CLENBUTEROL - môže byť detekovaný viac ako niekoľko týždňov

CLENBUTEROL - môže byť detekovaný viac ako niekoľko týždňov


Keď sa v roku 2010 nominácia bikinifitness definitívne stala súčasťou portfólia federácie IFBB International, zámerom bolo dať dievčatám a ženám možnosť súťažiť bez nutnosti užívať akékoľvek dopingové látky. Kritéria nastavené na ukážkovej súťaži (bola súčasťou 2010 IFBB Svetového poháru vo fitness, ktorý sa konal spoločne s IFBB Svetovým šampionátom v klasickej kulturistike v Budapešti) potvrdili základný tzv. športovo-modelingový charakter nominácie bikinifitness.
V nasledujúcich mesiacoch a rokoch sa zjednotili pravidlá súvisiace s prezentáciou, povinnými hodnotiacimi postojmi, konkrétnejšie sa riešila otázka používaných plaviek, doplnkov, spoločne s nomináciou fitness a bodyfitness sa zjednotila výška a aj tvar používaných topánok a jasnejšie sa zadefinovali pravidlá, na základe ktorých môžu veci znalí rozhodcovia zo zástupu bikinifitnessiek pomerne ľahko určiť finalistky. A z nich tie, ktoré získajú niektorý z cenných kovov. Nominácia bikinifitness získava postupne výraznejší športový charakter, tomu sa prispôsobuje forma prípravy a hviezdami bikinifitness sa už nestávajú dievčatá a ženy, ktorých jedinou športovou aktivitou je tanec, prípadne atletická príprava.

Aktuálne bikinifitnessky musia na dosiahnutie úspechu venovať výrazne viac času silovej príprave, riešiť otázky súvisiace s výživou, hľadať optimálne diétne a suplementačné postupy tak, aby na súťažnom pódiu dokázali vďaka bezchybnej prezentácii porážať súperky (to všetko riešime vďaka iniciatíve Saskie CAKOCI na projektoch BikiniFitness Camp - 6. pokračovanie nás čaká koncom februára 2018, 7. pokračovanie sa uskutoční na prelome marca/apríla a po prvý krát sa bude konať na západnom Slovensku). A bolo len otázkou času, kedy v takejto situácii aj bikinifitnessky budú hľdať jednoduchšiu cestu a kedy dopingové testy realizované na IFBB Majstrovstvách Európy a IFBB Majstrovstvách sveta preukážu i medzi nimi zneužitie dopingových látok.

Paradoxne, zatiaľ "dopingárku" s najvýraznejším výsledkom na mdzinárodnej scéne odhalili pomocou dopingových testov už v roku 2011 na historicky prvých IFBB Majstrovstvách sveta, kedy sa súťažilo ešte iba v dvoch výškových kategóriách - víťazka kategórie do 163cm a absolútna víťazka šampionátu Ruska Oksana Artyomova bola diskvalifikovaná za preukázané zneužitie anabolicko-androgénneho steroidu methandienone (Artyomova vtedy v boji o titul šampiónky porazila Slovenku Nikolu Weiterovú).

Táto negatívna skúsenosť podnietila vedenie IFBB International k činnosti a v súčasnosti nominácia bikinifitness je spoločne s fitness (muži aj ženy) a klasickou kulturistikou (muži) najviac testovanou na IFBB Európskych a IFBB Svetových šampionátoch. Dôvodom nie je len snaha zachovať spomínaný športovo-modelingový charakter bikinifitness, ktorý je motiváciou pre mnohé dievčatá a ženy k využívaniu silových tréningov na zatraktívnenie svojho vzhľadu, ale predovšetkým mimoriadny záujem o súťaženie v tejto nominácii (v súčasnosti bikinifitnessky môžu súťažiť až v ôsmich výškových kategóriách, počty bikinifitnesseik na väčšine súťaží niekoľkonásobne prekračuje počet fitnessiek resp. bodyfitnessiek). Zvýšený počet dopingových testov so sebou prináša aj štatisticky významnejšie riziko odhalenia pre "dopingárky", predovšetkým pri látkach, ktoré sú stredobodom pozornosti výskumu zameraného na hľadanie nových metód a postupov na ich detekciu. O ktorých hovorím? Okrem anabolicko-androgénnych steroidov, rastového hormónu a iných hormónov bielkovinovej povahy (peptidov) sa mimoriadna pozornosť venuje metódam na detekciu clenbuterolu.

Celé znenie článku nájdete na našom partnerskom projekte BikiniFitness.SK

Diskusia k článku:

AMIX diskusia