Report - aká bola medzinárodná súťaž 2021 IFBB Diamond Cup Praha?

Report - aká bola medzinárodná súťaž 2021 IFBB Diamond Cup Praha?

Účasť EastLabsPhoto.com Team-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o súťažiacich z organizácie Elite PRO.

Spočítal som to. Na Slovensku v tomto roku vedenie SAFKST nalieva desiatky tisíc € cez spoločnosť BUBLANINA s.r.o. (to je ten líder v predaji doplnkov výživy na Slovensku?) a ďalších spoločností do doplnkov výživy (spolu to boli už nákupy za cca 78.000€), ďalšie desiatky tisíc € utráca na nákup germicídnych žiaričov (cca 25.000€; podľa fotografií na FB sa zdá, že končia vo fitness centrách TOP funkcionárov alebo tých, ktorí nad ich krokmi decentne sklopia oči), neuveriteľným spôsobom sa plytvá za nákupy polokošieľ, tričiek, teplákov (v tomto roku len na tento účel p. Mlsna a spol. už minuli cca 36.000€ - to nikou nevadí iba mne?) a  v Česku ... nuž v Česku organizujú súťaže domáce, ale aj medzinárodné.

Tá posledná, pod názvom IFBB Diamond Cup, sa konala tento weekend v Prahe a napriek reštrikčným opatreniam vedenia SAFKST, na súťažné pódium opäť nastúpili aj súťažiaci zo Slovenska (možno nejaký facebook hovorca SAFKST mi logicky vysvetlí, prečo SAFKST masters súťažiaci mohli súťažiť v masters vekových kategóriách, ale medzi seniormi to mali zakázané; alebo prečo po zverejnení IFBB kalendára ten zo SAFKST stále má súťaže na Slovensku v rovnakých termínoch, ako sa konajú súťaže medzinárodné v susednom Česku - to nikto nerozmýšľa, že medzinárodné súťaže sú pre niektorých našich športovcov výzvou?).
Hajabac Jeřabkova
Organizačný team dvojice Roman HAJABÁČ – Jana JEŘÁBKOVÁ zorganizoval v Prahe súťaž, ktorá v mojom osobnom rankingu bude v tomto roku veľmi vysoko. Dôvod? Mňa veľmi nezaujímajú ceny pre súťažiacich, alebo aký druh cenných kovov im organizátor rozdáva (pravdou ale je, že dvojica H – J sa aj s týmto vyhrala do najmenších detailov). Dôležitejšie pre mňa je pódium, svetlo na ňom a priebeh súťaže. Pódium a svetlo totiž ovplyvňujú zásadným spôsobom výsledky práce EastLabs Teamu, priebeh súťaže mieru únavy, ktorú po každej súťaži pociťujeme. 2021 IFBB Diamond Cup Praha nám v tomto poskytol perfektné podmienky a ohlasy súťažiacich na fotografie (a už aj videoklipy!) sú 100% pozitívne – takže nie nám, ale už spomínaným organizátorom adresujte slova vďaky a chvály. Ja ich okrem smerom k organizátorom adresujem aj moderátorovi celého podujatia – Aleš BURSA bol na pódiu jednoducho skvelý!
Aleš BURSA

Slováci na súťaži v Prahe

Tak ako pred rokom, aj v tomto roku vedenie SAFKST naplánovalo na termín konania súťaže 2021 IFBB Diamond Cup Praha súťaž na Slovensku a tak oficiálny súhlas na súťaženie v Prahe získali napokon iba masters súťažiaci. Zákaz súťažiť však platil aj pre nich. V seniorských kategóriách, v ktorých mohli bojovať o niektorý z cenných kovov, alebo umiestnenie v TOP6. Aký to malo zmysel, neviem, ale ak chceli p. Mlsna, p. Hečko, p. Matejíčka a p. Kovalčík ďalej zhnusiť športovcom zo Slovenska súťaženie po roku 2020 aj v roku 2021, podarilo sa im to.

V IFBB každý veľmi citlivo vníma dianie na Slovensku od momentu, kedy p. Mlsna napísal v apríli 2020 oficiálny list vedeniu IFBB v súvislosti s mojim pozastavením činnosti v SAFKST. Cielené reštrikcie a nelojálne (voči IFBB) rozhodnutia aktuálneho vedenia SAFKST tlmí ako tak prezident IFBB Rafael SANTONJA udeľovaním súhlasu k súťaženiu športovcom zo Slovenska na medzinárodnej scéne - pod štatútom IFBB Flag.

Myslím, že p. Mlsna musí konečne prestať bojovať s IFBB a mal by sa poučiť. Ako? Na 2021 IFBB Svetový šampionát by malo Slovensko poslať (ako výraz lojálnosti k IFBB) jednu z najpočetnejších výprav. Verím, že p. Mlsna vzhľadom na desiatky tisíc € minutých na BUBLANINU s.r.o., tričká, tielka, tepláky a spol. (v tomto roku iba do augusta 2021 takto vyplytval cca 140.000€; a keď vám niekto opäť bude tvrdiť, že klamem neverte mu - túto informáciu zverejnilo vedenie SAFKST na svojej stránke) nájde aj smiešnych pár stoviek € na to, aby uhradil letenky aj pobytové náklady VŠETKÝM športovcov, ktorí si to zaslúžia. Aj tým z vekovej kategórie masters. Všetkým bez výnimky. Nech nomináciu získajú tí, ktorí neskončia na poslednom, alebo predposlednom mieste (stávalo sa totiž v minulosti, že aj takí športovci SAFKST získali nomináciu so súhlasom šéfky Komisie štátnej reprezentácie v SAFKST, ktorou je manželka p. Mlsnu, Gabriela MLSNOVÁ). A zbytočne veľký kontigent SAFKST funkcionárov nech ostane doma. Alebo VV SAFKST uhradí tým, ktorí súťažili na 2021 Arnold Classic Europe, alebo 2021 IFBB Diamond Cup Praha náklady na súťaženie? Nechám sa prekvapiť.

TOP SAFKST športovci (bez finančných väzieb na asociáciu) už od minulého roku nachádzajú cestu, ako sa definitívne „odtrhnúť od SAFKST“ a povedať – pán Mlsna a spol., kašleme na Vaše nezmysly, príkazy a zákazy. V roku 2016 ste cheli byť lepší ako bývalý prezident Milan Čížek (verím, že ten sa už mobilizuje, vyjednáva a z dobre informovaných zdrojov mám informáciu, že tohtoročné voľby budú dobrou príležitosťou na revanš). Aktuálne už ste prerazili svojim konaním dno a činy p. Hečku (výpalné od športovcov, vyhrážky, urážky atď.; nie nadarmo mu Milan Čížek adresoval na 2017 Konferencii verejnú poznámku „buď ticho, ty hajzel, s tebou sa nikto nebaví“) sú hanbou pre celý VV SAFKST.

A tak po Slovenke z Nitry Júlii KÁROVEJ (súťažila za oddiel repre trénerky Chrťanovej; ukončila členstvo v SAFKST v septembri 2020, pár dní pred začiatkom 2020 IFBB Diamond Cup, a na IFBB Svetovom šampionáte už reprezentovala Česko - stala sa IFBB Svetovou šampiónkou v kategórii master bikinifitness), rovnakou cestou kráčajú aj ďalší TOP športovci Slovenska.

Jaroslav GIRGOŠKO
Jaroslav GIRGOŠKO
Ukončil členstvo v SAFKST po týždňoch písania a telefonovania si s totálne nekompetentným SAFKST Sekretariátom (aj to je vizitka p. Mlsnu a pánov Hečka, Matejíčku, Kovalčíka z VV SAFKST) jednoduchým oznámením prostredníctvom právneho zástupcu. A aktuálne reprezentuje Česko. V Prahe zvíťazil vo vynikajúcej forme (úprimne – nemám mu čo zásadného vytknúť!) s ideálnym bodovým skóre v kategórii Men´s Physique do 182cm, uspel aj v súboji o titul absolútneho víťaza nominácie Men´s Physique a zaslúžene získal Elite PRO kartu.

GIRGOŠKO so súťažením v Česku má skúsenosť aj z minulého roku, kedy na 2020 Fitness Mania Classic získal 3. miesto (s jednobodovým odstupom od 2. miesta), Slovensko reprezentoval aj na 2020 Arnold Classic Europe, na 2020 IFBB Diamond Cup Praha, v roku 2019 aj na IFBB Majstrovstvách sveta juniorov. To, že GIRGOŠKO odišiel zo SAFKST je hanbou aktuálneho vedenia SAFKST rovnakého kalibru, ako odchod KÁROVEJ a spol., ktorá následne pre Česko získala titul 2020 IFBB Svetovej šampiónky.

Boris PALOVIČ
Boris Palovič

Ten ukončil členstvo v SAFKST krátko po pohárovej súťaži v Rumunsku a po 2021 Arnold Classic Europe aj na súťaži 2021 IFBB Diamond Cup Praha súťažil pod IFBB Flag. Cielená, niekoľkodňová záverečná príprava na túto súťaž napokon znamenala, že PALOVIČ súťažil opäť až v štyroch kategóriách, v ktorých uspel v priebehu jedného dňa (podotýkam, v TOP forme!):

 • 1. miesto ... Classic Bodybuilding mužov (11 súťažiacich)
 • absolútne prvenstvo ... Classic Bodybuilding mužov
 • 1. miesto ... kulturistika masters (10 súťažiacich) + Elite PRO karta
 • 1. miesto ... Classic Physique masters (6 súťažiacich) + Elite PRO karta
 • 2. miesto ... Classic Physique mužov (15 súťažiacich) + Elite PRO karta
 • Obával som sa, že Facebook ataky reprezentačného trénera Brosmana na Paloviča po tom, ako zverejnil informáciu o ukončení členstva v SAFKST (primárne ako dôsledok konania p. Hečka, zástupcu športovcov vo VV SAFKST, sekundárne aj reštrikcií, s ktorými vedenie p. Mlsnu opakovane prichádza a ktoré prehliadne iba totálne zaslepený) negatívne ovplyvnia jeho formu. Stres je zlý "ladič" formy.
  Brosman vs Palovič
  Palovič však ataky na sociálnych sieťach ustál (stačilo pár týždňov a Brosman od pochvaly prešiel ku kydaniu a pľuvaniu) a myslím, že orgány činné v trestnom konaní majú v rukách vďaka nerozvážnosti reprezentačného trénera (jemu by fakt mali zakázať písať na Facebook!) dostatočne dôkazný materiál, aby Palovič obhájil svoju pozíciu na akomkoľvek fóre. A žiadal satisfakciu za výroky plné hrubiek až oči bolia.
  O čom? O halucináciách, strate pamäti, o tom, že klame, o šírení zla, aj o tom, že nič nepochopil a "ide si svoje". (úprimne, ja tiež nerozumiem zbojstvu a mne ani po dvoch rokoch nikto z vedenia SAFKST neukázal, v čom teda klamem, keď upozorňujem na všetko, čo sa dialo a stále deje v SAFKST a na stôl dávam ďalšie, ďalšie a ďalšie fakty – tak p. Mlsna a "göringovci" tzn. podľa vlastných slov opakovane zneužívaný Slimák a Brosman s Elite PRO kartou, kde sú tie moje klamstvá a v čom klame aj Ministerstvo?).


  NEPREHLIADNI: ako dopadla finančná kontrola Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v SAFKST? Klamali zo SAFKST vylúčené oddiely, alebo vedenie SAFKST, TOP funkcionári na čele s prezidentom p. Mlsnom? Kde je pravda? KLIKNI a ČÍTAJ!Fiančná kontrola SAFKST


  V Prahe PALOVIČ aj vďaka podpore od manželky Mariany (mimochodom, aj tá opustila rady SAFKST po víťazstve na súťaži v Rumunsku - nedala sa obmäkčiť ani zúfalými telefonátmi zo strany funkcionárov SAFKST) ukázal to najlepšie z najlepšieho a uspel nielen pre neho v tradičných nomináciách, ale aj v nominácii kulturistika masters (pre mňa pomerne prekvapivo, ale podľa rozhodnutia rozhodcov jednoznačne).
  O jeho ďalšej športovej budúcnosti sa rozhodne v najbližších týždňoch, PALOVIČ (rovnako, ako jeho manželka) totiž obratom získal ponuky od viacerých národných športových federácií (členov IFBB), aby ich reprezentoval.

  Tomáš SENTINEK
  Tomáš Sentinek
  Súťažil v Prahe (so súhlasom prezidenta IFBB Rafaela SANTONJU) pod vlajkou IFBB Flag, následne ukončil svoje členstvo v SAFKST čím dal jasne najavo svoj postoj k reštrikciám, s ktorými prichádza aktuálne vedenie p. Mlsnu voči športovcom. Na súťažné pódium nastúpil v najpočetnejšej kategórii, ktorou bola Classic Physqiue mužov (15 súťažiacich). V Prahe po 2021 Arnold Classic Europe (kde ešte reprezentoval Slovensko a získal 2. miesto) ukázal výrazný progres vo forme, pričom si udržal svoju masívnosť. Od prvého momentu na súťažnom pódiu jasne dominoval, prekonával súperov nielen už spomínanou formou, ale aj proporčnosťou a zaslúžene získal prvenstvo a aj vytúženú Elite PRO kartu.

  O jeho ďalšej športovej budúcnosti sa rozhodne v najbližších týždňoch, SENTINEK totiž obratom získal ponuky od viacerých národných športových federácií (členov IFBB), aby ich reprezentoval. Či to budú IFBB Majstrovstvá sveta, alebo Sentinek nastúpi do kolotoča Elite PRO súťaží, ešte nie je rozhodnuté.

  Jozef GREGUŠ
  Jozef Greguš

  Na prezentácii v Prahe som si z neho uťahoval, že je rebel (nemám rád, ak súťažiaci reptajú na rozhodnutia rozhodcov – oni nech mlčia, ja už rozhodcom za nich naložím; v roku 2018 som to zažíval každý týždeň po tom, ako Brosman neuspel na medzinárodnej scéne a sám ako rozhodca verejne spochybňoval rozhodnutia medzinárodných rozhodcov čím obhajoval svoje slabé výsledky; ešte pripomeniem, že Brosman získal Elite PRO kartu rozhodnutím p. Mlsnu a nie vďaka tomu, že ju ako Palovič, Sentinek a spol. získal na súťažnom pódiu; poslednými výsledkami na amatérskej scéne pred ukončením športovej činnosti v prípade Brosmana bolo 6. miesto na 2020 Fitness Mania Classic v kategórii kulturistika masters a predposledné tzn. 9. miesto na rovnakej súťaži v kategórii kulturistika seniorov). Pravdou ale je, že rozhodnutie rozhodcovského zboru (v ktorom boli aj rozhodkyne), podľa ktorého GREGUŠA na súťaži v Liptovskom Mikuláša „preskočil“ Sagan, bolo aj pre mňa prekvapujúce a 95% opýtaných ho vyhodnotilo ako voči Gregušovi neférové. Takže ok, nespokojnosť rebela GREGUŠA akceptujem.

Jozef GREGUŠV Prahe GREGUŠ nastúpil na súťažné pódium vo forme, ktorá aj mňa prekvapila (s tou, akú ukázal na IFBB Majstrovstvách Európy sa to absolútne nedá porovnávať). Svaly (aj keď nie príliš pekné) mal spracované do najmenších detailov, nezaváhal ani vo voľnej zostave, z môjho pohľadu (a to si všímam pozorne), aj brušnú stenu mal pod kontrolou. Takže u mňa bol v kategórii kulturistika masters na niektorej z TOP3 pozícii.

Áno, po semifinále bol naozaj na 3. mieste (myslím, že by bol s nim spokojný), vo finále však klesol o miesto nižšie a právom môže byť sklamaný. GREGUŠ sklopil hlavu a v Prahe (ak v dôsledku obáv, že bude nasledovať šikanovanie zo strany SAFKST, tak to chápem) nesúťažil v kategórii kulturistika seniorov. A bola to chyba!

Na Jana ŠVUBA by v kategórii kulturistika do 100kg nemal, ale zaujímavé by bolo vidieť ho na súťažnom pódiu v jednom rade s Tomášom MACHOM (získal 2. miesto v tejto kategórii), aj Michalom SITTEROM (ten skončil na mieste 3. a Greguš ho v masters kategórii porazil). Ak si GREGUŠ uvedomí, že vďaka reštrikciám vedenia SAFKST (ktoré podporil aj už spomínaný zástupca športovcov vo VV SAFKST p. Hečko – na koho strane vlastne stojí tento pán?) prišiel o cenný kov, aká bude jeho reakcia?

Igor KÚTIK
Igor KÚTIK

V roku 2020 si na prelome februára/marca zaregistroval oddiel v SAFKST s tým, že za svoj oddiel bude nielen súťažiť, ale s podporou vedenia mesta Brezno aj organizovať SAFKST súťaže. Oddiel mu VV SAFKST zlikvidoval po 2020 Konferencii (na ktorej nepodporil nezmysly zverejnené v správe od p. Mlsnu a Kontrolórky SAFKST p. Vančo - Véghovek – tie odhalila aj finančná kontrola) a tak v tomto roku ukončil členstvo v SAFKST. Registráciou v Českom svaze kulturistiky a fitness získal možnosť súťažiť na medzinárodnej scéne bez obmedzenia a tak ako na 2021 Arnold Classic Europe, aj v Prahe mu na postup do TOP6 chýbal jeden – dva body.

KÚTIK je príkladný „classic physique“, jeho postava má dobrú proporčnosť, na pódiu ukázal aj slušnú formu, problém bola však hmota – bol jedným z dvoch najnižších súťažiacich v kategórii (bola to open kategória), za spomínaným Sentinekom zaostával  Pokiaľ viem, v tomto roku chce ešte nastúpiť na jednu – dve súťaže, nevidím dôvod, prečo by nemal už na tej najbližšej získať niektorú z TOP3 pozícií.

Roman VOLÁK
Roman VOLAK

Volák bol pre mňa najväčším prekvapením zo všetkých súťažiacich, o ktorých som vedel, že majú korene na Slovensku. VOLÁK totiž v SAFKST nikdy nesúťažil a tak som už počas registrácie s prekvapením sledoval, akú formu si na 2021 IFBB Diamond Cup Praha (v spolupráci s trénerom Lukášom Gabrišom) pripravil pre kategóriu Men´s Physique Masters. Okrem opticky trošku širšieho pásu mu nemám čo zásadné vyčítať a pohľad do výsledkových listín ukáže, že bojoval o 2. až 4. miesto napriek tomu, že v prvom porovnávaní bol jasne najnižším súťažiacim v štartovom poli. Konečné 4. miesto nech je pre neho povzbudením a nie dôvodom na ukončenie súťaženia, rád by som ho videl na 2021 IFBB Svetovom šampionáte, kde smelo môže bojovať o TOP6 a kto vie – možno aj o niektorý z cenných kovov.

Gita PEČEŇOVÁ, Zuzana SATMARYOVÁ
Gita PEČEŇOVÁ

Na súťaži 2021 IFBB Diamond Cup Praha získali súhlas od VV SAFKST na súťaženie v kategórii Bikinifitness masters nad 35 rokov, v ktorej na súťažné pódium napokon nastúpilo 15 žien. PEČEŇOVÁ bola oproti zvyšku súťažného poľa v nevýhode (bola totiž najstaršia - verili by ste, že má 51 rokov?) a napriek tomu, že môže byť vzorom pre mnohé rovesníčky (aj ženy a dievčatá výrazne mladšie), skončila na 14. mieste. Škoda, že nemohla súťažiť s rovnocennými súperkami, mladšie dievčatá boli v Prahe nad jej sily.

Zuzana SatmaryováSATMARYOVÁ bez problémov prešla semifinále, bola v prvom porovnávaní čo naznačovalo, že rozhodcovia ju vidia na 4. - 5. pozícii napriek tomu, že bola zo všetkých finalistiek jasne najnižšia. Rovnako ako PEČEŇOVÁ, aj SATMARYOVÁ ukázala na súťažnom pódiu slušnú formu, videl som aj zlepšenie v prezentácii, ktorá bola bez závažnejších chýb a myslím si, že práve elegantnosť prezentácie vo finále naklonila misku váh v jej prospech.

Ak si dobre spomínam, v predchádzajúcom období SATMARYOVÁ občas formu „prepálila“, teraz jej nemám čo vyčítať. 3. miesto je skvelý výsledok, teším sa, až ju a aj PEČEŇOVÚ uvidím v Santa Susanna na pódiu 2021 IFBB Svetového šampionátu. Zopakujem – dúfam, že VV SAFKST uhradí aj týmto dievčatám všetky náklady na súťaženie, keď už dokáže utrácať desiatky tisíc € spôsobom, ktorý iba blázon (a moji dvaja najväčší fanúšikovia tzn. kadekým a už aj mnou zneužívaný Slimák s profíkom Brosmanom) môže považovať za hospodárny.

Záver

Súťaž 2021 IFBB Diamond Cup Praha opäť ukázala priepastný rozdiel medzi tým, ako národné federácie Slovenska a Česka pristupujú ku kulturistike a fitness. V Česku vďaka privátnym partnerom dokážu zorganizovať množstvo súťaží, na Slovensku zo stoviek tisíc € od štátu v roku 2020 ani jednu jedinú. V tomto roku sa začali angažovať už aj TOP funkcionári (idú voľby, idú voľby!), ktorým VV SAFKST prepláca doslova všetko. Z dobre informovaných zdrojov viem, že nielen Palovičovci a ja, ale aj Peter KOKOŠKA leží p. Hečkovi v žalúdku a pre svoju zaslepenosť nevidí, že ŠPORTOVCI (ktorých sa za 5 rokov ani raz nezastal a z ktorých roky profituje) sú tí, ktorí SAFKST držia nad vodou. Nechápem zmysel reštrikcií, ktoré sú voči nim prijímané a ktoré v konečnom dôsledku znižujú našu konkurencieschopnosť na medzinárodnej scéne. Ale ... to už je iný príbeh.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia