120 dní do 2019 IFBB Majstrovstiev sveta vo fitness

120 dní do 2019 IFBB Majstrovstiev sveta vo fitness

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

29. novembra 2019, prezentáciou a meraním súťažiacich odštartuje v Bratislave 2019 IFBB Svetový šampionát vo fitness. Slovensko vrcholnú IFBB súťaž vo fitness seniorov naposledy zažilo v roku 2009, kedy sa tiež v Bratislave konali IFBB Majstrovstvá Európy, o čom sme písali v samostatnom článku. V dnešnom článku vašu pozornosť chcem sústrediť na aktuálnu fitness veľmoc - Rusko.

"Výber Ruska na Svetovom šampionáte vo fitness v roku 2017 doslova a do písmena všetky ostatné národné teamy porazil na celej čiare", povedal pre náš portál Igor KOPČEK, ktorý dianie na IFBB International súťažiach sleduje nepretržite od roku 2006. "Rusi nielenže s obrovským náskokom zvíťazili v Pohári národov pred druhou Ukrajinou a tretím Slovenskom (pomer bodov bol 237 vs 123 vs 92), ale jasne dominovali v nomináciách Bikinifitness (získali 7x zlato v ôsmich kategóriách), Bodyfitness (získali 3x zlato v štyroch kategóriách), Women´s Physique (získali 2x zlato v dvoch kategóriách) a absolútne prvenstvo im uniklo iba v nominácii fitness a wellness fitness. Svetový šampionát vo Francúzskom Biarritzi zvyšok sveta dokonale znechutil aj napriek tomu, že v tom čase platilo pravidlo - v každej kategórii môže súťažiť iba obmedzený počet súťažiacich z danej krajiny.

Rok 2018 preto priniesol zmenu v podobe zákazu "dvojitého štartu" na Európskom šampionáte (tzn. súťažiaci nemohli súťažiť v dvoch vekových kategóriách, ale vždy iba v jednej), krajiny ako Poľsko, Litva, Estónsko, Fínsko prevzali prvky z ruskej fitness školy a v podstate úspešne narušili nadvládu Ruska vo svete fitness. Ale v roku 2019 vedenie IFBB zrušilo obmedzenia súvisiace s počtom súťažiacich z jednotlivých krajín a tak pre mňa otázkou bolo - ako na nový stav zareaguje vedenie Ruska?

Reakcia prišla v podobe najpočetnejšej výpravy na 2019 Európskom šampionáte, keď z cca 900 športovcov viac ako 110 malo ruský pas. A predpokladám, že Rusko (spoločne s domácim Slovenskom - našich potencionálnych reprezentantov už 17. augusta 2019 čaká prvé stretnutie) bude mať najpočetnejší reprezentačný výber aj na 2019 IFBB Svetovom šampionáte vo fitness, ktorý sa na prelome novembra - decembra uskutoční v Bratislave.

Aktuálna informácia totiž hovorí, že Federácia kulturistiky a fitness Ruska zmenila pravidlá, podľa ktorých o účasť na medzinárodných súťažiach (tzn. aj na Európskom/Svetovom šampionáte) sa môže uchádzať KAŽDÝ účastník Ruského šampionátu/Ruského pohára (pripomeniem, že účastníci TOP bodybuilding/fitness súťaží v Rusku prechádzajú sitom kvalifikačných súťaží). Dodám, že ruskí účastníci IFBB Európskeho/Svetového šampionátu si náklady na cestu, ubytovanie a poplatky za štart hradia z vlastného vrecka - tieto náklady sa im preplácajú iba v prípade, že dosiahnu TOP3 umiestnenie tzn. získajú niektorí z cenných kovov. Dôvod, prečo vedenie federácie pristúpilo k takémuto kroku bol jasný - pôvodné pravidlá, v ktorých právo reprezentovať mali iba finalisti jednotlivých kategórií Ruského šampionátu/Ruského pohára, mnohí považovali za neférové aj kvôli tomu, že sa stále objavovali pochybnosti o objektívnom rozhodovaní rozhodcovských zborov na ruskej bodybuilding/fitness scéne.

Na poslednom IFBB Svetovom šampionáte v Poľsku sme na súťažnom pódiu mali možnosť sledovať vystúpenia 395 športovcov z celkovo 35 krajín Európy, Ázie, Južnej Ameriky a Kanady. Som presvedčený, že 2019 Majstrovstvá sveta vo fitness, ktoré sa uskutočnia v Bratislave, budú (čo sa počtu účastníkov týka) rekordné. Nebudem prekvapený, ak v Bratislave bude súťažiť cca 420-430 športovcov, ktorých sprevádzať ich bude do 200 delegátov, rozhodcov a členov realizačných teamov. Zatiaľ nejasnou je otázka, aké veľké výpravy k nám pošle ďalšia fitness veľmoc Ukrajina, rovnako ako postupne sa lepšiaca Čína."

Ktoré nominácia budú súčasťou 2019 IFBB World Fitness Championships?

  • bikinifitness ... 8 výškových kategórií
  • men´s physique ... 6 výškových kategórií
  • bodyfitness ... 4 výškové kategórie
  • fitness žien ... 2 výšové kategórie
  • women´s physique ... 2 výškové kategórie
  • wellness fitness ... 2 výškové kategórie
  • fitness mužov ... 1 Open kategória
  • zmiešané páry ... 1 Open kategória
  • muscular men´s physique ... 1 Open kategória

Príležitosť pre Bikini/Wellness Fitness NOVICE - ZAČIATOČNÍČKY

Aj na súťaži 2019 AMIX Patriot Fitness Weekend môžete ukázať svoju výkonnosť a po rokoch sa opäť otvoria kategórie pre NOVICE (začiatočníčky) z nominácie BikiniFitness. Začínajúce, ale aj pokročilé bikini/wellness fitnessky (aj ich trénerky/tréneri) informácie nepostrádateľné pre úspešné súťaženie získajú na 11. pokračovaní projektu BikiniFitness Camp, ktorý sa uskutoční od 30. augusta do 1. septembra 2019 v Činkárni Čambal Petržalka.
INFORMÁCIE: saskia.cakoci@gmail.com

BikiniFitness Camp Cinkaren Cambal

Diskusia k článku:

AMIX diskusia