SAFKST - kto má licenciu rozhodcu a rozhoduje?

SAFKST - kto má licenciu rozhodcu a rozhoduje?

IFBB Fitness Akadémia Slovensko ponúka fanúšikom bodybuildingu a fitness, trénerom, inštruktorom a aj športovcom (bez ohľadu na príslušnosť k organizácii, alebo federácii), možnosť zapojit sa do edukačných aktivít. V prípade úspešného zvládnutia skúšok absolventi môžu získať
prestížny certifikát
o absolvovaní alternatívneho vzdelávania v bodybuildingu a fitness.
IFBB Fitness Akadémia Slovensko

Priznávam. Nemám rád, ak súťažiaci po súťaži vyplakávajú na sociálnych sieťach, ako nespravodlivé rozhodovanie bolo na súťaži. Na ktorej neuspeli. Oveľa väčším problémom pre mňa je, ak súťažiaci je zároveň rozhodca a tak ako som bol toho svedkom v jeseni 2018, "vyplakávaním" ospravedlňuje svoje opakované neúspechy na súťažiach medzinárodnej scény. A dáva tým negatívny príklad zverencom, aj športovcom, ktorí ho sledujú.

Tvrdím - ak ste skončili neprávom horšie, ako ste mali, určite si to všimnem a rozhodcom za vás naložím (skôr, alebo neskôr). A ak nie, stačí, ak sa mi pripomeniete. V tomto roku už v dvoch prípadoch registrujem veľké otázniky nad rozhodovaním na domácej, tzn. SAFKST scéne. Poďme si o nich povedať niečo viac.

Zvláštna situácia v Hnúšti

Hnúšťa vďaka organizačnému úsiliu Dušana ĎUBEKA už tradične hostí účastníkov SAFKST Slovenského šampionátu v kulturistike a fitness juniorov, ale v tomto roku v rámci jedného súťažného dňa sa v Hnúšti (na tom istom pódiu) uskutočnila aj Veľká cena Hnúšte. Nechám bokom situáciu, keď za mnou prišiel hlavný rozhodca súťaže p. Lipták a do záznamníka na mojom mobile mi nadiktoval, že z poverenia prezidenta SAFKST p. Mlsnu nezačne súťaž, kým budem v hale - odišiel som, súťaž začala, o niečo neskôr som sa s asistenciou mestskej a štátnej polície do haly vrátil a čo bolo zaujímavé, to som sledoval veľmi pozorne.

Juniorky a juniori (tzn. športovci do 23 rokov) v Hnúšti bojovali najprv o cenné kovy na Majstrovstvách Slovenska, aby o niečo neskôr so seniormi (tzn. ženami a mužmi vo veku viac ako 23 rokov) súperili o trofeje na pohárovej súťaži. S akou kategóriou súvisí zvláštna situácia, ktorá je zrejmá z výsledkových listín (ak ich viete pozorne čítať)?

Kapustová 1. miesto ... najprv jasná víťazka juniorskej kategórie, zo 7 rozhodcov ju 5 videlo na jednoznačnom 1. mieste (ďalšie 1x najlepšie a 1x najhoršie hodnotenie sa nepočíta/škrtá tzn. minimálne 6 rozhodcov zo 7 ju muselo vidieť podľa bodového hodnotenia ako nekompromisne najlepšiu; iba 5 priemerných hodnotení sa započíta tzn. ak vo výsledkových listinách má 5 bodov znamená to, že zo všetkých 5 rozhodcov ju reálne každý videl na jasnom PRVOM mieste); a jednoznačnou víťazkou bola Kapustová aj v mojom hodnotení.

Kapustová 2. miesto ... o 30 minút nastupuje KAPUSTOVÁ na súťažné pódium opäť a končí po JASNOM semifinálovom prvenstve vo finále na (prekvapujúcom) mieste 2., so ziskom 9 bodov (zhoršenie o 4 body počas tak krátkeho času? to je férové rozhodovanie?) tzn. s rovnakým bodovým ziskom ako víťazka; v prospech víťazky nerozhodli body, ale VYŠŠÍ počet LEPŠÍCH hodnotení; 9 bodov pre Kapustovú znamená, že mohla získať napríklad:
a/ 4x 1. miesto, 1x 5. miesto (plus 1x 5. miesto a 1x 1. miesto od rozhodcov, ktorí sa nezapočítali)
b/ 3x 1. miesto, 2x 3. miesto (plus 1x 3. miesto a 1x 1. miesto od rozhodcov, ktorí sa nezapočítali)
c/ 2x 1. miesto, 2x 2. miesto, 1x 3. miesto (plus 1x 3. miesto a 1x 1. miesto od rozhodcov, ktorí sa nezapočítali)
d/ 1x 1. miesto, 4x 2. miesto (plus 1x 2. miesto a 1x 1. miesto od rozhodcov, ktorí sa nezapočítali)

Otázkou, teda je (vlastne je ich hneď niekoľko) ... čo sa teda udialo medzi 1. a 2. súťažou (ktoré oddeľovalo iba pár desiatok minút), dokonca čo sa udialo medzi semifinále a finále (ktoré nasleduje s odstupom minút), že Kapustová, jednoznačná víťazka v troch kolách, v tom štvrtom získava 5., 3., alebo niekoľko druhých miest? Ako (ne)kompetentný rozhodcovský zbor túto súťaž rozhodoval a kto/koho chcel POTRESTAŤ/ODMENIŤ, keď 100% viem, že trénerka Kapustovej (a zároveň štatutárka oddielu Napratany) Natália LENÁRTOVÁ nerozhodovala, nerozhoduje a nebude rozhodovať na SAFKST scéne? A kto a prečo (čo tým sledoval?) ovplyvnil výsledky v neprospech KAPUSTOVEJ, ktorá v tomto roku na medzinárodnej scéne (bez rozhodcovskej podpory zo Slovenska) dosahuje jeden skvelý výsledok za druhým? Odpoveď na ďalšiu otázku "kto do čerta v Hnúšti takto rozhodoval?" a "na koho ukázať prstom?" zistíte, ak budete sledovať z archívu úvod live prenosu od spoločnosti VAFEC. Dobrým zvykom každej súťaže je predstaviť rozhodcovský zbor.

Zaujímavá situácia v Liptovskom Mikuláši

Aj súťaž 2021 Fit Factory Cup v Liptovskom Mikuláši priniesla zaujímavú situáciu (organizátorom súťaže bol zástupca pretekárov vo VV SAFKST p. Hečko - áno, práve jemu Milan Čížek adresoval povestnú vetu "ty buď ticho, ty hajzel, s tebou sa nikto nebaví" a práve kvôli nemu zo SAFKST odišla dvojica TOP atlétov Palovič - Palovičová; a ja Čížekovú vetu zdupľujem v súvislosti s listom, ktorý napísal/podpísal p. Hečko spoločne s repre trénerkou Chrťanovou v súvislosti so "zero foto prípadom" - tento list SAFKST Disciplinárna komisia ako nerelevantný "spláchla do záchodu" po tom, čo som logicky a názorne vysvetlil, že obaja klamú a vymýšľajú si). Situáciu zaujímavú nie v tom, že som bol po nej opakovane zneužívaným Slimákom obvinený z kradnutia fotografií (on prišiel na stránku EastLabs.SK, kde máme zverejnené nasledujúce licenčné podmienky, musel sa cielene a ÚMYSELNE prepracovať k fotogalériám, v nich si vyhľadal tú z Európskeho šampionátu, preklikal sa desiatkami fotografií, aby si skopíroval tie svoje, následne ich orezal, prehnal cez filter a ukázal na svojom súkromnom Facebook profile bez toho, aby čo len spomenul, odkiaľ si fotky  pri plnom vedomí a predpokladám, že aj pri zmysloch "požičal" - primárny problém však nebol v "požičaní", ale v tých filtroch, ktoré aplikuje na každú fotografiu hlava/nehlava; ja som zdieľal fotografiu, o ktorej som neskôr zistil, že je z Facebook stránky Jozefa Greguša v tzv. mobil kvalite, s tým, že zväčšený výrez som doplnil otázkou, ktorú dávam k všetkým "porovnávacím" fotografiám - a Slimák sa cíti ako zlodej a zlodejom by som sa mal cítiť aj ja, samozrejme). Poznámka: vdím, že aj pochvalou (ok, ok - zmýlil som sa, nie som neomylný, to nie) je možné kadekoho zneužiť a paradoxne "dopne mu to" o 3 roky neskôr :-)
Zneužitý Slimák
Podstatou zaujímavej situácie nebola nejaká fotografia, ale GREGUŠOV komentár, z ktorého som čítal rešpekt k súperovi, ale zároveň nesúhlas s verdiktom rozhodcovského zboru (vo veľmi podobnom zložení ako bol ten, čo rozhodoval v Hnúšti). Tak som sa na túto situáciu pozrel pozornejšie. Výsledok?

95% opýtaných ako víťaza videlo Greguša - a aj ja by som mu po zhliadnutí videoklipu dal bez problémov 1. miesto (so všetkým rešpektom k Saganovi uvediem, že to, čo ukázal v Liptovskom Mikuláši u mňa stačilo horko-ťažko na 2. miesto; kašlem na jeho formu, tú by mal mať v novembri, ale základné chyby som videl vo všetkom a od Svetového šampióna som očakával viac). Najmä, ak sporný výsledok sa zrodil v kategórii KULTURISTIKA a nie CLASSIC PHYSIQUE, alebo CLASSIC BODYBUILDING, ktoré sú Saganovou silnou stránkou. Čo čítam z výsledkových listín?

a/ Greguš prehral v semifinále aj vo finále v hodnotení svalového rozvoja o jeden, jediný bod (vo finále sa body za svalový rozvoj násobia) tzn. ak získal 8 bodov, nastať mohla napríklad nasledujúca situácia:

 • 4x 1. miesto, 1x 4. miesto (plus ďalšie 4. a 1. miesto)
 • 3x 1. miesto, 1x 2. miesto, 1x 3. miesto (plus ďalšie 3. a 1. miesto)
 • 2x 1. miesto, 3x 2. miesto (plus ďalšie 1. a 2. miesto)

b/ minimálny rozdiel v hodnotení voľných zostáv - čo je už totálny "úlet v rozhodovaní" danej skupiny rozhodcov (za čo by mali byť logicky potrestaní, prinajmenšom pokarhaní), pretože Greguš mal nápaditú zostavu, s dôsledne zvládnutými postojmi a s elegantnými prechodmi, ktorú predviedol s istotou a bez zaváhania (čo sa určite nedá povedať o Saganovi - stačí si pozrieť opäť videozáznam)

Gregus vs Krizanek

Záver

Šéfom SAFKST rozhodcovskej komisie je - prezident SAFKST p. Mlsna. Ten p. Mlsna, ktorý úspechy dosahoval v karate. Ten p. Mlsna, ktorý roky nedelil peniaze oddielom podľa počtu aktívnych (reálne aktívnych) športovcov do 23 rokov - táto nerozdelená suma prevýšila hranicu 300.000€ (opäť sa to dá ľahko overiť na stránke Ministerstva ŠVVaŠ SR). K fitness (tzn. nie k bodybuildingu) sa dostal skrz vzťahu a manželstva s na prelome milénia mimoriadne úspešnou fitnesskou Gabrielou MLSNOVOU. A aj vďaka tomu, že v 90. rokoch začal prevádzkovať fitness cetrum Pengym (nebol som tam roky, ale počas covid situácie prešlo údajne rozsiahlou rekonštrukciou).

Rozhodcom sa p. Mlsna stal (s prevdepodobnosťou, súvisiacou s istotou) zrejme iba vďaka tomu, že podporoval svoju manželku v súťažení (ok, podľa Temer Jurgena aj preto, lebo "mal rád bodybuilding a silový trojboj a chcel patriť k tejto skupine ľudí"). Sprevádzal ju na súťažiach, všetko si platil z vlastného vrecka, jednoducho pre vedenie prezidenta Čaplu sa stal lacnou pracovnou silou. A aj vďaka ústretovosti prezidenta Čaplu (toho práve p. Mlsna "vykopol" v roku 2018 zo SAFKST na zmanipulovanej Konferencii, v dôsledku čoho tu je súdny spor SAFKST vs Čapla) získal licenciu medzinárodného rozhodcu. Ak ma zdroj, z ktorého čerpám neoklamal, bolo to v roku 2006, počas Európskeho šampionátu v Bratislave.

Aktuálne má p. Mlsna (samozrejme, aj jeho manželka Gabriela) licenciu Elite PRO rozhodcu - platili ju z peňazí SAFKST (neviem načo, keď v tomto roku nikto z nich nebol na žiadnej relevantnej Elite PRO súťaži; Milan Čížek prichádza, ale tak ako dvojica Mlsnová - Mlsna odmieta si platiť licenciu z vlastných peňazí a tak nerozhoduje). Otázku "kto z Elite PRO atlétov má podporu zo SAFKST?" riešiť nebudem, rovnako ako skutočnosť, že Elite PRO nebola a nie je súčasťou SAFKST.

Elite PRO karta Mlsnová a Mlsna
Čo by som ale rád vyriešil je to, na čo sa pýtam už niekoľko rokov:

 • prečo Komisiu SAFKST rozhodcov nevedie niekto kompetentnejší? ... trebárs p. Uríček, ešte lepšie p. Matejíčka (ďalší medzinárodní SAFKST rozhodcovia sú z dôvodov, že nikdy nesúťažili, absolútne nekompetentní, Hečko sa zdiskreditoval sám, on by sa nemal zapájať absolútne do ničoho)
 • prečo v SAFKST každý môže rozhodovať všetko? ... ako organizátor súťaží veľmi dobre viem, kto na čo má (čo sa rozhodovania týka) a poviem vám, ženy/rozhodkyne by bodybuilding rozhodovať nemali (sama Natália Lenártová v čase, keď pôsobila ako uznávaná IFBB medzinárodná rozhodkyňa toto pravidlo dôsledne dodržiavala)
 • prečo nie je verejne dostupná informácia o tom, ako je možné stať sa SAFKST rozhodcom? ... s Jarom Horváthom sme už po roku 2012 hovorili o tom, že by sme mohli vstúpiť aj do sveta rozhodcov; videli ste niekedy nejaký oznam "chystá sa SAFKST rozhodcovský kurz!", lebo ja nie

Situácia sa ale mení a myslím, že aj na základe toho, čo spôsobil GREGUŠ svojim Facebook statusom, ktorý som následne transformoval do príspevku na Facebook stránke EstLabs.SK. O čom hovorím?

V Dolnom Kubíne už rozhodovali nie jeden, ale DVA panely rozhodcov - mužský pre bodybuilding a súvisiace nominácie, ženský pre bikini, wellness, bodyfitness. Krok správnym smerom. Uvidíme, ako to vyrieši férovosť rozhodovania.

A už iba jedna poznámka. Výhodou stránok, ktoré spravuje Ministerstvo ŠVVaŠ SR je to, že tam nájdete všetko (nielen o "finančných operáciách", ktoré vedenie p. Mlsnu dokázalo za posledné 4 roky bez problémov aplikovať v SAFKST praxi). Je tam aj menný zoznam aktuálnych SAFKST rozhodcov. Z nich (ak som dobre počítal) jej 23 mužov a 22 žien. Kde by som videl ich pozíciu?

SAFKST rozhodcovia - podľa Informačného systému športu

 • Andreja Jozef ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Brosman Roland ... aktuálny reprezentačný tréner, tzn. na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (radšej nech sleduje dianie na pódiu), vhodný na pozíciu hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Cabánik Ján ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Čížek Milan ... mimoriadne skúsený medzinárodný rozhodca na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (s výnimkou Slovenských šampionátov), vhodný na pozíciu hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Duda Marcel ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Feja František ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Gabčo Stanislav ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Gašparík Vladimír ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Hečko Ľubomír ... člen VV SAFKST, na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (s výnimkou Slovenských šampionátov), vhodný na pozíciu hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Hlinka Andrej ... skúsený medzinárodný rozhodca na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (s výnimkou Slovenských šampionátov), vhodný na hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Hlobik Alexander ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Lipták Slavomír ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Lukáč Michal ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Matejíčka Ľuboš ... viceprezident, na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (s výnimkou Slovenských šampionátov), vhodný na pozíciu hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Matušík Dušan ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Mikuš Pavel ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Mlsna Boris ... prezident SAFKST a zároveň šéf SAFKST rozhodcovskej komisie na Slovensku nikdy nerozhoduje ako bodovací, alebo hlavný rozhodca; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Németh Miloš ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Prekop Marián ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Primorac Nikola ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Špajdel Ervín ... nikdyby nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Uríček Peter ... mimoriadne skúsený medzinárodný rozhodca, na Slovensku by nemal nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (s výnimkou Slovenských šampionátov), vhodný na pozíciu hlavného rozhodcu; nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Zandt Richard ... nikdy by nemal rozhodovať súťaže v detskom fitness
 • Antovská Karina ... bikinifitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Benčová Soňa ... silový trojboj, nemala by nikdy rozhodovať mužské nominácie - informácia o odbornej spôsobilosti
 • Bodáková Darina ... nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Hlinková Ella ... nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie Huláková Milada ... nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Chrťanová Iveta ... aktuálna reprezentačná trénerka, na Slovensku by nemala nikdy rozhodovať ako bodovací rozhodca (radšej nech sleduje dianie na pódiu), vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Jalkóczy Tarková Martina ... bodyfitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Juricová Kristína ... fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Kanuščáková Michaela ... bikinifitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Kollárová Marianna ... fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Korbová Monika ... bodyfitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Kuczmanová Anita ... bikinifitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Lehotská Dobroslava ... fitness; nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie - informácia o odbornej spôsobilosti
 • Lennerová Jitka ... nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Maťušová Lívia ... detské fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Mlsnová Gabriela ... manželka prezidenta SAFKST, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Multáňová Dominika ... fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Novodomská Elisa ... detské fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Novomeská Eva ... nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Ondrejovičová Adela ... bodyfitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • Papánková Barbara ... detské fitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie
 • Zaukolec Juliana ... bikinifitness, nemala by nikdy rozhodovať bodybuilding mužské nominácie, vhodná na pozíciu hlavného rozhodcu
 • POZNÁMKA: nikto ma nepresvedčí, že ten/tá čo nikdy nesúťažil/nesúťažila resp. nepripravoval/nepripravovala súťažiacich v bodybuilding mužských nomináciách, môže férovo rozhodovať (za rozhodcovským stolíkom) bodybuilding, classic bodybuilding, alebo classic physique nominácie.

Ako dopadla finančná kontrola Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v SAFKST?
KLIKNI a ČÍTAJ!Fiančná kontrola SAFKST


Diskusia k článku:

AMIX diskusia