SAFKST jarná súťažná sezóna definitívne skončila - čo ďalej?

SAFKST jarná súťažná sezóna definitívne skončila - čo ďalej?

Dnes je 14. marec 2020 a odstupujúci predseda vlády Peter PELLEGRÍNI oznámil, že na Slovensku máme 44 potvrdených ochorení na koronavírus. V Španielsku za jeden jediný deň pribudlo 1.500 chorých (v lokalite Katalánsko, ktorého centrom je Barcelona; navyše - je tu niekoľko uzavretých regiónov), ďalšie stovky (k doterajším cca 21.000 tisícom) v Taliansku. Európa je nepochybne aktuálne epicentrom celosvetovej pandémie koronavírusu. Pliagy, ktorú mnohí podceňovali. Priznávam, aj ja nebyť neodbytnej Evy KVASNIČKOVEJ (ktorá koronavírus zažíva v Taliansku - tam už denne umierajú stovky ľudí) by som posledné dni pozeral rovnako ako viacerí majitelia fitness centier, osobní tréneri a bodybuidling/musclebuilding fanúšikovia na aktuálnu situáciu ako "teliatko na nové vráta".

Včera a aj dnes ráno ma mnohí z vás kontaktovali s otázkami - kedy je reálne, že na Slovensku resp. v Európe sa uskutoční niektorá z plánovaných bodybuilding a fitness súťaží, čo ďalej, ako (a či vôbec) pokračovať v príprave. Odpoveď na prvú otázku prišla v čase, keď som písal tento článok.

SAFKST

Vedenie SAFKST vyhodnotilo aktuálnu situáciu ako mimoriadnu zložitú a definitívne ruší všetky plánované súťaže, ktoré sa objavili už aj v kalendári bodybuilding/fitness súťaží tejto asociácie. Nemám vešteckú guľu, ale pohľad do blízkeho zahraničia naznačuje, že Slovensko (a celú Európu) čaká mimoriadne zložité obdobie, v ktorom na prvom mieste je zvládnutie koronavírusovej pandémie. Bohužiaľ, tú podcenili v Taliansku a ukazuje sa, že aj v Španielsku - takže s májovým IFBB Európskym šampionátom sa môžeme už teraz definitívne rozlúčiť. A trápením je aj pre ďalšie krajiny Šengenského priestoru. Hranice sa uzatvárajú, obmedzuje sa cestovanie, prijímajú sa mimoriadne opatrenia, v rámci ktorých je takmer nemožné reálne pokračovať v príprave. Buďme radi, že existujú ešte domáce posilovne, resp. že doma máme nejakú činku.

Nechcem vás strašiť, ale situácia, v ktorej sa nachádzame, zrejme neskončí po týždni, alebo dvoch. Ako ukazuje priebeh epidémie v iných krajinách, pripravme sa skôr na mesiace "špeciálneho režimu", po ktorom väčšina potencionálnych súťažiacich bude potrebovať spravidla mesiace, aby sa ako tak dostala na nejakú úroveň. Z ktorej sa oplatí uvažovať o začiatku súťaženia. Hm ... snáď s výnimkou bikinifitness súťažiacich.

Koronavirus

Teoreticky ... v júni by sme sa mohli "zhlboka nadýchnuť" (optimisti veria, že už vtedy by mohli byť prvé súťaže), júl - september by boli "regeneračnými mesiacmi", na prelome októbra/novembra 2020 by sa mohlo súťažiť. Ak organizátori budú mať okrem motivácie aj financie na to, aby súťaže zrealizovali. Budú ich mať?

Čo sa Slovenska týka, už teraz ekonómovia rátajú potencionálne straty. Štátny rozpočet dostáva ranu za ranou a myslím si, že úspory (logicky) sa budú hľadať aj na úkor športovcov. Ak to príde, národné športové zväzy získajú výrazne menej ako im bolo prisľúbené, následne sa to prejaví v podpore, ktorú môžu od nich získať nielen reprezentanti, ale aj oddiely a ich zástupcovia. Úprimne, v rámci SAFKST počítať musíme aj s tým, že vycestovanie na IFBB Majstrovstvá Európy či sveta (asi budú v rovnakom čase tak, ako sme to zažívali niekedy v 80. rokoch) sa v tomto roku reálne bude týkať iba malého počtu súťažiacich zo Slovenska. V najhoršom prípade cestovať sa bude aj za vlastné. Ak bude kam. Aktuálne je to však nepodstatné ... treba zvládnuť to, čo príde.

Ak to neviete, tak aspoň tušíte, že nasledujúce týždne budú pre každého (nielen fanúšikov bodybuildingu a fitness) mimoriadne náročné. Chráňte sa, nepodceňujte situáciu, dôležité je, aby sme sa (ak sa situácia ukľudní resp. vyrieši) stretávali na ďalších a ďalších súťažiach. Pre mňa nebude tragédiou, ak to bude až na jar 2021.

Ukončiť prípravu a pripraviť organizmus (rozumej - imunitný systém) na očakávaný nápor je vždy lepšie, ako trápiť sa neistotou, pochybnosťami a zbytočným očakávaním. A skolabovať na koronavírus.  Ušetrené peniaze sa vám zídu. Využijete ich v príprave na súťaže, ktoré budú v menej exponovanom období. Držim vám palce, aby ste sa rozhodli správne. Vlastne ... držme si ich navzájom! Čaká nás náročný "beh na dlhú trať", snažme sa dobehnúť až do cieľa. Dohodnuté?

Diskusia k článku:

AMIX diskusia