Sára VICIANOVÁ a jej petícia za otvorenie fitnesscentier

Sára VICIANOVÁ a jej petícia za otvorenie fitnesscentier

Situácia súvisiaca s tzv. koronapandémiou ťažko zasiahla aj majiteľov fitnesscentier a fanúšikov bodybuildingu/fitness. Nielen tých, ktorí rozmýšľajú nad súťažením v SAFKST, NABBA, SANK a iných bodybuilding/fitness federáciách pôsobiacich na Slovensku, ale hlavne kondičných cvičencov. Tí trénujú primárne kvôli zdraviu a nie súťažným ambíciám.

Včerajšie rozhodnutie, podľa ktorého sa otvorenie fitnesscentier opäť odkladá, vzbudilo vlnu protestov na sociálnych sieťach. Rozhorčenie priaznivcov bodybuilding/fitness v situácii, kedy sú povolené svadby do 100 účastníkov a omše v kostoloch (kde sa schádza najohrozenejšia časť populácie), ale fitnesscentrá sú stále uzavreté, stúpa geometrickým radom. V prospech majiteľov fitnesscentier a ich klientov sa angažuje už nejaký čas Únia fitnesscentier Slovenska, našu pozornosť vzbudila aj PETIČNÁ AKCIA, s ktorou prišla pred 24 hodinami mladá fitness trénerka z Prievidze, Sára VICIANOVÁ.

Petícia za otvorenie fitnesscentier na Slovensku
Túto petíciu aktuálne podpísalo takmer 5000 fanúšikov bodybuildingu/fitness a ak sa aj vy chcete pridať, využite k tomu nasledujúci link.
Soňa KOLCUNOVÁ: Pozdravujem ťa Sára. Pozrela som sa na stránky petičnej akcie, za ktorou stojíš, a čísla hovoria jednoznačne – tvoju petíciu podporilo za jeden jediný deň viac ako 4000 fanúšikov bodybuildingu/fitness a verím, že ďalší budú iba pribúdať. Prosím ťa, môžeš sa v krátkosti predstaviť tým, ktorí tvoju iniciatívu podporujú?

Sára VICIANOVÁ: Ahojte ... volám sa Sára Vicianová. Ako vznikla iniciatíva vytvoriť túto petíciu? Sama pracujem ako osobná trénerka v Gougym-e v Prievidzi. Fitness je moje živobytie a taktiež životný štýl, od ktorého som ja, ale aj tisíce ďalších ľudí na Slovensku momentálne odtrhnutí.

To bola hlavná príčina – chcela som, aby sa táto situácia čo najskôr zmenila. Musím ale povedať, že som ani nečakala tak veľký dosah petície Otvorte fitnesscentrá, ktorú som iniciovala. Veľmi sa tomu teším.

Soňa KOLCUNOVÁ: Hlavným motívom petičnej akcia Otvorte fitnesscentrá je „pomôžme majiteľom Fitness centier, trénerom, pracovníkom vo fitness centrách, fitness nadšencom a každému kto si v tomto obore zarába peniaze“. Samozrejme, aj my súhlasíme, aj my ťa podporíme. Otázkou je - aký bude tvoj nasledujúci krok súvisiaci s touto akciou?
Sára VICIANOVÁ: Nasledujúci krok? Od začiatku vytvorenia petície je hlavný cieľom vyzbierať čo najviac podpisov. Myslím, že za menej ako 24 hodín petíciu podporilo vyše 4500 fanúšikov fitness a to hovorí za všetko.

Ak bude počet podpisov stúpať, myslím že by nebolo na škodu túto petíciu aj poslať do médií. Teší ma, že petíciu podporil aj Elite PRO šampión Michal Križánek, ktorý taktiež cvičí a trénuje v rovnakom fitku kde aj ja.

Soňa KOLCUNOVÁ: Petícia má pomôcť nielen cvičencom, ktorí nemajú kde cvičiť pre upevňovanie svojho zdravia, ale aj o majiteľom fitness centier a ich pracovníkom. Môžeš čitateľom priblížiť, prečo by mali svoje obľúbené fitko podporiť? A aké profesie trpia týmto uzatvorením fitness centier? Ako títo ľudia aktuálne fungujú?
Sára VICIANOVÁ: Celkovo uzatvorením Fitnesscentier trpia hlavne majitelia, ich zamestnanci, tréneri. A v neposlednom rade aj návštevníci fitness centier. Neostáva nám zatiaľ nič iné ako cvičenie doma, alebo v prírode. Tak zatiaľ fungujem aj s klientami. Treba spomenúť aj ľudí, ktorí navštevujú fitko nie len kvôli vyšportovanej postave, ale kvôli riešeniu zdravotných problémov - tým myslím ľudí s problémom s pohybovým aparátom. Najviac sú však určite poškodení majitelia týchto prevádzok. Pre mnohých to môže byť doslova devastujúce.

Myslím, že otvorenie za určitých podmienok by uvítal každý. Vo fitku sa bežne cvičí v rukaviciach, každý si nosí vlastný uterák. A dezinfekcia bola súčasťou každého fitness centra už pred korona krízou. Hygiena sa určite dá dodržať vo fitnesscentrách pri akomkoľvek režime a držať naďalej fitness centrá zatvorené je nezmysel. Chodíme tam predsa budovať aj svoje zdravie a imunitu.

Soňa KOLCUNOVÁ: Čo môžeme urobiť (ešte) my, ktorí informujeme o dianí vo svete bodybuilding/fitness? Ako ťa môžeme ešte podporiť?
Sára VICIANOVÁ: Najväčšia podpora ako pre mňa (aj všetkých majiteľov, trénerov, pracovníkov a všetkých, pre ktorých je táto sféra živobytie), je zdieľanie a podpisovanie tejto petície. Verím že určitý počet podpisov prinúti premiéra a hlavného hygienika zvážiť svoje rozhodnutia. Vo fitness je veľmi veľká komunita ľudí a žiaľ mám pocit, že sa na nás úplne zabudlo. Týmto pozdravujem všetkých fitness nadšencov a držím nám palce. Verím, že si čoskoro zacvičíme aj v našich posilňovniach a budeme môcť opäť pracovať. A robiť, čo nás hlavne živí a baví.

Diskusia k článku:

AMIX diskusia