Pavel KISEĽ - 3. júna 2020 opäť otvárame fitnesscentrá na Slovensku

Pavel KISEĽ - 3. júna 2020 opäť otvárame fitnesscentrá na Slovensku


Reakcie na výsledok protestu aktivistov z Únie fitnesscentier Slovenska sú rôzne. Niekto je spokojný a ďakuje, že sme pristúpili k miernej forme nátlaku (a otvorili si cestu k jednaniu s najvyššími predstaviteľmi vlády), iní nás označujú za zbabelcov. Čítal som aj komentár o zrade pôvodného zámeru, ktorý bol v podstatne radikálnejšej forme. Agresivita však nebola cieľom, tým bol nátlak. Nátlak nás, ktorí sme sa chtiac/nechtiac ocitli v pozícii občianskych aktivistov (tak to zhodnotil aj partner vyjednávania poslanec NR Peter VONS). Upozorňovali sme vládnucu moc na to, že na tých, ktorí pôsobia vo fitness segmente - sa zabúda.

Prečo som spokojný s dosiahnutým výsledkom?

  • máme pevný a nespochybniteľný dátum (s garanciou vládnej moci) kedy sa otovoria fitnesscentrá
  • máme iba akceptovateľné minimum obmedzení a opatrení, ktoré obmedzujú športovcov a našich klientov v realizovaní svojej záľuby, ktorou je silový tréning
  • dosiahli sme prísľub (a ja verím, že neostane iba pri prísľube) marketingovej extra pomoci na znovu naštartovanie našej činnosti

Pripomeňme si, aké boli alternatívy do nášho protestu

  • neistý termín otvorenia
  • tréning s rúškami, bez šatní a toaliet
  • žiadne skupinové cvičenia
  • možno aj plexisklá či 2 m odstup medzi kardio zariadeniami atď.

Reálny výsledok toho, čo sme dosiahli v pondelok, dokáže vyhodnotiť len človek pracujúci v tomto segmente. Nie funkcionár zväzu, klubu, alebo Facebook aktívne osoby. Realita je taká, že 99,9 % prevádzok nemá dotácie cez športové zväzy na financovanie súkromných prevádzok - to je aj dôvod prečo ÚFCS svoju činnosť odštartovala mimo športových zväzov. V momente, kedy oni zlyhali. Aktuálne sa aj ja dištancujem od aktivít, s ktorými „po funuse“ prichádza vedenie SAKFST. Dôvod?

Aj ich členovia podporili myšlienku protestu od ÚFCS. Viete, že medzi nimi boli aj funkcionárom blízke osoby a tréneri - nikto z nich ani slovkom v čase, keď sa rozhodovalo „ako ďalej“, nespomenul akékoľvek podniknuté kroky SAFKST vedenia. Alebo koordináciu nášho postupu. Ak by boli - hovorili by o nich.
Áno, sú tu reči, ale žiadne dôkazmi podložené argumenty, doklad o ich činnosti. Reálne nám aj vám nepriniesli nič. Nielen pre fitness segment. Tragédiou je, že ani pre vlastných športovcov, členov, členskú základňu, pre kluby. A na to by sme nemali zabúdať.

Faktom je, že SAKFST je iba športovou organizáciou, národným športovým zväzom  so Zmluvou so štátom, vďaka ktorej získava dotáciu 600.000€ ročne na prevádzku a organizovanie športovej činnosti v oblasti fitness a kulturistiky. A zastrešuje približne 120 klubov, z ktorých len niektoré výnimočne pôsobia vo vlastných priestoroch fitnesscentier. Na otázku akú aktivitu vedenie SAFKST vyvíjalo v posledných 3. až 5. mesiacoch si odpovedzte sami. Hľadajte odpoveď aj na otázku, ako aktivita vedenia SAFKST pomohla vám – tým 16.000 priaznivcom fitness aktivít, ktorí ste podporili PETÍCIU Otvorenie fitness centier. Od ktorej sa najvyšší funkcionári SAFKST verejne dištancovali. ÚFCS ju bez zaváhania podporila.

Obráťme list

3. júna 2020 otvárame. Aj to je fakt. Máme možnosť reštartovať našu činnosť. Verím, že aj s akou-takou podporou štátu. Bude tu čas nielen na rozvoj našich prevádzok a služieb, ktoré ponúkame, ale aj na dokončenie aktivít, ktoré sme začali iba ako občianski aktivisti.

Únia fitnesscentier Slovenska má ambíciu pôsobiť ako reálne profesijné združenie tak, ako sme to deklarovali na stránke, kde sa môžete registrovať. Únia fitnesscentier Slovenska má ambíciu združovať čo najväčší počet fitness centier, personálnych trénerov a iné podnikateľské subjekty podnikajúce v oblasti fitness, personálneho tréningu a výživy na Slovensku.

Zopakujem, čo som uviedol už včera: "Ktokoľvek, kto je "hrdina spoza klávesnice" a myslí si, že má "patent ako problém riešiť", sa môže pridať - nech nám ukáže, ako to robiť lepšie. Každému, kto nám v tomto pomohol a podal pomocnú ruku, aj touto formou ďakujem. Otvorením fitnesscentier ale nič nekončí - pre nás začína tvrdá práca, aby sme ich (po nejakom čase) nemuseli zatvárať. Na trvalo."

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
nie, nie je to tak
autor: admin | dátum: 28.05.2020 14:37:32
O financovaní rozhoduje tzv. KALKULAČNÝ VZOREC MINISTERSTVA ... nie počet cenných kovov
Financovanie
autor: Oplan | dátum: 28.05.2020 14:35:09
Financovanie SAKFST je nespravodlivé voči iným športom. Atletika nemá majstrov sveta v rôznych výkonnostných stupňoch. SAKFST vydáva za Majstrov Európy či Sveta aj bikinárov aj klasikov aj kulturistov za ktorých berie rovnaké peniaze. V hokeji predsa nie sú víťazi skupiny C alebo B vnímaní ako Majstri sveta v hokeji. V SAKFST to tak je.