IFBB - rozchod spriaznených organizácií pokračuje II.

IFBB - rozchod spriaznených organizácií pokračuje II.


Krátko po návrate EastLabs Team-u z prestížneho 2017 Olympia Weekend-u sme na našom portáli zverejnili informáciu (v samostatnom článku) o tom, že cesty dvoch spriaznených organizácií (reč je o IFBB Internatinal a NPC - IFBB PRO League) sa v priebehu októbra definitívne rozchádzajú. Nasledujúce dni ukázali, že IFBB aj NPC - IFBB PRO League to s rozchodom myslia smrteľne vážne, obe organizácie podnikajú kroky, ktorými si chcú zabezpečiť/udržať vplyv vo svete bodybuildingu a fitness. Pravdou je, že nie všetci priaznivci našich športov tento rozchod vítajú a pre mnohých funkcionárov, rozhodcov, ale aj športovcov bude v krátkom čase aktuálna otázka - na čiu stranu sa prikloniť? Ako vyzerá aktuálna situácia v oboch organizáciách? Čím chcú nakloniť na svoju stranu misku váh a tým aj upevniť svoju pozíciu?

IFBB International ... organizácia prezidenta Rafaela SANTONJU

V minulosti samostatne zastrešovala predovšetkým najvýznamnejšie medzinárodné amatérske súťaže ako IFBB Majstrovstvá sveta, IFBB Majstrovstvá Európy, IFBB Majstrovstvá Ázie a ďalších kontinentov, pohárové súťaže Diamond Cup, Weider Legacy Cup a v spolupráci s NPC - IFBB PRO League aj koncept súťaží Olympia Amateur a Arnold Classic Amateur.

Pre mnohých súťažiacich bol/je úspech na Svetovom, alebo kontinentálnom šampionáte stále najväčšou výzvou a bonus v podobe IFBB PRO karty (ktorá následne umožňovala súťažiť v IFBB PRO League a uchádzať sa o možnosť bojovať o postup na prestížny Olympia Weekend) vnímali ako "čerešničku na torte" - ktorú buď akceptovali, alebo neakceptovali (pohľad do minulosti ukáže, že pre viaceré bikinifitnessky aj bodybuilderov bolo výhodnejšie súťažiť na amatérskej scéne ako profesionálnej - z prestížnych, ale aj finančných dôvodov). Úspech na týchto šampionátoch má/mal mimoriadne vysokú cenu aj preto, že najlepší z najlepších museli na nich počítať s dopingovou kontrolou tzn. ich príprava musel byť precíznejšia, bez najmenších chýb a zaváhaní.

Opakom týchto šampionátov boli/sú súťaže Diamond Cup, Olympia Amateur, Arnold Classic Amateur atď., kde hlavnou motiváciou k súťaženiu (a zaplateniu nemalého štartovného poplatku, nákladov na cestovanie, ubytovanie a pod.) bola možnosť bojovať práve o IFBB PRO kartu. Tu sa nebojuje o prestíž, o titul šampióna, ale len a len o možnosť získať právo vstúpiť do elitnej skupiny profesionánych športovcov.
Pravdou ale je, že kritériá na zisk IFBB PRO karty sú aktuálne výrazne iné ako v 80. a 90. rokoch (kedy profesionálnym športovcom sa mohol stať iba Majster sveta - aj preto borci súťažiaci pôvodne v NPC ako Lee HANEY, Lee LABRADA, Rich GASPARI, Ronnie COLEMAN sa stali "profíkmi" až po zisku titulu IFBB Majstra sveta) a získať kartu profesionála je výrazne jednoduchšie. Cestu do IFBB PRO League však môže/mohla športovcom "skomplikovať" národná federácia - tá musela dať súhlas na prestup medzi profesionálov a ako ukazuje pohľad napríklad na pravidlá SAFKST, národná federácia nezriedka prijímala podstatne podstatne tvrdšie pravidlá, ako stanovili samotné IFBB a IFBB PRO League (známe je, že vedenie Milana ČÍŽEKA prestup do PRO tábora podmienilo ziskom len alen absolútneho prvenstva, vedenie Borisa MLSNU prijalo pravidlo "vek viac ako 23 rokov, 3 roky v reprezentácii, zaplatenie poplatku 3000€"; a stačí spomenúť prípad Pleváková).

Rozchod IFBB International a NPC - IFBB PRO League pre "amatérsku" vetvu teda priniesol novú situáciu, na ktorú team Rafaela SANTOJU reagoval veľmi rýchlo - oznámil kreovanie novej organizácie, ktorá bude zastrešovať súťaženie profesionálnych IFBB športovcov. Táto organizácie dostala pomenovanie IFBB ELITE PRO tzn. prevzala pomenovanie z ELITE Rankingu - rebríčka, v rámci ktorého amatérski súťažiaci od januára 2017 získavali body a za tie budú mať koncom roka vyplatené finančné odmeny z finančného balíčka, do ktorého IFBB International "presunul" 200.000€ (oceňované budú všetky relevantné nominácie).
IFBB ELITE PRO je teda organizáciou spojenou s IFBB International a podľa informácií, ktoré boli aktuálne zverejnené na jej novej web stránke, možnosť súťažiť v nej získajú tzv. IFBB ELITE PRO súťažiaci - tými sa môžu stať nielen víťazi kvalifikačných súťaží, ale aj najlepší z najlepších v rámci ELITE Rankingu, dokonca tento štatút môžu získať aj absolútni víťazi národných šampionátov. Samozrejme, intenzívne sa pracuje na kalendári súťaží, ktoré by sa mali konať pod hlavičkou IFBB International po celom svete. Pre viac informácií odporúčam navštíviť stránku IFBB ELITE PRO.

NPC - IFBB PRO League ... organizácie prezidenta Jim MANIONA

Sériu krokov, ktoré prakticky znamenali rozchod medzi IFBB International a NPC - IFBB PRO League som podrobne popísal v samostatnom článku, takže sa k nim nebudem podrobnejšie vracať. Vedenie NPC - IFBB PRO League krátko po oznámení novej situácie však zverejnilo svoj zámer, podľa ktorého podstatne rozširuje koncept profesionálnych súťaží organizovaných pod ich hlavičkou.

Pohľad do kalendára súťaží v tomto a predchádzajúcich rokoch totiž jasne ukazuje, že viac ako 90% súťaži IFBB PRO League sa konalo na území USA a Kanady, aktuálne je preferovaná snaha zvýšiť počty profesionálnych súťaží aj na iných kontinentoch - samozrejme, aj v Európe. Navyše, rozchod s IFBB International priniesol novú situáciu, ktorú IFBB PRO League chce zúročiť - podľa nového organizačného konceptu, každú profesionálnu súťaž bude sprevádzať aj súťaž určená pre amatérov, na ktorých najlepší z najlepších športovcov budú získavať profesionálne karty (tieto súťaže sú označované ako PRO kvalifikačné súťaže). Len a len na týchto "PRO kvalifikačných súťažiach" budú môcť "neamerickí" športovci bojovať o štatút profesionála, ktorý je v prípade IFBB PRO League umocnený stále atraktívnou možnosťou bojovať o postup na prestížny Olympia Weekend.

Navyše, IFBB PRO League prináša razantnú novinku - na týchto kvalifikačných súťažiach môžu súťažiť akýkoľvek športovci (tzn. s príslušnosťou ku ktorejkoľvek federácii ... alebo aj bez príslušnosti), ktorí zaplatia poplatok za štart.
O možnosť bojovať o štatút profesionála v IFBB PRO League sa tak môžu uchádzať súťažiaci z NABBA, WABBA, samozrejme IFBB (pripomeniem - tu je však viac ako reálne, že v prípade štartu na takejto súťaži bude nasledovať pozastavenie činnosti v danej IFBB International národnej federácii), dokonca aj tí, ktorí si odpykávajú tresty za dopingové prehrešky (a tých je aktuálne na scéne Slovenska dosť a dosť).

Neskrývanou snahou IFBB PRO League je získať do svojich radov ďalších profesionálnych športovcov, čomu nasvedčuje už prvá samostatná súťaž organizovaná mimo štruktúr IFBB International - na súťaži Olympia Amateur San Marino sa bude bojovať o 21 PRO kariet.

Poznámka: potencionálne výhody/nevýhody súťaženia pod hlavičkou IFBB International a NPC - IFBB PRO League si rozoberieme v samostatnom článku po upresnení odpovedí na niektoré zo závažných otázok, ktoré si kladú športovci, tréneri, aj funkcionári.

Je dôležité podotknúť, že tento víkend sa v Prahe koná prestížny 2017 EVLS Prague Showdown, ktorý sa stane poslednou spoločnou akciou organizovanou na partnerskom základe medzi IFBB International a NPC - IFBB PRO League. Ako prehlásil šéf organizačného výboru  a promotér EVLS Prague Showdown pán Robert SPEYCHAL, uzavreté dohody však stále platia:
"I přesto, že IFBB a IFBB Professional League již nejsou propojeny, závodníky to pro letošní EVLS Prague Showdown nijak neovlivní. To, že budou soutěžit na EVLS PRAGUE SHOWDOWN neovlivní jejich šance na získání profesionální karty. IFBB a IFBB PROFESSIONAL LEAGUE uznávají a podporují EVLS Prague Showdown pro kvalifikaci pro letošní rok se stejnými pravidly jako doposud. Takže vše pokračuje tak, jak bylo původně naplánováno jako kvalifikační soutěž do profesionální ligy. EVLS PRAGUE SHOWDOWN bude i nadále v budoucnu hostit amatérské a profesionální soutěže."

Diskusia k článku:

AMIX diskusia
Open
autor: Oplan | dátum: 28.09.2017 11:51:55
Stalo sa to isté čo v silovom trojboji. Federácie ako NPC IFBB Pro League, NABBA, WWF sú otvorené, s vidinou možnej spolupráce. IFBB International nie je otvorené ničomu a spolupráci už vôbec nie. Športovec ktorý nastúpi na súťaž mimo IFBB Int., bude potrestaný doživotným vylúčením.