2016 Patriot Bikini Fitness Camp aj s Ekaterinou Abramovou

2016 Patriot Bikini Fitness Camp aj s Ekaterinou Abramovou

V roku 2014 sme spoločne s Aleksandrom TIMOSHENKOM sprístupnili priaznivcom kulturistiky a fitness ruskú verziu portálu EastLabs a je pochopiteľné, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch sme hľadali nielen partnerov (ktorí by tento projekt podporili), ale aj nových spolupracovníkov. Vďaka tomu, že celý projekt EastLabs.RU bol primárne vytvorený na podporu súťaže FitnessHouse PRO (profesionálna súťaž v kategórii PRO Bodybuilding Open, konala sa v závere roku 2014 v Petrohrade), spoločne s Aleksandrom sme sa v tom čase orientovali predovšetkým na bodybuilding a fitness špičky z Petrohradu. Vďaka Timoshenkovým kontaktom som sa v krátkej dobe osobne zoznámil s najúspešnejšími športovcami a trénermi Petrohradu a Leningradskej oblasti, medzi ktorými významné miesto má Ekaterina ABRAMOVA.
Aktuálne je Abramova pevnou súčasťou EastLabs Teamu a pretože si ju vážim a uznávam ako špičkového odborníka špecializujúceho sa na prípravu TOP bikini fitnessiek a "mensfizikov" Ruska, neváham s ňou otvorene riešiť danú problematiku (dokonca sme sa dohodli na kooperácii v prípade prípravy súťažiacich z kategórií fitness bikini a men´s physique).
A práve kvôli jej schopnostiam a nekompromisnému pohľadu na kategóriu fitness bikini (vďaka čomu Abramova sa postupne vypracovala aj na pozíciu medzinárodného rozhodcu s ambíciami rozhodovať aj IFBB PRO súťaže), Ekaterina (ako naša blízka spolupracovníčka) získala tiež pozvanie na unikátnu akciu, prvú svojho druhu na Slovensku - 2016 Patriot Bikini Fitness Camp, ktorý sa uskutoční 26. až 28. augusta 2016 vo Vranove.

Mimochodom, pre tie bikinifitnessky, ktoré stále hľadajú to najlepšie odborné vedenie sa kemp môže stať príležitosťou na dohodnutie si spolupráce buď s Ekaterinou Abramovou, reprezentačnou trénerkou SAKFST Natáliou Lenártovou, alebo s hlavnou osobnosťou celého kempu, Saskiou CAKOCI, ktorá sa čoraz výraznejšie chce angažovať na poli fitness bikini (mimochodom, Saskia konzultuje niektoré aspekty finálnej prípravy práve s Ekaterinou a v jej plánoch je aj systematická práca na príprave a propagácii talentov z kategórií fitness bikini).
Poďme si teda Ekaterinu "Kaťušu" ABRAMOVU predstaviť podrobnejšie aj na stránkach portálu EastLabs.SK, aby ste vedeli, čo už má "za chrbtom" a aké výzvy má ešte pred sebou.

Kto je Ekaterina ABRAMOVA?

Tréner, športovec, rozhodca? Odpoveď na tieto otázky je jednoduchá - je to športovkyňa, ktorá sa po krátkej, ale úspešnej súťažnej kariére začala plne venovať trénerskej činnosti a následne si svoju odbornosť upevnila ako rozhodca (v IPF a IFBB).

Ak by ste sa pýtali, v čom Abramova súťažila, v čom bola úspešná, tak ako viaceré bikinifitnessky a bodyfitnessky Ruska, aj ona sa pôvodne venovala silovým disciplínam v powerliftingu, predovšetkým tlaku v ľahu a RAW tlaku v ľahu. V rozmedzí rokov 2006-2012 sa objavovala na oblastných a celoruských šampionátoch v powerlifitingu, tlaku v ľahu a v bodyfitness, z ktorých si prinášala cenné kovy aj víťazstvá - vďaka nim v roku 2008 získala titul "Majster športu v powerliftingu" a v roku 2012 "Majster športu v bodyfitness" (tieto tituly získavajú v Rusku iba najlepší z najlepších z danej nominácie na domácej scéne, aj to iba v prípade, že svoju výkonnosť potvrdia opakovane na viacerých súťažiach; tí, ktorí uspejú na medzinárodnej scéne, sú oceňovaní titulom "Majster športu medzinárodnej triedy", najlepší z najlepších, viacnásobní víťazi Svetových šampionátov alebo Majstrovstiev Európy môžu na návrh Ruskej federácie bodybuildingu a fitness byť ocenený titulom "Zaslúžilý majster športu"). Ekaterina Abramova popri trénerstvu a rozhodovaniu aj v súčasnosti pravidelne trénuje, v minulom roku dokonca získala 2. miesto na Majstrovstvách Ruska v RAW tlaku v ľahu na rovnej lavici.

Ekaterina ABRAMOVA - rešpektovaný tréner v kategórii fitness bikini

Kategória fitness bikini sa stala súčasťou portfólia kategórií federácie IFBB v roku 2011, po "testovacej súťaži", ktorá sa uskutočnila v rámci 2010 IFBB Svetového pohár vo fitness (ten sa konal ako súčasť IFBB Majstrovstiev sveta v klasickej kulturistike v Budapešti). Na 2011 IFBB Majstrovstvách Európy v Rusku, v meste Ťumen, bikinifitnessky získali možnosť po prvý krát súťažiť na regulárnej medzinárodnej súťaži - súťažili v dvoch výškových kategóriách, do 163cm a nad 163cm.

"S prípravou bikinifitnessiek som začala ešte v roku 2011 tzn. v čase, kedy v Rusku prebiehali prvé súťaže, z ktorých sa bolo možné nominovať na Európsky šampionát v Ťumeni,", spomína Eaterina Abramova na svoje trénerské začiatky. "V podstate to bol iba experiment, ale ten prakticky okamžite priniesol úspech - Tatiana Lesova pod mojím vedením zvíťazila na Petrohradskom šampionáte a stala sa finalistkou Majstrovstiev Ruska (Petrohrad - Sankt Peterburg je to druhé najväčšie mesto, v ktorom žije viac ako 8 miliónov obyvateľov; v súčasnosti na šampionátoch v tomto meste na súťažné pódium nastupuje 230-270 bikinifitnessiek v 6. výškových kategóriách). Nová kategória si v Rusku v krátkej dobe získala mimoriadnu popularitu (napriek počiatočnému odporu zástancov tradičnej kulturistiky a aj bodyfitness) a tak som po bodyfitnesskách sústredila svoju pozornosť aj na bikinifitnessky. A o niečo neskôr aj na kategóriu men´s physique (v Rusku je táto kategória označovaná ako "pľažnij bodybuilding").

A prichádzali ďalšie a ďalšie úspechy, ozývali sa noví a noví športovci, ktorí požadovali moju pomoc - vďaka tomu som si v Petrohrade otvorila vlastnú Fitness školu. Prečo? Jednoducho chcela som pôsobiť v rámci uceleného projektu, cieľom ktorého by bolo pripravovať na súťažné vystúpenia talenty vyhľadávané v rôznych kútoch Ruska.

V bodyfitness moju Fitness školu postupne reprezentovali viaceré bodyfitnessky - medailistky z Majstrovstiev Ruska, IFBB medzinárodných súťaží, IFBB Majstrovstiev Európy aj IFBB Majstrovstiev sveta, pridali sa k nim úspešné bikinifitnessky, aj súťažiaci z kategórie men´s physique.

 • Elena BORISOVA, bodyfitness ... absolútna majsterka Ruska, bronzová z IFBB Majstrovstiev sveta
 • Olga PROKUDINA, bodyfitess ... bronzová z Majstrovstiev Ruska
 • Galina GEICHINA, bodyfitness ... strieborná z Majstrovstiev Ruska
 • Olga KORCHAKA, fitness bikini ... absolútna víťazka FitnessHouse Amateur, aj vďaka spolupráci so mnou aktuálne súťaží v kategórii IFBB PRO Bikini
 • Charli PROKOFIEV, fitness bikini ... strieborná z Majstrovstiev Ruska, finalistka Olympia Amateur Moscow
 • Elena GAMULINA, fitness bikini ... absolútna majsterka Petrohradu, strieborná z Olympia Amateur Moscow, finalistka Arnold Classic USA
 • Evgeniya KRASNOVA, fitness bikini ... finalistka z Majstrovstiev Ruska, finalistka z Olympia Amateur Moscow, bronzová z IFBB Diamond Cup, strieborná z Olympia Amateur Spain
 • Anastasia SAMOILENKO, fitness bikini ... finalistka z Majstrovstiev Ruska, strieborná z IFBB Diamond Cup
 • Svetlana ELINA, fitness bikini ... bronzová z Olympia Amateur Spain
 • Yana KUZNETSOVA, fitness bikini ... aj vďaka spolupráci so mnou získala titul absolútnej víťazky na Ruskom pohári, striebro z Majstrovstiev Európy, zlato z IFBB Diamond Cup a IFBB PRO kartu
 • Michail GENERALOV, men´s physique ... bronzový a strieborný z Majstrovstiev Ruska
 • Michail KULESHEV, men´s physique ... dvojnásobný absolútny víťaz z Olympia Amateur Moscow
 • Eduard BELONOZHKO, men´s physique ... strieborný z Majstrovstiev Ruska, strieborný z Olympia Amateur Moscow
 • Aleksander TIMOFEEV, men´s physique ... strieborný z Majstrovstiev Ruska, finalista Majstrovtsiev sveta, Majster Európy, zlatý z IFBB Diamond Cup, zlatý z Olympia Amateur Spain
Kategórie men´s physiqe a fitness bikini sa podľa Ekateriny budú ďalej rozvíjať, ďalej budú rásť počty súťažiacich na národných, ale aj medzinárodných súťažiach, samozrejme, stúpať bude aj kvalita a pripravenosť pretekárov.

Vývoj kategórie fitness bikini je zrejmý už pri rýchlom porovnaní fotografií víťaziek a absolútnych šampiónok z rokov 2011 až 2016, zrejmý je trend, pri ktorom proporčnosť, efektná a bezchybná prezentácie sú doplnené aj určitým, rozhodcami akceptovateľným stupňom muskularity. Rovnaký trend je jasne pozorovateľný aj v kategórii men´s pyhsique, ktorá (podobne ako v počiatkoch fitness bikini) postupne stráca modelingov-športový charakter a stáva sa jasne športovou kategóriou.

"Postupná zmena trendu v kategóriách fitness bikini a men´s physique je pre mňa novou výzvou", hovorí na túto tému Abramova. "Spoločne so svojimi športovcami musíme hľadať nové a nové postupy v príprave tak, aby ich úspechy neboli jednorazovou záležitosťou. Ja ako tréner identifikujem akékoľvek nedostatky na ich proporčnosti a prichádzam s postupmi, ako ich odstrániť. Proporčnosť je pre mňa rozhodujúca aj v prípade výberu talentov - formu totiž dokážu "urobiť" mnohí, no dĺžku končatín či šírku panvy nedokážete ovplyvniť akýmkoľvek tréningovým postupom. Navyše, nesprávne zvolený tréning dokáže v prípade bikinifitnessiek nezvratne zničiť úzky pás, ktorý je prvým krokom k úspešnému súťaženiu.
Vyhľadávať talenty, pomáhať im v príprave na súťaženie a následne hľadať postupy, ako využiť ich potenciál - to je to, čo ma na práci trénera najviac zaujíma. Aj keď viem, že mať prirodzene dané predpoklady na súťaženie vo fitness bikini, alebo v kategórii men´s physique ešte nič neznamená. Všetko dokáže posunúť očakávaným smerom len a len vytrvalosť športovcov, ich prístup k tréningu a k výžive.
Pre mojich zverencov súťaženie nie je obetou, je to prirodzená súčasť ich vývoja v športovej disciplíne, ktorú si zvolili. Samozrejme, sú vysoko motivovaní! Všetci sme totiž zaregistrovali, že pre bežnú populáciu a aj kondičných cvičencov sa najúspešnejšie bikini fitnessky, či mensfyzici stávajú akceptovateľnými vzormi. A tí najlepší v Rusku
(napr. Usmanova, Putrova, Semenova atď.) sú doslova celebrity, ktoré sa presadili aj mimo športovej sféry. No povedzte, kto z vás by nechcel byť fitness celebritou?"

Aktuálne Ekaterina ABRAMOVA sa po Rusku začala angažovať ako trénerka aj v zahraničí (Estónsko, Bielorusko, Nemecko), v Česku sa podieľa v pozícii konzultanta na príprave viacerých športovcov a rovnaké služby chce poskytovať aj na Slovensku (spoločne so Saskiou Cakoci).

Oddiel kulturistiky a fitness EastLabs Fitness (člen SAKFST) aj preto pozval Abramovu na historicky prvý Bikini Fitness Camp na Slovensku (zopakujem, uskutoční sa 26. až 28. augusta 2016 vo Vranove nad Topľou) - práve tu sa môžu začínajúce, ale aj pokročilé bikinifitnessky dohodnúť s Ekaterinou a Saskiou na spolupráci, prípadne bezplatne (kemp je vďaka partnerom portálu EastLabs.SK BEZPLATNÝ pre všetky účastníčky!) s nimi absolvovať nácvik pózovania, či dohodnúť si konzultácie.

Ekaterina ABRAMOVA - členka EastLabs Teamu

"S EastLabs Teamom som začala spolupracovať vďaka Aleksandrovi TIMOSHENKO, ktorý je šéfredaktorom portálu EastLabs.RU", hovorí Abramova. "Ako členka Teamu som zbierala skúsenosti na 2015 IFBB Majstrovstvách sveta vo fitness v Budapešti, na 2016 Arnold Sports Festival v Columbuse, na 2016 IFBB Majstrovstvách Európy v Santa Susanna aj na 2016 Olympia Amateur Spain. Zatiaľ sa len učím, čo si práca pre portál EastLabs.RU vyžaduje, ale po dohode s Aleksandrom a Igorom Kopčekom mala by som prispievať pre EastLabs.RU článkami o športovcoch predovšetkým z kategórií fitness bikini a men´s physique.
Vzhľadom na to, že aktuálne som ukončila členstvo v Ruskej federácii kulturistiky a fitness a stala sa členkou Českého svazu kulturistiky a fitness, podstatne dlhší čas sa budem zdržiavať v Čechách - pre portál EastLabs.RU teda budem pripravovať aj články o športovcoch z Česka a Slovenska.
Aktuálne sa pripravujem na prácu moderátorky pre sekciu EastLabs Radio na portáli EastLabs.RU. Stále sa iba učím, sledujem, ako svoju prácu na súťažiach zvládajú ostatní členovia EastLabs Teamu, urobím však všetko pre to, aby Aleksander TIMOSHENKO bol s mojim výkonom spokojný".

Diskusia k článku:

AMIX diskusia