Napísal som pred 2 rokmi - čo by som robil, ak by som mal tú moc?

Napísal som pred 2 rokmi - čo by som robil, ak by som mal tú moc?

23. marca 2019 nás čaká Konferencia SAFKST, na ktorej (ako sa ukazuje) budeme sa nielen chváliť. O čom hovorím určite viete aj sami. Mnohé z dnešných problémov som spomenul už pred 2 rokmi (presnejšie v júni 2017) v sérii TROCH článkov s názvom "Čo by som robil, ak by som mal moc?". Pripomínam moju víziu SAFKST ako modernej športovej organizácie.

Ak ste si dali tú námahu a dočítali do konca prvú časť článku s názvom Čo by som robil, ak by som mal tú moc, nemusím vám nič vysvetľovať. Tým, pre ktorých je táto miniséria článkov novinkou, iba pripomeniem základnú myšlienku - čo by som urobil, ak by som mal tú moc presadiť radikálne riešenie. Prečo? Kritizovať kde čo dokáže takmer každý, ale hľadať riešenie sa chce iba málokomu. Po prvých troch "nedokonalých nápadoch na radikálny obrat", je tu nápad štvrtý. A pretože je z môjho pohľadu mimoriadne dôležitý (priamo sa ma dotýka ako člena organizačnej skupiny súťaží, ktorá je zložená z trojice Jaroslav HORVÁTH - Vladimír TABAKA - Igor KOPČEK), venovať sa mu budem samostatne. Samozrejme, tak ako všetko, čo robím, článok nie je dokonalý, ale v niečom by sa dal "vykradnúť" a ... zrealizovať.

Súťažný kalendár a súťaže

Prvú súťaž v kulturistike som zažil ešte v roku 1981 (dokonca som na nej súťažil!) a od vtedy mám v sebe zafixované, že súťaže boli sviatkom, na ktorom sme si nielen porovnali výkonnosť, ale boli príležitosťou k tomu, aby sme sa stretli. A porozprávali. A vymenili si skúsenosti.

Teraz je už iná doba, máme sociálne siete, stretávať sa už nemusíme, ale tak ako pred 40. rokmi aj teraz ostáva základná štruktúra súťaží rovnaká. Samozrejme, už dávno nemáme Majstrovstvá kraja (ktoré určili postupujúcich na Slovenský šampionát - odtiaľ sa postupovalo na Majstrovstvá Československa), výškové kategórie nahradili kategórie hmotnostné, kulturisti už nemusia pred súťažami ukázať svoju silu v tlaku v ľahu na lavici, pribudli nové nominácie. No základná štruktúra jarných a jesenných súťaží sa v postupom rokov v podstate nezmenila. Je možné aj tu urobiť niekoľko radikálnych zásahov, ktoré by priniesli pozitívne zmeny (tzn. viac príležitostí na súťaženie)? Aj  tu je pár nápadov ...

Štruktúra súťaží - kulturistika a fitness ... aktuálna prax je dobre známa - v jarnej súťažnej sezóne sú rozhodujúcimi súťažami jednodňové Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa pre každú vekovú kategóriu konajú v inom termíne, na rôznych miestach, jesenná časť je o pohárových súťažiach. Apríl a prvá polovica mája je tak "nabitá", že organizátori prípadných pohárových súťaží majú mimoriadne zložitú situáciu a neustále hľadajú odpoveď na otázku "kedy súťaž zorganizovať?"
Okrem toho, 4 Majstrovstvá Slovenska (muži, ženy, juniori a posledný je určený pre dorast a masters) si vyžadujú nielen štyri termíny (o jeden víkend nás pripraví ešte aj Veľká noc) a štyroch organizátorov, ale 4 rozhodcovské zbory, sekretárov (spolu viac ako 40 ľudí) atď. Radikálne riešenie? Inšpirujme sa v zahraničí! Ako?

SAFKST Slovenský šampionát a SAFKST Slovenský pohár

 • v jarnej súťažnej sezóne rozhodujúcou súťažou nech sú Majstrovstvá Slovenska, v jesennej súťažnej sezóne Slovenský pohár (aj s medzinárodnou účasťou), ktoré by boli dvoj resp. dva a poldňovou akciou (piatok prezentácia, sobota od 9:00 prvá časť, nedeľa od 9:00 druhá časť súťaže; tento model sme si chceli "otestovať" už na jar 2016 aj jeseň 2017, kde v pláne bol súťažný víkend v dvoch blízkych mestách na východe Slovenska - či to rovnaký organizačný team zvládne)
 • počas dvoch dní sa divákom aj rozhodcom predstavia všetky vekové kategórie a nominácie, približne rovnaké na jar aj na jeseň (tzn. napríklad dorast získa možnosť súťažiť 4x do roka ... 2x vo svojej vekovej kategórii, 2x medzi juniormi - za rovnaké "cestovné"); ak je tento model spočiatku náročný na organizáciu (z dôvodu neskúsenosti), riešením je spoločný šampionát dorastu-juniorov-masters v jeden termín, mužov-žien v termín druhý
 • podmienkou na štart nech bude nielen registračný preukaz, známka, včas poslaná prihláška atď., ale každý súťažiaci si zaplatí aj malý súťažný poplatok (napríklad 10€), za to získa pri prezentácii unikátne tričko s logom súťaže, prípadne ďalšie darčeky (cca do hodnoty 5€ - prečo? dôvod vysvetlím nižšie) Poznámka: kto bol na súťaži 2016 AMIX Patriot Cup a 2017 AMIX Patriot Cup vo Vranove, určite vie o čom hovorím - u nás sú darčeky zaužívanou praxou.
 • po prezentácii absolvujú rozhodcovia (samozrejme, bude niekoľko panelov) rozhodcovský meeting, na ktorom sa pripomenú kritéria rozhodovania a ďalšie drobnosti (zákaz používania farieb Dream Tan, striktné vyžadovanie postojov tak, aby sa už nezopakovala situácia z Európskeho šampionátu a hlavne dôraz na férovosť rozhodovania atď.)
 • asociácia trebárs nech uhradí organizátorovi náklady na prenájom sály (ak bude nutnosť inštalovať svetlá ozvučenie a projekčné plochy, nech uhradí aj to), moderátora a rozhodcov (cestovné, ošatné, ubytovanie, pohostenie)
 • páčili by sa mi aj unikátne trofeje pre finalistov (tzn. nemusia to byť iba tradičné poháre a cenné kovy pre TOP3 súťažiacich z kategórie, ale tak ako to máme v pláne na súťažiach organizovaných trojicou Jaro Horváth - Vlado Tabaka - Igor Kopček, môžu to byť sošky - pre každého finalistu)
 • je tu aj možnosť, že tieto najprestížnejšie súťaže sezóny zorganizuje priamo asociácia tzn. o prípadný zisk zo súťaže môže pohodlne navýšiť finančné balíky, ktoré som navrhol prerozdeľovať medzi členské subjekty na základe úspešnosti aj počtu súťažiacich (myslíte, že bude núdza o partnerov, ktorí získajú možnosť prezentovať sa na dvojdňovej súťaži, navyše dlhé mesiace pred jej konaním?)
 • každá nominácia by mala absolútneho víťaza, ktorý získa časť z 50% podielu z financií (poplatkov), ktoré športovci platili pri prezentácii tzn. okrem titulu absolútny víťaz, získa aj finančný benefit (každé euro poteší, však?)

Pohárové súťaže - jar a jeseň

 • jednodňové súťaže, podľa modelu ráno prezentácia (opäť poplatok, darčeky atď.), popoludní súťaž
 • asociácia nech zaplatí klasicky prenájom haly/sály, osvetlenie, ozvučenie, rozhodcov, moderátora (nie organizátorovi, ale priamo subjektom, ktoré tieto služby budú poskytovať tzn. niekde bude súťaž stáť viac, inde menej, v konečnom dôsledku organizátor má motiváciu súťaž zorganizovať)
 • výška poplatku môže byť individuálna, prípade organizátor ho vôbec nemusí požadovať (vysvetlím, prečo poplatok - na AMIX Patriot Cup 2017 sme mali v deň D prihlásených 168 súťažiacich, napriek mojim výzvam, cca 25. z nich neprišli a zo súťaže neodhlásili, nedali nám vedieť, že "bohužiaľ, kašleme na vás" tzn. zachovali sa nefér; darčeky sme pre nich pripravili, mali sme náklady navyše; ak by nám prišiel poplatok spolu s prihláškou, túto neúctu by sme prehliadli)

Súťažný kalendár ... radikálna zmena? Je neakceptovateľné, aby súťažiaci ešte vo februári nevedeli kde čo a ako v blížiacej sa jarnej súťažnej sezóne, je nemysliteľné, aby v marci ešte neboli na stránke asociácie všetky propozície, to isté platí o jeseni

 • Slovenský šampionát sa bez problémov môže konať vždy v apríli, Slovenský pohár v októbri, jarné pohárové súťaže počas aprílových víkendov (tzn. vtedy, keď nebude Slovenský šampionát) prípadne aj týždeň po Európe (aj počas Európy - z cca 50 reprezentantov sa 2017 AMIX Patriot Cup-u zúčastnili 3-4 reprezentanti; aj preto "nereprezentanti" by pohodlne mohli súťažiť na domácej pohárovej súťaži v termíne, kedy reprezentanti budú nastupovať na súťažné pódium v Santa Susanna);
 • pre jesenné pohárové súťaže môžu byť vyčlenené októbrové víkendy, prípadne prvá polovica novembra
 • organizátor a termín konania súťaží - v prípade jarného Slovenského šampionátu "výberové konanie" sa môže konať už v mesiacoch máj-jún-júl (pretože rok dopredu vieme, kedy sa bude konať Európsky šampionát v Santa Susanna - oznámia nám to na Európskom kongrese), v prípade jesenného Slovenského pohára december-január-február (pretože vtedy poznáme kompletný IFBB kalendár na celý rok)
 • v rovnakých termínoch sa môžu hľadať aj organizátori pohárových súťaží (samozrejme, s ohľadom na hlavné šampionáty) - tí tak získajú mesiace na prácu s partnermi, sponzormi, na propagáciu v médiách atď. (v prípade plánovaných tohtoročných jesenných súťaží sme od SAFKST žiadali vyjadrenie áno-nie už vo februári resp. do 16. marca a už aj vtedy sme museli prácne hľadať voľný termín na prenájom)

Súťaženie ... aj tu by sa našlo pár bodov, ktoré v prípade radikálneho riešenia môžu prispieť k väčšej spokojnosti členskej základne. Príklady?

 • asociácia paradoxne združuje dve vo svete často nezlučované športy - kulturistiku/fitness a silový trojboj. Prečo kulturistom (ambíciou ktorých je vyskúšať si súťaženie v silovom trojboji a ktorí sa iba ťažko môžu porovnávať so "skutočnými" trojbojármi) zakazovať "motivačné" súťaženie v iných federáciách ako IPF? Primárne sú členmi IFBB, samozrejme musia splniť striktný zákaz súťaženia v iných kulturistických federáciách, ale silový trojboj? Ak samozrejme nastúpia na súťaž v IPF, nech pre nich platí rovnaký zákaz ako pre trojbojárov - dovtedy však čo im zakazovať? A aj prastaré vedenie asociácie umožnovalo kulturistom súťažiť na trojbojárskych súťažiach iných federácii (na lukratívnych miestach USA), doma však bol striktný zákaz (dôvod, prečo tomu tak bolo, nie je predmetom tohto článku)
 • súťaženie neregistrovaných súťažiacich zo Slovenska - aj pre nich máme v asociácii súťaže! Už ako samotný názov napovedá, mali by to byť súťažiaci, ktorí nie sú registrovaní v SAFKST. Čo to interpretovať tak, že je to príležitosť na súťaženie na takto "vyhranených" súťažiach aj pre tých, ktorí súťažia v iných federáciách? Veď aj tí sú neregistrovaní a mnohé z aktuálnych hviezd asociácie majú "naturálne" korene (aj keď sa o tom decentne mlčí). Príležitosť na súťaženie medzi "neregistrovanými" by mali jednu-dve sezóny (jar-jeseň) a potom sa musia rozhodnúť.
 • kvalifikácia na TOP medzinárodné súťaže ... radikálne riešenie? Nech si na Arnold Classic Amateur, Diamond Cup súťaží kto chce, aj tak je to za vlastné peniaze (OK, OK ... podmienkou nech je súťaženie na ktorejkoľvek súťaži na domácej scéne v roku konania niektorej z prestížnych súťaží resp. v roku predchádzajúcom; dosiahnutý výsledok nemusí byť podmienkou k súťaženiu). Je tu ale slovíčko ALE - ALE tí, ktorí získajú TOP3 miesto na Slovenskom šampionáte/Slovenskom pohári, alebo zvíťazia na niektorej z pohárových súťaží v danom roku (prípadne aj v roku predchádzajúcom), môžu čerpať niektorý z benefitov "reprezentantov 2. levelu" (pripomeniem - bola tam napr. úhrada poplatkov za štart na medzinárodných súťažiach atď.)
 • kvalifikácia na IFBB Európsky resp. IFBB Svetový šampionát ... nemysliteľná bez súťaženia v danej súťažnej sezóne na Slovensku

(pokračovanie nájdete v tretej časti článku, ktorý aktuálne finalizujem)

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
Jarné súťaže
autor: Oplan | dátum: 05.03.2019 16:28:31
Ak správne počítam, tak na jar 2019 budú dve slovenské súťaže v mužskej seniorskej kulturistike. Zdá sa mi to priveľa, keďže kulturistika prestala v Asociácií existovať.
IPF
autor: kulturista | dátum: 04.03.2019 11:15:47
silovy trojboj v prvom rade trpi na rozhadanost kulturistov, ale ritolizaci, ktorí maju z Mlsnu vyhody oproti ostatnym ako napr. Horna samozrejme ze nechcu vlastnu federaciu.
Rozdelenie safkst
autor: Oplan | dátum: 20.06.2017 14:01:43
Murko, myslíš že sa v IPF niečo zmení ? Ja o tom pochybujem, ale všetko je možné :-)
rozdelenie safkst
autor: murko | dátum: 16.06.2017 23:02:13
kulturistika/fitness a silovy trojboj by sa uz mali konecne rozdelit !