Prečo nerobíte súťaže tak, aby ste pomáhali súťažiacim?

Prečo nerobíte súťaže tak, aby ste pomáhali súťažiacim?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Včerajší článok, v ktorom som sa venoval rečníckej otázke "prečo sme na Slovensku zabudli na nováčikov?" vyvolal mimoriadnu odozvu na oboch stranách. Tých, ktorí do skupiny "nováčik" (dovolil som si ju zadefinovať práve v spomínanom článku) jasne patria, ale aj tých, ktorí už majú čo-to za sebou a už iba spomínajú na svoje súťažné začiatky. Niekto mi napísal mail, niekto napísal správu na Facebook.

V tejto súvislosti ma kontaktovala aj externá členka EastLabs Team-u Eva Norante - Kvasničková, ktorá pôsobí v Taliansku a tamojšiu súťažnú scénu pozná veľmi dobre:

"Súťaže určené pre nováčikov sú tradíciou aj v Taliansku - tu sú tieto kategórie označované výstižným pomenovaním "Beginners". Kategórie "Beginners" sú príležitosťou pre tých, ktorí so súťažením začínajú, prípadne vedia, že ich výkonnosť je ťažko porovnateľná s tými najlepšími.
Systém súťaží pre nováčikov v Taliansku pozostáva z niekoľkých úrovní - súťaží sa v regiónoch, oblastiach, napokon aj na celostátnej úrovni. Od starších členov asociácie som počula, že v minulosti u nás bol jasne definovaný systém súťaží - Majstrovstvá kraja (východ, západ, stred), Majstrovstvá Slovenska, Majstrovstvá Československa. V súčasnosti nám "medzistupeň" chýba (kto chce, súťaží na Slovenskom šampionáte, s tými najlepšími) - prečo súťažný systém nerozšíriť o (myslím, že motivujúce) kategória pre nováčikov? Sama mám skúsenosť, že niektoré z mojich klientiek v Taliansku mali problém s tým, žeby mali ísť súťažiť. Ak som im povedala, že príležitosť na súťaženie majú aj v kategórii "Beginners", so súťažením súhlasili.",
dodala Eva Kvasničková - Norante.
"Zopakujem to, čo už bolo povedané v článku o nováčikoch.", pokračovala Eva Kvasničková. "Zmyslom, prečo viaceré národné federácia otvárajú popri "regulárnych kategóriách" aj "kategórie pre nováčikov" je zrejmý - chcú podporiť súťaženie, chcú umožniť aj začiatočníkom porovnať sa so seberovnými. Samozejme, v kategóriách, kde to dáva zmysel - súťažných, aj vekových.
V žiadnom prípade to však neznamená, že "nováčik" nemôže nastúpiť aj do "regulárnej kategórie", kde má príležitosť porovnávať sa s reprezentatmi. Ak chce, môže. Ak nechce, nastúpi iba medzi nováčikov - a svoje vzory o chvíľu neskôr môže sledovať na pódiu. Ale ak chce, môže na jednej súťaži nastúpiť v dvoch kategóriách a - získať viac spomínaných skúseností. Funguje to s úspechom vo svete, prečo nie aj na Slovensku? Prečo my chceme hľadať inú cestu, keď vo svete ju už dávno našli?"

Eva to pomenovala výstižne - zmyslom, prečo národné federácie popri kategóriách, kde sa bojuje o cenné tituly, trofeje a postupy na Európske a Svetové šampionáty, otvárajú aj kategórie pre nováčikov, je zisk skúseností. Na adekvátnych súťažiach, so zodpovedajúcou konkurenciou. Ale skúsenosti sa môžu (samozrejme, nie vo všetkých nomináciách) získavať aj relizáciou vhodného modelu súťaží - videl som to vo svete, snažil som sa to presadiť aj na Slovensku. Bez úspechu. O čom hovorím?

Prečo nerobíte súťaže tak, aby ste pomáhali súťažiacim?

Popri kategórii nováčik (zopakujem - bežne sa takto definované kategórie a súťaže realizujú v Poľsku, Česku, Taliansku atď.) existujú aj iné možnosti, pomocou ktorých začínajúci súťažiaci môžu zbierať skúsenosti. V minulosti som sa podrobnejšie zaoberal nomináciou bikinifitness v samostatnom článku (hlavne preto, že Saskia CAKOCI pod hlavičkou spoločnosti FitnessŠkola s.r.o. organizuje práve pre túto nomináciu projekty BikiniFitness Camp - budú aj v roku 2019), kde som opakovane navrhol Komisii pre kulturistiku a fitness možnosť úpravy priebehu súťaží s nomináciou bikinifitness. Aby dievčatá, začatočníčky (alebo ak chcete "nováčikovia") získavali viac skúseností. Jednalo sa o súťaže pohárové, nie majstrovské.
Návrh (podobne, ako kategórie pre nováčikov) zapadol do zabudnutia a keď som to rozoberal s kolegami zo zahraničia, tí iba nechápavo krútili hlavou so slovami - prečo nerobíte súťaže tak, aby ste pomáhali súťažiacim? O čom hovorím? Citujem zo spomínaného článku:


Napísané 27. júla 2016: v Rusku (pravdou je, že aj na Ukrajine) som sa stretol s iným modelom súťaženia, ktorý by sme radi v nominácii bikinifitness zaviedli aj na Slovensku. Aspoň na súťažiach Amix Patriot Cup. Je rýchly, prehľadný, výrazne atraktívnejší pre divákov a umožní súťažiacim získavať (vďaka účasti na súťažiach) podstatne viac skúseností.
V Rusku totiž pri úvodnom porovnaní/eliminácii na súťažné pódium nastúpia všetky súťažiace z danej kategórie a rozhodcovský zbor z nich veľmi rýchlo vyselektuje TOP15 (ak je v kategórii 18-20 bikinifitnessiek, nájsť 3-5 najslabších nie je problém).
Následne na súťažnom pódiu zostane už iba "pätnástka" (pódiový rozhodca ju rozdelí na dve skupiny - jedna stojí na pravej, druhá na ľavej strane pódia) a každé z dievčat absolvuje individuálnu prezentáciu (tzv. "I wolk") pred zrakmi celého štartového poľa. Nie 6, ale 15 dievčat! Nie iba finalistky, ale všetky dievčatá, ktoré sú v semifinále. Pred zrakmi súperiek, ktoré majú možnosť učiť sa priamo na scéne! Vnímate ten rozdiel?
Každá bikinifitnesska pri takomto súťažnom modely získa 15-20 sekundovú možnosť ukázať sa na pódiu v najlepšom svetle, v najlepších pózach, z každej strany a až následne prichádza prvé, druhé a tretie porovnávanie, ktoré s definitívnou platnosťou určí poradie v kategórii. Rýchle a jednoduché!
A teraz si predstavte, že začiatočníčky z "bikinifitness silných krajín" absolvujú tento model súťaženia (napr. počas jarnej súťažnej sezóny) na mestskom šampionáte, oblastnom šampionáte, okruhovom šampionáte, na Majstrovstvách Ruska/Ukrajiny a povedzme dvoch "komerčeských sorevnovanyach" - za rok tak nastúpia na minimálne 7-12 súťaží (a všade majú individuálnu prezentáciu "I walk"), ktoré z nich urobia "ostrieľané" bikinifitnessky. Za rok získajú skúsenosti, ktoré na Slovensku má iba absolútna bikinifitness špička (aj to až po niekoľkých rokoch súťaženia)!


Nie je aj to dôvod, prečo by sme sa mohli Ruskom/Ukrajinou inšpirovať? Myslím, že členská základňa by akúkoľvek "inováciu", ktorá by podporila záujem o súťaženie ocenila. A nehovorím iba o dievčatách, ktoré majú za sebou pár mesiacov silového tréningu.

Opakujem - s rozkolom medzi IFBB International a NPC-PRO League v druhej polovici roka 2017 nastala situácia, na ktorú musí každý národný zväz reagovať. Aj asociácia, resp. mnou často spomínaná Komisia pre kulturistiku a fitness.  

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
áno ano
autor: admin | dátum: 21.11.2018 18:24:57
To či takéto súťaže budú/nebudú na Slovensku nezávisí od našej vôle - o tom rozhodujú iní. Súhlasím však (a skúsenosti zo zahraničia to iba potvrdzujú), bol by to krok správnym smerom. Počkáme ... uvidíme
ano
autor: dem | dátum: 21.11.2018 18:22:07
Ano bola ale tam som nebol pozriet.

Martin som videl niekolkokrat nazivo bolo to SUPER (pretekarov tolko ze piatok boli eliminacie a sobotu finale)...

Drzim palce nech sa podari pravidelne ozivit nieco podobne.
bola ... jasne, že bola
autor: admin | dátum: 21.11.2018 18:10:56
aj v roku 2016 ... ak si dobre spomínam
gp
autor: dem | dátum: 21.11.2018 17:43:28
Takato sutaz tu uz bola v 90-tych v Martine GP kondicnych kulturistov....

Nieco podobne tu naozaj dnes nieje co je VELKA skoda.