SAFKST - dozrel čas na návrat Majstrovstiev krajov/oblastí na Slovensko?

SAFKST - dozrel čas na návrat Majstrovstiev krajov/oblastí na Slovensko?

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

19. a 20. októbra 2019 súťažou 2019 AMIX Patriot Cup odštartuje jesenná súťažná sezóna vo vetve kulturistika/fitness v organizácii SAFKST, o čom sme písali v samostatnom článku. Práve v ňom organizačný pracovník súťaže Igor KOPČEK naznačil, aké plány majú členovia oddielu Fitness Akadémia Vranov O.Z. pre rok 2019/2020. Naznačím - reč bola o krajských/oblastných majstrovstvách.

"Ak si dobre spomínam, cca od roku 2015 hovorím, že situácia v bodybuildingu/musclebuildingu sa z roka na rok mení a ak nezmeníme svoj prístup aj na poli organizovaní súťaží, doplatíme na to.", povedal pre náš portál Igor KOPČEK. "Súťažiaci, najmä z vekových kategórií dorast a juniori, MUSIA súťažiť, aby získavali skúsenosti. Som naozaj rád, že v tomto roku vedenie SAFKST akceptovalo náš návrh a v rámci 2019 AMIX Patriot Fitness Weekend-u "odkleplo" aj kategórie NOVICE - ZAČIATOČNÍK. Myslím, že zmeniť by sa mohol aj prístup k Slovenským šampionátom. Vo všetkých vekových kategóriách je súťaženie málo motivačné - pre oddiely, aj pre samotných atlétov.

Riešením by mohol byť projekt Majstrovstvá kraja/oblastí tak, ako to bolo v minulosti. Krajské/oblastné šampionáty plne financované z prostriedkov asociácie by boli príležitosťou na získavanie skúseností. Zároveň môžu byť príležitosťou na zjednodušené získavanie štatútu aktívny športovec pre atlétky/atlétov do 23 rokov, s dôrazom na vekové kategórie juniorky/juniori. Aké sú hlavné body nášho projektu, ktorý sme ešte začiatkom roku 2019 pracovne pomenovali OTVORENÉ Majstrovstvá kraja/oblasti a v rozhovore s viceprezidentom Ľubošom MATEJÍČKOM som hovoril, že by sme ho chceli zrealizovať (ak dostaneme súhlas) už v roku 2020?"

OTVORENÉ Majstrovstvá kraja/oblastí - vekové kategórie dorast/junior

 • Slovensko by sme "územne" rozdelili do dvoch oblastí - východ, západ
 • majstrovstvá kraja/oblasti by boli kvalifikáciou na spoločný Slovenský šampionát dorastu/juniorov - z každej kategórie by postup na túto najvýznamnejšiu súťaž sezóny získala iba finálová trojica (šestica?) atlétov (poznámka Igor Kopček: v rámci Slovenského šampionátu by bolo dobré "otvoriť" aj NOVICE - ZAČIATOČNÍK kategórie; samozrejme, viem si predstaviť, že krajský/oblastný šampionát vôbec nemusí rozhodovať o postupujúcich na Majstrovstvá Slovenska, môže to byť iba príležitosť na súťaženie - podstatou je dať dorastu/juniorom príležitosť na zbieranie skúseností)
 • majstrovstvá kraja/oblastí by sa konali v rovnakom čase, týždeň/dva po nich by sa zrealizoval spoločný Slovenský šampionát dorastu/juniorov v rovnakých nomináciách/kategóriách, aké boli súčasťou krajských/oblastných súťaží; v prípade, že by sa ujal model sobota (východ) - nedeľa (západ), súťažiaci sa môžu zúčastniť oboch krajských/oblastných šampionátov, bez ohľadu na to, z akej oblasti/kraja je ich materský oddiel (tj. princíp OPEN súťaží; v takomto prípade o prípadnom postupe na Slovenský šampionát rozhodne príslušnosť k oddielu v danom kraji/oblasti a nie finálové poradie - nech platí pravidlo rovnomerného zastúpenia súťažiacich z oboch krajov/oblastí na šampionáte)
 • kategórie NOVICE - ZAČIATOČNÍK nemusia byť pevnou súčasťou programu, "otvorili" by sa v nomináciách, ktoré asociácia chce dlhodobo podporovať
 • súťažiaci môžu súťažiť iba v jednej nominácii, ale v rámci nominácie vo viacerých kategóriách (napr. v junior bikinifitness aj junior bikinifitness NOVICE), aby na jednej súťaži získali čo najväčší počet štartov potrebných k naplneniu štatútu aktívny športovec
 • kategórie by sa "otvorili" iba v prípade, že na súťažné pódium nastúpi minimálne 5 súťažiacich
 • kategórie bodyfitness ... dorast OPEN, juniorky OPEN
 • kategórie bikinifitness ... dorast OPEN, juniorky 2 kategórie, juniorky NOVICE ???
 • kategórie bodybuilding ... dorast OPEN, juniori 2 kategórie (viem si predstaviť, že v rámci pravidiel by mohli mať tzv. povinné zostavy, aby ľahšie získavali potrebné návyky a precíznosť - estetičnosť pri pózingu)
 • kategórie men´s physique ... juniori 2 kategórie, juniori NOVICE ???
 • kategórie classic physique ...  juniori 2 kategórie, juniori NOVICE ??? (viem si predstaviť, že v rámci pravidiel by mohli mať tzv. povinné zostavy, aby ľahšie získavali potrebné návyky a precíznosť - estetičnosť pri pózingu)
 • kategórie fitness ... juniorky 2 kategórie
 • poznámka: výber nominácií/kategórií by zohľadňoval skúsenosti z predchádzajúcich rokov; osobne si myslím, že classic physique postupom času nahradí klasickú kulturistiku a ak nie, v prípade juniorov rozdiely medzi týmito dvoma nomináciami sú naozaj iba v plavkách a v jednom postoji (väčšina juniorov/dorastencov zrejme bude bez problémov spĺňať pomer medzi výškou/hmotnosťou pre obe nominácie) - mať na jednej súťaži klasickú kulturistiku a classic physique považujem za zbytočnosť

Príležitosť pre Bikini/Wellness Fitness NOVICE - ZAČIATOČNÍČKY

Na súťaži 2019 AMIX Patriot Fitness Weekend sa po rokoch opäť otvoria kategórie pre NOVICE (začiatočníčky) z nominácie BikiniFitness. Začínajúce, ale aj pokročilé bikini/wellness fitnessky (aj ich trénerky/tréneri) informácie nepostrádateľné pre úspešné súťaženie získajú na 11. pokračovaní projektu BikiniFitness Camp, ktorý sa uskutoční od 30. augusta do 1. septembra 2019 v Činkárni Čambal Petržalka.
INFORMÁCIE: saskia.cakoci@gmail.com

BikiniFitness Camp Cinkaren Cambal

Diskusia k článku:

AMIX diskusia