Aké sú možnosti na súťaženie v jarnej časti roku 2019?

Aké sú možnosti na súťaženie v jarnej časti roku 2019?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Roky platí na Slovensku pravidlo, že rozhodujúce súťaže asociácie sa konajú ešte pred IFBB Majstrovstvami Európy, ktoré sa spravidla konajú v prvý májový týždeň. To, kedy bude najdôležitejší kontinentálny šampionát, ktorého výsledky (hlavne vo vekovej kategórii seniorov) sú pre asociáciu jedným z hodnotiacich kritérií na prideľovanie financií zo štátneho rozpočtu, vieme už pomaly 2 mesiace. Aktuálne čakáme na výzvu Komisie kulturistiky a fitness pre organizátorov jarných súťaží resp. informáciu o tom, aké súťaže sa v jarnej časti súťažnej sezóny 2019 na Slovensku uskutočnia pod hlavičkou asociácie. A hlavne - kedy sa uskutočnia.

Podľa kalendára, ak nechceme na Slovensku organizovať súťaže aj počas "Veľkonočných sviatkov", v apríli máme k dispozícii iba 3 weekendy (bude niektorá zo súťaží už koncom marca, 30. resp. 31.?), navyše "k múru" nás budú tlačiť IFBB pravidlá - podľa nich informácia o predbežnom zložení (hovorím o počtoch, nie konkrétnych menách) repre teamu na IFBB Majstrovstvá Európy by mala byť doriešená cca 3-4 týždne pred šampionátom, 1-2 týždne pred šampionátom by mal byť k dispozícii už aj menný zoznam reprezentantov. Ale ... tých otázok, na ktoré je treba hľadať čo najskôr odpovede je viac.


Súťažiaci asociácie určite čakajú na informáciu, aké pravidlá v roku 2019 budú platiť pre súťaženie na medzinárodnej IFBB súťažnej scéne. Pripomeniem, že súťaženie na TOP medzinárodných súťažiach v roku 2018 umožnilo získať Elite PRO kartu dvom zástupcom Slovenska - Erik MALATÍN Elite PRO kartu získal v nominácii bodybuilding, Dominik ANTOŠ v nominácii men´s physique a následne sa stal členom organizácie Elite PRO Slovakia.

Aj v roku 2019 súťažiaci budú s vysokou pravdepodobnosťou svoje súťažné ambície sústreďovať predovšetkým na Slovenské šampionáty, ktoré boli kvalifikačnými súťažami na IFBB Majstrovstvá Európy. Či budú aj v roku 2019, o tom by mala rozhodnúť už spomínaná Komisia pre kulturistiku a fitness. Pripomeniem, že v roku 2019 na Európskom šampionáte príležitosť súťažiť zrejme získajú už aj dorastenky/dorastenci (resp. juniorky/juniori do 18 rokov) - tí súťažili v samostatných vekových kategóriách už aj na 2018 IFBB Majstrovstvách sveta juniorov v Ekvádore.  Takže je tu ďalšia motivácia pre dorast.

Aké súťaže sa budú konať na Slovensku - jar 2019

 • Majstrovstvá Slovenska dorastu ... optimálna varianta je súťaž v niektorý deň weekendu počas 27. alebo 28. apríla 2019(dorast môže súťažiť na juniorských Majstrovstvách Slovenska, kto chce bojovať o miesto v reprezentácii, príležitosť bude mať tam)
 • Majstrovstvá Slovenska juniorov (šampionát sa uskutoční v Hnúšti) ... optimálna varianta je súťaž v niektorý deň weekendu, počas 13. alebo 14. apríla 2019 (ešte lepšie nasledujúci weekend - ale to už máme Veľkú noc)
 • Majstrovstvá slovenska seniorov - ženy ... optimálna varianta je súťaž spoločne s mužmi, počas weekendu 13. alebo 14. apríla 2019 (ešte lepšie nasledujúci weekend - ale to už máme Veľkú noc; tento termín je oprimálny vzhľadom na to, že reprezentanti by mali absolvovať dopingovú kontrolu - aby sme na "Európe" nemali ďalšieho dopingového hriešnika)
 • Majstrovstvá Slovenska seniorov - muži ... optimálna varianta je súťaž spoločne so ženami, počas weekendu 13. až 14. apríla 2019 (ešte lepšie nasledujúci weekend - ale to už máme Veľkú noc; tento termín je oprimálny vzhľadom na to, že reprezentanti by mali absolvovať dopingovú kontrolu - aby sme na "Európe" nemali ďalšieho dopingového hriešnika)
 • pohárové súťaže ... v roku 2018 to bola súťaž v Michalovciach a v Liptovskom Mikuláši,  predpokladám, že aj v roku 2019 organizátori tieto súťaže opäť zorganizujú; v týchto dňoch sa bude rozhodovať, či požiadame o organizáciu súťaže 2019 AMIX Patriot Cup Vranov nad Topľou; v "hre" je posledný marcový weekend, resp. prvý weekend aprílový, pohárové súťaže sa bez problémov môžu uskutočniť aj počas weekendu 27. alebo 28. apríla 2019

Súťažiaci s prípravou na jarnú súťažnú sezónu zrejme začínať budú cca v druhý/tretí januárový týždeň podľa toho, ako dlhú prípravu im "naordinujú" ich trénerky/tréneri (spravidla je to od 10 do 14 týždňov) a aké súťaže budú pre nich rozhodujúce (ak ich cieľom je súťaženie na Slovenských šampionátoch začnú skôr; ak cieľom sú medzinárodné súťaže v máji-júni, začiatok predsúťažnej prípravy môžu "presunúť" aj na február).
Pripomeniem, že podľa aktuálne upraveného kalendára jarných medzinárodných IFBB súťaží, súťažiaci asociácie o body do IFBB World Rankingu a o Elite PRO karty môžu bojovať až do konca júna.

Relevantné medzinárodné IFBB súťaže - jar 2019

 • 4. až 6. apríl 2019 ... President Santonja Cup, Grécko
 • 12. až 14 apríl 2019 ... Sweden Grand Prix, Malmo, Švédsko
 • 14. apríl 2019 ... Grand Prix Francia
 • 19. až 20. apríl 2019 ... IFBB Diamond Cup Malta
 • 26. až 28. apríl 2019 ... IFBB Diamod Cup Serbia, Cacak, Srbsko
 • 27. až 29. apríl 2019 ... IFBB/EBFF European Fit Model Championships, Riga, Litva
 • 1. až 5. máj 2019 ... IFBB/EBFF European Championships, Santa Susanna, Španielsko
 • 10. až 12. máj 2019 ... Tiger Classic Romania, Rumunsko
 • 10. až 12. máj 2019 ... IFBB Diamond Cup Portugal, Lisboa, Portugalsko
 • 17. až 19. máj 2019 ... IFBB Diamond Cup Hungary, Budapest, Maďarsko
 • 24. až 26. máj 2019 ... IFBB Diamond Cup Spain, Madrid, Španielsko
 • 31. máj až 2. jún 2019 ... Grand Prix Rimini, Taliansko
 • 8. až 10. jún 2019 ... IFBB Diamond Cup Czech, Ostrava, Česká republika
 • 14. až 15. jún 2019 ... IFBB Diamond Cup Luxembourg, Luxembursko
 • 21. až 23. jún 2019 ... IFBB English International Grand Prix, Veľká Británia
 • 27. až 30. jún 2019 ... Second Open Balkan Cup, Srbsko

Diskusia k článku:

AMIX diskusia