Welness Fitness kráča do Európy - poznáte pravidlá?

Welness Fitness kráča do Európy - poznáte pravidlá?

Igor Kopček: nasledujúci článok vznikol spontánne a s nápadom napísať ho prišla Eva Kvasničková - Norante, aktuálne jediná súťažiaca na Slovensku, ktorá má reálne skúsenosti so súťažením v novej IFBB nominácii, tou je Wellness Fitness. Ako ste už zrejme zaregistrovali z článkov, ktoré sa venovali jej súťaženiu v tejto nominácii, po prestupe od bodyfitness k wellness fitness sa jej na súťažných pódiách darí - jej úspechy môžu byť motiváciou pre ďalšie ženy a dievčatá, ktorých masívnejšia dolná časť tela je nevýhodou pre bodyfitness, alebo fitness bikini. Práve pre nich Eva pripravila veľmi stručný prehľad pravidiel, ktoré platia pre Wellness Fitness.

Komu je nominácia Wellnes Fitness určená?

Wellness Fitness je určené ženám, ktoré či už cieleným tréningom, alebo vďaka genetickým predpokladom, disponujú nadmerným osvalením dolných končatín a gluteálov v rozsahu, ktorý by pre iné kategórie (bodyfitness a bikinifitness) bol hodnotený ako asymetrický (priveľký) vzhľadom k hornej polovici tela.

Aké sú kritériá na hodnotenie súťažiacich v nominácii Wellness Fitness?

Súťažiace v nominácii Wellness Fitness majú disponovať nízkym percentom telesného tuku, nevyžaduje sa u nich však separácia svalov ako pri nominácii bodyfitness. U TOP súťažiacich v tejto nominácii sa vyžaduje sa úplná absencia celulitídy, neprimeraných a nadmerných tukových zásob, ale na druhej strane negatívom je aj žilnatosť, prehnaná svalová definícia, príznaky akýchkoľvek virilizačných prejavov (súvisiacich s aplikáciou nepovolených farmák). Akceptované a žiadané je výrazné osvalenie gluteálov i kvadricepsov (zadok a stehná), výrazný pomer medzi šírkou pásu a pliec, vhodne volená úprava tváre, vlasov a pokožky, ladná, estetická prezentácia.

Podľa akých pravidiel sa súťaží v nominácii Wellnes Fitness?

Pravidlá sa v technickej časti vo veľkej miere zhodujú s pravidlami bodyfitness a bikini fitness tzn. aj tu existuje eliminácia (porovnávanie v skupinách), semifinále (porovnávanie v skupinách) a finále ("T" walk, alebo " I" walk, porovnávanie v skupinách).

  • Plavky a topánky ... sú rovnaké, ako sú v IFBB akceptované v nominácii bikini fitness (tj. podprsenka zapnutá na chrbte, neupevnená o spodný diel, spodný diel zakrývajúci aspoň 1/3 zadku, topánky bez platformy).
  • Pózing ... súťažiace sú hodnotené v štvrťobratoch. V zadnej a ani prednej póze sa nerozťahuje chrbát ako pri bodyfitness, takže mnohé osvalenejšie pretekárky môžu pri tomto pózingu pôsobiť subtílnejšie. V zadnej póze sa vlasy odhŕňajú preč z chrbta. V bočných pózach je výrazne pokrčená zadná noha, predná noha je buď prepnutá, alebo zľahka pokrčená (podľa preferencie pretekárky; pozri obrázok hore). Vo všetkých pózach dávajú pretekárky jednu ruku v bok. Pri individuálnych prezentáciách sa využíva, rovnako ako pri bodyfitness - bikinifitness, T-walk alebo I-walk, podľa špecifikácie danej súťaže - táto forma prezentácie pozostáva z voľne volenej kombinácie povinných, ale vlastných póz vhodných na demonštrovanie proprocií aj formy.

Nominácia Wellness Fitness a Európa

Krajiny, ktoré v roku 2016 zaradili nomináciu Wellness Fitness do programu IFBB súťaží v Európe, sú Portugalsko a Maďarsko (obe krajiny majú v pláne zorganizovať v tomto roku cca 6 súťaží). Zaradenie Welleness Fitness do veľkých medzinárodných súťaží by malo byť jednou z tém najbližšieho IFBB kongresu, ktorý bude súčasťou 2016 IFBB Majstrovstiev sveta v kulturistike a klasickej kulturistike mužov - tie sa uskutočnia budúci víkend v Španielsku, v známom letovisku Benidorm.
Tento kalendárny rok je možné v Európe vidieť (prípadne ešte sa aj zúčastniť v pozícii súťažiacej) nomináciu Wellness Fitness ešte počas Mediterranean Championship (18. - 19. november 2016) v Lisabone, ako doplnkovú kategóriu pohárovej súťaže Trofeu Carlos Rebolo (pozn. EastLabs Team sa dohodol s organizátormi súťaže na účasti tzn. z danej nominácie pripravíme foto aj videomateriál).

Nominácia Wellness Fitness a zvyšok sveta

Vďaka genetickým predpokladom miestnych žien súťaže určené pre nomináciu Wellnes Fitness masívne prebiehajú naprieč takmer celým juhoamerickým kontinentom, najpočetnejšie a najprestížnejšie súťaže (Arnold Classic South America, Majstrovstvá Brazílie a ďalšie) "otvárajú" pre súťažiace v nominácii Wellness Fitness štandardne štyri výškové kategórie - do 158cm (vrátane), do 163cm (vrátane), do 168cm (vrátane), nad 168cm plus kategóriu Masters Wellness.
Aktuálne sa uskutočnila súťaž v nominácii Wellness Fitness aj vrámci IFBB Amateur Championship, v Dubaji, v Spojených Arabských Emirátoch.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia