Dávame do pozornosti - IFBB Campionati Italiani 2018

HardBODY Nutrition

Kto sleduje bodybuilding a fitness organizácie na Slovensku, určite zaregistroval po októbri 2017 (tzn. po rozchode IFBB International s NPC - IFBB PRO League) zmeny. O čom hovorím? O aktivácií federácií a organizácií, ktoré dlhodobe na Slovensku pôsobia mimo štruktúr asociácie a o klesajúcom záujme o súťaženie na IFBB Slovenskom šampionáte.

Nemusím si vymýšľať a bez rozmýšľania viem vytiahnuť pár dôvodov, prečo tomu tak je. Udalosti z roku 2017, ktoré som trefne označil ako "Púchovská tragédia" (vysvetlím - na IFBB Slovenský šampionát mužov prišli komisári Slovenskej antidopingovej agentúry, aby v rámci platných pravidiel zrealizovali odber dopingových vzoriek, následne viacerí súťažiaci odmietli vzorku odovzdať resp. nenastúpili na oceňovanie víťazov z rôznych dôvodov; nasledovali rozsiahle disciplinárne konania pod taktovkou šéfa disciplinárky Dolanského, prišli tresty za užívanie dopingových látok atď.), rovnako ako disciplinárne riešenie a následná mediálna prestrelka medzi asociáciou a vtedajším repretrénerom žien Korpášom, počiatkom roku 2018 ďalšia "komplikácia" v prípade Faktorová vs asociácia, rovnako ako poukazovanie na "rodinkárstvo" pri rozhodovaní na súťažiach - to všetko (podľa môjho názoru) mohlo naštrbiť u viacerých súťažiacich chuť nastúpiť na súťažné pódiu najprestížnejších súťaží asociácie, akým Slovenské šampionáty nesporne sú. Alebo mali by byť.

Stačí jeden, jediný príklad - nominácia bodybuilding/classic bodybuilding:

• rok 2016 ... 97 súťažiacich (zo známych mien súťažili - Tabačiar, Kočiš, Štiglic, Škadra, Vavrečan, Nociar, Holota, Malatín, Nagy, Soták, Zajac, Skalský, Kertesz atď.; z aktuálnych funkcionárov na 2016 Slovenskom šampionáte súťažil iba šéf disciplinárky Dolanský - neprešiel elimináciou tzn. nepostúpil do TOP 15 z 19 súťažiacich v kategórii do 90kg)
  • rok 2017 ... 56 súťažiacich (zo známych mien súťažli - Križánek, Škadra, Bella, Palovič, Nemec, Malatín, Varga, Kratochvíl, Cigáň; v revidovaných výsledkových listinách sú mená šiestich dopingových hriešnikov)
  • rok 2018 ... 30 súťažiacich, povolený bol aj duplicitný štart v nomináciách kulturistika/klasická kulturistika; klasici (ktorí sa v minulosti sťažovali, že súťažia iba v dvoch kategóriách a že ich je priveľa na jednu výškovú kategóriu) súťažili tentokrát v troch kategóriách spolu ich bolo 11 - v 1. štyria, v 2. štyria, v 3. traja tzn. aj posledný získal cenný kov (zo známych mien súťažili Tatarka, Škadra - zdôrazním, že bol úspešný aj na 2018 Európskom šampionáte, Nociar - zdôrazním, že bol úspešný aj na 2018 Európskom šampionáte a jeho trénerom je aktuálny repre tréner Roland BROSMAN, Palovič, Varga, Muráň - ten krátko na to nastúpil na súťaž v inej federácii, Kratochíl - ten krátko na to nastúpil na súťaž v inej federácii)

Pravdou je, že "fazónu" asociácie držia v roku 2017 a 2018 ženy a ženská reprezentácia - napriek tomu, že po zmene vo vedení asociácie práve ženskú časť reprezentácie prevzali nekompetentní, resp. problémoví (tí svoje "schopnosti" ukázali v nasledujúcich mesiacoch a aj na základe toho boli zo svojich postov boli odvolaní).

• tá reprezentácia, na čelo ktorej (po aktuálne za vlastné financie aktívnej medzinárodnej rozhodkyni Lenártovej) v roku 2017 nastúpil kontroverzný Korpáš (mimochodom - na 2017 IFBB Majstrovstvá Európy nominoval 29 bikinifitnessiek, z ktorých cenný kov získali iba dve), ten bol "odídený" z funkcie počas minulého leta a napokon vyhodený aj z asociácie.
  • tá reprezentácia, na čelo ktorej následne nastúpila Korpášová pravá ruka Machalová, špecialistka na detské fitness - aj tá bola "odídená" z tejto pozície, pred Európskym šamionátom 2018, po angažovaní profesionálnej bodyfitnessky Lucie KOŠECKEJ (trénerky a lektorky projektov Saskie CAKOCI BikiniFitness Camp).
  • tá reprezentácia, do ktorej by chcel "hovoriť" kde-kto zo súčasných TOP funkcionárov, vytvárajúcich zaujímavé, vzájomne previazané "zoskupenia a rodiny".
  • tá reprezentácia, ktorú by mala dirigovať aktuálne už iba spomínaná Lucia KOŠECKÁ, bez zasahovania niektorých TOP funkcionárov asociácie (šepká sa, že po boku Košeckej by sa mohla objaviť ďalšia známa tvár, ktorá mala/má blízko k EastLabs Team-u a aj projektom BikiniFitness Camp).

Mohlo by sa zdať, že "trend úpadku - počtu súťažiacich" je jasne čitateľný aj v iných národných IFBB federáciách. Omyl priatielia! Presvedčí vás o tom report Evy Kvasničkovej - Norante, ktorá sledovala dianie na weekend-ových IFBB Majstrovstvách Talianska.

Eva Kvasničková - aké boli 2018 IFBB Majstrovstvá Talianska?

Taliansky šampionát je roky najprestížnejšou súťažou (a taký by mal byť aj ten na Slovensku), na ktorú sa chcú prebojovať najlepší z najlepších súťažiacich z IFBB federácie v Taliansku. Prečo prebojovať? Pravidlá sú totiž jasné - súťažiť na tomto šampionáte môžu iba tí, ktorí na kvalifikačných súťažiach počas roka získajú niektoré z TOP3 resp. TOP6 umiestnení (počet kvalifikačných miest závisí od náročnosti súťaže).

Samozrejme, ak na týchto kvalifikačných súťažiach súťažia zahraniční športovci a uspejú, aj oni získavajú práva postaviť sa na súťažné pódium IFBB Campionati Italiani (poznámka - na IFBB Slovenskom šampionáte súťaží každý, kto chce).

V tomto roku si právo bojovať o titul IFBB Majster Talianska vybojovalo 638 športovcov:

• kulturistika a klasiká kulturistika ... 231 mužov
  • men´s physique ... 143 mužov
  • bikinifitness a wellness fitness ... 174 žien
  • bodyfitness ... 50 žien
  • women´s physique ... 8 žien

Šampionát sa konal v gigantickom luxusnom hotelovom komplexe Mariott, kde súťažiaci súťažili a veľká časť z nich tam bola aj ubytovaná.. Kto chcel súťažiť, musel sa na súťaž prihlásiť minimálne 7 pracovných dní pred začiatkom šampionátu - organizátori tak mali k dispozícii všetky informácie k tomu, aby vypracovali podrobný program, ktorý súťažiaci získali 2 dni pred začiatkom. Čo program obsahoval?

Nielen dobre známe informácie o začiatku prezentácie/registrácie (tá sa konala deň pred súťažou, tzn. v piatok), ale aj podrobný časový harmonogrma súťaže. Súťažilo sa síce non-stop od soboty 9:00 do nedele rána (presnejšie do 03:30; určite pre takýto mega šampionát by bolo vhodnejšie, ak by sa súťažilo v dvoch súťažných dňoch), vďaka presnému časovému harmonogramu a rozpisu kategórii však organizačne všetko "šlapalo" ako hodinky. Žiadne zdĺhavé a otravné čakanie, polihovanie po zemi v zákulisí sa nekonalo. Súťažiaci odpočívali na hotelových izbách, hodinu pred nástupom na súťažné pódium prišli do zákulisia a už iba čakali, kedy zašne súťaž v ich kategórii. A súťažili!

Organizátori postupovali v súlade s IFBB pravidlami nielen pri vytváraní kategórií (tie však modifikovali tak, aby v niektorej nebolo priveľa, resp. primálo súťažiacich - postup do finále si bolo, na rozdiel od Slovenského šampionátu, nutné vybojovať!), ale aj pri kreovaní rozhodcovských panelov. Prísne sa dbalo na to, aby rozhodcovia, ktorí sa angažujú aj ako tréneri, nerozhodovali svojich zverencov.

Po súťaži som kontaktovala viacerých súťažiacich a všetci do jedného organizáciu šampionátu vyzdvihli aj napriek tomu, že trval neuveriteľných 18 hodín. Samozrejme, spokojní (najviac) sú víťazi, ale bez ohľadu kto ako skončil, súťažiaci oceňovali informáciu, že v tomto roku absolútni víťazi IFBB Majstrovstiev Talianska získali ako bonus Elite PRO kartu. Dôvod je jasný - IFBB International tieto karty udeľuje na národných súťažiach, kde na súťažné pódium nastúpi minimálne 500 súťažiacich. A táto hranica bola v Taliansku vysoko prekročená.

Koľko súťažiacich nastúpi na súťažné pódium 2019 SAFKST Majstrovstiev Slovenska? Nechajme sa prekvapiť - blíži sa jeseň, ktorá prinesie (verím) radikálne rezy. Hlavná pointa môjho pohľadu, bola o.i. poukázanie na to, že umiestnenie v TOP6 a už vôbec v TOP3 na akomkoľvek Národnom šampionáte by malo byt prestížou. "Vďaka" organizačným zmenám posledné 2 ročníky IFBB Slovenského šampionátu túto prestíž stratili.