Skvelá správa - Classic Physique už aj na Slovensku!

Skvelá správa - Classic Physique už aj na Slovensku!

Účasť EastLabsPhoto.comTeam-u na TOP súťažiach IFBB International scény a organizácie Elite PRO aj v roku 2019 je možná vďaka podpore od spoločnosti AMIX Nutrition a ďalších partnerov. Ďakujeme za podporu, vážime si spoluprácu s vami. Vďaka Vašej podpore majú fanúšikovia bodybuilding/fitness scény na Slovensku informácie aj o členoch združenia Elite PRO Slovakia.

Úspech Petra TATARKU (historicky prvého absolútneho IFBB Majstra sveta v nominácii Classic Physique) inšpiroval mnohých fanúšikov kulturistiky na Slovensku a nielen ja som hľadal odpoveď na otázku - kedy bude táto nominácia oficiálne zaradená do portfólia SAFKST? Odpoveď prišla 1. marca 2019, pravidlá Classic Physique boli vypracované, schválené a počnúc jarnou súťažnou sezónou organizátori môžu ponúknuť aj súťaženie v tejto nominácii (podľa mňa) s mimoriadnym potenciálom. Tým, ktorí hľadajú oficiálne platné pravidlá platiace pre Slovensko, poradím - nájdete ich na stránke SAFKST.

Čo je Classic Physique nominácia?

Prvé bodybuilding súťaže pre bodybuilderov boli zorganizované na prelome 19. a 20. storočia, 30. roky 20. storočia priniesli pravidelnosť v súťažení v bodybuildingu, pokračovalo to 40., 50. a 60. rokmi, kedy vznikajú rôzne lokálne aj medzinárodne pôsobiace federácie - tie bodybuilderom/kulturistom v nasledujúcich rokoch ponúkajú súťaženie iba v jednej, jedinej nominácii. Je to dobre známy bodybuilding resp. kulturistika. Zmeny prichádzajú až v 21. storočí, kedy do portfólia bodybuilding a už aj fitness federácií pribúda najprv mužské fitness, potom sa hľadá obdoba bodyfitness žien a tak pribúda classic bodybuilding, pre začiatočníkov je určená nominácia men´s physique a aktuálnou novinkou je classic physique. Tieto nominácie majú presne stanovené pravidlá a v nich hodnotiace kritériá, veci znalí pri prvom pohľade na pódium hneď vedia, aká nominácia tam súťaží.

Každá nominácia má svoju cieľovú skupinu, do portfólia nominácií danej bodybuilding federácie je zaradená v momente, keď z "bodybuilding hnutia" prichádza nejaký podnet. A je jedno, či kroky nasledujúce sú motivované finančne, alebo skutočnou snahou  o rozvoj bodybuildingu.
Classic Physique je odpoveďou na kritiku trendu v mužskej kulturistike v USA, kde na súťažných pódiách najprestížnejších súťaží diváci často sledujú farmakami (a nielen nimi) ťažko zdeformované telá. V roku 2015 preto organizácia NPC USA (vtedy ako súčasť portfólia národných federácií IFBB International) prichádza s vlastnou obdobou v Európe už etablovanej nominácie Classic Bodybuilding (klasická kulturistika) - označuje ju ako Classic Physique. Táto nominácia sa odvolávaním na proporčnosť bodybuilderov z 50., 60. a 70. rokov, zaradením povinného postoja vákuum, ako aj výberom tzv. klasickej pózy, snaží výrazne "odčleniť" od trendu, ktorý rozhodcovia pripustili a diváci ho kritizujú v mužskej kulturistike.

Classic Physique si získava v USA veľmi rýchlo popularitu, prvé Classic Physique hviezdy (zároveň s Men´s Physique súťažiacimi) sa stávajú vzormi pre tých, ktorí prichádzajú do fitnesscentier s cieľom zmeniť vzhľad svojho tela pomocou silového tréningu a úpravy stravy. Registruje to aj IFBB International a od roku 2018 je Classic Physique (popri Classic Bodybuilding - klasickej kulturistike) súčasťou portfólia nominácií, kde bodybuilderi/musclebuilderi môžu súťažiť.

Aktuálnou hviezdou Classic Physique na Slovensku je Peter TATARKA, historicky prvý Absolútny majster sveta v tejto nominácii, ktorého som Výkonnému výboru SAFKST navrhol na udelenie čestného titulu Zaslúžilý majster športu - tento titlu umožňuje udeliť Zákon o športe platný od roku 2016.

Aký je rozdiel medzi Classic Physique a Klasickou kulturistikou?

Už na prvý pohľad je v rozdiel v plavkách - classic physique súťažiaci súťažia v tzv. čiernych boxerkách (šírka bočného dielu nesmie byť užšia ako 15cm), klasickí kulturisti súťažia v bežných, kulturistami používaných plavkách. Aké sú ďalšie rozdiely?

 • hmotnostné limity ... pomer medzi výškou a hmotnosťou je pre nomináciu classic physique veľkorysejší tzn. súťažiaci môžu nastúpiť na súťažné pódium ťažší - masívnejší ako klasickí kulturisti
 • povinné postoje ... classic physique súťažiaci majú 6 základných postojov, z ktorých 2 sú odlišné od tých, ktoré bežne poznáme z klasickej kulturistiky resp. kulturistiky; v oboch prípadoch sa porovnávanie v povinných postojoch začína hodnotením štvrť obratov a až po nich prichádzajú na rad predpísané postoje

Classic Physique - povinné postoje v eliminácii

 • švrť obraty
 • dvojitý biceps spredu
 • hrudník zboku
 • dvojitý biceps zo zadu
 • postoj vákuum, po ktorom (na pokyn rozhodcu) súťažiaci vykoná druhý krok postoja, ktorým je brucho a stehná

Classic Physique - povinné postoje v semifinále

 • švrť obraty
 • dvojitý biceps spredu
 • hrudník zboku
 • dvojitý biceps zo zadu
 • triceps zboku
 • postoj vákuum, po ktorom (na pokyn rozhodcu) súťažiaci vykoná druhý krok postoja, ktorým je brucho a stehná
 • klasický bodybuilding postoj

Classic Physique - finále

 • povinné postoje ... rovnaké ako v semifinále
 • voľná zostava ... v dĺžke 30 až 60 sekúnd

2018 Arnold Classic Europe - Elite PRO Classic PhysiqueKde na Slovensku bude Classic Physique?

Pohľad do aktuálne platných propozícií ukáže, že nová nominácia bude mať premiéru už na 2019 IFBB Slovakia národnom šampionáte, ktorý sa uskutoční 14. apríla 2019 v Nitre. 

Diskusia k článku:

AMIX diskusia