARZENEGGER získali titul Mr. Universe PRO 3x, Reg PARK, Paul WYNTER a Boyer COE 2x, v 80. rokoch a rokoch nasledujúcich pozornosť pútali víťazstvá Edwarda KAWAKA (zvíťazil 4x), Charlesa CLAIRMONTA (zvíťazil 3x) a Eddy ELLWOODA (ten titul NABBA Mr. Universe PRO získal dokonca 5x).

V 50. rokoch 20. storočia predovšetkým na Americkom kontinente pôsobiaca federácia IFBB hľadala názov pre súťaž, ktorá by bola konkurenčnou pre súťaž AAU Mr. America a jej pravidlá by umožňovali súťažiť nielen kulturistom z USA, ale prakticky z celého sveta. Voľba padla na názov IFBB Mr. Universe, ktorá sa s pribúdajúcim počtom členských krajín a hlavne po vstupe IFBB do GAISF (nadnárodná športová organizácia zastrešujúca olympijské a neolympijské športy) pretransformovala na súťaž IFBB Majstrovstvá sveta v kulturistike. Táto transformácia sa udiala v roku 1978. Na viac ako 40 rokov sa tak legendárny názov Mr. Universe "stratil" z federácie IFBB, aktuálne team okolo prezidenta IFBB Rafaela SANTONJU prišiel s rozhodnutím, zaradiť legendárnu súťaž do portfólia IFBB súťaží. Stane sa tak v tomto roku a mal by to byť návrat vo veľkom štýle. Medzi profesionálov na súťaži 2021 IFBB Mr. Universe PRO (ktorá je naplánovaná na 1. až 3. októbra 2021) sa bude prerozdeľovať finančný balík 32.000USD. Stane sa Michal KRIŽÁNEK víťazom súťaže IFBB Mr. Universe?

"Môj názor je taký, že ak Michal GIGANT Križánek nepoľaví vo svojom tréningovom úsilí, ak ho nezlomí zložitá situácia súvisiaca s koronapandémiou, aj titul 2021 IFBB Mr. Universe skončí v jeho rukách. Jeho tréner Alexander HLOBIK má jasno v tom, kam by mal Michal smerovať. HLOBIK dokázal Michalov potenciál rozvinúť tak, že meno Križánek vzbuduje rešpekt naprieč všetkými federáciami. Kto iný, ak nie Križánek by mal získať aj tento titul?", odpovedal na moju otázku bez zaváhania Igor KOPČEK. 

Discussion at the article:

AMIX diskusia