Report - aká bola súťaž 2022 IFBB Herkules Grand Prix Skopje?

Report - aká bola súťaž 2022 IFBB Herkules Grand Prix Skopje?

Projekt Hall of Fame - Sieň slávy kulturistiky a fitness na Slovensku
vznikol aj vďaka podpore od spoločnosti
AMIX Nutrition.
Fall of Fame - Slovenská sieň slávy v kulturistike/fitness

Severné Macedónsko je posledných 5 rokov pravidleným organizátorom súťaži IFBB Diamond Cup, ktoré sa spravidla konajú v jesennej časti súťažnej sezóny. Promotér súťaží v tejto časti Balkánu Boban GJOROVSKI však už nejaký čas uvažoval nad možnosťou, zorganizovať v hlavnom meste Severného Macedónska Skopje súťaž aj v jarnom období, niekoľko týždňov pred IFBB Majstrovstvami Európy. Jeho plány sa naplnili v tomto roku, kedy do kalendára IFBB súťaží pribudla Herkules Grand Prix Skopje (súťaž je pomenovaná podľa časopisu Herkules, ktorého vydavateľom bol dlhé roky práve GJOROVSKI).

Aká bola súťaž Herkules Grand Prix?

Informácie o tom, že aj v podmienkach covid pandémie Boban GJOROVSKI chce zrealizovať súťaž Herkules Grand Prix, boli známe už koncom leta 2021 a základnou otázkou, ktorú musel riešiť, bol výber vhodného termínu konania súťaže. Pre súťažiacich najkomplikovanejšia je účasť na súťažiach zorganizovaných 7 dní pred konaním IFBB Majstrovstiev Európy, aj preto trojtýždňový odstup medzi 2022 Herkules Grand Prix a 2022 IFBB Európskym šampionátom bol viac ako ideálny.

Súťaž promotéra GJOROVSKéhO po prvý krát bola zorganizovaná v rozsiahlej kongresovej sále hotela Aleksandar Palace, ktorá je totožná s priestormi, v ktorých sa bežne konajú súťaže v USA. Poskytla dostatočný komfort súťažiacim (tí prakticky z hotelových izieb mohli nastúpiť priamo na súťažné pódium) aj divákom a myslím, si, že v tomto priestore sa môžu bez problémov konať aj IFBB Majstrovstvá sveta akýchkoľvek nominácií a vekových kategórií.

To, že súťaž 2022 Herkules Grand Prix bola výnimočným športovým sviatkom potvrdzuje niekoľko faktov, o ktorých sme už informovali:

  • hlavným hosťom organizátorov bol Elite PRO šampión zo Slovenska Michal KRIŽÁNEK, ktorý odovzdával každému víťazovi kategórie trofej "Bodybuilding Oscar" vyrobenú práve podľa neho na Slovensku (grafické práce podľa pokynov členov EastLabs Team-u zrealizoval Ivan PAVLISKO)
  • pozornosť súťaži venovalo Ministerstvo športu Severného Macedónska, TOP predstavitelia národného Olympijského výboru, dokonca aj prezident Severného Macedónska Stevo PENDAROVSKI
  • napriek mimoriadne zložitej situácii, ktorá bola spôsobená covid pandémiou a aj vojnovým konfliktom na Ukrajine, na Herkules Grand Prix sme sledovali vystúpenie súťažiacich z 9 krajín - opäť nechýbali aj súťažiaci zo Slovenska

Matej KRISTÍN na súťaži 2022 Herkules Grand Prix

Takmer 30 ročnému Matejovi KRISTÍNOVI sme venovali pozornosť v samostatnom článku a som rád, že hneď jeho súťažná premiéra na medzinárodnej scéne dopadla podľa predpokladov. KRISTÍN najprv bez problémov, s náskokom 5 bodov zvíťazil v nominácii Classic Bodybuilding a následne získal Elite PRO kartu. Medzi klasickými kulturistami vynikal výškou, proporčnosťou a po tom, ako si z tela zotrel prebytočný olej, aj formou (odporúčam ho iba zľahka nanášať na dlane, dokonale roztrieť a až následne ho "utľapkávať" na pokožke tak, aby sa na nej vytvoril len jemný olejový film; veľa oleju forme škodí). Myslím, že prirozdenú nervozitu z toho, že súťaží na medzinárodnej scéne, zvládol bez problémov aj vďaka podpore priateľky, ktorá ho na súťaži sprevádzala. Čo by som mu mohol vytknúť? Na čom by mal ešte zapracovať?

Vzhľadom na jeho výšku (v Skopje mu namerali 191cm, jeho bežne udávaná výška sa pohybuje na hranici 189-190cm) má ďalší priestor na budovanie svalovej hmoty na končatinách, v priebehu času sa mu zíde aj viac hmoty na trupe. Samozrejme, v prípade, ak chce bojovať v Elite PRO organizácii o niektorú z TOP pozícií, pridať musí ešte na tvrdosti aj prepracovanosti svalovej hmoty. Rezervy by som hľadal aj v drobnostiach, ktoré jeho povinné postoje posunú k dokonalosti, určite aj vo voľnej zostave (tú by som o niečo spomalil, resp. dbal by som na väčšie výdrže v postojoch).KRISTÍN o niekoľko hodín po triumfe v nominácii Classic Bodybuilding nastúpil opäť na súťažné pódium, tentokrát v nominácii Classic Physique. Jeho forma bola už o chlp horšia, ako ukázal v Classic Bodybuilding-u, napriek tomu bez  problémov zvíťazil vo výškovej kategórii nad 175cm (rozdiel medzi 1. a 2. miestom bol priepatsných 9 bodov) a následne, v súboji o titul absolútneho víťaza, pomerom 4:5 porazil ďalšieho reprezentanta Slovenska, Patrika DZURILLU.

Úprimne, očakával som, že v prípade súboja týchto dvoch vyrovnaných borcov, sa rozhodcovský zbor prikloní na stranu 22 ročného DZURILLU, pre ktorého by zisk Elite PRO karty bol doslova zaslúženou odmenou za progres, ktorý som mal možnosť v jeho prípade sledovať od momentu, kedy ako 18 ročný nastúpil na súťažné pódium Arnold Classic Europe. Prečo som to čakal? DZURILLA totiž na 2022 Herkules Grad Prix už bojoval o Elite PRO kartu (v nominácii kulturistika) a prišiel o ňu opäť iba veľmi tesne. Nepochybujem však, že DZURILLOVA chvíľa ešte príde a napodobní KRISTÍNA buď v tejto, alebo v nasledujúcej súťažnej sezóne.
Matej KRISTÍN dosiahol v Skopje výnimočné výsledky, ktorými napodobnil Borisa PALOVIČA - ten do jesene 2021 vo farbách Slovenska zbieral jedno víťazstvo za druhým a zo zahraničia sa vracal hneď s niekoľkými Elite PRO kartami (za tie získaval bodový bonus v bodovacej súťaži AMIX EastLabs Best; pripomeniem, že PALOVIČ je dvojnásobným absolútnym víťazom tejto súťaže a aktuálne už spoločne s ďalšími súťažiacimi zo Slovenska súťaží pod vlajkou Českej republiky). Aj v tomto roku platí o KRISTÍNOVI to, čo sme o ňom napísali v článku v súvislosti so súťažnou sezónou 2021 - opäť prekvapil a pevne verím, že ak bude na sebe pracovať, môže na svoje konto každoročne pripisovať ďalšie skvelé výsledky.

Patrik DZURILLA na súťaži Herkules Grand Prix

Ak hovorím o Adele ONDREJOVIČOVEJ ako o dievčaťu/žene, ktorej sme v priebehu času adresovali najviac kritických pripomienok (upresním - kým nedosiahla v bodyfitness takmer ideálnu výkonnosť), tak v prípade chlapcov/mužov by to bol jednoznačne DZURILLA.

Aktuálne 22 ročný bodybuilder od začiatku spolupracuje s trénerom Jánom JANKOVČINOM, pre ktorého nikdy nebol problém opýtať sa kohokoľvek z EastLabs Teamu na názor v súvislosti s tým, čo DZURILLA ukázal v daný moment na súťažnom pódiu. Čo si spomínam, nestalo sa ani raz, aby som DZURILOVI vytkol pripravenosť, proporčnosť, eleganciu, ale opakovane som pripomínal jeho očividnú nechuť ukázať sa rozhodcom v tom najlepšom svetle. Stávalo sa, že na pódiu pôsobil až flegmatickým, nezúčastneným dojmom, kritika na jeho voľné zostavy, alebo chyby v postojoch by boli na niekoľko strán formátu A4. A práve tieto chyby ho spravidla v rozhodujúcej chvíli "zostrelili" vo výsledkových listinách nižšie, aj keď súperov jasne prekonával.V Skopje na súťažné pódium však nastupoval taký Patrik DZURILLA, akého chcel vidieť už pred rokom či dvoma jeho tréner Ján JANKOVČIN a výrazne sa priblížil aj k môjmu očakávanému štandardu. Na súťažnom pódu pôsobil dostatočne sebavedomo nielen vďaka tradične dobrej forme, ale aj progresu, ktorý dosiahol za posledných 6 mesiacov. V povinných postojoch reagoval na každý pokyn trénera (čím získaval výhody oproti súperom), vedel sa rozhodcom ukázať v daný čas v tom najlepšom uhle a zvládol aj malú nevoľnosť, s ktorou sa pri troch štartoch  akosi počíta (DZURILLA nastúpil na súťažné pódium v troch kategóriách - kulturistika juniorov, kulturistika mužov do 80kg a Classic Physique mužov do 175cm). Počas celej súťaže si udržiaval rovnako dobrú formu, vďaka ktorej zvíťazil v každej kategórii a iba najtesnejším pomerom 4:5 (tzn. dvaja rozhodcovia ho dali na 1. a traja na 2. miesto) prehral súboje o titul absolútneho vítaza v kulturistike mužov a Classic Physique mužov.Stále ešte junior DZURILLA bol aj v Skopje vyrovnaným súperom borcov výrazne starším a rozhodcovia z Turecka, Bulharska, Rumunska a ďalších krajín jeho meno spomínali zároveň s menom Mateja KRISTÍNA - ak hovorili o najvýraznejších bodybuilderoch súťaže 2022 Herkules Grand Prix. Pravdou ale je, že DZURILLA musí v nasledujúcich rokoch "nalepiť" hmotu na hornú časť tela tzn. hrudník, chrbát aj paže. Už teraz je na hrane čo sa týka hmotnostného limitu, preto pred očakávaným prestupom do Elite PRO (nepochybujem, že jeho čas sa blíži a Elite PRO kartu skôr/neskôr získa; v Elite PRO by mohol mať o 3-4kg viac ako môže mať teraz, ako amatér) je potrebné nájsť postup, ako sa zlepšiť a príliš "neprevážiť". V jeho prípade sťahovanie hmotnosti o 4-5kg krátko pred súťažou vidím (aj vzhľadom na vek) ako problematické.

Dlhodobá a cieľavedomá práca veci znalého trénera Jána JANKOVČINA aj v prípade DZURILLU prináša očakávané výsledky a ja iba dodám, že Jankovčin sa postupne stáva trénerom s najlepšími výsledkami nielen na domácej, ale aj medzinárodnej scéne (pôsobiacim va východe Slovenska tzn. v Spišskej Novej Vsi a schopným pripraviť súťažiacich z nominácií kulturistika, classic physique, aj wellness fitness).

Záver

KRISTÍN a DZURILLA dosiahli na súťaži 2022 Herkules Grand Prix výsledky, za ktoré ich organizátor súťaže Boban GJOROVSKI vtipne označil ako "slovenské kombajny" - prišli, "nakosili" si trofeje (presnejšie 5 trofejí a 2 Elite PRO karty) a odišli späť na Slovensko. Ich výsledky sú o to výnimočnejšie, že ich dosiahli pred neutrálnym rozhodcovský zborom, v ktorom Slovensko nemalo ani jedného, jediného rozhodcu. Priznám sa, bolo pekné vidieť, ako postupne preberajú z rúk Michala KRIŽÁNKA trofeje určené pre víťazov. Všetci, ktorí sme tam boli vo farbách Slovenska sme mali som radosť z ich výsledkov. Radosť rovnakú, ako sme mali na súťaži 2021 IFBB Diamond Cup Skopje, kde uspeli PALOVIČ, HELMÉCZI a KÚTIK. Ak teda uvažujete nad súťažením v jesennej súťažnej sezóne, určite neprehliadnite dátum 14. až 16. október 2022 - vtedy sa v Skopje, v kongresovej hale hotela Aleksandar Palace bude konať ďalíš IFBB Diamond Cup Skopje. Verte mi, bola by chyba, ak by ste tu chýbali.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia