Asociácia SAFKST bude hodnotiť rok 2018 na konferencii

Asociácia SAFKST bude hodnotiť rok 2018 na konferencii


SAFKST a Mlsnové vedenie má za sebou ďalší rok, bude sa opäť hodnotiť, opäť bilancovať. Spomínať sa budú (právom) úspechy športovcov na IFBB/IPF Majstrovstvách Európy a IFBB/IPF Majstrovstvách sveta, pozoruhodné výsledky by však nemali "prebiť" fakt, že Slovenská asociácia má za sebou opäť (koľké už?) turbulentné obdobie.

Tí, ktorí boli s Mlsnovcami 20 mesiacov "kamaráti na život a na smrť" (písal som o tom v článku Priznávam - nezávidím Mlsnovi a ešte menej Mlsnovej ... odporúčam vám ho prečítať) a zásadným spôsobom ovplyvňovali danie v asociácii, kopú už proti nim. Mlsnovmu vedeniu nenahráva ani činnosť (resp. trestuhodná nečinnosť) Komisie kulturistiky a fitness (kto je zodpovedný za to, že po 5x v rade nemáme na čas kalendár súťaží, že nemáme výzvy a jasne definované pravidlá pre organizátorov súťaží, že nepoznáme aktuálne platné pravidlá na súťaženie na medzinárodnej scéne - prečo všetko riešite nie 5 minút, ale 5 hodín po dvanástej?). A "Nitriansku tragédiu" a "Európsky dopingový škandál" (bez vyvodenia dôsledkov, ako ináč) ani spomínať nebudem.
Deje sa to v čase, kedy máme historicky najviac peňazí od štátu, kedy na domácej scéne by sme mali mať akciu za akciou, súťaž za súťažou. Registruje Komisia kulturistiky a fitness Zákon o športe, kde je  definovaný štatút tzv. aktívneho športovca? Kde títo aktívni športovci majú súťažiť ak nie na domácej scéne? Vážne si majú platiť 150 či 200€ štartovné + nemalé cestovné náklady a poplatky za ubytovanie na súťažiach, organizovaných v zahraničí?
To, čo je pre vetvu trojboja samozrejmosťou, pre kulturistiku a fitness je (zrejme) stále nedostižným ideálom. Čo tak KONEČNE vyvodiť osobnú zodpovednosť? Do kedy sa bude prehliadať neschopnosť?

Marcová konferencia však prináša nové skutočnosti. Na ktoré by som chcel upriamiť vašu pozornosť?

  • po mesiacoch apelovania z mojej strany konečne je tu pokrok v postupe, ktorým sa delegujú účastníci konferencie. Samozrejme, hovorím o tých s právom hlasovať. Pripomeniem, že aj na posledných voľbách v roku 2016 sa opäť dialo "kupčenie s poverovacími lístkami" (kto chce vysvetlenie, môžem o tom napísať samostatný článok s výpoveďami tých, ktorí sa na tom podieľali), po viac ako dvoch rokoch je tu snaha, urobiť tomu prietrž. Marcovej konferencie sa tak môžu zúčastniť (a hlasovať na nej) iba štatutári, alebo štatutárom poverení členovia subjektu - oddielu. A členov každého subjektu poznáme (veď sme ich uvádzali do informačného systému), takže konečne si môžeme rozhodovať o dianí v asociácii sami. Hlasovať už nebudú bratranci, sesternice, babičky, dedkovia, autobusmi pozvážaní susedia a kamaráti. V Bratislave tak hlasovať (áno, opäť budeme voliť) budú tí, ktorí majú o dianie v asociácii reálny záujem. Bude nás dostatok?
  • prečo posledná veta s otáznikom? Dôvodom je skutočnosť, že po mesiacoch práce na nových stanovách SAFKST, tie obsahujú veľmi dôležitú (a zbytočne rozsiahlu) informáciu súvisiacu s Konferenciou, ako najvyššom orgáne SAFKST. Podľa Zákona o športe, platnosť Konferencie je podmienená účasťou - ak sa jej zúčastní menej ako 50% z tých, ktorí sú "majiteľmi" rovnako vysokého počtu hlasov, Konferencia nie je uznášania schopná. Aká môže byť realita? 23. marca 2019 v Bratislave bude málo delegátov/hlasov a tak sme cestu do hlavného mesta merali zbytočne. Pre "východniarov" to je 5 hodín strávených v aute/vlaku tam, 5 hodín späť a mínus cca 70€ z peňaženky (čo je viac, ako poplatok za členstvo v asociácii). Nebolo by jednoduchšie doplniť do stanov informáciu o tom, že hlasovacie právo má iba tzv. aktívny subjekt SAFKST a definovať aktivitu ako napr. účasť jeho pretekárov na domácich súťažiach, resp. účasť na dvoch predchádzajúcich konferenciách, resp. organizáciu súťaží pod hlavičkou SAFKST? Alebo čo tak túto časť zredukovať na minimum a odvolať sa na inovovaný hlasovací poriadok (ale taký nemáme)? Tvrdím - nech právo hlasovať majú iba tí, ktorí sa zapájajú do činnosti. Aktívni členovia, aktívne subjekty. Ak by sa to prijalo, debaty o uznášania/neuznášania schopnosti konferencií by už neboli podstatné. Rovnako ako obavy, či nás bude dostatočný počet.
  • máme nové stanovy, ale rokovací poriadok konferencie, hlasovací a volebný poriadok sú ešte z roku 2016 - sú v súlade s novými stanovami? Prečo sa pýtam? Faktom je, že 23. marca 2019 si voliť budeme nového viceprezidenta z vetvy kulturistiky a fitness. A keď dovtedy rezignuje ďalší člen Výkonného výboru, možno si voliť budeme aj toho. Verím v zázrak. Z koľkých kandidátov si delegáti budú napokon vyberať? Osobne by ma sklamalo, ak by aktuálny viceprezident Ľuboš MATEJÍČKA svoju pozíciu neobhájil.

Dnes je 21. február, 23. marec 2019 príde ani nebudeme vedieť ako. Sám so zvedavý, s koľkými z vás sa stretnem na Konferencii. Bude nás viac ako spomínaných 50%? Som optimista - verím, že cestu do Bratislavy nebudeme merať zbytočne.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
Nitrianska tragedia
autor: kulturista | dátum: 25.02.2019 10:46:11
Ok diky za info, takze kulturista Nociar a trener Brosman nasiel som si to. 80 percent pozitivnych vysledkov je naozaj nitrianska tragedia po predchadzajucej puchovskej este horsie.
vysvetlenie
autor: admin | dátum: 24.02.2019 23:50:58
Nitrianska tragédia ... 29 súťažiacich, z nich 10 testovaných, z nich 8 pozitívnych; testovaní neboli reprezentanti, ale 2. vlna; výsledok? pozitívny klasický kulturista na Európskom šampionáte, ktorý získal bronz ... meno nie je problémom si dohľadať aj to, kto ho trénoval
nitrianska tradedia
autor: kulturista | dátum: 22.02.2019 22:32:42
Admin dakujem, tak prosim o vysvetlenie co znamena nitrianska tragedia a kto mal doping na na majstrovstvach europy
Kulturistika
autor: Oplan | dátum: 22.02.2019 17:33:10
Vôbec sa nejedná o katastrofálnu skutočnosť. Prosto vedenie asociácie zlikvidovalo kulturistiku na majstrovskej úrovni. Už majú priestor len bikinári a bikinárky. Kulturisti súťažia v NABBA/WFF, alebo v NPC. Tí čo chcú byť ELITE Pro môžu ale v tichosti mimo majstrovských súťaží. Veľa kulturistov to však nevie, lebo popri životospráve nemajú čas sledovať dianie.
omyl
autor: admin | dátum: 22.02.2019 11:06:10
nevidím dôvod, prečo by sme my mali niečo "zamietať" pod koberec - nie je to náš problém/problémy, ale vedenia SAFKST. Vysporiadať sa s katastrofálnou skutočnosťou, že po Púchove 2017 máme v Nitre 2018 z 10 testovaných 8 pozitívnych borcov (celkovo v Nitre súťažilo 29 súťažiacich), by sa mala Komisia kulturistiky a fitness. Môj názor.
kulturista
autor: kulturista | dátum: 22.02.2019 10:16:38
Mohol by mi admin vysvetlit co sa za Nitrianskou tragediou skryva? nieco podobne ako Puchovska tragedia o ktorej sa ani admin minuly rok blizsie nezmienoval. Admin to chcel zamiest pod koberec? a dalej nemam informaciu ze by na ME bol nejaky dopingovy problem pokial viem trener tam bol Brosman, zeby dalsi problem po MS 2017 - Zaukolec kde bol trener tiez Brosman?
nesledujem to
autor: admin | dátum: 21.02.2019 12:39:47
ale je to zaujímavá informácia
Asociácia neškolí
autor: Oplan | dátum: 21.02.2019 12:21:13
Asociácia vyškolila za rok 2018 nula trénerov druhého stupňa a nula trénerov tretieho stupňa.