Report - aká bola 2018 Veľká cena Dubnice juniorov a masters?

Report - aká bola 2018 Veľká cena Dubnice juniorov a masters?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Dubnica nad Váhom je roky miestom, kde sa koná Veľká cena Dubnice v kulturistike a fitness. Spočiatku to bola súťaž pre juniorov, no v posledných rokoch sme na súťažnom pódiu mohli sledovať aj súťažiacich z vekovej kategórie masters. Tento model sa realizoval aj v tomto roku - rozhodcom a divákom sa už na tradičnom mieste (športová hala) postupne ukázali dvaja súťažiaci z vekovej kategórie masters, 8 masters súťažiacich žien (v dvoch nomináciách - bikinifitness a bodyfitness), 45 junioriek (v troch nomináciách) a 43 juniorov (opäť v troch nomináciách). O poradí v jednotlivých kategóriách rozhodoval rozhodcovský zbor v zložení:

 • Hlavný rozhodca: Peter Uríček
 • Pódiový rozhodca: Jitka Lennerová
 • Sekretár HR: Slavomír Lipták
 • asistent SHR: Lívia Maťušová
 • rozhodca č. 1: Marián Prekop
 • rozhodca č. 2: Ervín Špajdel
 • rozhodca č. 3: Pavel Mikuš
 • rozhodca č. 4: Roland Brosman
 • rozhodca č. 5: Ján Cabaník
 • rozhodca č. 6: Iveta Chrťanová
 • rozhodca č. 7: Marcel Duda

Organizátorský team Dušana MATUŠÍKA na realizáciu súťaží v Dubnici využíva buď miestny Dom kultúry, alebo športovú halu - hala je však lepšou voľbou, nakoľko poskytuje súťažiacim a aj divákom väčší priestorový komfort. Skúsený team súťaž zvládol bez zaváhania, vzhľadom na vstupné 10€ podporiť súťažiacich prišla pomerne početná divácka kulisa.

Z vlastných skúseností viem (v posledných rokoch organizovali sme súťaže Amix Patriot Cup), že súťaže s cca 11-12 kategóriami majú rýchly spád a aj Dubnica to potvrdila - súťaž bola bez zbytočných prestojov, nebola otravne dlhá. Organizátori a aj rozhodcovský zbor si v tomto smere zaslúžia pochvalu.

Čo sa výsledkov týka, v ojedinelých prípadoch bolo moje interné hodnotenie iné (predovšetkým v nominácii bikinifitness) - niektoré finalistky by som nahradil bez váhania dievčatami, ktoré sa do finále napokon neprepracovali (vo finále by nemali byť dievčatá muskulatúrne resp. tie, ktoré nezvládajú správne ani základný čelný postoj). Pravdou ale je, že snáď s výnimkou Kardošovej ku každej bikinifitnesske môžem mať väčšie pripomienky (tie by súviseli s formou, proporčnosťou, s chybami v prezentácii, dokonca ojedinele so spomínanou prílišnou muskulatúrnosťou, ktorú rozhodcovský zbor uprednostňoval pred rozhodne dôležitejšou proporčnosťou). Čo ma zarazilo? Z čoho som mal naozaj zlý pocit?
Doslova neúcta k súperkám - už aj v bikinifitness či bodyfitness sme na pódiu sledovali "lakťovanie" (boj o pozíciu v rade nastúpených dievčat pomocou lakťov). Dievčatá, je to nedôstojné, nechutné, správajte sa ako dámy - dohodnuté?

Pozitívom súťaže bola skutočnosť, že rozhodcovský zbor na podnet hlavného rozhodcu Petra URÍČKA nekompromisne v kategórii juniorov postihoval akýkoľvek náznak gynekomastie - neexistuje totiž veľká/malá gynekomastia, iba deformit, za ktorý súťažiaci (podľa aktuálneho trendu) bude postihnutý. Mal by byť (pohľad do výsledkových listín z Dolného Kubína ukáže, že tam sa tak nedialo - aj keď aj tam bol Uríček v pozícii hlavného rozhodcu).
Viacerí veľmi dobre pripravení súťažiaci s takýmto deformitom tak skončili v Dubnici mimo TOP6. Ak sa predsa len prebojovali do finále, ich umiestnenie bolo na chvoste finálovej šestky. Trénerom bol vyslaný jasný signál, že musia voliť takú formu prípravy, aby ich zverenci neboli za tieto defekty postihovaní. A ... pre každý prípad ... niektorých som na to osobne upozornil v zákulisí už počas súťaže (aj keď to nie je moja vec).

To, kto napokon získal právo reprezentovať Slovensko a asociáciu na IFBB Majstrovstvách sveta juniorov v čase písania reportu nebolo zverejnené - mám však niektoré čiastkové informácie. Podľa nich, na 2018 Svetový šampionát juniorov do Ekvádoru odcestujú 3 fitnessky (zrejme Juricová, Suchomelová, Holbová), uvažovalo sa nad 3-4 bikinifitnesskami (čakáme na výsledky dopingových kontrol). V prípade juniorov (kulturistika/klasická kulturistika) je situácia absolútne nejasná - získal som totiž informáciu, že strieborný z 2018 Európskeho šampionátu juniorov René BERO bol "mimo hry" (nie však vlastnou vinou; som unavený poukazovať na sústavné pochybenia a nekompetentnosť) už pred Veľkou cenou Dubnice a krátko po súťaži mu to bolo "z druhej ruky" aj oznámené.

Predpokladám, že do Ekvádoru by mohol odcestovať jeden klasický kulturista a aj jeden kulturista. Opäť aj tu o zložení výberu budú rozhodovať šance na dobrý výsledok v kombinácii s dopingovou bezúhonnosťou. Netreba zabúdať na fitness juniorov - aj tam máme "želiezko Barbiera", ktoré nám prinesie zlato (nepochybujem o tom).
V kategórii bodyfitness je situácia jasná - Božíková (napriek tomu, že nebola dokonalá) vyčnievala nad konkurenciou. Ak bude teda vôľa obsadiť na juniorskom Svetovom šampionáte aj túto kategóriu, v reprezentačnom výbere chýbať nebude. Uvidíme, či dôveru získa aj niekto z nominácie men´s physique.
Suma sumárum - asociácia by mohla poslať na 2018 IFBB Svetový šampionát juniorov cca 8-9/10/11 reprezentantov. Osobne si myslím, že ak sa tak stane, takmer všetci budú mať vysokú šancu na zisk nielenže dobrého výsledku, ale aj cenného kovu - juniorské súťaže v exotických destináciách totiž nemajú vysoký počet účastníkov. Spravidla medzi nimi chýbajú aj konkurenti z výsledkovo silných krajín ako Rusko, Ukrajina, či Poľsko. Aj severské krajiny na tieto šampionáty posielajú iba jednotlivcov. Uvidíme ...
Nemali by sme zabúdať na ďalšiu skutočnosť - 2018 IFBB Majstrovstvá sveta juniorov (podľa propozícií) sa budú deliť v niektorých nomináciách na "nižšiu vekovú kategóriu" (od 16 do 19/20 rokov) a "vyššiu vekovú kategóriu" (do 23 rokov). Aj to by mohlo pri zložení výberu Slovenska zohrávať svoju rolu.

Nominácia bikinifitness

Ako som už naznačil vyššie, jediná ktorá splnila v Dubnici moje očakávania v tejto kategórii, bola Zuzana KARDOŠOVÁ (opäť upozorním na predklon pri chôdzi - nepôsobí to prirodzene). Jej výsledok z 2018 IFBB Svetového šampionátu žien (kde získala 4. miesto a reálne bojovala o 2. až 3. miesto) mnoho naznačuje - myslím, že táto 18 ročná bikinifitnesska sa vráti (ak tam nebude súťažiť niektorá zo súperiek, ktoré ju porazili v Bialystolu) z Ekvádoru s titulom Svetovej šampiónky medzi juniorskými bikinifitnesskami.
Za Kardošovou bol väčší výkonnostný odstup a v druhej skupine súťažiacich (tzn. to sú tie, ktoré ma upútali a majú nadpriemerný potenciál) je Vosátková, Szabadová, Subotič, Luptáková, Šubová, Pančušková, Šnajderová, Remiášová, Lamancová (tej by som odporúčal zmenu nominácie - treba hľadať odpoveď na otázku "v akej nominácii som bola najúspešnejšie?"), Zuberiová, Margušová, Velecká atď. V tretej skupine dievčat sú tie, ktoré výrazne zaostávali za konkurenciou.
Nevhodný pomer medzi hornou a dolnou časťou tela, "objemová" forma resp. "nežiaduca vychudnutosť", dokonca pre bikinifitness nevhodná muskulatúrnosť (rozhodcami na našej scéne nepochopiteľne uprednostňovaná), elementárne chyby v prezentácii, zle zvolený strih plaviek, nevhodné líčenie (typ "gothic" sa k bikinifitness veľmi nehodí), zbytočné výstrelky v úprave vlasov - to sú chyby, ktoré odlíšia menej úspešné bikinifitnessky od šampiónky. Treba si to pripomínať aj na domácich súťažiach.

Nominácia bodyfitness

Pre mňa sklamanie. Na pódiu som sledoval dievčatá, ktoré so súťažením mohli ešte nejaký čas počkať (alebo ešte vôbec nesúťažiť), ale na druhej strane chápem - treba zbierať skúsenosti. Chyby som videl v proporčnosti (kratšie nohy), v pózingu (v čelnom postoji predsa nemôže byť medzi kolienkami medzera - nohy tak pôsobia krivým dojmom), vo svalovom rozvoji (mať svaly a byť tučnejšia sú dve rozličné veci), vo forme, v úprave vlasov atď. Bodyfitness u nás upadol, chyby (opäť hlavne v pózovaní) som videl aj u víťaznej Božíkovej.
Pozornosť pútala aj Adamčíková (sústrediť sa na hornú časť tela, pozor na stehná - prílišná masívnosť by mohla upozorniť ešte viac na disproporciu medzi hornou a dolnou časťou tela), Dudová (riešiť formu), Horváth (čo tak skúsiť wellness?), Hricová (pozor na kostnatosť postavy - zaobaliť to; doriešiť pózing), Bitterová (doriešiť pózing) atď.

Nominácia men´s physique

Ak by rozhodcovia striktne neuplatňovali pravidlo "gynekomastia bude postihovaná", tak táto nominácia by mala jednoznačného víťaza. Ale ... gynekomastia sa v Dubnici neprehliadala, preto najlepšie pripravení borci s takmer ideálnymi proporciami končili mimo TOP6. To, čo aktuálne máme medzi juniormi v nominácii men´s physique je zmesou proporčne dobrých borcov bez formy a proporčne nie príliš ideálnych borcov s formou. Úprimne, nikto ma z nich nejako výnimočne neupútal, dokonca aj jednoznačná prevaha skúseného Olšavského sa nekonala (napriek tomu, zrejme on bude reprezentovať Slovensko na Svetovom šampionáte).


Nominácie kulturistika a klasická kulturistika

Keď som si po súťaži sumarizoval v hlave dianie na pódiu v Dubnici v týchto dvoch kategóriách, najmenej výhrad som mal k Valaštekovi (zabudnem na jeho neuvážený nápad, ktorý dokonca publikoval na sociálnych sieťach, že končí prípravu ... lebo v Dubnici bude súťažiť v Open kategórii s ťažkotonážnikmi; aj tu platí - mlčať je niekedy zlato; napokon získal veľmi lichotivé 2. miesto medzi kulturistami, aj keď na pódoiu boli výrazne masívnejší borci) a k Levickému (víťaz nominácie klasická kulturistika). Potenciál ukázali klasici Bero so Saganom (obaja rezervy vo forme, polemizovať by sme mohli o proporčnosti; Sagan navyše veľmi zlá úprava pokožky), z kulturistov Hrdý (na svoj vek veľa, naozaj veľa svalovej hmoty, zaujal aj úzky pás a hlavne "križánkovské" paže; má potenciál), Kostelanský (čo tak skúsiť classic physique?), Kupčík (ak by skončil na 2. mieste, nikto by nemohol povedať ani mäkké F - pravdou ale je, že formou zaostával za tým, čo ukázal myslím v Prešove; napriek tomu, v zadných postojoch najlepší na pódiu), Karády atď. Škoda deformitov u Hnilicu a Spaisa.

Nominácia fitness

Na súťažnom pódiu sme sledovali Juricovú a ... zvyšok súťažného poľa. O poradí rozhodovali naozaj drobnosti, prípadne aktuálna forma, ku konečnému poradiu nemôže mať nikto najmenšie pripomeinky. Škoda, že veľmoc (akou sa prezentujeme na medzinárodnej scéne) v tejto nominácii nemá viac súťažiacich, ktorých ambíciou je bojovať o miesto vo výbere na juniorský Svetový šampionát.

Masters súťažiaci

Všetci, ktorí pravidelne trénujú, majú masters vek (tzn. ženy nad 35 rokov, muži nad 40 rokov), rozhodnú sa súťažiť a nie sú vo svojich ambíciách až agresívne ambiciózni, majú moju úctu a rešpekt (neznášam vyplakávanie po súťaži u juniorov a seniorov, vyplakávanie master súťažiacich ma však dostáva doslova do "vývrtky" - robíte to za svoje peniaze, ako hobby, tak ak neuspejete, načo s tým zaťažovať svoje okolie). Platí to aj o tých, ktoré/ktorí sa rozhodli súťažiť v Dubnici - hovorím o mojom rešpekte. Takže - dnes žiadna kritika. Pozrite si fotografie a ... sami vidíte, ako postupovať ďalej. A či súťaženie je pre vás tá najlepšia voľba.

2018 Veľká cena Dubnice, zákulisie - foto: Stano Hricko ... 263 fotografií

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
Tak - tak :-)
autor: Oplan | dátum: 20.11.2018 09:14:36
V Dubnici som nebol, ale obaja borci boli v Kubíne. Obaja boli celkom dobre pripravení a ani náhodou nevyzerali ako urevaní malí chlapci.
nie nie - zle pochopené
autor: admin | dátum: 19.11.2018 20:51:31
omyl, to nebolo myslené v súvislosti s touto súťažou
Masters
autor: Oplan | dátum: 19.11.2018 15:09:22
Masters muži tam boli až dvaja nie ? Takže nalejme si čistého vína. Kto z nich vyplakával viac ?