Report - 2016 SAKFST Veľká cena Dubnice očami Igora Kopčeka

Report - 2016 SAKFST Veľká cena Dubnice očami Igora Kopčeka

EastLabs Team sa zúčastnil 2016 SAKFST Veľkej ceny Dubnice juniorov a masters vďaka reklamnej spolupráci so spoločnosťami TIPSPORT a AMIX Nutrition. Ďakujeme za podporu všetkým našim reklamným partnerom!

Určite som nebol na všetkých súťažiach v Dubnici (spomínam si na roky, kedy sme so SAKFST mali ... mierne povedané ... "napäté vzťahy" a aj preto som nepovažoval za rozumné, aby sme prichádzali na všetky SAKFST súťaže organizované na Slovensku), ale ak ma pamäť neklame, uplynulý víkend som zažil v tomto meste jasne najlepšiu súťaž organizovanú pod hlavičkou Veľká cena Dubnice.

Ťažko povedať, či záujem súťažiacich (ale aj divákov - sála miestneho kultúrneho domu bola naplnená na prasknutie a atmosféra tam bola taká, na akú spomínajú pamätníci z 80. a prvej polovice 90. rokov) súvisela nejako s blížiacimi sa voľbami (tak kto teda bude prezident - Čížek, alebo Mlsna?), pravdou ale je, že v sále som stretával všetkých aktérov, ktorí pútajú na seba pozornosť práve kvôli spomínanej volebnej konferencii - počnúc Ľubom HEČKOM, cez Borisa MLSNU, Milana ČÍŽEKA, Ľuba MATEJÍČKU a Paľom KORPÁŠOM končiac (pripomeniem - práve on rozvíril predvolebnú atmosféru komentármi na adresu súčasného vedenia a svojim návrhom Borisa MLSNU na post prezidenta neočakávane pripravil reprízu volebného súboja spred piatich rokov).

Teší ma, že týždeň pred voľbami EastLabs Team mal príležitosť pôsobiť na súťaži, ktorá jasne ukázala, že SAKFST je aktuálne najväčšou, najprestížnejšou a čo sa týka športovej úrovne súťažiacich, stále najlepšou federáciou kulturistiky a fitness na Slovensku (bez ohľadu na to, ako dopadnú voľby), ktorej súčasťou je stále úspešná vetva silového trojboja.

Nepochybujem, že aj Dušana MATUŠÍKA (ak sa nemýlim, ten odchádza do "funkcionárskeho" dôchodku - v tomto volebnom období už nekandiduje na post viceprezidenta SAKFST pre kulturistiku a fitness) teší záujem divákov a aj súťažiacich o Veľkú cenu Dubnice, z ktorých mnohí boli aj pre mňa príjemným prekvapením. Zaujalo aj prvé verejné informovanie o tom, že Sabína PLEVÁKOVÁ (správne dostala výnimku a na súťaž nemusela nastúpiť) od roku 2017 vstupuje do IFBB PRO tábora.
Členov EastLabs Teamu (pri ceste domov sme opakovali neraz!) milo prekvapila ústretovosť organizátorov - podobne ako v Prešove na Tatranskom pohári, aj súťaže v Dubnici sme sa zúčastnili v nezvyčajne vysokom počte (na rôznych postoch pôsobili až siedmi členovia EastLabs Teamu, vďaka čomu majú/budú mať súťažiaci k dispozícii veľké množstvo materiálu - zverejnením výsledkov, fotografií a videoklipov 2016 Veľká cena Dubnice pre náš určite nekončí). Mimoriadnej pozornosti sa tešila naša moderátorka/redaktorka a aktuálna hlavná osobnosť projektu BikiniFitness.SK, majsterka sveta v nominácii fitness bikini Saskia CAKOCI, najmladšia redaktorka nášho portálu Soňa KOLCUNOVÁ využila príležitosť a zbierala materiál pre svoje články, trojica Hricko - Csontos - Pidaný fotografovali/natáčali všetko čo sa okolo nich dialo (za asistencie Gaba Harčárika) a ja ... ja som sledoval súťaž z toho najlepšieho miesta - z centra, hneď za hlavným rozhodcom. Poďme si teda povedať niečo o 2016 Veľkej cene Dubnice, ako som ju videl a ako som videl súťažiacich.

Komentár od Saskie CAKOCI: Som nesmierne rada, že záujem verejnosti o kulturistiku a fitness na Slovensku v posledných rokoch niekoľkonásobne stúpol, čo potvrdila jej vysoká účasť na Veľkej cene Dubnice. A nielen na tejto súťaži, ale aj na Tatranskom pohári a na Mozolani Cup v Žiline. Preto som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou tohto podujatia spoločne s takmer celým EastLabs tímom. Podarilo sa nám nazbierať úžasné množstvo materiálu, ktoré poskytlo súťažiacim, myslím si, nadštandardný feedback a propagáciu na medzinárodnej úrovni (keďže EastLabs ako mediálneho partnera IFBB sleduje celá komunita kulturistiky a fitness vrátane medzinárodných rozhodcov) Keďže som celú dobu pôsobila v zákulisí budem súťaž hodnotiť práve z neho, prípadne z videí Igora Kopčeka, ktoré som si samozrejme pozrela, aby som vedela zhodnotiť pódiovú prezentáciu pretekárok, ktoré ma, mimochodom, veľmi príjemne prekvapili svojou krásou. Ďalej sa budem venovať už len tomuto hodnoteniu v odseku ,,nominácia bikini“, a preto v tejto časti musím spomenúť (nedá mi to) situáciu v backstage. Nebudem nič vyčítať organizátorovi, aj keď do budúcna je potrebné uvažovať o väčších priestoroch, ktoré poskytnú komfort nielen súťažiacim, ale aj divákom pri sledovaní súťaže. Účasť bude s najväčšou pravdepodobnosťou narastať (prípadne zauvažovať o zvýšení vstupného poplatku, aj keď to pravdepodobne nikoho neodradí) minimálne na súťažiach, kde je zakomponovaná kategória bikinifitness, ktorá má najväčšiu základňu fanúšikov.V tomto prípade bude väčší priestor v budúcnosti nutnosťou. A teraz k pretekárom a ich správaniu v backstage - nepochopiteľné, neodpustiteľné. Vysvetlím – backstage (priestor za oponou) je miesto, na ktorom sa majú zhromažďovať pretekári, ktorí v najbližších tridsiatich minútach nastupujú na súťažné pódium. Tento priestor slúži na to, aby tesne pred nástupom na pódium mali svoj priestor na rozcvičenie, aby sa minimalizoval ich stres pred výkonom, a aby organizátor mal v lineup-e poriadok a nedochádzalo k omylom. BACKSTAGE NIE JE ŠATŇA! Nemáte tam čo robiť pokiaľ nie ste na rade, už vôbec tam nemá čo robiť váš priateľ, priateľka, babka ani suseda. Robíte zle sami sebe. Napriek upozorneniu organizátora, aby ste "vyčistili" priestor ste tak neurobili. Sami ste sa obrali o pohodlie, zvýšili ste teplotu v zákulisí (topila sa na vás farba). Považujem to za maximálnu aroganciu voči ostatným pretekárom. A s niečím takým ako je malý priestor v šatniach na mňa nechoďte, nemám odsúťaženú jednu súťaž, je to niečo s čím máte rátať. Máte sa správať ako ľudia, ktorí zvládnu ťažké podmienky a rešpektujú ostatných ľudí. Teda ako športovci, ktorými predpokladám ste, alebo sa mýlim?

Priebeh súťaže

Stačilo by napísať bezproblémový, poďakovať organizátorom ... a bola by to pravda! Skúsený organizačný team pripravil pre divákov (aj vďaka neočakávane dobrým súťažiacim) skvelé divadlo, na ktorom priestor získali aj neregistrovaní súťažiaci - priznávam, prekvapila ma úroveň kategórie bikini (víťazka Veronika FIDLEROVÁ bola bezkonkurenčná, na druhom mieste mohla skončiť ktorákoľvek zo štvorice Šnajderová - Kolesárová - Ivanková - Poczová, čo potvrdzujú aj tesné bodové rozdiely), z kulturistov ma upútal predovšetkým víťaz Jaroslav JAŠKO.

Rozhodovanie bolo v podstate korektné, mám síce k poradiu pripomienky, upriamiť pozornosť chcem však na drobnosti, ktoré som v Dubnici zaregistroval:

 • kulturistika ... medzinárodné súťaže vo svete už niekoľko rokov začínajú najprv porovnávaním svalového rozvoja a až následne voľnými zostavami, u nás je to stále naopak
 • semifinálové prvé porovnávania ... na medzinárodných súťažiach je už pravidlom, že výkonnostne najslabšieho/najslabšiu súťažiaceho/súťažiacu z prvého porovnávania hlavný rozhodca nechá na pódiu do porovnávania druhého, čím rozhodovanie získava väčšiu objektívnosť. V Dubnici kto bol v prvom porovnávaní, automaticky postupoval do finále i napriek tomu, že niektoré kategórie boli výkonnostne veľmi vyrovnané a u mňa sa boj o finále (tzn. o TOP6) odohrával napríklad v nominácii bikini a men´s physique spravidla medzi 8-9 súťažiacimi (úprimne? žiadna/žiaden nebola/nebol dokonalá/dokonalý!). Pravdou ale je, že TOP3-4 bola jasná hneď na prvý pohľad, sám by som si však pozrel, ako by "ustáli" semifinálové porovnávanie súťažiace z 5. resp. 6. miesta v nominácii bikini do 164cm s dievčatami, ktoré vo výsledkových listinách skončili na 7., alebo povedzme na 10. mieste

Priznávam, sú to drobnosti, ale spomínam to ako podnet ku krokom, ktoré by mohla podniknúť nová komisia pre kulturistiku a fitness. Očakávam od nej aj "poskytnutie voľnosti" pri organizovaní pohárových súťažiach - u nás vo Vranove (verím, že aj v roku 2017 sa uskutoční Patriot Cup) by sme radi umožnili bikinifitnesskám - semifinalistkám individuálnu prezentáciu podľa tzv. ruského súťažného modelu (pozri bod č. 5).

Nominácia klasická kulturistika

Svojich favoritom som spomenul už v úvodnom článku k 2016 Veľkej cene Dubnice a som rád, že ma nesklamali. Zdalo sa mi, že ZAUKOLEC nebol tak "tvrdý a hustý" ako na Tatranskom pohári, napriek tomu v kategórii jasne dominoval, "s prstom v nose" získal prvenstvo a zároveň nomináciu na IFBB Svetový šampionát juniorov. Ak sa stane Svetovým juniorským šampiónom, nebudem prekvapený ... Čo by som mu vyčítal? Nič rozhodujúce, snáď iba drobné nedostatky v niektorých postojoch - štvrťobraty, hrudník z boku, dvojitý biceps zozadu.
Druhý v poradí ŽILJAK ukázal to, čo som od neho očakával - do detailov spracovanú svalovú hmotu (možno preto sa mi Zaukolec zdal menej tvrdý a hustý ako v Prešove - tam tak prepracovaného súpera nemal), slušné proporcie a upútal ma aj voľnou zostavou (ak si dobre spomínam, urobila na mňa najväčší dojem zo všetkých, ktoré som v Dubnici mal možnosť sledovať). Ak dokáže postupom času na seba nalepiť viac a viac hmoty, udrží prepracovanosť, môže pôsobiť aj v seniorskej kategórii impozantne. Kto ma ešte upútal?
Šebesta (pekný pomer šírka pliec - pás, potrebuje viac hmoty, dominantný v základnom postoji, slušná forma), Sagan (najštíhlejší v páse v kategórii, v porovnaní so súpermi trošku subtílny, spoločne so Zaukolecom najlepší triceps v kategórii, bohužiaľ strácal na masívnosti stehien, nedostatky v chrbte, oceňujem snahu o klasický pósing, perspektívny), Marton (mimoriadne dobrá forma, slušné množstvo svalovej hmoty, dominantné stehnám hrudník aj paže, nedostatky v rozvoji chrbta resp. nezvládnutý pózing), Maruna (klasické proporcie, nedostatky v pózingu, vylepšiť chrbát, nabrať ešte na masívnosti, doladiť formu, perspektívny).

Nominácia kulturistika

V kategórii do 80kg na súťažné pódium nastúpili štyria borci, moju pozornosť získal víťaz Nagy, ktorý vysoko vyčnieval nad súperov. Škoda, že na úpravu pokožky použil na medzinárodnej scéne zakázaný krémový DreamTan, ktorý zakrýva detaily na tele, napriek tomu ukázal skvelú formu. Pozor na deformity.


V kategórii nad 80kg moju pozornosť si získali štyria borci. Balga (proporčne už teraz ideálny pre kulturistiku, vďaka čomu som si ho všimol aj na súťaži Tatranský pohár Prešov, má dostatok svalovej hmoty v zodpovedajúcej kvalite, vysoko vyčnieval nad súpermi hmotou aj kvalitou), Jurčo (najnižší v kategórii, napriek tomu dostatočne masívny, dominantné paže a stehná, rezervy v definícii stehien, nezvládnutý zadný chrbtový postoj, ktorým výrazne strácal na súperov, perspektívny), Varga (najvyšší junior v kategórii, dominantná horná časť tela - pútal pozornosť formou, rozvojom chrbta a v bočných postojoch; pracovať na stehnách, predovšetkým na hamstringoch; perpsektívny), Štefaník (dostatok svalovej hmoty, ktorá však ešte nebola spracovaná do finálnej podoby, dominantné stehná, paže, hrudník, potrebuje viac detailov na chrbte, vylepšiť pózing v základnom, v zadných chrbtových postojoch aj v postoji hrudník spredu, perspektívny)

Nominácia fitness

Tešil som na súboj Bániková - Juricová, Eva však dostala výnimku a v Dubnici nemusela nastúpiť na súťažné pódium, čím uľahčila Kristíne cestu k prvenstvu (kategórii dominovala v oboch kolách tzn. v hodnotení voľnej zostavy aj postavy). Potenciál majú všetky súťažiace tejto kategórie, pochválim Pavleovú, Kovalskú, Veselú aj Chmelařovú a Mariannu Holbovú, ak sa nemýlim hlavnú trénerku vo Fitness Gabrhel Trenčín (súťažiace z toho klubu sa ukázali naozaj v dobrom svetle, čo potvrdzuje skvelú trénerskú prácu Marianny).

Nominácia bodyfitness

Som rád, že príklad Košeckej našiel nasledovníčky, čo potvrdzuje aj víťazka kategórie Viera BOŽÍKOVÁ, ktorá spočiatku šťastie skúšala v kategórii bikinifitness. Zmena sa vyplatila, v Dubnici nastúpila medzi bodyfitnessky, zaslúžene uspela a získala aj nomináciu na Svetový šampionát juniorov (ako bodyfitnesska, samozrejme). Pozornosť pútala formou, proporciami a prezentáciou, k úplnej spokojnosti musí ešte popracovať na postojoch, ktoré musia zodpovedať bodyfitness trednu. Nie som si istý, že či aj jej plavky sú v súlade s bodyfitness štýlom.

Nič to však nemení na tom, že Božíková je ďalšou nádejou s bikinifitness koreňami a potvrdzuje to, čo píšem už viac ako rok - niektoré aktuálne viac či menej úspešné bikinifitnessky sú predurčené pre bodyfitness. Tak načo sa brániť? Kto ma ešte upútal? jednoznačne dvojica Sojková a Adamcová - páčili sa mi, ale v Dubnici na Božíkovú jednoducho nemali ...

Nominácia bikini

Juniorky nastúpili na súťažné pódium v dvoch výškových kategóriách, ktoré sa vyselektovali po prezentácii a meraní - nižšia kategória bola do 164cm, vyššia nad 164cm. Škoda, že vo výsledkových listinách sa pri mene každej súťažiacej neuvádza aj rok narodenia. Dôvod?
V juniorskej kategórii môžu totiž súťažiť dievčatá vo vekom rozpätí od 16 do 23 rokov (tzn. aj v dorasteneckom veku) - ak by som poznal dátum narodenia, ľahšie by som mohol upriamiť vašu pozornosť na tie dievčatá, ktoré vzhľadom na vek ešte nedisponujú pre bikinifitness požadovaným svalovým rozvojom, ich proporcie (tzn. kostra, pomer dolných končatín k trupu) sú však predpokladom pre úspešné súťaženie v ďalších rokoch. Iba pripomeniem, že "nižší" juniorský vek je pre bikinifitness ideálny pre zvládnutie tréningových a výživových postupov, nácvik pózovania a prezentácie, ktoré bikinifitnessky dokážu zúročiť neskôr.
Dodám ešte, že v nižšej kategórii na pódium nastúpilo 16, vo vyššej 15 dievčat, tzn. nekonala sa tu eliminácia, ale prebiehali hneď úvodné semifinálové porovnávania, prvé, druhé a tretie porovnávanie.


do 164 cm ... už v úvodných porovnávaniach ma zaujalo hneď niekoľko dievčat, buď mimoriadne pôvabným vzhľadom, proporciami, formou, potenciálom alebo kombináciou všetkých spomínaných predností. O ktoré sa jedná?

 • Kleinová ... oproti Svetovému šampionátu žien pôsobila na pódiu subtílnejšie ... a páčilo sa mi to; platí pre ňu to, čo som uviedol už v reporte po Bialystoku
 • Zemanovičová ... upútala ma dĺžkou nôh, šírkou pliec, popracovať na forme, prezentácii, líčení, úprave vlasov, má potenciál
 • Kořínková ... slušná forma, sústrediť sa na problémové partie, udržať resp. o niečo zmenšiť šírku pásu, zmeniť strih plaviek tak, aby nohy v každej pozícii boli opticky dlhšie, vylepšiť prezentáciu, líčenie, úpravu vlasov, má potenciál
 • Klimová ... medzi súťažiacimi pôsobila zrelým dojmom, slušná forma, vymyslieť niečo s tetovaním, zmenil by som strih horného dielu plaviek, neprotestoval by som, ak by nohy boli o pár centimetrov dlhšie a pás o pár centimetrov užší, pracovať na prezentácii
 • Heverová ... zaznamenala progres, za ktorý som ju chválil už v Prešove, vzhľadom na proporcie použila optimálny strih plaviek, zlepšila sa v prezentácii, platí - nabrať niečo na hmote, pridať na tvrdosti finálnej formy a výsledkovo sa posunie vyššie, ďalej pracovať na prezentácii
 • Pavlovičová ... pekné proporcie, sústrediť sa na prezentáciu, do finálnej formy spracovať hlavne dolnú časť tela, nádejná
 • Kučerová ... pekné proprocie, viac hmoty, doladiť drobnosti v pózovaní, viac istoty do prezentácie
 • Sedláková ... pekné proporcie, na pódiu pôsobila subtílnejším, menej guľatým dojmom ako súperky tzn. nabrať na hmote, vylepšiť prezentáciu
 • Gyepesová ... medzi súťažiacimi pôsobila zrelým dojmom, veľký progres od poslednej súťaže, pre bikinifitness takmer ideálne forma, pekné proporcie, k dokonalosti popracovať hlavne na zadku, udržať šírku pásu a doladiť drobnosti v prezentácii - príjemne ma prekvapila, pre mňa jedna z dvoch jasných adeptiek na víťazstvo v kategórii hneď od úvodného nástupu na pódium
 • Dorniaková ... pekné proporcie, k dokonalosti potrebuje nabrať na hmote a celkovo sa zaguľatiť, zlepšiť prezentáciu
 • Sukhovolskya a Bialyová ... platí pre obe - pre kategóriu bikinifitness zbytočne masívne (možno je to kostrou, možno preto, lebo mali vo forme rezervy), slušné proporcie, popracovať však podstatne podstatne výraznejšie na forme a pevnosti tzn. hľadať optimálny diétny režim; väčšiu pozornosť by som venoval vizáži, vylepšiť prezentáciu
 • Kovalčíková ... nabrať na hmote hornej časti tela, zmeniť strih plaviek, vylepšiť prezentáciu
 • Kanuščáková ... platí, čo som o nej napísal po Bialystoku, pre mňa jedna z dvoch jasných adeptiek na víťazstvo v kategórii hneď od úvodného nástupu na pódium

Výsledky? U mňa na prvom a druhom mieste Kanuščáková s Gyepesovou, Kleinová jasné 3. miesto, nad 4. miestom som sa rozhodoval medzi Kořínkovou a Klimovou, Sedláková u mňa na 6. priečke - rád by som ju videl v porovnaní nielen s Kořínkovou, ale aj s Pavlovičovou, Dorniakovou, Kučerovou a Heverovou (ktorákoľvek zo spomínaných dievčat totiž mala u mňa šancu na postup do finále)


nad 164 cm
... podobne ako v nižšej kategórii, aj tu už v úvodných porovnávaniach ma zaujalo hneď niekoľko dievčat. Postupne ako prichádzali na pódium boli to:

 • Scherberová ... dominancia stehien, akceptovateľný rozvoj hornej časti tela, pekné plecia, trošku snáď rozšíriť chrbát a udržať si šírku pásu, pozor na pózovanie, úpravu vlasov, líčenie a vyvarovať sa grimasám počas prezentácie a pracovať na detailoch, pevnosti, hľadal by som optimálnejší strih plaviek, hlavne dolného dielu, už nenaberať na hmote dolnej časti tela - vidím tam potenciál aj pre bodyfitness
 • Medžová ... po prestávke síce popracovala na proporčnosti, chýbala mi tam však o niečo väčšia pevnosť čo súvisí zrejme s krátkym časom na prípravu, pracovať na ramenách, zadku; jej prestávku v súťažení dokonale využila Trajteľová, ktorá sa posunula vďaka spolupráci s Lenártovou a Abramovou výkonnostne výrazne hore, ak Medžová nechce strácať za konkurenciou, musí dosiahnuť rovnaký progres
 • Graňáková ... extrémne štíhly pás, široké plecia, pracovať na stehnách, vylepšiť pózovanie tak, aby sa eliminoval nie práve optimálny pomer medzi hornou a dolnou časťou tela, hľadal by som vhodnejší účes aj plavky, doladiť prezentáciu
 • Franclová ... páčila sa mi dĺžka stehien, pomer medzi plecami a pásom, potrebuje viac hmoty na stehnách a pleciach, aj väčšiu pevnosť, vylepšiť detaily v pózovaní
 • Šimurdová ... platí všetko čo som spomenul pri Graňákovej
 • Halásová ... jedno z najpôvabnejších dievčat v kategórii, vidím tam veľa veľa práce na hornej časti tela a celkovo na svalovo rozvoji, trvalo pracovať na prezentácii a pózovaní, má potenciál
 • Adamčíková ... ak vylepší formu aj prezentáciu, popracuje na proporčnosti, výsledkovo sa posunie podstatne vyššie
 • Šteflovičová ... vylepšiť pózovanie, zmeniť strih plaviek aj ich farbu, zlepšiť pevnosť hlavne dolnej časti tela, pozor na líčenie a úpravu vlasov
 • Trajteľová ... bola od začiatku neporaziteľnou hviezdou kategórie,absolútne najlepšou z celej nominácie bikinifitness

Výsledky? U mňa Trajteľová jasne prvá, Medžová jasne druhá, o tretiu priečku sa v mojom hodnotení "bili" Halásová - Graňáková - Scherberová (bol so naklonený k 3. miestu pre Scherberovú), tak ako rozhodcovia, aj ja som sa rozhodoval o 6. postupovom mieste medzi Franclovou a Šimurdovou.

Komentár od Saksie CAKOCI: začnem neregistrovanými pretekárkami a na úvod by som rada vyjadrila svoje nadšenie z toho, že sa kategória neregistrovaných stáva súčasťou pomaly každej súťaže na Slovensku. Výborne! A ako podľa mňa vyzerali dievčatá? Vôbec nie zle. Na to, že nemajú odsúťažené majú celkom správnu víziu o forme (ony alebo ich tréneri). V prezentácii som videla samozrejme nespočetné množstvo chýb, ale bolo by hlúpe ich vymenovávať, nakoľko od tejto kategórie sa žiadna profesionalita v pódiovom prejave ešte neočakáva. Víťazka kategórie Veronika FIDLEROVÁ v prezentácii zaostávala najmenej z finálovej päťky, takisto bola o čosi masívnejšia (narážam samozrejme na svalový rozvoj) a jasne vyhrala. Do budúcna odporúčam zmeniť makeup a úpravu vlasov.

Bikinifitness do 164 cm
Tak v tejto ako aj vo vysokej kategórii bolo úplne jasné, ktoré dievčatá sú reprezentantky pod dohľadom reprezentačnej trénerky Natálie Lenártovej. Boli najlepšie pripravené a vynikali kvalitou.
V tejto kategórii to boli Michaela KANUŠČÁKOVÁ a Jana KLEINOVÁ. KANUŠČÁKOVÁ predviedla už štandardne skvelú formu, netajím sa tým, že sa mi ako pretekárka veľmi páči- výborná symetria, objem zadných partií ideálny na bikinifitness, na pódiu pôsobí sviežo a pekne. Stále však vidím neistotu, ktorá sa prejavuje hlavne pri i-walk-u, je načase začať si na pódiu viac veriť. Do budúcna už ,,nenabaľovať“ svalovú hmotu.
Jana KLEINOVÁ - ako už Igor Kopček spomínal spracovala časť svalovej hmoty a pôsobila subtílnejšie ako sme u nej zvyknutí. Jana je krásne dievča a svedomitá športovkyňa. Vyčítam jej ale strnulosť v pohybe, bikini sú kategória, v ktorej sa kladie veľký dôraz na ženskosť a tá sa prejavuje najviac práve v tom pohybe. Osobne vidím KLEINOVÚ jednoznačne v bodyfitness. Som si istá, že by v tejto kategórii zožala veľký úspech a fakt, že sa drží v bikinách mi v jej prípade pripadá ako mrhanie talentom. Pokiaľ chce naozaj v bikinách ostať musí do budúcna zmeniť nielen tréning, ale aj stravovací režim a upraviť pomery makronutrientov. Neodporúčam v off-season veľmi priberať.
Anikó GYEPESOVÁ – kľudne mohla byť aj druhá. Mierne exotický vzhľad, veľmi výrazný typ, mohla by sa porovnávať nielen s juniorkami ale aj so ženami. Páčila sa mi proporčne, neodporúčam ale viac nasvaľovať. Vytýkam málo pevný zadok, na ktorom je potrebné viac popracovať a takisto viac prerysovať zadnú stranu stehien. Prezentácia nebola zlá, pôsobila sebavedomo, čo je podľa mňa základ, ale pózovaniu sa musí ešte povenovať podobne ako takmer všetky juniorky, ktoré v Dubnici nastúpili na pódium. Možností je dosť. Organizujú sa semináre a kempy zameraná práve na pódiovú prezentáciu. Vo februári sa budú organizovať vo Vranove nad Topľou dva kempy, odporúčam sledovať eastlabs.sk a biknifitness.sk, kde čoskoro zverejníme termíny.
Nikola KLÍMOVÁ - ďalší výrazný typ s krásnou tvárou. Podobne ako v prípade Gyepesovej neodporúčam viac naberať svalovú hmotu. Upozorňujem aj na problém so šírkou pásu, ktorý je nutné vyriešiť a ako už Igor Kopček spomínal-  s tým tetovaním je nutné niečo robiť.
Kristína SEDLÁKOVÁ - zaujala ma. Naozaj. Je iná, a to nielen farbou vlasov ale aj celkovým vyžarovaním. Prezentácia nie zlá, ale stále sú tam chyby a citeľná neistota, takže nacvičovať a nacvičovať. Takisto si viem predstaviť lepší makeup. Sofia KOŘÍNKOVÁ- krásna, pripravená dobre, súhlasím s Igorovými slovami a doplním- úprava vlasov bola zlá, farba pôsobila rušivo nejednotne.
Z dievčat, ktoré sa do finále nedostali som si ešte všimla Nikolu ZEMANOVIČOVÚ a Alicu HEVEROVÚ. ZEMANOVIČOVÁ ma zaujala proporčne, upravená nebola zle, ale bola nepripravená (v zadnom postoji bolo vidieť veľké nedostatky) a prezentácia v štvrťobratoch bola jedna z najslabších, veľmi chýbal úsmev na tvári. Vidím v nej teda potenciál pokiaľ sa lepšie pripraví a naučí sa správne pózovať. Alica HEVEROVÁ je proporčne pekná, nechýba jej ani krása tváre. Musí ešte popracovať na svalovej hmote a prezentácii, ktorá síce nebola zlá, ale nejaká tá chybička by sa tam našla. Alicu chcem ešte upozorniť na nevhodný výber farby bikín. Svetloružová farba je na pódiu takmer ,,istá smrť“. Je málo výrazná.

Bikinifitness nad 164cm
Líderka kategórie Timea TRAJTEĽOVÁ predviedla skvelú formu napriek tomu, že ju ladila až na majsrovstvá sveta juniorov. Nemám jej čo vytknúť.
Klaudia MEDŽOVÁ (2. miesto) – Klaudia je bikinárka, ktorá proporčne môjmu oku lahodila z celého pódia najviac, páči sa mi aj jej ženskosť a sexepíl, ale do Dubnice neprišla v stopercentnej forme, má veľké medzery v pózovaní v štrťobratoch( krčenie kolien v zadnej póze, v bočných postojoch mala problém udržať rovnováhu), čo by som od tak skúsenej pretekárky naozaj nečakala. Nabudúce sa lepšie pripraviť a pilovať pózovanie. Pevne verím, že na jar splní očakávania, ktoré od nej mám.
Adriana HALASOVÁ - zverenkyňa SabinyPlevákovej. Prekrásna pretekárka, pekne pripravená. Myslím si, že zaslúžené tretie miesto. Popracovať na šírke chrbta a prezentácii ,tá nebola zlá, ale stále môže byť lepšia (ruky pózuje ďaleko od tela).
Marcela GRAŇÁKOVÁ - kostru má ako stvorenú na fitness, potrebuje byť výrazne guľatejšia ale pristupovala by som citlivo k nasvaľovaniu ramien, aby to nakoniec neskĺzlo do bodyfitness. Vyčítam strnulú prezentáciu. Nikola SCHERBEROVÁ- na pódiu pútala, ale postrehla som miernu asymetriu medzi spodkom a vrchom tela, pozor na kvadriceps, ten nesmie byt ani za mak väčší a vidím potrebu rozšíriť chrbát. A znova - pózovať, pózovať a pózovať!
Sophie FRANCLOVÁ- pre mňa najkrajšia tvár zo všetkých junioriek ( a nebolo ľahké tú najkrajšiu vybrať, lebo tých krásnych tam bolo neúrekom). Musí nabaliť svalovú hmotu a platí to isté ako pre Graňákovú- citlivo nasvaľovať ramená, sú široké a prehnané množstvo hmoty by mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku. FRANCLOVÁ Je pohybovo nadaná, napriek tomu vidím potrebu pilovať štvrťobraty.

Nominácia men´s physique

Men´s physique je jasne najpočetnejšou mužskou kategóriou na každej súťaži organizovanej posledné dva roky na Slovensku a výnimkou nebola ani Veľká cena Dubnice - v jedinej open kategórii sa na pódium postavilo 24 súťažiacich tzn. semifinále predchádzala eliminácia. Do nej sa napokon prepracovalo celkovo 17 borcov (pripomeniem, že na medzinárodných pohárových súťažiach sa počet semifinalistov znížil z 15 na 10), úvodné porovnávania ukázali, že o postup do TOP6 môže bojovať cca 7-8 mensfyzikov. Kto ma upútal?

 • Demitrovič ... elegantný v čelnom a zadnom postoji vďaka optimálne zvládnutej prezentácii, doladiť drobnosti v bočných postojoch, najlepší pomer šírka pliec - pás v celej kategórii, k dokonalosti potrebuje ešte popracovať na forme
 • Mego ... veľmi dobrá forma, dobrý v čelnom postoji, na súperov strácal v bočných postojoch, ktoré nemá zvládnuté
 • Fabišík ... výborný v bočných postojoch, strácal na súperov predovšetkým v zadnom a na niektorých aj v čelom postoji, upútal ma formou
 • Satin ... elegantný, prekvapujúco robil chyby v prezentácii, bohužiaľ forma mu v Dubnici nevyšla podľa môjho očakávania
 • Ďurovič ... dobrá forma, proporčne najslabší z prvej pätice, pozornosť však pútal v zadnom postoji

Výsledky? U mňa Demitrovič jednoznačný víťaz, o druhé miesto sa "bili" borci z druhého levelu tzn. Fabišík, Satin a Mego (ani jeden z nich nebol bez chýb, ani jeden nemal výrazne "navrch"), tretí level u mňa predstavovali perspektívni súťažiaci ako Smatana, Ďurovič, Kotras, Hruška a Šulek (ktorýkoľvek z nich by mohol postúpiť do finále).

Nominácia masters bodybuilding

Štyria súťažiaci, medzi nimi jasný víťaz - treba pripomínať, že sa nim stal Roland Brosman? Zaslúžene! Úctu a rešpekt si zaslúžia aj ďalší traja súťažiaci - Antal, Kratochvíl aj Kopšík.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia