Boj proti distribúcii anabolických steroidov sa sprísňuje PART 4

Boj proti distribúcii anabolických steroidov sa sprísňuje PART 4

13. februára 2018 sa vo väčšine večerných správ objavili informácie, ktoré nepriamo naznačovali, že ikona kulturistiky na Slovensku Jaro Horváth je zapletený do udalostí, ktoré koncom minulého týždňa vyústili na Spiši do zadržania viacerých kulturistov - distribútorov anabolicko-androgénnych steroidov. Úprimne povedané, táto informácia spôsobila obrovský rozruch nielen v "bodybuilding a fitness komunite",  ale vzhľadom na Jarovu mimoriadne kamarátsku povahu zasiahla mnohých u nás, aj v zahraničí.
Samozrejme, prekvapený som bol aj ja. Dôvod je snáď jasný - Jaro je mojim dlhoročným priateľom, ktorému som pomáhal nielen s prípravou na súťaže, ktoré absolvoval na IFBB PRO scéne v závere súťažnej kariéry (v roku 2010 získal 6. miesto na Olympia Weekend-e a o rok neskôr dokonca miesto 4.), ale spoločne sme sa podieľali aj s ďalšími našimi partnermi na organizovaní súťaží 2016 a 2017 AMIX Patriot Cup Vranov nad Topľou. Hovorí sa, že aj negatívna reklama je reklama, ale Jaro určite o takto formu reklamy nestál.
Článok, s ktorým prišiel v utorok popoludní Košický Korzár sa okamžite "vyšvihol" medzi najčítanejšie články dňa (aj týždňa) a otázkou iba bolo, koľko pravdy je na médiami naznačovanom prepojení medzi Horváthom a "Spišiakmi".

Jaro Horváth strávil na policajnom oddelení niekoľko hodín na vypočúvaní a hneď v utorok popoludní (tzn. ešte v deň jeho zadržania, kedy sa uvedené správy rozšírili po celom Slovensku) už bol v kruhu svojich najbližších. Ale bez telefónu (ten mu zadržali na preverenie) - aj preto sa s nim spojiť bolo v tom čase obtiažne (kto však mal kontakt na jeho manželku Alenu, bez problémov s nim mohol hovoriť krátko po jeho príchode domov).

Tí, ktorí profitujú na distribúcii dopingových látok aj po januári 2016, kedy do platnosti vstúpila novelizácia Trestného zákona (podľa nej sú aj anabolicko-androgénne steroidy postavené na úroveň klasických, dobre známych drôg) v prípade dôslednej vyšetrovacej práce polície budú skôr-neskôr určite postihnutí. Tragédiou bude, ak sa zistí, že do tohto kšeftu v rôznych kútoch Slovenska sú zapojené mnohé osobnosti z našich športov, činovníkov nevynímajúc. Tragédiou by bolo, ak by sa preukázalo, že práve oni sú zodpovední za prístup k dopingovým látkam zo strany dievčat a žien, samozrejme aj neplnoletých bodybuilderov a aj bikinifitnessky. Tragédiou by bolo, ak by sa preukázalo, že dopingové látky sú stále iba akousi barličkou pre neschopných trénerov (ktorí nedokážu zverencom pripraviť progres zabezpečujúce tréningové plány), prípadne pre priveľmi ambicióznych bodybuilderov a fitnessky. Pohľad do štatistík SADA (Slovenská antidopingová agentúra) za rok 2017 totiž hovorí jasnou rečou - najviac dopujú kulturisti a športovci s nimi "spojení".

Jaro HORVÁTH - čo povedal pre Košický Korzár?

Niekoľkonásobného majstra sveta v kulturistike Jaroslava Horvátha zadržali pred košickým obchodným centrom kukláči. Pre Korzár povedal, že sa mýlili. Policajná akcia, na ktorej sa zúčastnilo pätnásť elitných policajtov v kuklách, prebehla v utorok predpoludním pred OC Optima. Súvisí s kauzou obchodovania s anabolikami v Spišskej Novej Vsi. V tejto súvislosti je vo väzbe majiteľ tamojšieho fitnescentra a kamarát Jaroslava Horvátha Ján J. Špičkový kulturista Horváth svoju vinu razantne odmieta, čo potvrdil aj v rozhovore.

K vášmu zadržaniu došlo pred obchodným centrom, kde ste prišli autom. Čo sa tam dialo?
V tom čase tam bolo kopec ľudí. Policajti sa síce chovali slušne, no zvyknú byť poriadne akční. Nehodili ma o zem. Keď je niekto podozrivý, asi si myslia, že každý je vrah či násilník. Asi majú postupy, ako človeka zadržať. Chápem, že dopredu nemôžu vedieť či ten, koho idú zobrať, nie je ozbrojený. Zbrane síce netasili, ale išli na mňa násilnejším spôsobom. Kričali, že sú z polície, otvárali dvere na aute. Hneď ma postavili k autu a prehľadávali, či nemám zbraň. Myslím si, že išli po človeku, o ktorom si mysleli, že som to ja. Podľa mňa hľadajú človeka, ktorý je ozbrojený a mysleli si, že dodáva veci kulturistovi, ktorý mal distribuovať zákazané látky v Spišskej Novej Vsi.

Myslíte majiteľa fitnescentra v Spišskej Novej Vsi Jána J.?
Áno.

Čo nasledovalo?
Prebehla osobná prehliadka. Ja som len zvedavý, kto očistí moje meno. Trpí moja rodina, pošpinená je moja prestíž. Nerobil žiadne nelegálne veci, vždy som sa snažil s najlepším úmyslom robiť maximum, aby som v tomto športe niečo dosiahol. Teraz je moje meno pošpinené.

Išiel ste si do OC Optima zacvičiť?
Nie, plánoval som odniesť tržbu do banky. Chcel som tam vložiť peniaze, ale to som nestihol.

Teda vás okamžite zadržali?
Asi majú štandardný postup a príkazy ako postupovať. Ja im to nemám za zlé, aj v aute sme sa potom normálne bavili. Sami videli, že to bude úplne niečo iné ako čakali.

Plné znenie článku nájdete na stránke Korzár - Košice

Jaro HORVÁTH - čo povedal pre Nový čas

Zažil poriadny šok! Dvojnásobný majster sveta a dvojnásobný účastník najprestížnejšej súťaže profesionálnych kulturistov Mr. Olympia Jaroslav Horváth (46) musel policajtom na výsluchu dokazovať, že s obchodovaním s anabolikami nemá nič spoločné. Podozrivý bývalý kulturista mal dlho vypnutý telefón a neukázal sa ani vo svojom fitnescentre. Po jeho prepustení na slobodu ho však Nový Čas našiel a ochotne nám odpovedal na otázky.

Zažili ste deň pred Valentínom šok?
Je to smutné a mrzí ma to, že ma dávajú dokopy s takými vecami. Urobila sa, žiaľ, bublina. Keď niečo také vyletí, každý si na tom ihneď zgustne.

Anaboliká však nie sú žiadna zábava. Súhlasíte?
Každý vie, že ten vrcholový šport je v niečom namočený. Treba však rozlišovať, kto s tým obchoduje a ako sa v tom pohybuje ako športovec.

Poznáte teda osobu zo Spiša, ktorú v tejto veci zadržali?
Tento človek chodil za mnou ako klient, cvičil a konzultoval prípravu. Zbytočne to viac rozoberať, lebo to je všetko.

Ako je to s vaším obchodovaním s anabolikami?
Doplatil som podľa mňa na to, že sme boli v telefonickom kontakte a polícia potom vyhľadala aj mňa. Ja však s anabolikami neobchodujem, niet o tom žiadnych pochýb. Vylučujem to! Je to volovina.

Považujete to teda už za vysvetlené?
Ja som v utorok vypovedal, priznal som, že som sa s tým človekom poznal a boli sme aj v telefonickom kontakte. Ukázal sa mi, keď sa po konzultácii chystal na súťaž. Dokonca mi nosil proteínové nápoje. Ale nebol to žiaden obchod s anabolikami.

Čomu teda čelíte?
Ja neviem, odkiaľ vydedukovali, že my spolu obchodujeme. Vypočúvali ma len ako podozrivú osobu, nie ako obvineného.

Aký z toho plynie pre vás záver?
Ukazovali mi veľa fotiek a ja som len „zíral“, čo všetko tam našli. Ja som ale nič nedistribuoval. Samozrejme, mám športovú minulosť a každý vie, že šport bol do niečoho namočený, ale za to ma nemôžu zavrieť a špinavo obviňovať. Mám čisté svedomie!

Plné znenie článku nájdete na stránke Nový čas

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
áno áno
autor: admin | dátum: 19.02.2018 14:55:54
také zo života a pravdivé - každý si bude pamätať iba to podozrenie
podozrenie a podozrivý
autor: Oplan | dátum: 16.02.2018 13:07:52
- Počujte, potom, ako ste u nás boli s manželkou na návšteve, stratil sa nám jeden strieborný príbor!
- Preboha, hádam si nemyslíte, že sme ho vzali my?!
- No, on sa potom hneď našiel, ale viete, to podozrenie tu už zostáva.