2023 IFBB Diamond Cup Praha - ako sa darilo reprezentantom Slovenska?

2023 IFBB Diamond Cup Praha - ako sa darilo reprezentantom Slovenska?

Kulturistika a fitness na Slovensku kráča samostatnou cestou od roku 1993, ale Slovensko malo aj do roku 1993 hviezdy kulturistiky, ktoré si zaslúžia úctu a rešpekt nasledovníkov. Myšlienku "Slovenskej siene slávy kulturistiky/fitness" (Hall of Fame) môžeme zrealizovať vďaka podpore
od spoločnosti AMIX a ďalších našich partnerov - ďakujeme.
Hall of Fame priebežne bude dopĺňaná o mená tých, ktorí prispeli k rozvoju kulturistiky/fitness na Slovensku - ako súťažiaci, organizátori, funkcionári, aj novinári venujúci pozornosť našim športom.

Fall of Fame - Slovenská sieň slávy v kulturistike/fitness

29. až 30. septembra 2023 Praha opäť hostila bodybuilding a fitness súťaž, ktorá je zo série Diamond Cup. Súťaže 2023 IFBB Diamond Cup Prague sa napokon zúčastnilo viac ako 130 súťažiacich zo 17. krajín Európy, medzi ktorými bola aj Slovenka Petra JANDOVÁ - tá ukončila počas leta členstvo v SAFKST podobne ako LABUDOVÁ a v Prahe súťažila pdo vlajkou IFBB. Okrem spomínanej JANDOVEJ na súťaži 2023 IFBB Diamond Cup Prague súťažilo celkovo ďalších 14 športovcov zo Slovenska. Aké výsledky dosiahli? A koľkých súperov mali v kategóriách?

 • Michal VALAŠTEK ... 1. miesto Bodybuilding 80kg (4 súťažiaci)
 • Michal VALAŠTEK ... 2. miesto v Absolútnom poradí + Elite PRO karta
 • Adam HRITZ ... 1. miesto Bodybuilding 100kg (6 súťažiacich)
 • Adam HRITZ ... 3. miesto v Absolútnom poradí
 • Róbert DVONČ ... 1. miesto Men´s Physique Junor Open (4 súťažiaci)
 • Róbert DVONČ ... 2. miesto Men´s Physique 176cm (8 súťažiacich)
 • Róbert DVONČ ... 2. miesto v Absolútnom poradí + Elite PRO karta
 • Natália TRGOVÁ ... 1. miesto Bikini 169cm (8 súťažiacich)
 • Jozef GREGUŠ ... 2. miesto Bodybuilding Masters (5 súťažiaci) + Elite PRO karta
 • Jozef GREGUŠ ... 3. miesto Bodybuilding 100kg plus (3 súťažiaci)
 • Stanislav HUŇADY ... 2. miesto Men´s Physique 176cm (8 súťažiacich)
 • Roman VOLÁK ... 2. miesto Muscular Men´s Physique (5 súťažiaci)
 • Marta MATUŠÍKOVÁ ... 3. miesto Bikini 166cm (12 súťažiacich)
 • Andrea FEDOROVÁ ... 4. miesto Bikini 172cm (8 súťažiacich)
 • Andrea GREGOROVÁ ... 4. miesto Bodyfitness Open (7 súťažiacich)
 • Adam SVITAČ ... 4. miesto Bodybuilding Junior Open (4 súťažiaci)
 • Martin TKÁČ ... 6. miesto Bodybuilding 100kg (6 súťažiacich)
 • Patrik KOLLÁR ... 7. miesto Classic Physique Open (10 súťažiacich)
 • Barbora LABUDOVÁ po odchode zo SAFKST v roku 2022 reprezentovala Česko ... 1. miesto FitModel Open (5 súťažiaci)
 • Petra JANDOVÁ po odchode zo SAFKST v roku 2023 súťažila pod IFBB Flag ... 3. miesto FitModel Open (5 súťažiaci)

Aká bola súťaž 2023 IFBB Diamond Cup Prague?

Po rokoch, kedy sa súťaže organizované teamom p Hajabáča konali v luxusných priestoroch hotela Holiday Inn Praha tentokrát miestom konania 2023 IFBB Diamond Cup Praha sa stala pražská športová hala Rokytka. Veľkoryso riešený priestor využili organizátori dokonale - vytvorili priestranné zákulisie pre súťažiacich a ich doprovod, zároveň získali možnosť postaviť dostatočne veľké a hlavne hlboké pódium, ktoré ocenili hlavne tí, cieľom ktorých bolo nasnímať kvalitný foto a video materiál.

Určite za zmienku stojí osvetlenie, ktoré (tak, ako je to v Prahe zvykom) bolo ostré ako žiletka a dalo dokonale vyniknúť forme súťažiacich. Samozrejme, súťaži pomohlo aj to, že organizátori nezabudli dostatočne zatieniť okná na čelnej stene, čím sa svetelné podmienky v hale výrazne vylepšili.

Samotná súťaž mala dostatočný spád, priestor bol aj na krátke odpočinkové prestávky a súťažiaci určite radosť museli mať z unikátnych cenných kovov, ktorými je organizačný team p. Hajabáča v rámci organizácie IFBB súťaží doslova povestný.

Organizačný team 2023 Diamond Cup Praha

Kto upútal zo slovenských súťažiacich?

Na súťažnom pódiu sme počas súťaže mali možnosť sledovať vystúpenie 15. súťažiacich, ktorý buď reprezentovali Slovensko, alebo zo Slovenska pochádzajú. Tak, ako je to na zvykom na podobných IFBB pohárových súťažiach, napriek početnému výberu Slovenska, v Prahe nepôsobil ani jeden slovenský rozhodca, prítomný nebol ani delegát zo Slovenska. Ak teda naši športovci uspeli, ich úspech je o to cennejší, že ho dosiahli na "neutrálnej pôde", bez tzv. rozhodcovskej podpory (tá často dokáže najmä v zlomových momentoch nakloniť misky váh tým správnym smerom). Koho výsledok je potrebné vyzdvihnúť?

Michal VALAŠTEK ... v životnej forme súťažiaci VALAŠTEK vzbudzoval pozornosť už počas prezentácie a v dobrej forme nastúpil aj o deň neskôr na súťažné pódium. Napriek pomerne nízkej hmotnosti (navážil 77,2kg) bol jasne najkomplexnejšie pripraveným a zároveň dostatočne masívnym súťažiacim celej súťaže. Zopakujem, čo som povedal už skôr - ak by sa VALAŠTEK stal absolútnym šampiónom celej súťaže v nominácii kulturistike, nikto by nemohol proti tomuto výsledku povedať ani jednu, jedinú námietku. Skončil však na 2. mieste, za ktoré (našťastie) tiež získal Elite PRO kartu.

Michal VALAŠTEK

Róbert DVONČ ... stále ešte juniorský men´s physique súťažiaci DVONČ patrí medzi veľké talenty slovenského bodybuildingu. Potvrdil to víťazstvom v juniorskej aj seniorskej kategórii a samozrejme aj ziskom Elite PRO karty. Do pozornosti dám skutočnosť. že v súboji o titul absolútneho šampióna ho porazil iba o jeden, jediný bod o 12 rokov starší Jan LUKASEVIC z Litvy.

Dvonč

Jozef GREGUŠ ... na súťažných pódiách GREGUŠA sledujem pekných pár rokov a v Prahe priniesol na súťažné pódium kombináciu masívnosti, dostatočne pripravenosti a teraz opäť trafil do čierneho (v minulosti snaha dosiahnuť maximálnu pripravenosť sa v jeho prípade prejavovala často v zbytočnej strate svalovej hmoty). Najprv získal 2. miesto v kategórii masters a ako bonus Elite PRO kartu, o niečo neskôr, už medzi mužmi ho porazil iba o takmer 20 rokov mladší absolútny šampión z váhovej kulturistiky, Čech Vladimír ŽIŠKA.

Greguš

Natália TRGOVÁ a Adam HRITZ ... ak by som mal hovoriť o najväčších prekvapeniach medzi reprezentantmi Slovenska, začal by som týmito dvoma menami tzn. TRGOVOU a HRITZOM. Obaja ukázali na súťažnom pódiu súťaže 2023 IFBB Diamond Cup Praha mimoriadnu proporčnosť a dostatočnú pripravenosť (HRITZA by som bez váhanie označil spolu s VALAŠTEKOM za najlepšie pripravených váhových kulturistov celej súťaže v Prahe), vďaka čomu si nezávislých rozhodcov naklonili na svoju stranu.

Trgová a Hritz

Roman VOLÁK, Stanislav HUŇADY a Marta MATUŠÍKOVÁ ... medzi prekvapenia v Slovenskom teame by som zaradil aj túto trojicu, ktorá zaslúžene získala v Prahe cenné kovy pre Slovensko. Myslím, že HUŇADY s VOLÁKOM súťažili v životnej forme (sám som ich v lepšej forme ešte nevidel), MATUŠÍKOVÁ bola po semifinále na skvelom 2. mieste s rovnakým počtom bodov ako Brigitta Veninger z Maďarska, ale aj jej finálové 3. miesto považujem za mimoriadne dobrý výsledok. Prečo? Pretože porazila 9 ďalších dievčat a všetky do jednej boli o 5 až 10 rokov mladšie, ako aktuálne 33 ročná Matušíková (ak bude súťažiť aj o 2 roky, Slovensko vďaka nej môže mať medzi masters bikinifitnesskami resp. masters fit model súťažiacimi ďalšiu šampiónku).

VOlák, Huňafy, Maušíková

Zvyšok reprezentačného teamu ... myslím, že ani zvyšní členovia reprezentačného teamu Slovenska nesklamali, aj keď z Prahy odchádzali bez cenného kovu. GREGOROVÁ spoločne s FEDOROVOU ukázali potenciál, ktorý môže byť naplno "uplatnený" už na wekendovo 2023 Arnold Classic Europe v Madride. SVITAČ s TKÁČOM a KOLLÁROM popracujú na svalovej hmote, vylepšia formu a nevidím dôvod, prečo by už v budúcom roku nemohli výraznejšie uspieť (okrem scény domácej) aj na scéne medzinárodnej.

Gregorová a Fedorová

Slovenky vo farbách Čiech resp. IFBB ... vďaka Barbore LABUDOVEJ sa Slovensko výrazne etablovalo aj v nominácii Fit Model, ale kvôli známej situácii, ktorá predchádzala 2022 IFBB Majstrovstvám Európy LABUDOVÁ opstila rady SAFKST. Aktuálne (opäť úspešne!) na medzinárodnej scéne reprezentuje Česko. V Prahe LABUDOVÁ (ktorej je možné vyčítať naozaj iba drobnosti) porazila skvele pripravenú Poľku Annu Kucharsku a na svoje konto si pred 2023 IFBB Majstrovstvami sveta v nominácii Fit Model pripísala ďalšie cenné prvenstvo.
Bronz v Prahe získala ďalšia Slovenka, stále sa zepšujúca Petra JANDOVÁ, ktorá reprezentovala IFBB Flag a pod rovnakou vlajkou nastúpi aj na weekendovom 2023 IFBB Arnold Classic Europe v Madride.

Jandová a Labudová

Diskusia k článku:

AMIX diskusia