Report - 2017 Veľká cena Dubnice, kategórie bodybuilding

Report - 2017 Veľká cena Dubnice, kategórie bodybuilding


V sobotu, 28. októbra 2017, sa v Dubnici nad Váhom konal ďalší ročník súťaže 2017 Veľká cena Dubnice juniorov a master. Rozhodcovskému zboru a preplnenej sále miestneho Domu kultúry sa postupne predviedli súťažiaci z vekovej kategórie juniorov (kulturisti, klasickí kulturisti, mensfyzici, fitnessky, bodyfitnessky a bikinifitnessky) aj masters (kulturisti, bodyfitnessky a bikinifitnessky).

Súťaž v Dubnici organizoval skúsený Dušan MATUŠÍK, ktorý s podporou partnerov pripravil pre najlepších súťažiacich v každej kategórii darčekové balíčky, trofeje, cenné kovy. Rozhodcovský zbor zvládol prezentáciu súťažiacich prakticky bez problémov, v Dubnici sme neboli svedkom meškania v rozsahu, aký spôsobil nevôľu divákov v Prešove.
Súťaže sa zúčastnil aj prezident asociácie SAFKST Boris MLSNA, ktorému pri výbere potencionálnych reprezentantov na 2017 IFBB Majstrovstvá sveta juniorov a masters asistoval Peter KOKOŠKA (ďalší asistent reprezentačného trénera Roland Brosman totiž súťažil a bojoval o postup na uvedené majstrovstvá; prezident Mlsna mi už skôr v rozhovore oznámil, že Brosman ako definitívne posledný aktívny TOP funkcionár SAFKST získal súhlas na súťaženie, čo je korektné rozhodnutie, nakoľko súťaženie funkcionárov niektorí športovci vnímajú negatívne) a Barbora MACHALOVÁ, ktorá aktuálne vedie reprezentačné výbery junioriek a žien.

Negatívom Domu kultúry v Dubnici je zázemie (je to zrejme achilova päta väčšiny kultúrnych domov na Slovensku a zvlášt toho v Dubnici) - kultúrny dom nedisponuje dostatočne rozsiahlym zákulisím umožňujúcim súťažiacim uloženie vecí a nekomplikovanú prírpavu na súťažné vystúpenie. Športovci sa však dokážu uskromniť a dokázali to aj v Dubnici. Súťaž prebiehala bez väčších prestojov, napriek vyššiemu počtu kategórií v rýchlom tempe, bez zaváhania zo strany organizátorov. Tak ako na všetkých jesenných súťažiach, aj v Dubnici sme mali vytvorené ideálne podmienky pre našu prácu, organizátorom (ako vždy) adresujem poďakovanie.

Rozhodcovský zbor viedol skúsený Peter URÍČEK, ktorý na tejto súťaži zúročil to, čo "šéfrozhodca" IFBB Pawel FILLEBORN odprednášal rozhodcom a športovcom na Slovensku počas letného semináru. Rovnako ako v Prešove Milan ČÍŽEK, aj Uríček upozorňoval súťažiacich na neštandardné predvádzanie povinných postojov (pripomeniem, že práve to bola na Európskom šampionáte slabina našich reprezentantiek v nominácii bikinifitness). Jasný bol aj signál "deformity tzn. gynekomastia sa nebude prehliadať" - súťažiaci s týmto defektom končili beznádejne na konci výsledkových listín.

Juniori - klasická kulturistika a kulturistika

V dvoch OPEN kategóriách sa nám na súťažnom pódiu predviedla necelé dvadsiatka borcov, z ktorých ma upútal Tomáš SENTINEK (klasická kulturistika; absolútne najlepšia forma na celej súťaži!), medzi kulturistami pri neúčasti Valacha (získal výnimku a nemusel súťažiť) vyčnievala štvorica Marek VARGA (jasne najmasívnejší juniorský kulturista v Dubnici, estetický, s ideálnou proporčnosťou, dostatočnou masívnosťou - na súťažnom pódiu však neukázal potrebnú svalovú hĺbku/formu a skončil na 4. mieste - aj kvôli nižšie ohodnotenej voľnej zostave; ak by mal lepšiu formu, bez problémov zvíťazí, u mňa bol napriek tomu na 2. - 3. mieste; má veľkú budúcnosť!), Dávid CAP (masívnejší, ako naposledy, hlbší ako Varga, napriek tomu mal vo forme rezervy), Radovan HRDÝ (spoločne s Vargom u mňa bojoval o 2. - 3. miesto predovšetkým kvôli výrazne lepšej forme) a Vladimír PEČEŇA (estetický, formou jediný mohol konkurovať Hrdému).

Masters - kulturistika

V Dubnici malo na súťažné pódium nastúpiť 6 súťažiacich, no napokon sme mali možnosť vidieť vystúpenie iba pätice masters bodybuilderov. Dôvod? Edo CIGÁŇ absolvoval prezentáciu bez problémov, ale pripravoval sa na súťaž mimo vyhradeného priestoru, zmeškal nástup kategórie na pódium a napokon nesúťažil.

V masters kategórii sme boli svedkom tesného súboja medzi Brosmanom a extrémne dobre pripraveným Skalským. Skalský vysoko prekonával každého zo súperov v kvalite svalovej hmoty, zaostával v proporčnosti a súboj o prvenstvo napokon rozhodla až voľná zostava - podstatne masívnejší Brosman získal ďalšie zlato. Majster Európy Leder za oboma zaostával a získal napokon 3. miesto. Štvrtá priečka pripadla veteránovi Škadrovi, na ktorom bolo vidieť tréningový výpadok zapríčinený pracovnými povinnosťami.

2017 Veľká cena Dubnice, kulturistika juniorov ... 200 fotografií2017 Veľká cena Dubnice, klasická kulturistika juniorov ... 81 fotografií2017 Veľká cena Dubnice, kulturistika masters ... 56 fotografií

Diskusia k článku:

AMIX diskusia