Športovec roka na Slovensku - ako je na tom kulturistika a fitness?

Športovec roka na Slovensku - ako je na tom kulturistika a fitness?

Chevron podporuje Michala KRIŽÁNKA


20. decembra 2021 boli zverejnené konečné výsledky ankety Športovec roka 2021, v ktorej právo hlasovať od roku 2018 majú iba členovia Klubu športových redaktorov. V minulosti bol okruh hlasujúcich širší, zahŕňal aj športových žurnalistov, ktorí neboli členmi klubu. Po prvýkrát som možnosť hlasovať v tejto ankete dostal aj ja vďaka tomu, že som sa stal členom oficiálnej platformy združujúcej športových redaktorov na Slovensku a zároveň aj členom organizácie International Sports Press Association (členmi sa stanete po tom, ako vám kompetentní "preveria" vašu činnosť - nielen publikačnú).
Každý hlasujúci (tzn. aj ja) uvádza svoje poradie desiatich najúspešnejších jednotlivcov, prípadne dvojíc (boduje sa od 10 po 1 bod) a 3 najúspešnejších kolektívov (bodovanie od 3 po 1 bod). Platné sú len kompletne vyplnené hlasovacie lístky.

Športovec roka 2021

O možnosti hlasovať prostredníctvom internetovej aplikácie členovia Klubu športových redaktorov boli informovaní mailom. Jeho súčasťou bol aj predbežný zoznam takmer 50 športovcov z individuálnych športov, na výsledky ktorých boli v priebehu roku 2021 upozorňovaní čitatelia a fanúšikovia športov na Slovensku v printových, ale aj internetových médiách.

Z našich športov sa v úvodnom zozname športovcov, z ktorých si bolo možné vyberať, objavili vďaka výsledkom dosiahnutým na novembrových 2021 IFBB Majstrovstvách sveta dve mená - Vladmír HOLOTA a Kristína JURICOVÁ. Z neolympijských športov v úvodnej ponuke bol ešte armwrestling a aj kickbox, ktorý bol nedávno uznaný Medzinárodným olympijských výborom a v roku 2023 bude v programe tzv. Európskych hier (tie sa uskutočnia v Krakowe).

V prílohe mailu však bolo jasne uvedené, že členovia Klubu športových redaktorov môžu svoj hlas dať komukoľvek zo športovcov Slovenska, ktorí uspeli na medzinárodnej súťažnej scéne v roku 2021. A tak bolo prirodzené, že hlasoval som (okrem iných) aj za aktuálne najlepšieho profesionálneho kulturistu Slovenska, ktorým je vďaka svojim výsledkom a aj výkonnosti Michal KRIŽÁNEK. Výsledky? Tie už poznáte.


Navyše Vlado HOLOTA sa stal najúspešnejším športovcov z neolympijských športov.

Pohľad do histórie ankety

Športoví novinári sú v pozadí ankety Športovec roka už od roku 1959, kedy boli vyhlásené výsledky prvého ročníka individuálnej ankety jednotlivcov Športovec Československa. Od roku 1961 sa v rámci ankety (s výnimkou rokov 1970 až 1977 a roku 1979) hľadal aj najúspešnejší kolektív - v dobách Československa najviac prvenstiev získal reprezentačný hokejový výber.

S rozdelením Československa na dva samostatné štáty sa rozdelila aj anketa - od roku 1993 členovia Klubu športových redaktorov (ten je súčasťou Slovenského syndikátu novinárov) hlasujú za najlepšieho športovca a team Slovenska. V 29 ročnej histórii ankety sa na TOP10 pozíciách objavili aj kulturisti a fitnessky. Naposledy sa tak stalo ešte pre 16. rokmi.

Členovia Klubu športových redaktorov v roku 2010 a 2011 "prehliadli" TOP výsledky, ktoré dosiahol Jaroslav HORVÁTH na Olympia Weekend-e (v prvom prípade skončil na 6. mieste, v druhom na 4. mieste v kategórii do 202lbs), rovnako ako výsledky bodybuilding/figure profesionálov Mariána ČAMBALA, Adely ONDREJOVIČOVEJ, Natálie LENÁRTOVEJ, Andreja MOZOLÁNIHO a Tomáša TABAČIARA. V kontexte uvedeného už nie je až taký prekvapujúci fakt, že aj výsledky Michala KRIŽÁNKA zostali (neprávom) v podstate bez povšimnutia.

Kulturisti a fitnessky v anktete - TOP 10 výsledky

Pohľad do 29 ročnej histórie ankety Športovec roka na Slovensku ukáže, že na najvyšších (tzn. TOP10 priečkach) sa objavovali aj kulturisti a fitnessky. Najúspešnejšími z nich sú Jaroslav HORVÁTH (medzi kulturistami) a Marietta ŽIGALOVÁ (medzi fitnesskami).

Okrem nich v konečných výsledkoch nájdete aj mená ako Igor KOČIŠ, Adam CIBUĽA, Timea MAJOROVÁ, Zora CZOBOROVÁ a Klaudia KINSKÁ (tá ako jediná Slovensko úspešne reprezentovala nielen vo fitness, ale aj v gymnastike - v roku 1996 dokonca reprezentovala Slovensko na Olympijských hrách v Atlante)

  • Jaroslav HORVÁTH ... 4x v TOP10, najlepšie umiestnenie 4. miesto v roku 1999
  • Igor KOČIŠ ... 4x v TOP10, najlepšie umiestnenie 7. miesto v roku 2003
  • Adam CIBUĽA ... 2x v TOP10, najlepšie umiestnenie 4. miesto v roku 1993
  • Marietta ŽIGALOVÁ ... 2x v TOP10, najlepšie umiestnenie 6. miesto v roku 2001, predstihla Igora Kočiša
  • Timea MAJOROVÁ ... 1x v TOP10, 6. miesto
  • Zora CZOBOROVÁ ... 1x v TOP10, 9. miesto v roku 1996
  • Klaudia KINSKÁ ... 1x v TOP10, 7. miesto v roku 1999

1993
4. miesto ... Adam CIBUĽA

1994
7. miesto ... Adam CIBUĽA

1995
6. miesto ... Jaroslav HORVÁTH

1996
7. miesto ... Jaroslav HORVÁTH
9. miesto ... Zora CZOBOROVÁ

1997
4. miesto ... Jaroslav HORVÁTH
6. miesto ... Timea MAJOROVÁ

1998
9. miesto ... Marietta ŽIGALOVÁ

1999
4. miesto ... Jaroslav HORVÁTH
7. miesto ... Klaudia KINSKÁ

2001
6. miesto ... Marietta ŽIGALOVÁ
8. miesto ... Igor KOČIŠ

2002
9. miesto ... Igor KOČIŠ

2003
7. miesto ... Igor KOČIŠ

2005
10. miesto ... Igor KOČIŠ

Diskusia k článku:

AMIX diskusia