Milan ŠÁDEK - 13. miesto na súťaži 2017 Kuwait PRO

Milan ŠÁDEK - 13. miesto na súťaži 2017 Kuwait PRO

Rozchod organizácií IFBB International a NPC - IFBB PRO League aktuálne polarizuje fanúšikov aj priaznivcov bodybuilding a fitness aktivít (a jednotlivých federácií) po celom svete. Z jedného aj druhého tábora pribúdajú nové a nové informácie, ktoré by mali pritiahnuť na súťažné pódiá organizácie Rafaela SANTONJI profesionálov do novo kreovanej IFBB Elite PRO, organizácia Jim MANIONA oproti tomu sa snaží osloviť amatérskych súťažiacich konceptom otvorených PRO kvalifikačných súťaží (dodám, že iba na týchto súťažiach je možné získať PRO kartu potrebn na súťaženie v IFBB PRO League a následne možno aj na Olympia Weekend-e). Táto polarizácia prináša "straty" na oboch stranách (podobne, ako je to pri rozvode dlhotrvajúceho manželstva). Federácia Kuvajtu pod vedením majiteľa siete Oxygene Gym Badera BOODAIA spolupracuje s IFBB PRO League a v rámci tejto spolupráce sa včera uskutočnila súťaž 2017 Kuwait PRO a sprievodná 2017 Kuwait Classic - amatérska súťaž, na ktorej sa bojovalo o PRO karty.

Medzi profesionálmi v kategórii Bodybuilding 212lbs na súťažné pódium nastúpil aj člen prestížneho AMIX Teamu Milan ŠÁDEK, ktorému organizátori zaplatili všetky poplatky súvisiace so súťažením v tejto exotickej destinácii - letenku, ubytovanie atď. Organizátori rovnakú ponuku dali celkovo pätnástim súťažiacim z celého sveta, z ktorých na súťažné pódium napokon nastúpilo 14 borcov - jeden z favoritov súťaže, Hadi CHOOPAN z Iránu, opäť mal problémy s vízami potrebnými na vstup do krajiny (rovnaký problém spôsobil, že nemohol nastúpiť na súťažné pódium 2017 Olympia Weekend-u, rovnaký problém stál aj za jeho neúčasťou na prestížnom 2017 EVLS Prague PRO) a aj keď sa ho na poslednú chvíľu podarilo vyriešiť, bolo jasné, že nezvládne prísť na čas na povinnú prezentáciu. Dodám, že CHOOPAN viac ako úspešne konkuroval víťazovi 2017 Olympia 212 Flex LEWISOVI na profesionálnej súťaži v Kórei, kde ho mnohí (oprávnene) videli na jasne prvej priečke - napokon skončil druhý.

V Kuvajte bola aj Eva KVASNIČKOVÁ, ktorá dianie sledovala ako jeden z divákov a pripustila, že Milan ŠÁDEK musel upravovať hmotnosť, aby splnil predpísaný limit a následne už zrejme nedokázal na súťažné pódium nastúpiť vo forme, ktorá by bola porovnateľná s tou, s ktorou žal v tomto roku úspechy na PRO súťažiach v USA  v prvej polovici roka. Napriek tomu jeho konečné 13. miesto považuje za viac ako krutý a nespravodlivý rezult pre tohto českého bodybuildera.
Záver pre Milana? Sústrediť sa už iba na súťaženie v kategórii Bodybuilding OPEN, kde nebude limitovaný hmotnosťou a kde postupom času môže na seba "lepiť" ďalšie a ďalšie kilogramy hmoty? S vyššou hmotnosťou (takú, ak ukázal na fotografiách Mateja Juhára) pôsobí ohromujúcim dojmom. Alebo prijať radikálne riešenie?
Sám Milan si musí vyriešiť otázku, či ostane súťažiť v IFBB PRO League, alebo skúsi šťastie v novo kreovanej IFBB Elite PRO organizácii, ktorá sľubuje kompletné prehodnotenie kritérií, rozhodujúcich o víťazoch a TOP súťažiacich. Viac o tom určite napíše v samostatnom článku redaktor Igor KOPČEK, ktorý zhromažďuje pre portál EastLabs.SK relevantné informácie z oboch táborov - posledná informácia, ktorá nám prišla od neho priamo z Lahti (kde sa koná 2. ročník IFBB Ben Weider Legacy Cup a prvá PRO Elite súťaž za účasti TOP funkcionárov IFBB International) hovorí o tom, že protipólom Olympia Weekend-u by mal byť koncept IFBB World PRO Championships, ktorému bude predchádzať 20-25 Elite PRO kvalifikačných súťaží. Či to tak naozaj bude, ukážu už prvé mesiace roku 2018.

Zaujímavosťou súťaže v Kuvajte pre mňa bola premiérová účasť v PRO kategórii do 212lbs viacnásobného víťaza IFBB Majstrovstiev svet  Ahmeda WARDANY (ten získal 4. miesto a prvé body do kvalifikačného rebríčka na 2018 Olympia Weekend), potešilo nás aj 5. miesto pre Ricardo CORREIA, jasným (a očakávaným) víťazom sa stal strieborný z 2017 Olympia 212 Ahmad ASHKANANI.

2017 Kuwait PRO - výsledky
1. Ahmad Ashkanani*
2. Jose Raymond
3. Shaun Clarida
4. Ahmed Wardany
5. Ricardo Correia
6. Bola Ojex
7. Ronny Rockel
8. Ahmed El Marhoumy
9. Manuel Canadillas
10. Mahmut Irmak
11. Steven Benthin
12. Zoran Kolevski
13. Milan Šádek
14. Ahmad Al Saafeen

Diskusia k článku:

AMIX diskusia