Wellness Fitness - komenty k oficiálnym IFBB pravidlám

Wellness Fitness - komenty k oficiálnym IFBB pravidlám


Pred nejakým časom sa na oficiálnej stránke IFBB objavili dlho očakávané oficiálne pravidlá novej nominácie v portfóliu IFBB, ktorá má označenie ako Wellness Fitness (pozrieť si ich môžete na tomto linku). Aj preto, že na Slovensku sa v jarnej súťažnej sezóne uskutočnia dve súťaže v tejto nominácii (na SAKFST Majstrovstvách Slovenska žien a pohárovej súťaži AMIX Patriot Cup) mnohí ich očakávali netrpezlivo, aby získali odpovede na otázky a nejasnosti súvisiace v hodnotiacimi kritériami aj pózingom.

Všetkým záujemcom o Wellness Fitness (tzn. pretekárkam, rozhodcom, ale aj trénerom) vrelo doporučujeme investovať čas do prečítania si celého dokumentu a získať tak ucelený názor. Prejdime si však spolu zopár zaujímavých a trochu „z kontextu vytrhnutých“ detailov (predpokladám, že komplexný preklad pravidiel sa ešte pred súťažnou sezónu objaví na stránke SAKFST), na ktoré chcem upriamiť vašu pozornosť.

 • na Európskom a Svetovom šampionáte je povolené v rámci teamu A vo Wellness Fitness nominovať 4 pretekárky. Prečo? Vo Wellness Fitness sa bude na týchto šampionátoch súťažiť v štyroch výškových kategóriách - do 158cm, do 163cm, do 168cm a nad 168cm
 • Wellness Fitness pretekárka má byť vnímaná ako package „healthy and fit“ s disproporciou v prospech dolnej časti tela (tzn. zadok, stehná). Rozhodcom je v pravidlách bodovo vymenované, čím nemá/má pretekárka disponovať. Takže čo je na závadu? Separácia a prehnaná definícia, príliš nízke percento telesného tuku, vysušenosť/pripravenosť v podobe, aká je požadovaná pri nominácií bodyfitness, veľkosť osvalenia a kvalita svalstva v podobe, ako je oceňovaná pri nominácií women physique. Inými slovami a po lopate preložené, nám tento bod chce povedať, že najlepšie z najlepších wellness fitness súťažiacich majú mať „forma cca ako bikinifitness, menej prepracované než bodyfitness, menej svalov než vo womens physique“.
 • popis požadovanej vyrysovanosti sa definuje ako – na pohľad príjemný, pevný vzhľad, s percentom tuku podobnom ako pri kategórií bikini fitness. Postava nemá byť prehnane osvalená a nemá disponovať prehnanou svalovou separáciou ani napruhovaným svalstvom. Pretekárky ktoré budú prehnane osvalené, alebo prehnane vyrysované, budú v rebríčku výsledkov klesať nadol (podobne ako je to pri bikinifitness).
 • prezentácia a finále – TOP 6 súťažiacich sa do finále prebojuje cez semifinále (v ňom prebehnú skupinové porovnávania v porovnávacích postojoch a tie rozhodnú o postupujúcich), kde absolvujú "I-walk" obdobne, ako je to pri bikinifitness - zo zadnej pozície absolvujú chôdzu smerom k porote, na vyznačenom bode predvedú 4 pózy podľa vlastnej voľby (nie nutne porovnávacie pózy), zaradia sa do line-upu podľa pokynov pódiového rozhodcu; po "I-walku" nasleduje fináové skupinové porovnávanie v predpísaných porovnávacích postojoch

4 predpísané porovnávacie postoje

 • Predná póza ... postoj čelom k rozhodcom, jedna (ľubovoľná) ruka vbok, jedna noha zľahka nakročená do strany, kolená nepokrčené, stiahnuté brucho i ramená (pozn. ramená sa nerozťahujú ako pri bodyfitness), druhá ruka voľne pozdĺž tela zľahka na stranu s otvorenou dlaňou a esteticky rozložením prstov (pozn. toto sa týka voľne spustenej ruky v každej póze)
 • Prvá bočná póza (štvrťobrat do prava) ... horná polovica tela zľahka natočená k rozhodcom, tvár dívajúca sa na rozhodcov, pravá ruka vbok, ľavá ruka spustená nadol zľahka stranou od centra tela, chodidlá umiestnené voľne ale nie spolu. Ľavý bok zľahka nadsadený, koleno jemne pokrčené.
 • Zadná póza ... rovný postoj, zakázané predkláňanie sa; jedna (ľubovoľná) ruka vbok a druhá voľne pozdĺž tela zľahka na stranu, jedna noha zľahka viac do strany. Pretekárky majú v tejto póze zakázané dívať sa naspäť na porotu, musia byť otočené chrbtom k porote počas celého trvania pózy. Neprehýbať kolená a nerozťahovať chrbát, je zakázané prehnané krivenie - lordóza (pozn. vystrkovanie zadku).
 • Na vyzvanie hlavného porotcu pretekárky urobia 3 kroky smerom dopredu (smerom preč od poroty), zastavia sa a znova zaujmú základný zadný postoj
 • Druhá bočná póza (štvrťobrat do prava) ... zrkadlová analógia prvej bočnej pózy, horná polovica tela zľahka natočená k rozhodcom, tvár dívajúca sa na rozhodcov, ľavá ruka vbok, pravá ruka spustená nadol zľahka stranou od centra tela, chodidlá umiestnené voľne ale nie spolu
 • Posledný štvrťobrat doprava, základný predný postoj
 • Na vyzvanie hlavného porotcu pretekárky urobia 3 kroky smerom dopredu (smerom naspäť k porote), zastavia sa a znova zaujmú základný predný postoj

Upresnené definície

Apendix 1 oficiálnych pravidiel následne ešte doplňujúco definuje wellness ako kategóriu esteticky pôsobiacu, s celkovo väčšou muskulatúrou než u bikini firness tzn. s výraznejším osvalením, bez prehnanej separácia, (pozn. Predošlé neoficiálne definicie ako „bikini s väčším spodkom“ teda neprejdú). Kategória je z pohľadu množstva muskulatúry oficiálne vymedzená medzi bikini fitness (VIAC) a women physique (MENEJ).
(Pozn. Laicky preložené cca ako bodyfitness s väčším svalstvom dolnej polovice tela než u bodyfitness, ale formou ako bikini.)

Pózy sú v podstate tieto, akurát v bočnom postoji sú chodidlá viac od seba.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
ani ja
autor: admin | dátum: 14.03.2017 16:03:20
Opäť otázka na nesprávnom mieste. Ale ... beriem to ako úvahu na danú tému.
Nechápem
autor: Oplan | dátum: 14.03.2017 11:51:08
Nikdy som nepochopil načo sa zavádzajú nižšie stupne kulturistiky. Načo sú seniorské kategórie, kde sa dá súťažiť už po roku cvičenia ? Pri deťoch je to žiadúce, ale pri dospelých je to nepochopiteľné.