SAFKST - kto bude viesť reprezentáciu žien?

SAFKST - kto bude viesť reprezentáciu žien?

Projekt Hall of Fame - Sieň slávy kulturistiky a fitness na Slovensku
vznikol aj vďaka podpore od spoločnosti
AMIX Nutrition.
Fall of Fame - Slovenská sieň slávy v kulturistike/fitness

Aktuálna informácia na stránke SAFKST hovorí jednoznačne. O čom hovorím? Výkonný výbor SAFKST z pozície reprezentačnej trénerky žien odvolal Ivetu CHRŤANOVÚ. Presnejšie - akceptoval jej vyjadrenie (bez bližšej špecifikácie toho, k čomu sa CHRŤANOVÁ vyjadrovala) a odvolal ju k 31. máju 2022. V nasledujúcich týždňoch VV SAFKST nezasadol tzn. s vysokou pravdepodobnosťou až v júli 2022 (s odstupom viac ako 4 týždňov) sa rozhodlo o tom, kto ju nahradil (zápis zo zasadnutia z 2.7.2022 aktuálne nie je ešte zverejnený).

."Podľa toho, kto sprevádzal výbery junioriek a žien na posledných IFBB Majstrovstvách sveta a IFBB Majstrovstvách Európy, nebudem prekvapená ak post SAFKST reprezentačnej trénerky žien po CHRŤANOVE prevezme Júlia ZAUKOLEC", povedala pre náš portál Soňa KOLCUNOVÁ, šéfredaktorka partnerského projektu Bikinifitness.sk, ktorá domácu, ale aj medzinárodnú fitness scénu intenzívne sleduje a píše o nej posledných 7 rokov.

Pripomeniem, že v SAFKST post reprezentačného trénera žien dlhé roky zastával muž (Ľuboš MATEJÍČKA), ktorého pár rokov pred ukončením funkčného odbobia prezidenta SAFKST Milana ČÍŽEKA nahradila na tejto pozícii ikona bodyfitness na Slovensku, Natália LENÁRTOVÁ.
V januári 2017 LENÁRTOVÚ nahradil opäť muž - KORPÁŠ mal za asistentku Barboru MACHALOVÚ, ktorá sa angažovala iba v detskom fitness a vo fitness nikdy nesúťažila. A práve MACHALOVÁ nastúpila po cca 10. mesiacoch na KORPÁŠOVÚ pozíciu, no ani MACHALOVÁ na svojom poste nevydržala dlho.
Opäť po pár mesiacoch ju na poste reprezentačnej trénerky junioriek a žien nahradila IFBB Majsterka sveta v bodyfitness a bronzová z IFBB Majstrovstiev Európy v bikinifitness Lucia KOŠECKÁ - tá ako jediná z tejto pozície odstúpila (tzn. nebola odvolaná) v máji 2020. KOŠECKÁ prezidentovi Mlsnovi a jeho manželke túto skutočnosť oznámila písomne. Mlsna sa zdráhal jej rozhodnutie akceptovať, presviedčal, ponúkal jej podstatne výhodnejšie podmienky. Košecká vtedy jasne ozrejmila všetky dôvody svojho kroku. Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že po prírastku do rodiny plánovala v tom čase svoj návrat na súťažné pódia.

Iveta CHRŤANOVÁ (počas súťažnej kariéry získala 4x titul Majsterky Slovenska vo fitness v nižšej výškovej kategórii, 2x sa na Slovensko vrátila s titulom IFBB Majsterka sveta vo fitness, cenné kovy získavala aj na IFBB Majstrovstvách Európy a známa je aj ako úspešná organizátorka SAFKST Slovenských šampionátov) prakticky okamžite po odstúpení Lucie KOŠECKEJ nastúpila na post reprezentačnej trénerky žien, junioriek a po novom aj detí. V roku 2020 sprevádzala súťažiace na juniorskom IFBB Svetovom šampionáte a IFBB Svetovom šampionáte žien (VV SAFKST súťaženie športovcov zo Slovenska na IFBB Majstrovstvách Európy 2020 jednoducho zakázal). Podobne aj v roku 2021 a jarnej časti súťažnej sezóny 2022. Deti vo fitness neboli na medzinárodnej súťažnej scéne od roku 2019 až do konca mája 2022.

Zápis zo zasadnutia VV SAFKST z 25. máji 2022 (zverejnený bol s odstupom mesiaca) hovorí, že k 31.5.2022 zanikla funkcia reprezentačnej trénerky detí a reprezentačný team fitness detí začal spadať priamo pod predsedkyňu Komisie štátnej reprezentácie, ktorou je manželka prezidenta MLSNU, Gabriela (tá nebola na 2022 IFBB Majstrovstvách sveta vo fitness detí, ktoré sa uskutočnili v Srbsku a pre Slovensko priniesli neočakávaný prepad v zisku cenných výsledkov). V spomínanom zápise sa hovorí aj o tom, že VV SAFKST rozhodol o rozdelení ženskej časti reprezentácie SAFKST na seniorky a juniorky tzn. CHRŤANOVÁ mala byť už iba reprezentačnou trénerkou žien. Kto bude reprezentačnou trénerkou junioriek mal VV SAFKST rozhodnúť do 30.6.2022. Nerozhodol.

VV SAFKST opäť zasadal 2.7.2022 a zápis z tohto zasadnutia sa na stránkach SAFKST zrejme opäť objaví až s niekoľkotýždňovým odstupom. Predčasne zverejnená informácia o odvolaní Ivety CHRŤANOVEJ signalizuje, že členovia VV SAFKST zrejme neboli spokojní s výsledkami, ktoré reprezentácia Slovenska dosiahla v prvej polovici roku 2022 na medzinárodnej scéne - ak by opak bol pravdou, CHRŤANOVÁ by naďalej mala "pod palcom" reprezentáciu žien.
A čas ukáže, či (podobne, ako v minulosti) aj tentokrát nastane kolotoč prestupov detí, junioriek a žien z oddielu IVETFIT Nitra (ktorý je tzv. SRO oddielom, kde CHRŤANOVÁ pôsobí - oddielom je teda sročka a nie občianske združenie) do iných oddielov SAFKST. A ako sa prípadné prestupy odzrkadlia vo výsledkových listinách jesenných SAFKST súťaží, resp. na zložení reprezentácie Slovenska.

Zopakujem - VV SAFKST akceptoval vyjadrenie Ivety CHRŤANOVEJ (bez bližšej špecifikácie toho, k čomu sa CHRŤANOVÁ vyjadrovala) a ... odvolal ju. Neviem o tom, žeby sa CHRŤANOVÁ vyjadrovala kdekoľvek k rozsiahlym finančným pochybeniam VV SAFKST, ktoré boli publikované, tzn. za jej odvolaním boli iné dôvody, ako vyjadrenie vedením "neakceptovateľného" osobného názoru.
Aké? Snáď sa dozvieme zo zápisu VV SAFKST zo spomínaného 2.7.2022.Diskusia k článku:

AMIX diskusia