Kategória Classic Physique na vlastné oči - Toronto PRO

Kategória Classic Physique na vlastné oči - Toronto PRO

Jim Manion
Začiatkom septembra 2015 prezident NPC a IFBB PRO divízie Jim MANION oficiálne oznámil, že počnúc januárom 2016 na amatérskych súťažiach v USA a následne v IFBB PRO divízii sa objaví nová kategória tzv. classic physique. Už prvé informácie o novej kategórie naznačovali, že sa jedná o akýsi klon v IFBB dobre známej kategórie classic bodybuilding (klasická kulturistika), v ktorej sú úspešní súťažiaci z takých krajín ako Kórea, Irán, Španielsko, ale aj Poľsko, Rusko alebo aj Slovensko.

Čo má zhodné klasická kulturistika a classic physique

 • súťaží sa vo výškových kategóriách s následným obmedzením súťažnej hmotnosti v závislosti na výške - kto hmotnostný limit nesplní, nemôže v danej kategórii súťažiť
 • hodnotenie svalového rozvoja prebieha podobne, ako je to bežné v kategórii kulturistika
 • konečný výsledok ovplyvňuje hodnotenie svalového rozvoja + voľnej zostavy (tá má v oboch prípadoch zhodnú dĺžku 60 sekúnd)

Čo má rozdielne klasická kulturistika a classic physique

 • počet súťažných kategórií ... v klasickej kulturistike sa súťaží v štyroch výškkových kategóriách, v classic physique sa v roku 2016 "otvorili" iba tri výškové kategórie (v IFBB PRO divízii sa súťaží v jednej, open kategórii)
 • plavky ... v klasickej kulturistike súťažia súťažiaci v plavkách rovnakého strihu, aký je bežný v kulturistike, v classic physique majú súťažiaci oblečené priliehavé krátke šortky čiernej farby (pripomínajúce plavky, aké používali bodybuilderi v 40. - 50. rokoch 20. storočia)
 • priebeh súťaže ... súťaže v klasickej kulturistike začínajú skupinovým porovnávaním po piatich v semifinále (presnejšie elimináciou a semifinále), ktoré rozhodne o finálovej šestici; v classic physique súťaž začína individuálnou prezentáciou, po ktorej nasledujú skupinové porovnávania - tie rozhodnú o poradí
 • porovnávacie postoje ... v klasickej kulturistike po štvrť obratoch sú súťažiaci porovnávaní v skupinách na základe 7. postojov; v classic physique v 5. (pribudla tzv. najlepšia póza tzn. postoj v ktorom súťažiaci vyzerá podľa vlastného hodnotenia najlepšie, chýbajú postoje hodnotiace chrbát spredu/zozadu a tricep) 2016

Limity platné pre kategóriu klasická kulturistika

Limity platné pre kategóriu classic physique

Tampa PRO - moja prvá skúsenosť so súťažou classic physique

Napriek tomu, že na Tampa PRO moja pozornosť bola v prvom rade sústredená na kategóriu do 212lbs (dôvodom bola skutočnosť, že v nej Marian ČAMBAL bojoval o postup na prestížny Olympia Weekend), pozorne som si všímal aj kategóriu classic physique. Vo štvrtok, na meetingu PRO atlétov, "klasici" absolvovali meranie a váženie, následne nasledovala dobre známa procedúra odovzdávania čísel a fotografovanie pre média.

Samotná súťaž kategórie classic physiqe odštartovala v piatok o 10.00 a začala individuálnou prezentáciou, v ktorej súťažiaci predviedli kompletný svalový rozvoj aj v postojoch, ktoré nie sú súčasťou tzv. povinných porovnávacích póz (tzn. predvádzali napríklad aj tricepsovú pózu). Po individuálnej prezentácii rozhodcovia (pod taktovkou hlavného rozhodcu) hodnotili svalový rozvoj súťažiacich zvyčajným postupom - do centra pódia postavili potencionálneho víťaza, po jeho pravej ruke stál kandidát na 2. miesto, po ľavej ruke ten, čo by mohol získať 3. priečku atď. Víťazom (jasným víťazom) sa stal Terrence RUFFIN, na pódiu som však videl aj lepších borcov ako bol druhý v poradí, veterán Darrem Charles (ale OK, z nostalgie k starý časom akceptujem aj tento výsledok - Darrema si pamätám ešte z IFBB Svetových šampionátov z rokov 1989-1991, sledoval som aj jeho súťažnú kariéru v IFBB PRO divízii od roku 1992 do roku 2016).

Pripomeniem, že Darrem je aktuálne hviezdou kategórie classic physique, čo potvrdzujú aj jeho výsledky v tejto premiérovej sezóne:

 • 1. miesto ... Chicago PRO
 • 1. miesto ... Dexter Jackson PRO
 • 1. miesto ... Miami PRO
 • 2. miesto ... Muscle Contest PRO
 • 2. miesto ... New York PRO
 • 2. miesto ... Salt Lake City PRO
 • 1. miesto ... Toronto PRO
 • 2. miesto ... Tampa PRO

Uspeli by klasickí kulturisti v kategórii classic physique?

Určite áno! Koncept súťaží je "ako šitý" pre amatérskych klasických kulturistov minimálne národnej úrovne. Pripomeniem, že v Tampa súťažil v tejto kategórii Murat DEMIR z Nemecka, ktorého najlepšie výsledky mám zaznamenané ešte z roku 2011 (vtedy v klasickej kulturistike získal prvenstvo na Arnold Classic Amateur USA, 3. miesto z Arnold Classic Amateur Europe a 2. priečku z IFBB Majstrovstiev sveta) a v kokurencii 16. profíkov skončil na solídnom ôsmom mieste. Skúsenosti so súťažením na IFBB amatérskej scéne má aj Saiid Tejan-Kamara, ktorý v roku 2014 na IFBB Svetovom šamionáte skončil na 5. mieste.
Myslím, že nie je ďaleko doba, kedy klasickí kulturisti z Európy a Ázie budú cestovať do USA na súťaže NPC a mohli by "mútiť vodu" aj v IFBB PRO divízii.

Terrence RUFFIN - 2016 Tampa PRO


Classic Physique - 2016 Tampa PRO

Diskusia k článku:

AMIX diskusia