Report - aká bola premiérová súťaž 2017 IFBB Czechia PRO?

Report - aká bola premiérová súťaž 2017 IFBB Czechia PRO?

Uplynulú sobotu sa u našich českých susedov konal nielen ďalší zo série Diamond Cup-ov, ale vo finále dňa na pódium nastúpilo aj 10 pretekáriek z radov profesionálok - 5 v kategórií IFBB Figure PRO a 5 v kategórií IFBB Women´s Physique PRO. V rovine hypotéz zostáva zamýšľať sa nad tým, "čo by bolo, keby boli konkrétne PRO kategórie vypísané skôr". Prečo?
Minimálne pri Figure sme na sociálnych sieťach registrovali početné dohady o tom, kto by bol býval prišiel a neprišiel. Pravdou zostáva, že nakoniec namiesto prihlásených 2 + 3 súťažiacich na pódium nastúpila už spomínaná desiatka (5 + 5), a obidve súťaže tak boli konkurencieschopné a nominácie na Olympia Weekend v Las Vegas neboli iba odpózovanou formalitou.

Kategória Women´s Physique PRO


Women´s Physique PRO bola v konečnom dôsledku obsadená tak kvalitne, že aj „len“ 5 pretekáriek tu svojou vysokou úrovňou (každá jedna) predčilo iné súťaže, kde je súťažiacich 10 a viac. My sme s Eastlabs Teamom samozrejme boli pri tom a okrem videa zo sobotného priebehu IFBB Czechia PRO, vám ponúkame aj rozhovory s profesionálkami z piatkovej registrácie.

1. miesto, Margita Zámolová (Česká Republika) ... Margita súťažila v Ostrave v tesnej následnosti za skvelým bronzovým umiestnením na prestížnom New York PRO a vyzerala na pódiu lepšie, ako kedykoľvek doteraz. Presvedčivo v kategórií zvíťazila s ideálným skóre 6.

2. miesto, Joanna Romano (Španielsko) ... Španielka Romano sa do súťaže prihlásila na poslednú možnú chvíľu, čo sa zrejme premietlo do nie úplne dokonalej formy v porovnaní so súperkami - predčila ich však najväčšou masívnosťou na pódiu a elegantným ostrieľaným prejavom.

3. miesto, Veronika Javorská (Česká Republika) ... pre Veroniku bola Ostrava PRO premiérou (pod taktovkou Tomáša Bureša) a zároveň iba 2. súťažou v kategórií physique, v tesnej náväznosti za jej absolútnym víťazstvom medzi amatérkami na Malte. Rozhovor s ňou sme bohužial nestihli, pretože celé piatkové poobedie bola uviaznutá v havarijných kolónach na dialnici D1 a stres z predošlého dňa sa asi trochu podpísal na jej neistom prejave v úvode porovnávania. Nie som však sama, koho Veronika v tejto kategórií veľmi upútala (že Igor) a tešíme sa na jej ďalšie vystúpenia. Získala bronz v tesnom závese za striebornou Španielkou.

4. miesto, Doina Gorun (Taliansko) ... ďalšia premiéra v kategórií Women´s Physique PRO a ďalšia prekrásna súťažiaca. Podobne ako Margita a Veronika, aj Doina ešte donedávna v kategórií Bodyfitness, pričom sa ako jediná z nich sa do PRO tábora nominovala ako Figure - Ostrava bola jej vydarenou Physique premiérou. Pre mňa asi najestetickejšia zostava daného dňa, ktorá umlčala všetky reči o tom, ako kategória Women´s Physique postráda ženskosť.

5. miesto, Jana Stockelová (Česká Republika) ... skvele pripravená skúsená pretekárka, ktorej niet po športovej stránke čo vytknúť. Dodnes si pamatám jej úžasná vystúpenie zo žilinského Slovakia PRO 2016 a kochali sme sa aj tentokrát. Light ženská kulturistika v tom najlepšom TOP prevedení.

Kategória Figure PRO


1. miesto, Maria Garcia (Španielsko) ... rozhodovanie v tejto kategórií bolo, podobne ako pri Women´s Physique, pre divákov i porotcov jednoznačné. Garcia prevalcovala súperky proporciami i formou a nemusí tak „strácať“ čas zbieraním bodov v kvalifikácií na Olympia Weeekend - letenku do Las Vegas si jednohlasne zabezpečila už túto sobotu.

2. miesto, Nikolett Vasvari (Maďarsko) ... zverenkyňa a zároveň životná partnerka maďarského coacha Lászla Berkesa prišla opať s tradičnou tvrdou "berkešovskou formou", pre ktorú ju americký portál RX MUSCLE (Dave Palumbo) označili za „hardest girl in the game“ (najtvrdšie dievča v hre). Po víťazstve na slovenskom minuloročnom Diamond Cup-e je to pre ňu prvý rok na PRO pódiu.

3. miesto, Veronica Gallego Garcia (Španielsko) ... na poslendú chvíľu prihlásená Veronica Garcia zrejme doplatila (podobne ako Joanna Romano) na súťažné last-minute načasovanie a nepriedviedla tak v Ostrave svoju obvyklú formu, ktorou na iných súťažiach kompenzuje nie úplne ideálne proporcie.

4. miesto, Melinda Mercz (Maďarsko) – Maďarka Mercz dostala ihňed po svojom víťazstve na ostravskom Diamond Cupe možnosť postaviť sa pár hodín na to aj medzi profesionálky. (Podobný scenár sa dial aj pred rokom v Žiline, kde Ruska Jana Kuznetsova, ako druhá v overall bikini porovnávaní, súťažila o chvíľu na to v Bikini PRO. Absolútna víťazka Saskia Cakoci vtedy okamžitý nástup medzi PRO nevyužila) V rovine hypotetických dohadov zostáva otázka, čo by sa dialo, keby zlúčenú Bodyfitness Open kategóriu vyhrala slovenská Alžbeta Peťková? Slovenská asociácia SAFKST má ako jedna z mála asociácií podmienky na prestup do PRO ligy odlišné od tých medzinárodne platných, a perfektná Peťková by pravdepodobne na rozdiel od ostatných ne-sloveniek ani pri víťazstve v absolútnom poradí nárok na okamžité súťaženie medzi profesionálkami nemala. Alebo mala? V prípade že by v sobotu na PRO pódium nastúpila, mala by na lepšie umiestnenie, ako dosiahla štvrtá Mercz?

5. miesto, Natália Révajová (Slovensko) – bývalá reprezentačná trenérka slovenského výberu žien sa vrámci svojho súťažného comebacku pripravovala na kategóriu Bikini PRO, čomu bol uspôsobený aj celkový tonus osvalenia, forma a package. Pripomeniem, že pred troma týždňami štartovala medzi bikinami na floridskom Orlando PRO a Czechia PRO tak predstavovala neplánovaný Figure comeback. Krásna žena, od ktorej sa určite neodvrátilo jediné mužské oko, získala síce 5. priečku, ale v jednobodovom tesnom závese za 4. miestom a dvojbodovým rozdielom za bronzom.


Diskusia k článku:

AMIX diskusia