Budú na Slovensku ďalej rozhodovať aj tréneri? Aké sú riziká?

Budú na Slovensku ďalej rozhodovať aj tréneri? Aké sú riziká?

HardBODY Nutrition

V krátkom reporte (odporúčam prečítať!) v ktorom Eva KVASNIČKOVÁ - NORANTE zhodnotila dianie na 2018 Majstrovstvách Talianska, ma okrem iného upútala informácia o tom, že Taliani obmedzili možnosť rozhodovať rozhodcom, ktorí zároveň pôsobia ako tréneri športovcov so súťažnými ambíciami. Túto prax v tomto roku zaviedla IFBB International a po zákaze rozhodovania pre aktívnych športovcov je to ďalší krok k tomu, aby rozhodovanie bolo čo najférovejšie.

Som presvedčený, že rovnaká prax by sa mala zaviesť aj na Slovensku. Dokonca by som šiel ešte ďalej podľa vzoru (napríklad) kick-boxu. Tu každý oddiel má vyšpecifikované, kto je tréner a a kto rozhodca - žiadne "kríženie" funkcií tu neexistuje.

V asociácii by každý "relevantný oddiel" (tzn. ten, ktorý posiela súťažiacich na súťaže) mohol mať nielen svojho trénera, ale aj svojho rozhodcu - a ten by mal prísny zákaz angažovať sa ako tréner súťažiacich (kondičných súťažiacich nech si každý trénuje koľko chce). Predišlo by sa tak špekuláciám o neférovom rozhodovaní (ktorý rozhodca/tréner dá svojho zverenca nižšie ako konkurenta, keď z prípravy svojho zverenca má finančný benefit?), aj o neférových výberoch do reprezentácie Slovenska.

Navyše, táto prax by asociácii mohla ušetriť možné komplikácie. Aké? Ako "naložiť" s trénerom/rozhodcom, ktorého zverenec bude mať pozitívny dopingový test? Budeme sa tváriť, že je to v poriadku? A čo ak takýto zverenec bude pozitívny na medzinárodnej scéne - vieme vôbec domyslieť dôsledky, ak jeho trénerom bude niektorý z rozhodcov, nebodaj TOP funkcionárov?
A ako "naložiť" s rozhodcom, ktorý je zároveň súťažiaci v prípade, že bude mať pozitívny dopingový test? Ak by nastala takáto situácia, nebude to ďalšia škvrna na štíte asociácie?

  • Návrh č. 1 ... iba doplním, že stať sa rozhodcom by bolo možné iba na základe jasne definovaných a hlavne na stránkach asociácie zverejňovaných pravidiel (keď už spomínam pravidlá - dokedy budú v zahraničí súťažiť tí, ktorých sme doma už roky nevideli na súťažnom pódiu? dokedy budú v zahraničí súťažiť tí, ktorí končia na poslednom/predposlednom mieste? to naozaj vadí iba mne?). Myslím, že už dosť bolo kadejakých "utajených" školení rozhodcov - tie sme mali aj v roku 2017. Asociácia nepotrebuje lojálnych, ale veci znalých rozhodcov.
  • Návrh č. 2 ... ako by sa "skladali" rozhodcovské panely? Žiadne komplikované skladanie na základe "kto s kým je kamarát". V januári/júli by sa oslovili oddiely (stačí otázka - máte rozhodcu, ktorý chce rozhodovať? ak áno, pošlite nám jeho meno!) a panely by sa žrebovali - hlavný a pódiový rozhodca by sa vyberali z najskúsenejších, k nim by sa "doložila" počtárska rozhodcovská skupina.
  • Návrh č. 3 ... a žrebovanie (keď už chceme byť totálne féroví) by sa "zavesilo" ako video na Facebook stránku asociácie. Veď na telefón kde kto natáča kde čo, dokonca v kadejakom stave, často s nepríčetným výrazom v tvári (veď vieme svoje, že?) - tak prečo telefón nevyužiť konečne aj na serióznu činnosť?
  • Návrh č. 4 ... rozhodovať by mohli iba školení/preškolení rozhodcovia - školenie by museli absolvovať pred jarnou aj jesennou súťažnou sezónou (školenie by bolo viacdňové, niečo podľa vzoru projektu BikiniFitness Camp, ktorý realizuje Saskia CAKOCI;  a platilo by - nezúčastnil si sa školenia, v nasledujúcej sezóne rozhodovať nebudeš!) a práve na školeniach by sa mohlo zrealizovať žrebovanie rozhodcovských panelov. A mimochodom - som sám, kto si myslí, že na Slovensku neexistujú univerzálni rozhodcovia, ktorí dokážu reálne a objektívne rozhodovať detské fitness a zároveň bodybuilding? Nebolo by vhodné aj tu zaviesť "špecializáciu"? Nebolo by vhodné napríklad v detskom fitness zaviesť prax, že takéto súťaže by rozhodovali iba rozhodcovia (presnejše rozhodkyne) z oddielov, kde sa detskému fitness reálne venuje priestor? A nech detské fitness rozhodujú iba ženy - musím vysvetľovať prečo? Musím vysvetľovať, aké "svetlo to hádže" na pánov rozhodcov?
  • Návrh č. 5 ... a išiel by som ešte ďalej - zverejňoval by som, kto ako rozhodoval. Po každej súťaži je predsa "rozhodcovský meeting", kde sa rieši spôsob rozhodovania. Je nejaký sporný výsledok - nech sa páči, okomentujte ho! Nech men´s physique s gynekomastiou si neotvára ústa, že bol poškodený, rovnako ako bodybuilder s deformitmi, alebo bikinifitnesska s nôžkami ako jazvečík, s pásom rovnakej šírky, ako plecia, alebo čeľusťou ako RoboCop. Utópia? Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

A mimochodom - dokedy na Slovensku bude rozhodcom tolerované súťaženie, resp. prečo u nás rozhodcovia súťažia, keď IFBB International je proti takýmto praktikám?
Diskusia k článku:

AMIX diskusia